Köyhänä Suomessa.
Aitoa asia.
5125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Loistavia kirjoituksia. Tätähän se on. Itse yh:na 15e tilillä ja vasta pe tulee rahaa, lapsen synttärit pitäisi järjestää ja joudun siirtämään ne perjantaille. Tosin silloinkin raha on niin pieni, että kakun teen ja ostan pikku paketin. Pääasia, että edes jotakin.
No mihin ne rahat sitten on menny?
Elämiseen.
Eikö isovanhemmat tai lapsen isä muista lastasi synttäripäivinä? Mulla se käsitys, että YH:t pärjää tuilla yleensä melkoisen hyvin, jopa niin hyvin, ettei heidän kannata ottaa pienipalkkaisia töitä vastaan edes, tuilla pärjää paremmin?
Kaikilla ei valitettavasti ole näitä isovanhempia enää tai lapsen isä ei ole tekemisissä lapsen kanssa.
Minulla on kokemusta molemmistä sekä työssä käyvänä että työttömänä yh-äitinä. Ja totuus oli että käteen jäi vähemmän rahaa kun oli töissä, tosin silloin ei ollut tuota 150 euron mahdollisuutta tuloista ottaa toimeentulossa huomioimatta kuten nykyään on.
Mutta kun työssä käyminen kuitenkin aina maksaa niin jäljelle ei jäänyt kuin työnilo.