Hammas ei puutunut. Minun syyni sanoi h-lääkäri

Kävin viime viikolla hammaslääkärissä Tampereella Hymyssä. Olen varmaankin tyypillinen pelkopotilas. En saanut edellisinä parina yönä nukuttua, kun pelkäsin tätä toimenpidettä niin paljon.. kyseessä siis reiän paikkaus hampaasta. Olin tätä ennen edellisellä viikolla käynyt poistattamassa hammaskiven ja tämä puudutuksesta huolimatta vihloi ja sattui todella paljon. Kerroin että minua pelottaa todella paljon ja että en ole saanut nukuttua tämän takia. Lääkärit kyllä rauhoittelivat ja sanoivat, että paikkaus tuntuu, mutta ei satu. Uskoin heitä ja rauhoituin hieman.. Kunnes alkoivat poraamaan ja kipu oli ihan kamala. Hätkähdin ja sanoin, että nyt sattuu. Hetken päästä jatkettiin ja sama juttu.. lääkäri vain sanoi, että tämä on ihan loppusuoralla, että koita nyt kestää vain. Toimenpiteen jälkeen toinen kysyi, että "oliko tuo nyt sitten niin kamalaa" johon vastasin, että kyllä se aika kamalaa oli, koska se vihloi.. johon lääkäri vain yllättyneenä totesi, että "aijaa??". Toinen lääkäreistä alkoi kertomaan minulle, että "se on yleensä potilaan omassa päässä se sattuminen, jos jännittää kovasti, niin sitten kuvittelee, että se sattuisi ja hammas ei sitten siitä syystä oikeasti puudu" WTF?? Siis voinko kuvittelemalla saada puudutteen toimimasta? Olin jo rauhoittunutkin, kun he lupasivat, että ei satu ja sitten sattuikin niin perkeleesti.

Voiko pelkopotilaalle oppaiden mukaan sanoa, että se on sinun oma syysi, että se hammas ei nyt puutunut?? Miksi ei voitu laittaa lisää puudutetta, kun minun tuli vähän itkukin, kun se sattui :( Nyt minulla on huomenna aika uudelleen ja vielä 2 reikää paikattavana.. Viime yönä tuli itkukin, kun en saanut unta ja ajattelin vain sitä siellä käyntiä.. Mitä voin tehdä? En voi enää peruakaan aikaa, koska siihen on alle 24 tuntia ja tottakai ne saakelin reiät pitää saada paikattua.. mutta miten voi sanoa tuollaisille lääkäreille, että viimeksikään ei puutunut, että voisitteko oikeasti puuduttaa kunnolla :((((( Kun asenne on se että se on potilaan oma syy jos sattuu.
14567
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ottamatta kantaa siihen, voiko kuvitelemalla saada puudutteen toimimasta, kehottaisin sinua lujasti sanomaan että viimeksi sattui, nyt pitää puuduttaa enemmän. Sinä maksat hoidosta joten sinulla on oikeus vaatia toimiva puudutus. Tarpeen mukaan kannattaa myös miettiä esilääkitystä joka rauhoittaisi sinua hieman ennen hoitoa.

Joskus on tietenkin mahdollista ettei puudute toimi ollenkaan. Myös esim. alkoholistien/huumeiden käyttäjien kohdalla puudutteen vaikutus voi olla huonompi. Tästä ei kuitenkaan nyt tainnut olla kyse?
Vaadi siis parempaa hoitoa tai vaihda hammaslääkäriä.

Äänestä

En ole alkoholisti, enkä huumeiden käyttäjä. Minulla ei myöskään ole tulehdusta hampaissa, eivätkä ne ole vaivanneet minua. Kerroin silloin käydessäni, että hammaskivenpoisto sattui ja vihloi, vaikka minulla oli puudutus ja pyysin puuduttamaan kunnolla. Ja jätän varmaan viimeisen reiän paikkauttamatta kokonaan, jos sitä ei seuraavalla kerralla paikata samalla kertaa sen toisen kanssa. En pysty enää menemään peloltani hammaslääkäriin, jos se huomennakin taas sattuu.

Äänestä

Siis aivan kamalaa :( Olin tänään siellä kamalalla hammaslääkärillä nyt sitten todellakin viimeistä kertaa. Kamalla, kun heillä oli tiedossa vielä, että pelkään aivan sairaasti, eikä siitä välitetty yhtään.

En nukkunut viime yönä yhtään, vaan mietin sitä viime kertaa ja sattumista.. panikoin ihan hirveästi. Sanoin sen myös hammaslääkäreille, kun pääsin hoitohuoneeseen ja pyysin että puudettaisiin nyt kunnolla, kun viime kerralla sattui niin paljon. Tuohon tuo naishammaslääkäri ei sanonut mitään ja se toinen joka autteli siinä kysäisi, että "nyt sitten vähän jännittää vai?" kiva että kysyi edes se jotain. Jo viime kerralla heille olisi luullut tulleen selväksi että minulla on erittäin herkässä yökkäysrefleksi.. ja tähän kohtaan vielä huom. REFLEKSI, eli jos se tulee, niin sitä ei voi pidätellä. En ainakaan minä voi.

Hammaslääkäri ei puhunut muuta kuin että "aloitetaas nyt sitten" Puudutus piikin otti esille ja alkoi laittamaan sitä, jolloin minulle tuli yökkäysrefleksi ja aloin yökkiä. Hän kiukkusi että "hengitä nyt sieltä sen nenän kautta, että en minä voi nyt tätä piikkiä täältä pois ottaa" ja hän tosiaan piti sen piikin siellä ja minä yökin ja yökin niin kauan kunnes se piikki oli poissa sieltä. Keskityin kovasti sen jälkeen nenän kautta hengittämiseen, mutta siitä sain kommentin, että hengitin jotenkin väärin sitäkin kautta.. no kai nyt kun olin aivan paniikissa ja miltä paniikissa olevan ihmisen hengitys kuulostaa jos sen tekee väkisin nenän kautta.

He pyysivät minut puudutus piikkien jälkeen istumaan ja poistumaan huoneesta 15 minuutiksi odottamaan asiakas odotustilaan. Siellä minä sitten istuin/kävelin edestakaisin, ihmettelin ja odottelin.

"Pääsin" takaisin tuoliin ja ekan reiän paikkaus aloitettiin ja se sattui ihan sairaasti ja pyysin lopettamaan välittömästi, että ei jatketa. He pyysivät että jatketaan toisesta hampaasta ja näin tehtiin. Se ei sattunut yhtään tippaa, mutta sitten minulle tuli kesken kaiken yökkäysrefleksi, vaikka keskityin nenän kautta hengittämiseen. Tähän tuo ihana hammaslääkäri: Polkaisi jalkaansa kiukkuisesti ja tokaisi "voisitko olla sätkimättä siinä, kun minulla on kaikki nuo laitteet sun suussa" aaaaaaah.. voi kun voisin kontrolloida ja pysäyttää jo alkaneen refleksin :( Siis ihan hirveä fiilis tuli tuosta ja yritin hirveästi pinnistellä, etten juoksisi ovesta ulos. Samalla kun sitä toista reikää paikattiin tämä täti alkoi selvittämään siitä sen toisen poraamisesta lisää ja muistaessani sen kivun sanoin, että "ei kyllä varmasti jatketa poraamista" johon lääkäri sanoi että "no sanoppas sitten mitä me tehdään?" ja että "laitetaan tämä toinen nyt kuntoon ja mietit sitä sitten sen ajan" Paniikki kasvoi koko ajan enemmän ja enemmän, kun yritin itse keksiä mitä sille jo auki poratulle hampaalle pitäisi tehdä.. en halunnut sitä kamalaa kipua enää.. Juuri kun hammaslääkäri oli lopettamassa toisen hampaan korjausta, niin hän alkoi selvittämään että "sinulla lukee tuolla että olet aiemminkin valitellut siitä että ei hampaat puutuisi, että kyllä sinun nyt pitää asennoitua siihen että ei tämä kivutonta ja mukavaa ole" Sitten hän kysäisi että "no niin, mitäs me nyt sitten tehdään tuolle hampaalle, ei sitä noinkaan voi jättää aukinaiseksi" minä sitten pyysin että josko siihen voisi laittaa lisää puudutetta, niin täti tökki minun ylähuultani ja sanoi, että kyllä se nyt on puutunut sen kun puutuu kun tuo huulikin on puutunut ja että kyllä sinä sen kivun nyt kestät ja että hän vaihtaa poran terää, että ei sitten satu niin paljoa. En voinut sitten muutakaan kuin sanoa että "selvä sitten". No puudutusaine oli nyt tässä ajassa tehnyt tehtävänsä ja hammas oli puutunut ja kipua ei tullut.. mutta.. minusta sattui vielä yksi tympeä hetki, kun hammaslääkäri laittoi muotin paikkaa varten hampaaseen ja sitten hetken kuluttua tönäisi sitä muottia niin, että se repäisi ikävästi.. eikä hän huomioinut sitä mitenkään. esim. samolla "sori".. sekin olisi riittänyt..

Toimen piteen jälkeen kiitin kumpaakin ja poistuin nopeasti huoneesta.. pääsin ulos ja pillahdin itkuun.. ei ollut ihmisen arvoinen kokemus :(

Seuraavaksi menen hammaslääkärille vasta kun joku hammas lohkeaa.. en varmasti mene ennen, enkä varmasti korjaa enää yhtäkään reikää.. vasta kun särky tulee olemaan ylitse pääsemätön.. tuollaista sonnan kaatoa niskaan ei tarvitse kestää varsinkin kun on selkeästi on kertonut että on pelkopotilas ja he tiesivät sen tarkalleen.

Ja tuosta lystistä joudun vielä maksamaan ainakin satasen..

Äänestä
  • Toi on sun pään sisällä. En tiedä mitä asialle voi tehdä, mutta ota sinä selvää ja tee se!

    Äänestä

  • Tuskinpa tuo aivan ainutkertaista on. Missäs muussa se vika voi olla kuin potilaassa?

    Äänestä

  • SirRobin kirjoitti:

    Toi on sun pään sisällä. En tiedä mitä asialle voi tehdä, mutta ota sinä selvää ja tee se!

    Oletko aivan tosissasi? Oletko siis sitä mieltä että päättämällä että puudute ei tehoa, voi estää hermon puutumisen. Kyllä minä olen sitä mieltä että jos puudutetaan asiallisesti, sen vaikutusta ei pysty estämään vaikka yrittäisi.

    Äänestä

Siis ihanko totta olette sitä mieltä, että se karmea kipu on asiakkaan vika, vaikka asiakas pyytää puuduttamaan? Ja että tuollainen käytös on asiallista hammaslääkäriltä? Olen aiemmin käynyt joskus muutama vuosi sitten käynyt hammaslääkärissä poistattamassa viisaudenhampaat jne. ja silloin se hammaslääkäri oli tosi hyvä, eikä sattunut yhtään tippaa ja jos vähänkään vihlaisi, niin sitten laitettiin lisää puudutetta ja juteltiin mukavia.. ja jatkettiin vähän päästä eikä sitten enää sattunut. Miksi en sitten silloin saanut päähäni, että se sattuu ja on kamalaa?

Äänestä
  • Voisiko sulla olla puutumisen kanssa ongelmaa? Ajattelin vaan, kun 15 minuuttia odottelit ja silti sattui ja luultavasti lääkäri on laittanut kunnon annoksen, kun sitä olet pyytänyt.
    Sekin on totta, että jännittäessä kipu saattaa tuntua enemmän, kun koko kroppa on jännitystilassa. Olen nimittäin itse ollut tosi pahoin pelko potilas. Joskus hammaslääkärini sanoi minulle, että mitä rennompana pystyt nyt olemaan niin sitä vähemmän sattuu. Minä pääsin peloistani lääkäriä vaihtamalla. Nyt minulla on hyvä hammasläkäri ja en enää pelkää sinne menoa.
    Kannattaa vaihtaa lääkäri.

    Äänestä

Siis joo, aion tehdä valituksen tuosta ko. hammaslääkäristä ja todellakin vaihdan hammaslääkäriä. En enää ikinä ikinä mene ko. paikkaan ja kehoitan muitakin välttämään sitä ja tuota kyseistä hammaslääkäriä ja asemaa.

Ja on, minulla on puutumisen kanssa ongelmaa ja se tulisi hammaslääkärin ottaa huomioon, eikä vain kiukutella, että "olet siitä puutumisesta valittanut ennenkin".. Minä kerroin hänelle monta kertaa, että minulla on puutumisen kanssa ollut ongelmia ja sen hän luki vielä koneeltaankin.. mutta ihme asenne hänellä todellakin oli kaikkeen.. Hän ei ensinnäkään ymmärtänyt miksi jollain voi olla herkempi yökkäysrefleksi ja että miksi yökkäilin.. ei se ollut tahallista heilumista edes takaisin vaan refleksi, josta hän suuttui.

Ja koska minulla on puutumisen kanssa ongelmaa, niin pyysin häntä heti puuduttamaan kunnolla.. näin ei tehty, koska operaatio sattui ihan hirveästi.. Sama kuin ei olisi puudutetta olisi ollut ollenkaan. Pyytäessäni lisää puudutetta hän kieltäytyi sitä laittamasta.. Mikä on mielestäni mielenkiintoista, koska minä ne puudutteet kuitenkin maksan..

Ja siitä jännittämisestä.. minä rentoutin kaikki lihakset ja ajattelin lastani iloisena ja leikkimässä puistossa siinä tuollissa maatessani ja olin rento siinä siihen asti kunnes lääkäri ei ottanut puudutuspiikkiä pois vaan piti sitä väkisin siinä kun yökkäilin ja pää heilui edestakaisin.. nyt 2 päivää jälkeenkin en saa kunnolla suuta auki, kun se piikki osui jonnekin tuonne niin syvälle, että vaurioitti siellä jotain.. Mielestäni piikki olisi pitänyt poistaa yökkäilyn ajaksi ja laittaa uudelleen, kun refleksi on ohi, eikä vain kiukutella että "älä heilu, minä en voi ottaa tätä piikkiä pois" aivan varmasti olisi voinut ottaa pois ja laittaa myöhemmin takaisin..

Huono hammaslääkäri tai muuten elämäänsä kyllästynyt harppu.

Äänestä

Hei! Tuli mieleeni että on erilaisia puudutteita ja ne tehoaa eri tavoin. Laitettiin kerran puudute, paikattiin eikä sattunut. Toisen kerran laitettiin puudute ja romahti verenpaine. Silloin selvisi etten siedä lidokaiinia missään. Onneksi olin sairaalassa. Sitten kokeiltiin pyynnöstäni eri puudutetta kun sanoin lidokaiinin sopimattomuudesta. Kokeiltiin lidokaiinitonta ( siis lidokaiini on vaikuttava aine ) puudutetta. Ei auttanut. Lisää puudutetta, ei auttanut.
Hammaslääkäreissä on idiootteja ja päteviä, inhimillisiä.
Mulla on hammasleku - ja piikkikammo mutta nyt odotan pääsyä sinne kun 4 vkoa ientulehdus piinannut... Kävin 2 vkoa sitten h-lekurilla, ei apua...

Kun 7 vuotta sitten poistettiin tähystyksellä umppari ja halvautettiin virtsarakon hermo niin että sen jälkeen vain katetrin kautta tulee, sanoi lekuri että kuvittelet vaan ettei rakkosi toimi vaikka testit näytti ettei ole hermotoimintaa. Tein hoitovirheilmoituksen tuloksetta. Potilaan syytä että rakkohermo halvaantui?!

Ja aloittaja, syyttäisin eri puudutteiden eri tehoa, en Sinua! Älytön väite hammaslääkäriltä! Voimia Sinulle ja yritetään kestää näitä "kirppupeppuja" jotka meitä hoitelee...! Entä jos hammaslääkärillekään ei kyseinen puudute auta, kuvitteleeko hänkin kipunsa?
Toivottavasti seuraava hammaslekukokemuksesi olisi parempi... Oma hammaslekuni sanoi että on erilaisia
puudutteita ja eri tehoja. Jotkut poistaa
kivun ja puuduttaa nopeammin mutta eri haittavaikutuksetkin...

Äänestä

Enemmän nämä jutut vaikuttavat mielenterveys jutuilta, kannattas käydä puhumassa ammatti-ihmiselle peloistaan.

Se ettei puuduke purisi, on urbaania legendaa, toiset ovat vähän herkempiä kuin toiset, kaikki puutuvat kun hermon ympärillä on puuduketta. Sitten on toinenjuttu että onko ammattitaitoa saada puuduketta hermon ympärille.

Se puudutettuna suoritettu hammaskiven kaivu on mielenkiintoisin, kuka antaa puuduttaa kaikki neljä kvarttaalia hammakiven kaivun takia? Kuka oikeasti puuduttaa näin?

Hammaskiven kaivu tuntuu epämiellyttävältä, mutta ei koske paljoakaan käytännössä, mutta tuntuu varmasti epämiellyttävältä.
Oikein, kunnolla suoritettu kivienkaivu on ihan miehinen operaatio.
"Verta lentää ja sirppi soi" jos kaivu on hellempi, ei sitä ole tehty kunnolla. Jokaisen hampaan ikenen ja hampaan rajalinja käydään mekaanisesti puhdistamassa. Paras suoritusväline on sellainen pienen sirpin oloinen väline.
Oikein suoritettuna kyseinen väline tuönnetään ientaskun ja hampaan väliin josta se sitten kiskotaan "väkisin" pois, jolloin se irrottaa hammaskiveä.

Jos hammaskiven kaivun jälkeen ei voi syljeskellä verta, on se tehty "huonosti" tai tietoisesti vajavaisesti.

Äänestä
  • En puutu hammaslääkäripelkoon, eikä se liene tässä ketjussa ollutkaan pääasia.

    Olen aiemmin vaatinut puudutuksen hammaskiven poistossa, ei aivan koko suuta kerralla, mutta on tehty yksi leuka kerrallaan koko leveydeltä. Tuohon aikaan hammaskiveä kertyi runsaasti ja poisto oli todellakin tuskaa. Ilmeisesti sinulla on niin vähän hammaskiveä että se on kevyttä rapsutusta. Minulle kuulemma syntyy paljon hammaskiveä hyvän syljenerityksen vuoksi ja syvien ientaskujen vuoksi sen poisto on työlästä. Tuon suuren määrän vuoksi hygienisti käyttää mielellään ultraäänilaitetta poistoon helpottaakseen työtään. Mutta se on minullä äärimmäisen tuskallista, mikään muu hammasoperaatio ei ole läheskään niin kivuliasta. Ilman puudutusta ultraäänilaite vihloo niin valtavasti etten kestä sitä. Onneksi nykyisin hampaidenhoidon tekniikkaa vaihdettuani hammaskiveä kertyy vähemmän ja hammaskiven poisto voidaan suorittaa ilman puudutustakin. Mutta edelleen ultra vihloo tajuttomasti ja huokaisen helpotuksesta kun hydgienisti jatkaa käsityökaluilla. Niiden käyttö ei oikeastaan satu laisinkaan.

    Äänestä

Tampereella Meidän Klinikalla sama meininki, syytetään potilasta, kun puudute ei toimi. Olin ennen käyntiäni lievästi hammaslääkäripelkoinen, nyt todella kammoinen.- Lisäksi paikka jäi korkeksi, mutta pitäisi löytää joku mukava ja ennenkaikkea empaattinen klinikka, jossa hammas saadaan kuntoon. Tuolle sedälle en suutani enää aukaise vaikka maksettaisi.
Huvittavinta, että ilmoitin etukäteen, että kyseisen hampaan kanssa ollut aina puutumisongelmia ( ei koskaan minkään muun) Lääkärin vastaus: "Minulla ei ole ollut koskaan ongelmia, hyvin se menee".- No ei kai se poraaminen sitä hammaslääkäriä yleensäkään itseään satuta...

Kuuluuko hammaslääkäreiden koulutukseen omien hampaiden porauttauminen? Sietäisi kuulua.

Äänestä

Itseltäni aikanaan poistettiin tulehtunut viisaudenhammas. Tietenkään se ei puutunut, koska tulehdus pitäisi hoitaa ensin pois (ja tässä tapauksessa ei hoidettu, koska minulla olisi ollut niin pitkä hammaslääkärimatka tulla uudestaan). Myöhemmin kauhuisena poistettiin jäljellä olevat kaksi viisuria. Puutuivat täysin. Tämän jälkeen on paikattu eroosiovaurioita ym. ilman puudutusta. Kivutonta.

Minulla on ollut myös kauhukokemus kierukanlaitosta ja sen jälkeen kauhukokemus papa-kokeen otosta, jossa labranhoitaja sorkki hyvänlaatuista muutosta, jonka laatua ei tiennyt. Sen jälkeen kävin parilla eri lääkärillä, ja molemmilla tutkimukset menivät hyvin ja lähes huomaamatta.

Eli jos logiikka on se, että peläten sattuu enemmän, niin itselläni olisi seuraavien sekä hammaslääkäri- että gynekologikäyntien pitänyt olla helvetillisiä, mutta näin ei ollut. Eli väittäisin, että vika oli jossain muussa kuin omassa päässäsi. Jos ihminen saisi omalla tahdonvoimallaan puudutteet toimimattomiksi, niin vastaavasti ihmisen pitäisi omalla tahdonvoimallaan toipua simpsalapim halvauksista ja hermopinteistä, mutta niinkään ei ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pelkään hammaslääkär kirjoitti:

Kävin viime viikolla hammaslääkärissä Tampereella Hymyssä. Olen varmaankin tyypillinen pelkopotilas. En saanut edellisinä parina yönä nukuttua, kun pelkäsin tätä toimenpidettä niin paljon.. kyseessä siis reiän paikkaus hampaasta. Olin tätä ennen edellisellä viikolla käynyt poistattamassa hammaskiven ja tämä puudutuksesta huolimatta vihloi ja sattui todella paljon. Kerroin että minua pelottaa todella paljon ja että en ole saanut nukuttua tämän takia. Lääkärit kyllä rauhoittelivat ja sanoivat, että paikkaus tuntuu, mutta ei satu. Uskoin heitä ja rauhoituin hieman.. Kunnes alkoivat poraamaan ja kipu oli ihan kamala. Hätkähdin ja sanoin, että nyt sattuu. Hetken päästä jatkettiin ja sama juttu.. lääkäri vain sanoi, että tämä on ihan loppusuoralla, että koita nyt kestää vain. Toimenpiteen jälkeen toinen kysyi, että "oliko tuo nyt sitten niin kamalaa" johon vastasin, että kyllä se aika kamalaa oli, koska se vihloi.. johon lääkäri vain yllättyneenä totesi, että "aijaa??". Toinen lääkäreistä alkoi kertomaan minulle, että "se on yleensä potilaan omassa päässä se sattuminen, jos jännittää kovasti, niin sitten kuvittelee, että se sattuisi ja hammas ei sitten siitä syystä oikeasti puudu" WTF?? Siis voinko kuvittelemalla saada puudutteen toimimasta? Olin jo rauhoittunutkin, kun he lupasivat, että ei satu ja sitten sattuikin niin perkeleesti.

Voiko pelkopotilaalle oppaiden mukaan sanoa, että se on sinun oma syysi, että se hammas ei nyt puutunut?? Miksi ei voitu laittaa lisää puudutetta, kun minun tuli vähän itkukin, kun se sattui :( Nyt minulla on huomenna aika uudelleen ja vielä 2 reikää paikattavana.. Viime yönä tuli itkukin, kun en saanut unta ja ajattelin vain sitä siellä käyntiä.. Mitä voin tehdä? En voi enää peruakaan aikaa, koska siihen on alle 24 tuntia ja tottakai ne saakelin reiät pitää saada paikattua.. mutta miten voi sanoa tuollaisille lääkäreille, että viimeksikään ei puutunut, että voisitteko oikeasti puuduttaa kunnolla :((((( Kun asenne on se että se on potilaan oma syy jos sattuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu