Saksalainen Alon Gabbay kertoo lisäravinteiden käytöstään.
Tämä on just se asia mikä minusta kehonrakennuksessa tökkii. Älytön lisäravinteiden käyttö. Jos todella hoitaa kuntoaan ajattelee myös sisuskalujen hyvinvointia. Kuten esim. munuaisten, maksan ja sydämen hyvinvointia. Sisuskalujen hyvinvointia hoitaa minusta parhaiten kun syö normaalia puhdasta, terveellistä ja monipuolista ruokaa.
http://www.youtube.com/watch?v=7pPjZ7ew0Q8
Lisäravinteiden käyttö
11
450
Vastaukset 11
- kakkahose
Mitä mieltä olet anabolisten steroidien käytöstä? Onko niillä vaikutusta ihmisen terveyteen ja sisäelinten(esim. munuaiset) kestävyyteen?
- $$$-silmissä
"Saksalainen Alon Gabbay kertoo lisäravinteiden käytöstään.
Tämä on just se asia mikä minusta kehonrakennuksessa tökkii".
Pitää nyt muistaa että lisäravinnefirmat sponssaa bodaajia ja antaa näille ilmaiseksi lisäravinteita. Tietenkin bodaaja silloin mainostaa käyttävänsä näiden merkkien tuotteita. Se ei tarkoita että lisäravinteet toisivat jotain lisähyötyä normaaliin terveelliseen bodaajaruokaan verrattuna, niillä bodaaja säästää vain euroja ja saa matka- ja harjoituskassaan rahaa.
- 8+10
Monissa työpaikoissa uudelle työntekijälle tehdään huumausainetesti. Positiivinen testitulos voi olla syy työsopimuksen purkamiselle.
- suurin tuotto
No kyllä iso osa ammattilaisista syö roinaakin joten miksei lisäravinteita? Molemmat hajottaa munuaiset, maksan ja sydämen.
Ja kun otetaan vielä huomioon sen että lisäravinnefirmat sponsoroivat pro-bodareita, eli bodaajat saa ilmaiseksi kauheat määrät proteiinijauhoja ym. teollisia lisäravinteita, niin miksei ne käyttäisi niitä? Muutenhan joutuvat kunnon ruuan ostamaan itse.
Isolla 100-130 kiloa painavalla pro-bodarilla menee ruokaan 2-3 kertaa tavallisen ihmisen verran, varsinkin jos roinaa. Säästäähän sitä syömällä sponsorin ilmaiset lisäravinnemömmöt.
Itse 100 kiloisena naturalbodaajana syön mieluummin tavallista ruokaa sen 1,5-2 kertaa tavallisen tallaajan verran päivässä enkä roinaa, niin säilyy terveys ja saan kaiken tarvittavan ilman yhtään lisäravinnetta, joiden raaka-aineet tuotetaan jossain Itä-Euroopan nyrkkipajalla halvimmista mahdollisista raaka-aineista. Ja kaikessa missä voidaan fuskataan, koska se tuo suurimmat voitot.
Esim. liivate/gelatiinikapselit tuotetaan halvimmasta mahdollisesta materiaalista eli hullunlehmänepäilyalueiden nautojen jäteosista. Se on kapitalistinen fakta! - lisäravinneguru
http://www.muskleforum.com/showthread.php?8359-Muskle-awards-2013&p=221307#post221307
Äänestäkää muu tuote.- iIIuminatus
jepp...noista prosenttiosuuksista kertyy yhteensä varmaan noin 200 prossaa :D:D
- Ammoniakki vaaraa
Suuren proteiinimäärän vaikutuksesta Valion sivuilta. Jopa ammoniakkia vaaraa.
"Korkealla proteiininsaannilla on tutkimuksissa havaittu haitallisia vaikutuksia luustoon, munuaisiin, maksaan, veren rasva-arvoihin sekä verenpaineeseen. Erittäin suurilla proteiinin saanneilla (>4-5 g/kg päivässä) munuaisten kyky erittää virtsa-ainetta eli ureaa ylittyy ja siten myrkyllistä ammoniakkia kertyy vereen".
http://ammattilaiset.valio.fi/portal/page/portal/ammattilaiset/ravitsemus_ja_terveys/ravitsemus/proteiinit_ravitsemuksessa18042012085547/proteiinin_saantisuositus20042012175934 - Jauhoton
TÄYTTÄ ASIAA:
"Normaalia ruokaa syömällä suositeltuja proteiinimääriä on vaikea ylittää, mutta proteiinijauheita ja -patukoita nauttiessa niin voi käydä helposti".
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/varo-liikaa-proteiinia/2013/06/1771939- heraa
AIka vaikea on käytännössä proteeiini jauhoillakaan ylittää 4g/kg rajaa. JOs painaa 70 kg ja käyttää 80% heraa niin se tarkoittaisi 350 g jauhoa päivässä. TOki tavallisestakin ruoasta saa proteiineja ja ne pitää ottaa laskuihin mukaan mutta kattokaapa oikeasti mitä pakkausselosteissa lukee. Eräskin valmisruoka mainostaa itseään "runsasproteiiniseksi" ja selosteessa lukee 11g/100g tuotetta...
Ja lisäksi pitää muistaa että järkevä imeytyvä proteiini kerta-annos on n.20g ja tämä kolmen tunnin välein eli 160 g/vrk!!
- jatko
Voihan varmaan jo kerta liikaotto proteiinijauhoa olla haitallista. Ei kai siihen koko päivää tarvita. Jos kerralla ottaa liikaa projauhoa, osa siitä muuttuu rasvaksi ja jos munuaiset ei pysty liikaproteiinia käsittelemään syntyy ammoniakkia vereen. Jo kerta liikaotosta. Näin kai se menee. Onko parempaa tietoa liika kertaotosta/ omaa kokemusta?
- idiootteja oomme kai
Kyllä nyt lopettakaa kaikki ne proteiini jauheet sun muut mitä otatte kun ne voi olla vaarallisia ! hei haloo ämmät kuinka moni teistä juo alkoholia ? polttaa ? syö mäkkäreissä ? kävelee keskustan kaduilla ??? näissä edellä mainitussa on jopa kyllä jopa isompi kuolleisuus kuin näillä jauhoilla.... idiootit....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911694
- 861443
- 1041068
Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..17995- 48939
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su44878Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.133701Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83676Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30661Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!23617