MS Machine&Invest Oy mainostaa autojen maahantuontia,mutta jättää kertomatta oleellisen että otti rahat vaan autoa sen enempää rahoja kuulunut.Sai vankeus tuomion aikaisemmista maahan tuonneista.Joten olkaa varovaisia.
Vanha huijari liikkeellä
16
2852
Vastaukset
- Ilkan kusettama
Miten tuo Oy on voinut saada vankeustuomion? Vai tarkoittako jotain kaveria joka on sen takana?
Silloin kannattaisi laittaa kaverin nimi . Ei se sun laittama firman nimi paljon auta kun niitä voi perustaa vaikka 10 päivässä eri firmanimillä.- tyhmä
Onko hautakangas ilkasta kyse tässä
- seikki2
Kyseesä on Matti Seppä kuopio.Joten olkaa hyvin varovaisia,ei koira karvoistaan mihinkään pääse.Jäi varmaankin ihmisille aika paljon velkaa,joten on varmaakin varaton,joten on vaikea saada rahoja takaisin.
- aatu2
seikki2 kirjoitti:
Kyseesä on Matti Seppä kuopio.Joten olkaa hyvin varovaisia,ei koira karvoistaan mihinkään pääse.Jäi varmaankin ihmisille aika paljon velkaa,joten on varmaakin varaton,joten on vaikea saada rahoja takaisin.
Nyt tämä huijari ilmoittaa omalla nimellään nettiautossa saksan kilvissa olevaa jeeppiä,muka omassa käytöstä.Ei varmaan ole oma auto,jos rahat antaa niin autoa sen enempää rahoja ei kuulu.
- seikki3
aatu2 kirjoitti:
Nyt tämä huijari ilmoittaa omalla nimellään nettiautossa saksan kilvissa olevaa jeeppiä,muka omassa käytöstä.Ei varmaan ole oma auto,jos rahat antaa niin autoa sen enempää rahoja ei kuulu.
Nyt Matti Seppä ilmoittaa uuden osoitteen,haratekseen uusia petetteviä.ÄLKÄÄ OSTAKO TÄLTÄ HUIJARILTA MITÄÄ.
- ÄmÄssää
Onko samaa jatkumoa MS-Exportin kanssa (Mika Rönkkö ja Sari Ritanen=MS)?
Voi kyllä lukea tämänkin firman tuomisista täällä! - omaa tyhmyyttäkö??
Kuinka joku voi olla niin tyhmä, anteeksi sinisilmäinen, että antaa rahaa tuntemattomalle ilman vastinetta??
- hyvän tekeväisyyteen
saahan sitä omia rahojaan pois lahjoittaa jos haluaa. Ei se ole kielletty
- Toisaalta kukaan
välittäjäkään tuskin on niin hyväntahtoinen että etsii, tutkii ja ostaa auton omalla rahalla jollekin kyselijälle ilman varmuutta siitä että kyselijä on tosissaan liikkeellä. Auton hinnasta riippuen vähintään muutama tonni täytyy olla vakuutena siitä että ostattelija on tosissaan. Reilu peli molemmin puolin ja tyhjänkysyjät häviävät pois kuvioista.
- seikki3
hyvän tekeväisyyteen kirjoitti:
saahan sitä omia rahojaan pois lahjoittaa jos haluaa. Ei se ole kielletty
Tottaka saa lahjoittaa,mutta sitten jälkeen päin ulistaan että nyt jouduin huijatuksi.Parempi hakea itse,niin ei tartte kun katsoo peiliin,niin onko siellä viisas vai tyhmä.
- Ike kääreliina
Tiedoksenne, että näillä "välittäjillä" on omat autolähteensä Saksassa, joista he saavat autonsa esim. Mobile.de ilmoitusta halvemmalla / osa rahoistanne menee siis brokerin taskuun jo tässä vaiheessa: mahdolliset alennukset, tinkaukset ym. menevät siis välittäjille.
Eli he eivät todellakaan "etsi" mitään vaan tarjoavat kriteerien mukaista tutulta saksalaiselta autokauppiaaltaan nopeasti löytyvää autoa/romua ostajalle. Tämän päälle maksatte välitykset jne. Lisäksi broker roudaa kaljat itselleen jne. autossanne. Muistakaa pyytää kahdet renkaat ja tietenkin kuvat renkaista, jonka jäkeen laitatte saamanne kuvan google -kuvahakuun, jotta selviää, onko kuva kopioitu muualta. Tehkää sama myös autonkuville, pyytäkää siis ottamaan kuva kaupantekohetkellä ja lähettämään se puhelimeenne, sähköpostiin jne.- Ike kääreliina
ÄLKÄÄKÄ JUMALAUTA LÄHETTÄKÖ RAHAA TUNTEMATTOMILLE HENKILÖILLE TAI FIRMOILLE MISSÄÄN NIMESSÄ!!!!!!!!!
- Broker
Ammattilainen hakee autot samoista liikkeistä, kuin kuka muu tahansa. Erona on se, että hän tuntee myös liikkeet, mistä ei autoa kannata/kannataa ostaa.
Toiminnan tulee olla läpinäkyvää, eli asiakas voi aina saada auton kauppahinnan selville vaikka soittamalla myyjäliikkeeseen. Ammattimainen välittäjä tuntee markkinat ja pystyy saavuttamaan paremman tuloksen hintaneuvottelussa paikan päällä. Jos auto ostetaan mobilen pyyntihinnalla ilman alennusta, tähän täytyy olla perusteltu syy, kun hinnasta ammattilainen saa aina jotain pois. Jos tässä yrittää välistävetoa, välitykset loppuvat nopeasti.
Ostomaassa toimiva väittäjä saavuttaa aina paremman tinkimistuloksen, kuin soittaja/mailaaja Suomesta, koska kauppiaalle muodostuu nopeasti luottamus kaupan syntymiseen, jos hinta on kohdallaan. Kun välttäjä operoi Suomesta käsin, hinta tulee hihasta ja auton kuntotiedot myös. Jos lentää Suomesta autoa tarkastamaan, otetaan auto vääriksi osoittautuvista ennakkotiedoista huolimatta ja hintakin on jo lyöty kiinni puhelimessa. Harvalla välittäjällä on tässä vaiheessa halua lähteä etsimään uutta vaihtoehtoa matkustamalla pitkin poikin Eurooppaa. Lisäksi kaupan yhteydessä sovitaan usein autoon tehtäviä lisätoimenpiteitä, kuten huolto, katsastus, takuutarkastus, viallisen osan/renkaiden vaihdot jne. Merkkiliikkeessäkin tällaiset toimenpiteet saattavat vaatia yli viikon ennen kuin auto luovutetaan ostajalle. Moniko välittäjä jää Saksaan odottamaan?
Asiakkaan tulee saada kauppakirja ja kattavat paikan päällä otetut valokuvat autosta etukäteen ja myös tiedot mahdollista virheistä. Huollot, edelliset omistajat, ajokilometrien luotettavuus, katsastus jne. kuuluvat tietoihin, jotka tulee saada ennen ostopäätöstä vaikka puhelimitse auton tarkastuksen yhteydessä.
Kaljanroudaajat ovat juuri näitä Suomesta käsin operoivia "ammattilaisia", jotka tuntevat vain paikat, mistä oluet saa halvimmalla. Auto osto hoidetaan ns. sivutuotteena ja sellainen on sitten lopputuloskin. Parhaat kokemukset eri välittäjistä löytyvät merkkifoorumeilta, kuten mese.fi, alfabbs.fi jne.
- I. Kaarinliina
Onko I. Kaarinliina taas ilmestynyt markkinoille? Sai pienen kakun edellisista kusetuksistaan. Valttakaa kaveria viimeiseen asti, jos ette halua menettaa rahojanne tai tulla kusetetuksi.
- Anonyymi
taasko jatkuu MS Machine Matti Seppä autotuontia
- Anonyymi
Matti Seppä MS höpöhöpö Oy - huijausta jo 1980-luvulta..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.4104642Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1221835- 1441586
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko751315Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass151146Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔771132Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise131069Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään671016- 38980
- 66972