"Pääministeri Jyrki Katainen (vastauspuheenvuoro): Arvoisa herra puhemies! Ihan yhdestä yksityiskohdasta, tästä työn tarjonnasta. Työn tarjonta käsitteenä ei tarkoita työpaikkojen lisäystä, työpaikkojen määrän lisäystä, vaan työn tarjonta käsitteenä tarkoittaa, että työvoiman määrä lisääntyy. (Sirkka-Liisa Anttila: 300 000 työtöntä!) Esimerkiksi nuoria, jotka eivät ole työvoimassa, ovat työkykyisiä ja työikäisiä, pitäisi olla enemmän työn piirissä, työtä hakemassa ja tietysti työssä, toisaalta sitten myös ikäihmisiä ja kokeneempia työntekijöitä, jotka ovat työikäisiä ja työkykyisiä mutta eivät ole työssä - eli heidän määränsä lisääminen, jotka hakevat työtä tai tekevät työtä. Eli työn tarjonta tarkoittaa työvoiman lisätarjontaa, koska se lisää talouskasvua. Esimerkiksi ulkomaalaisen väestön tulo Suomeen keskipitkällä aikavälillä lisää talouskasvua ja sitä kautta työpaikkoja. Eli tähän minä toivoisin perussuomalailta ihan yksiselitteistä vastausta, mitkä ovat keinot, sanotaan näin, työvoiman tarjonnan lisäämiseksi."
http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/ptk_83_2013_ke_p_1.shtml
http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/ptk_83_2013_ke_p_1.shtml
Vastaukset 94
Vanhimmat
Töihin ei pääse,kun ei ole työ kokemusta on kouluja käyty ja vamistunu...
Kelpaa ei,koska kukaan ei anna työkokemusta...
Mitäs valitsitte? turha siitä on nyt vinkua!
Perusta frima niin siinähän sitä kokemusta kertyy.
Harvoin täällä esiintyy noin asiallista, oikeaan osuvaa ja rehellistä otsikkoa
Pistämpä plussia sinulle " Se on sitä " nimimerkille. Plussaa
10000000000000000000000000000000000000000000000000 PLUSSAA.
Kiittäin arvostuksesta. Ihmetelinkin että mihin Allers-media ne kiikutti.
Minusta noin nätisti sanottuna Katainen ei ole terve. Sillä viiraa yläpää pahoin. En käsitä miksi kokoomus ei pistä hoitoon.
Oleppa hyvä. Eihän toisin ajattelijat saa muuten kiitosta Suomessa.
Kataisen jättämät 50 miljardin jälkiverot kansalle tarkoittaa, että Kataisen EU--viran hinta on eräänlainen maailman ennätys toki Sauli Niinistön ja Paavo Lipposen Suomen vienti euroon on ollut samaa luokkaa vähintään.
hulluus tiivistyy ryhmässä.
Ilmeisesti Katainen halusi sanoa jotain positiivista. " Eli työn tarjonta tarkoittaa työvoiman lisätarjontaa, koska se lisää talouskasvua". Nyt kun harva se päivä firmat panevat työläisiä kävelemään - lisäävät työn tarjontaa - sehän tarkoittaa Kataisen mukaan talouskasvua.
Mä en tajua miten se voi lisätä talouskasvua, jos ostovoima heikkenee jatkuvasti.
Vastaa jyrki vastaa, miten tää taloushomma on niin vaikeeta tavallisen duunarin käsittää, joka on juuri irtisanottu, henkisesti raiskattu, maahan lyöty ja ostovoima viety pois, annettu jollekkin kiinalaisille.
Ihan tervettä on, ettet ymmärtänyt Kataisen puhetta. Siitä esitetyt käsitteet ovat niin erikoisia, ettei niitä tavallinen ihminen ymmärrä.
Jos joku, kuten sinäkin, on työtön, se tarkoittaa ettei ole työtä. Haet työtä, mutta kuitenkin sanotaan, että tarjoat työtä. Työn hakija = työn tarjoaja. Miksi hakea työtä, jos kerran voi sitä tarjota??
En minäkään ymmärrä, että työttömyys ja hallitsematon maahanmuutto lisäävät talouskasvua. Luulisi, että Espanjan ja Kreikan talouskasvu on huimaa, koska siellä nuorisotyöttömyys on jo 50 - 60 %??
Ei voi välttyä ajatukselta, että Katainen tarvitsisi lomaa, pitkää lomaa. Siitä voisi olla etua sekä hänelle, että Suomelle.
Puheenvuorossaan Katainen kysyi vielä: " Eli tähän minä toivoisin perussuomalailta ihan yksiselitteistä vastausta, mitkä ovat keinot, sanotaan näin, työvoiman tarjonnan (lue työttömien) lisäämiseksi"
Voiko kusipäisyydestä pitää lomaa?
Siis olosoko se lommalla ollessaan niinkuin tavallinen ihminen?
Tulee mieleen olisko hallituksen ministereiltä vaadittava terveydentilan tutkimus ja todistus terveydestä aihetta ehkä olisi? Presiden terveydentilalla ei ole enää merkitystä.
Hei, otetaan lisää velkaa ja annetaan Somaliaan.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013091617496023_uu.shtml
Al asshead terroristit tulevat kylpemään rahoillamme.
Mutta, miksi vain Somaliaan ? Afrikassa on kymmeniä maita sen lisäksi, joihin meidän velkarahoja kuuluu lähettää.
Varsinkin maat jossa paljon muslimeja ovat tärkeitä meille
suomalaisille.
Ostetaan noilla rahoilla merirosvoille uusia nopeampia veneitä?
Joku kyllä väitti, että merirosvojen toiminta on liki loppunut.piraatit ovat saaliinensa siirtyneet turvapaikan hakijoina Suomeen.
≠≠≠
Miten tuollainen älykääpiö voi olla pääministeri ?
http://www.youtube.com/watch?v=1H4byTP1q9s
Katainen on tuomittava kuritushuoneeseen.
Musta tulevaisuus, mustanmaijan takaikkunan mainosta lainatakseni.
Juu taas tarvitaan työvoimaa niinkuin -70 luvun polussa. Otetaan sitä sitten, kun todellinen tarve tulee. Ei ihmiset maailmasta lopu kertokaa se Kataisellekin.
Pelkäänpä vain, että tässä on jokin muu tarkoitus, ettei vain joku "nalle" Wahlroosin suuntaus.
-70 lopussa , tietenkin.
-tarkoitit kuitenkin 80-luvun loppua ,silloin oli valtavan ylikuumentuneet rahamarkkinat ja kasinotalous.
70-luvun loppu oli vakavan laman aikaa...
Korjaan.
Tuon paremmin ei juuri voi sanoa siinä mielessä, että puhuu paljon, mutta ei sano mitään itse asiassa. Tyhjät tynnyrit kolisevat eniten, se käy murheellisesti toteenKataisen puheissa. Sivistyneet ilmaisut eivät hänen kohdallaan voi enää tuoda esille sitä, mitä todella ajattelee.
Tuohan vaikuttaa siltä aivan, kuin Himanen olisi sen kirjoittanut.
Jyrki poju voi sönkätä mitä haluaa. Asia vain on niin, että minä en palkkaa ketään työhön, koska liitot ja virkamiehet ovat sen jälkeen ovella huutamassa milloin meidän pitäisi tehdä työtä ja milloin syödä eväät. Ei yritykset toimi pummien haaveiden mukaan. Me ollaan yrittäjiä, jotta saamme elannonn perheellemme. Pummit hakekoot elantonsa muualta.
Tyhmä papukaija huutaa Vartiaisen sanoja.
Vaikka työn tarjojajia olisi miljoona, ei niitä töitä enää tänne pohjoisen perukoille enää tule. Automaatio ja itsepalvelu pitävät siitä huolen. Ei kaikki voi kai eduskuntaankaan päästä erikois asian tuntiaksi.
Jos nuori haluaa ihan tässä lähitulevaisuudessa töitä niin kannattaa välttää perinteisiä aloja joissa automaatio vie loputkin työpaikat. Kaupanala on myös vähän niin ja näin kannattaako sinne enää tunkea.
IT alalla ohjelmointipuoli vetää porukkaa, muu ei niinkään.
Myös trendikkäät media-alan opinnot kannattaa jättää, medianomeja, graafisia suunnittelioita ja muita taidealan koulutuksen saaneita tarvitaan suomessa niin marginaalinen määrä että ylitarjontaa on liian kanssa. Omaa firmaa voi koettaa puskea mutta joutuu heti rajuun kilpailuun ja pitäs niitä asiakkaitakin saada jotka maksavat. Jos taas lähtee työnhakuun ulkomaille on paremmat mahdollisuudet jos on kielitaitoa ja muutenkin taitoa. Sielä kilpailu työpaikoista on myös kovaa.
Perinteisin keinoin täällä suomessa vielä pärjää jotenkin. Jos on vähän silmää ja älyä niin voi tienata pienen omaisuuden jos saa hyvä idean ja on älyä sitä hyödyntää. Tämä vaatii usein sitä laatikon ulkopuolelta katsomista johon ei nykyään kovin moni kykene kun on tottunut että kaikki sanellaan ja kerrotaan miten pitää tehdä ja koska.
Olen kyllä aivan samaa mieltä ja mitä tuolla puheella nyt haluttiinkaan sanoa, että Suomeen tarvitaan lisää mamuja jotka eivät kyllä koskaan mene töihin, ei edes työnhakijaksi, ei meillä ole enää toitä joissa pärjäisi ilman suomenkielen taitoa jota herrat eivät halua osata.
Kataisen löpinät ovat sitä samaa mitä Vartiainen ja Wahlroos ajavat. Adam Smithin talousteoria 1700 luvulta. On sillä kai joku nykyaikainen nimi uusliberalismi tai jotakin...
Suomeksi sanottuna , että samasta työstä pitää saada populaa tappelemaan ja se saa työn joka halvemalla sen tekee. Halpa työvoima tulee edullisemaksi, kun sen voi potkaista pois. Orjat pitää elättää joten ne eivät tule kysymykseenkään. Eikä tämä suinkaan ole näiden suomalaisten nerojen keksimää, ilmiö on globaali.
Ohjeet tulevat "jostakin" näille hyödyllisille kassaroille, ettei vain sieltä Bildebergistä.
Syöksykierre jonka nämä sankarit ovat saaneet aikaan ei ole oikaistavissa irrottamalla kädet ohjaimista kokonaan kuten Katainen luulee.
Yritysverotus ja palkkaverotus on sitä luokkaa että yrityksillä ei ole varaa työllistää paitsi niillä suurilla yrityksillä joihin on järjestetty kaikki tuet, helpotukset ja halpatyövoima.
Suurin verontuottaja ja työllistäjä on kuitenkin PK-sektori ja juuri heidät on jätetty pulaan ja keskitytty kavereiden palkkioiden parantamiseen.
Nyt S-ryhmät ja muut kartellit kokonaan hevonveehen Suomesta eikä yhtään maahanmuuttajaa eikä pakolaista lisää ennen kuin Suomen työttömyysprosentti on alle 5%. Valtionyhtiöiden ja eläkeyhtiöiden johtajien palkkakatoksi 5000e kuussa eikä kultaisia kädenpuristuksia yhtään enää.
Turhat byrokraatit sijoitetaan valtion perustamiin tuotantolaitoksiin osa-alueille joissa on viennin mahdollisuus taattu. Tuotantoa lisäämällä tulee työpaikkoja. Ei puhumalla eikä ruokkimalla kaikkia välistävetäjiä.
Juttu on vaan niin että näin ei tule tapahtumaan vaan ensi vuonna ollaan Kreikan tilanteessa.
Kiitos Jykke! Kaikki sanoo että olet täydellisesti epäonnistunut mutta itse olet sitä mieltä että epäonnistuneen politiikan jatkaminen on vastuullisuutta. Eikös se ole juuri päinvastoin käytännössä?
Jos Katainen olisi sanonut esim.: automaatio, nettikauppa, pääoman vienti ulkomaille verottajan ulottumattomiin, liiallinen maahantulo ymt. ovat vieneet työpaikat suomalaisilta ja sitä vastaan meidän pitäisi ryhtyä taistelemaan, niin oltaisiin oltu ainakin lähempänä totuutta. Lisäksi Euroopan kuramaitten taloutta on alettu tasapainottaa mm. Suomen varoilla eikä EU enää nykyisellään ole hyödyksi muille, kuin huonosti taloutensa hoitaneille maillel, johon Suomikin ennen pitkää liittyy, jos sama meno jatkuu.
> "Suomen pääministeri on umpihullu. "
Tuon otsikon kirjoittaja pitäisi tuomita pitkäaikaiseen vankeuteen.
Salassa pidettävien Valtiosalaisuuksien vuotaminen julkisuuteen on erittäin raskas rikos.
Tuskin tuo on valtionsalaisuus näkeehän tuon, se sokea Kreettakin ja ymmärtää se Muhoksen mommokin asian oikean laidan.
>>Suomeksi sanottuna , että samasta työstä pitää saada populaa tappelemaan ja se saa työn joka halvemalla sen tekee.>>
Tämän Kataisen teorian heikko lenkki on siinä että somalit eivät mene mukaan tappelemaan työstä.
Työstä tappelemista sijaan somalien mielestä on paljon mukavempaa ajaa metrolla Itäkeskukseen. Juoda lattea ja hengailla siellä kaverien kanssa lämpimässä kauppakeskuksessa.
Sitä paitsi 300.000 hengen työttömälläkin pitäisi syntyä jo kova Adam Smithimäinen taistelu työpaikoista.
Tappelu Suomen halpatyöpaikoista ei muutu yhtään sen kiihkeämmäksi vaikka käydään hakemassa 200 uutte pakolaista Syyriasta lisää.
Kyllä näitä yöpaikoista tappelijoita on ollut ainakin 5..6% verran vapaana korkeimpien huippusuhdanteiden aikanakin.
http://tilastokeskus.fi/til/tyti/2013/07/tyti_2013_07_2013-08-20_tie_001_fi_001.gif
Julkiselta sektorilta ja teollisuudesta tulee lisäksi vapautumaan valtavat määrät työvoimaa, Kouvola juuri lemppasi pellolle 600 palkkalaistansa, ja Salo tekee saman perässä.
Koko tämä ketju on lukittu peukutuksilta. Alkupäässä tuli hyviä plussasaldojen määriä.
Mutta nyt Aller-Media n Ylläpito löi lukkoja päälle. Lliikkeellähän voi olla ilkeitä Kataista vastustavia persukirjoitteijoita, ja niille laitetaan heti lukitus.
Katainen on pörssihaiden ja veronkiertäjien bulvaani, täydellisen kykenemätön oikeasti hoitamaan tehtäväänsä.
Toki hän on p-kan puhujana täysin opetettu puhuva pää, mutta jossain vaiheessa tämä tuuleen perustettu korttitalo romahtaa ja arvaatte varmaan ketkä tuonkin pöyhistelyn maksavat?
Tuolla metsään jä paljon mustikkaa niillä olis saannut n tuhat euroo
Mutta ei oo nuorista metsään ne on nynnyjä ei näy kuin elekeläisiä
Ja miten tuo nyt liittyy aiheeseen pääministeri??
Pääministeri on marjanpoimija.
Ennen vanhaan pennut laitettiin metsään marjoja keräämään, koska ei niistä talon aikamiesten hommiin vielä oikein ollut.
On se kumma että pari vutota sitten täällä kehuttiin Kataista ja Jykän moittiminen sai paljon miinuksia. Ovatko nyt samat ihmiset täällä moittimassa, jotka silloin miinustivat? Läpimätä Katainen on ollut aina, jotkut vain näkevät sen ihan liian myöhään.
teepä ite paremmin samat jutut.... niin...oli tuossa hommassa tässä maailmantilanteessa kuka tahtojaan niin sama olisi löylytys.... ne vaan on hoidettava ne asiat ja aina ei voi toimia joka pummin mielen mukaan eli rahaa lisää jakamalla 'kansalle' joka sen kaljabaariin riemuiten kiikuttaisi.
>> Läpimätä Katainen on ollut aina, jotkut vain näkevät sen ihan liian myöhään.
Tuo on totta. Mutta tautiluokiteltu hulluus on paljastunut vasta tänä vuonna noiden Himas-höperöintien yhteydessä.
Samalla Kataiseen iski keväällä hirveä "väsymys", josta Ilkka Suominenkin kantoi huolta. Sen jälkeen ei Katainen ole enää palannut normikuntoon.
Nykyaikainen lääketieteellinen diagnoosi on hullluus, tai siis että on seinähullu. Sitä sairautta Kataisella nyt on.
Arhinmäen sairaus on taas kommunismi ja siihen on vain yksi parantava lääke eli lyijy joka annostellaan esimerkiksi kiväärllä silmien väliin. Sata prosenttia paranee tutkimusten mukaan.
Harjoittamansa politiikan perusteella Paavo on äärikapitalisti joka on noussut pinnalle vasemmiston äänestäjiä huijaamalla. Näytteli vasemmistolaista niin kauan että hyvä pesti aukesi, ja sitten näyttikin todellisen minänsä. Näinhän nuo jo syntyjään oikesitolaiset lierot tuppaavat joskus tekemään. Se on kuin terroristi iskisi kotijoukoista päin.
H.O.M.O.lippu heilumaan!
Katainen on lanseerannut käänteisen ajattelun: -Velka onkin saatavaa ja työttömien määrän lisääminen on työn tarjontaa.
Työn tarjonnan lisääminen lisää siten velkaa joka muuttuu saatavaksi. Kukaan muu ei tunnu vaan tietävän miten kuin pääministerimme.
Taitaa olla käänteinen koko liero. Mutta huumekokeilut pienenä kostautuu sekoiluna
Tuossa Kataisen jaarituksessa on enemmän logiikkaa, kun sana työ korvataan sanalla halpatyö: kun työvoiman määrä lisääntyy (lisää työttömiä), lisääntyy myös HALPATYÖN tarjonta, koska työnantajat voivat teettää työn sillä halvimmalla tekijällä.
Tätähän EK ajaa jatkuvasti, Katainen taluutusnuorassaan.
EK on syöpä"
Se on juuri sitä uusliperalismista politiikkaa mitä Wahlroos toitottaa. Ainahan meillä joku messias pitää olla ja muutaman vuoden päästä se edetään vessasta alas.
Aina on ollut joku, jonka perässä juostaan päin "karjalanmäntyä". Ei osata tai ei uskalleta olla erimieltä.
Esimerkkinä vain kuka teki mitä tässä Nokia-asiassa. Aina vain nousee esille nimi Ollila. Nyt uskalletaan jo vihdoin puhua.
Sensijaan Wahlroosista ollaan hilja kuin se sukassa. Kalle Isokalliokin oli hiljaa, perjantaiviisaissa, kun keskusteltiin Wahlroos kirjasta.
Pääministeri on vain näiden juoksupoika ei sillä mitään omaa kivaa ole. Hän tekee just mitä hänen käsketään tehdä, EK etunenässä sanelee toimintatavat.
Joo, suomessa olisi työvoimaa mutta ei sitä tarvita vaan työvoimaa poistetaan työstä kiivasta tahtia, suomessa ei nykyään tarjota työtä, vaan potkuja. Lisäksihän nämä hallituspuolueet kuvittelevat tarjoavansa työvoimaa kouluttamattomista ulkomaalaisista.
Se oikea työvoima laitetaan pihalle, tehtaat suljetaan, koska ei se kannata suomessa.
Kyllähän sitä työvoimaa tarvitaan sosiaalialalle tällä menolla, mutta millä rahalla se kustannetaan, jos ei varaa kustantaa tuottavaakaan työtä ?.
Kouluttamattoman sosiaaliperäisen ulkomaalaisväestön tulo ei lisää mitään muuta kuin kurjuutta ja se vaan lisääntyy seuraavissakin polvissa.
Kataisen suuret saavutukset huippu verohelpotukset rikkaille ja suuret veronnostot köyhille.
vai iinn
Tohon on perussuomalaistenkin paha mennä mitään vastaamaan,
kun eihän tosta mitään tolkkua ota.
Ihan sekavaa tarinaa,jota ei kukaan ota selvää,tuskin itsekkään.
Katoavat työpaikat tarvitsevat lisää työntarjontaa,elikä tarvitaan
työtöntä työvoimaa lisää keskipitkällä aikavälillä?
En umpihullusta tiedä,mutta sekasin tuntuu olevan .
Pikainen ero,ja lääkityksen välitön aloittaminen voisi auttaa.
keskipitkällä aikavälillä "tietty
Rahan h uora, se on pahan h uora, rahan h uora, h uora mikä h uora, v itun huora..
Eiköhän kyseessä ole jo täysin menetetty ja toivoton tapaus jota ei voi korjata mitenkään?
Kun telkkari posahtaa, se viedään kierrätykseen.
Kun pääministeri posahtaa, niin hommataan kovapalkkainen virka että sekoilu jatkuu.
Ei narsistia voi parantaa.
Katainen on vain papukaija, joka toistelee virkamieseliitin toimittamista "tutkimuksista" propagandaa eteenpäin. Kyseinen lausahdushan tuli siltä Vartiaisen perkeleeltä tässä taannoin ja Katainen heti tietenkin sen adoptoi (todennäköisesti käsky kävi).
Käteinen pitäisi passittaa kuntouttavaan työtoimintaan loppuiäkseen, sen verran järkivajaata tekstiä.
Suomi finland kaikkien hölmöläisten isoäiti kaksinkertaisti somaliaan
lapioitavien eurojen määrän 9,4miljoonasta 18,8 miljoonaan!Pääarkkitehtina
hyysäsi vihreä pullonpohjalasi hautala!Tuo summa menee siis joka vuosi!
Helsingin lastensairaalahanke on vedetty tarpeettomana pytystä alas!
Mitä pahaa suomen kansa on tehnyt että se on ansainnut lauman mielisairaita
päättämään asioistaan?
Olisiko viime eduskuntavaaleissa pitänyt harkita tarkemmin minkä numeron
lipukkeeseen raapustaa?Siitähän tämä saasta johtuu!
Suomessa oleilevat 15000 somalia maksavat suomalaisille 300-400 miljoonaa € vuodessa.
Totta,ja "keskipitkällä aikavälillä"lisääntyessään tulevat maksamaan
enemmän.
Elämme kataisen "dreamworldissä"
Adof oli järkimies. Yritti puhdistaa kansansa syöpäläisistä. Ikioma kirouksemme aatu tekee tämänkin käänteisenä. Hän tartutta niitä meihin isolla rahalla.
Miten valtion keula voi vihata kansaansa näin pahoin.
Kataisen hallitus ajaa Suomen tilanteeseen, jossa Suomen väkiluku kääntyy laskuun. Lapsia ei enää uskalleta eikä kannata tehdä, kun kohta ei ole edes kouluja ,joissa he voisivat käydä eikä hoitopaikkoja. On kertakaikkiaan hämmästyttävää, miten pääministeri voi olla noin yksipuinen ja ajattelematon.
Työpaikat vähenevät kokoajan ja ihmisten pahoinvointi ja huoli lisääntyy. Silti nuori
ajatusmaailmaltaan kypsymätön pääministeri yhdessä toisen samankaltaisen valtiovarainministerin kanssa ottavat lisävelkaa valtiolle ja vouhottavat vain kilpailukyvyn lisäämisestä ja pakottavat hädänalaiset ihmiset tekemään talkoilla töitä pomoille, jotka suomalaisen liiketoiminnan myytyään ja aiheutettuaan tuhansia työttömiä lissä palkitaan 19 miljoonan palkinnolla.
Jos Katainen ja Kokoomus olisivat olleet Norjassa vallassa öljyn löytymisen aikoihin, olisi maa nyt ehkä vieläkin velkaisempi kuin Suomi. Ja sen rannikot olisi moneen kertaan öljyllä saastutettu. Vain amerikkalaiset öljypohatat olisivat rikastuneet norjalaisten öljyllä huimasti. Norjalla on ollut suuri onni, että siellä suurinta valtaa eivät aikoinaan saaneet korruptiolla itselleen omaisuuksia keräävät rikolliset, vaan siellä valta keskittyi koko kansan etua ajaville järki-ihmisille.
TÄLLÄ!
Arvio sisäpiiristä: ammattitason ihminen sanoi joitakin vuosia sitten, että nuoremman sukupolven poliitikoissa on ilmi selviä psykopaatteja, mutta luonnollisesti hän ei niemennyt ketään.
Mutta luultavasti asia on yleisemmin tiedossa, koska penkoessani valtiovarainministeriön sivuja ja velkavastuupapereita, oli Kataisen puheisiin merkitty kynällä useisiin kohtiin niin kysymysmerkkejä. Puhe oli täysin pöljää ja merkillistä - paljon sanoja, jotka eivät todellisuudessa sanoneetkaan mitään.
Luonnehäiriöisestä on sanottu - älä kuuntele mitä hän puhuu, vaan miten hän puhuu, mutta tässä nyt Kataisen mitä hän puhuu:
" – Mehän olemme valinneet sen että meillä on maksuton perusopetus, ikäihmiset hoidetaan, terveydenhuolto on vahvaa. Me odotamme yhteiskunnalta tosi paljon, ja jotta se olisi mahdollista tarvitaan yhteisvastuun tuntoa ja puolueiden kykyä toimia yhdessä."
http://yle.fi/uutiset/katainen_hallitusten_yhteistyo_vaikeutuu/6842962
Mehän voimme valita ihan mitä tahansa, mutta hallitus pääministerin johdolla sitten tekee toimenpiteet, joilla on seurauksensa. Mutta kun puhutaan positiivisesti "meistä", niin joku saattaa jopa uskoakin, kun se on se Katainenkin kuin me. Propagandaa ja manipulointia, ei muuta.
Totuus:
"Eräässä hoitokodissa vanhukset oli tapana jopa sitoa kiinni vessanpönttöön, koska hoitajilla ei ollut aikaa jäädä vahtimaan heitä. Toisessa paikassa seuraavaa ateriaa on puolestaan saattanut joutua odottamaan jopa 15 tuntia.
Muun muassa tällaisia tarinoita hoitajat kertovat vanhusten hoitokotien arjesta. Uudet lakimuutokset eivät ole tuoneet korjausta tilanteeseen.
Lue viikonlopun 21.9.2013 Iltalehdestä hoitajien tarinat siitä, millaista vanhusten arki on oikeasti säästöjen kurittamissa hoitokodeissa."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013092117515955_uu.shtml
Mutta mitä muuta me voimme enää odottaa, kun nyt on selvinnyt Koiviston konklaavista, että miten silloinen presidentti oli apuna, kun tehtiin Suomessa ryöstö ja kansanmurha, ja miten seuraavaa presidenttiä sitten jo suojelikin liivijengiläiset. Ja kun kehitys on tästä sitten entistä moraalittomampana jatkunut, niin voimme sitten vain kuvitella, että ketkä meitä tänä päivänä johtavat.
" Katainen on lanseerannut käänteisen ajattelun: -Velka onkin saatavaa ja työttömien määrän lisääminen on työn tarjontaa. "
Hyvä! Arvasinkin että Kokoomuspuolueen partaveitsenterävät ekonoomistit keksii tälle velkaantumiselle ratkaisun.
Käännetään kaikkialla tilastoissa etumerkit toisisiksi. Ei sitä sellaista kukaan huomaa, jos ei kerta itse Pääministerikään huomaa.
Kokoomus on Suomen kykypuolue. Kokoomuksessa on tuki ja turva, kaiken tämän velkamellastuksen keskellä. Kokoomus ei luule eikä arvele, kokoomus laskee!
Suomen pääministeri on eliitin asialla.
Kokoomus ja koko hallitus toteuttaa talousteorian oppeja, joiden mukaan yhteiskunnassa tarvitaan tietty määrä työttömiä, jotta elitistien voitot pysyvät tarpeeksi korkeina.
Kysymys on siis tästä, Katainen ei siis ole hullu vaan itsekäs ja niiden asialla joilla on jo ennestään paljon omaisuutta. Häneltä on turha toivoa lisää töitä tai parannuksia työttömien oloihin.
Katainen, aivan haastattelun lopussa:
"Meidän velvollisuus on tehdä työtä niin että se mitä olemme
valinneet porukalla vois toteutua Perusopetus, turvallinen ja
tasa-arvoinen yhteiskunta, ja tää nykyinen Suomi ei mahdollista
tämän valinnan toteutumista, mutta uudistunut Suomi kylläkin."
Tuo osoittaa että millaista moskaa toimintaa Kokoomuksen yhteiskunnallinen aikaansaannos on ollut. Kokoomus on ollut hallitukssessa viimeisen 20 vuoden aikana melkein 15 vuoden ajan. Katainen itsekin kansanedustajana jo 14 vuotta.
Takana yli 15 kestänyt nousukausi, jolloin rahaa on ollut läytettävänä. Silti edelleen Suomi on Kataisen mukaan sellainen takapajuinen yhteiskunta. Jossa tasa-arvo ei toteudu, perusopetus on rempallaan ja turvallisuus on heikolla tasolla.
Nyt tuo täysi pas-kapää lässyttää että jäljellä olevan 1.5 v. valtakautensa aikana hän laittaa asiat kuntoon. Kataisen jälkeisessä "uudistuneessa Suomessa" on turvallista asua, perusopetus ja sairaanhoito toimii, ja tasa-arvokin on saatu kuntoon.
Voi pyhä jysäys. Että tuo pääministerin jakkaralal oleva mies voi olla noin täysi dorka ja toope.
Kaikki on melkein yhtä sekamelskaa, kuin filosofi Himasen jutut. Ehkä ne opit ovatkin tulleet Himaselta, saihan hän suuret rahat päämisterin avustuksella.
Ei taida valtiovarainministeri jäädä yhtään huonommaksi tässä hallituksessa...
Tässä on Kataisen seuraava koti missä hän tulee viettämään koko loppuikänsä.
http://img.yle.fi/uutiset/savo/article5354725.ece/ALTERNATES/w580/niuva_tp_4 Niuvanniemi Kuopio mielisairaala oikeuspsykiatrinen sairaala
Eihän sinnekkää mitää umpihulluja vissiin huolita. Tosin tuo pääministeri status voi helpottaa yritystä.
Itse aattelin että maastakarkoitus ja kyyti Somaliaan samalla kun poistavat näitä oppimattomia.
Pahinta Kataisessa on se, että hän todella kuvittelee olevansa aina oikeassa, ei kuuntele järkipuhetta ja antaa isällisiä neuvoja viisaammilleen ja kokeneemmille.
Hän tulee huomaamaan, kuinka hänen aikanaan koko suomalainen hyvinvointiyhteiskunta on lakannut olemasta. Siitä hän syyttää tietenkin vain "näitä taloudellisesti haasteellisia aikoja". Totuus on kuitenkin se, että Suomen ollessa paljon köyhempi menneinä vuosikymmeninä on ihmisten peruspalveluista ja oikeuksista pystytty aina pitämään huolta, kun on niin haluttu.
Tänä päivänä ihmisten on vaikeaa päästä nopeasti edes poliisin juttusille, kouluterveydenhoitajalle, lääkärille tai vaikkapa synnytykseen pääsemisestä puhumattakaan. Rahaa kyllä on, mutta sitä jaetaan ökymääriä nykyään vain niille, joilla sitä on jo ennestäänkin. Montako vuotta esim.Stephen Elopin erorahamiljoonilla pystyisi pyörittämään lakkautusuhan alla olevaa Salon synnytysosastoa?
Kyllä Katainen tekisi itseään ja tietysti myös kaikkia kansalaisia kohtaan suuren palveluksen jos tekisi jotain ratkaisevaa pääministeripestinsä suhteen, sillä siihen kai hänellä olisi täysi oikeus.
Saksassa Merkelin aikana työttömyys on vähentynyt 5 miljoonasta kolmeen ja meillä työttömyys on vain lisääntynyt Kataisen aikana. Tämän vuoksi näyttäisi siltä, ettei kaikkea alaspäin menoa voi panna koko maailman piikkiin, kuten meillä hallitus ja pääministeri etunenässä tekee.
Meillä hallitus vain puhuu, mutta ei tee tai uskalla tehdä mitään. Pelätäänkö meillä Kreikan tietä, joka tietenkin ennen pitkää on edessä, jos velanotto ja pääomien virrat ulkomaille kulkevat samaan suuntaan.
Ettei Katainen ole tehnyt mitään???? ...Joka helve-tin päivä se on tehnyt kaikkensa jotta veronmaksajien rahaa lapettaisiin mahdollsimman paljon Euroopan pankkiireille, jotka yhdessä korruptoituneiden poliittikkojen kanssa ovat meitä kusettaneet jo yli kymmenen vuotta.
Samoin Katainen on tehnyt kaikkensa jotta Suomi ei ole ryhtynyt itse mihinkään taludellisesti järkevään tuotantoon. Hän teki kaikkensa vaikuttaakseen uteen kaivoslakin niin, että kaikki kansan omistamat arvometallit ja kultavarat on lopullisesti LAHJOITETTU ulkomaisille firmoille, jotka tekevät yli 100 % vuosivoittoa sijoituksillaan.
Katainen on tehnyt kaikkensa jotta rikkain eliitti voi vapaasti kiertää verot ja että hyvävelikerho johtajineen voi kusettaa muulta kansalta bonuksina jättipalkkojen lisäksi miljoonia miljoonien perään. Tämä on tehtY AKTIIVISESTI lainsäädäntöön vaikutamalla.
Kukkaan, EI KUKAAN ole ollut niin tehokas ajamaan rikkaimman veronkiertäjäeliitin etuja toimimalla täysin rikollisesti köyhiä ja rehellisiä ihmisä kohtaan, kuin Katainen. Joten on täysin järjetöntä väittää, ettei tämä ole tehnyt mitään, kun kukaan ei koskaan ole ollut niin ahkera ja tehnyt niin paljon kansan hyvinvoinnin tuhoamisen eteen. Ei ole päivääkään, ettei hän ole osallistunujt jonkin kansaa kohtaan rikolliseen toimintaan yhtenä suurimmista vaikuttajista.
Sen sijaan yhtään ainoaa asiaa SE ei ole tehnyt, mikä edistäsi kansan hyvinvointia. Ei tietenkään, koska korruptoituneet rikolliset eivät koskaan tee niille noigta he kusettavat, mitään positiivista.
Imbesilli johtaa Suomea tuhoon.
Oksettava p..skiainen.
Hoh hoijaa..tästäkin keskustelusta taatusti moni sitten siellä äänestyskopissa alkaa todella miettimään, että niin,
"Viimeksikin jykä lupasi ja piti lupauksensa meille julkisen sektorin työpaikoissa oleville moninkertaIset palkankorotukset yksityiseen puoleen verrattuna, ja lisäksi lupasi ikuisen työsuhteen vailla irtisanomisoikeutta kuntaliitosketjutuksilla. Ei ole pelkoa vaikka lonkkaa vedänkin töissä ja pidän 7 viikkoa lomaa ne jokaiselle automaattisesti kuuluvat pari saikkuliviikkoa"
Ja sitten taas ruksataan sama numero kuin joka kerta aikaisemminkin.
Kyllä se oma lompakko ja massu aina kuitenkin on tärkein.
me kiitämme kaikkia teitä ketkä eivät äänestäneet
viime vaaleissa ja annoitte meille näin mandaatin
polkea teidät entistä ahtaammalle.
Onko toi sekavuustila joku tartuntatauti ,joka kokoomuslaisesta
tarttuu toiseen,kun Risikkokin on ehdotuksissaan menettänyt
suhteellisuudentajunsa.
Meinaan,tarttuuko se pääministeristä puolueeseen?
UP
Kataisella on "katkennut verisuoni päästä" lopullisesti!
Vain umpihullu ei tajua erota,Eiku,voihan sitä paeta Brysseliin
huippuvirkaan parin kokkarikaverin kanssa
Haistakoon Käteinen pitkän paskan.
Äijähän on täyspelle. Tuo piti paikkansa 1800-luvulla.
Pikku paskiainen pakenee Brysseliin.
### Me dandy ### bunny###
Meillähän on maan rajoilla tulossa lisää työttömiä.
WALTAVASTI työvoimaa.
Arabeja, kielitaidottomia, jotka eivät tajua tästä yhteikuntajärjestyksestä mitään, eivätkä haluakkaan. He vihaavat täkäläisiä jo valmiiksi. Niiden mielestä poliisi on epäjumala ja kaikki heidän mielestään poikkeavat vähemmistöt pitää - mellakoida pois.
Otetaanko ne odottavat vai haetaanko jostain lisää?
Kaikki kiinalaiset tänne?
Niistäkö tässä oli pula?
Onhan noita tulijoita.
Ajatella --- 5 miljoonaa suomalaista on luonu niin loistavan systeemin että siitä tullaan nauttimaan - maailman ääristä asti.
Näistä 3 tai 2 miljoonaa veronmaksajaa pitää veroäyreillään tätä paratiisia pystyssä. Loputtomiin---poliitikon mielestä.
up up
umpihullu ei koulukiusaa !
Stubid on entinen koulukiusaaja eikä ole tehnyt PARANNUSTA !
Koulukiusaaja on pahempi kuin UMPIHULLU !
umpihullu on täysin omissa harhoissaan - joten vaaraton muille - KOULUKIUSAAJA ON PAHEMPI KUIN UMPIHULLU !
KOULUKIUSAAJA ON PSYKOPAATTI !