Autoni tuulilasissa on halkeama. Onko jokin sääntö kuinka korkealla halkeama saa olla tuulilasissa, jotta auto menee läpi katsastuksessa.
tuulilasi katsastuksessa
Erkki
4498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos halkeama on näkökentässä tai ulottuu laidasta laitaan (liimalasi), tulee korjauskehotus katsastuksessa. Hylkäystä se ei aiheuta. Mutta korjauskehotuksen saanut vikakin on korjattava mahdollisimman pian. Näkökentäksi katsotaan suurinpiirtein se alue, minkä tuulilasin pyyhkijät pyyhkivät. Lasin ala- ja yläreunassa olevat halkeamat ei vät haittaa.
Korjauskehotuksen voi kätevästi "mitätöidä" hakemalla uuden rekisteriotteen
Hae mielummin uusi lasi. Liimalasit ovat osa koria jäykentävää rakennetta. Hae mielummin uusi lasi, niin on kivempi ajellakin.
normaalissa henkilöautossa ei ainakaan kannata hätäillä, jos halkeama on sillä alueella minkä konepeltikin normaalista ajoasennosta katsottuna peittää (elikkäs auto-/katsojakohtainen), myöskin jos halkeama on 'kaukana' apumiehen puoleisessa lasin laidassa, niin tuskin aiheuttaa ongelmia.