Perheautoa etin ja itäauto pitää olla. Vaihtoehtoina uusi Skoda Superb tai 1970-luvun Elite. Mosse on paremman näköinen, tilavampi, luotettavampi ja laadukkaampi, mutta Skoda veisi vähemmän bensaa ja kulkisi vähän paremmin. Kumman valitsen?
Skoda Superb vai Mosse Elite
9
240
Vastaukset
- ÄO jossain 15.
voi kun mahottoman hauskaa ja huippu älykästä provoa, wauh!
- josko sitäkään...
Totta, tuo on kopio skodapalstallakin usein esiintyvistä jutuista, joissa muka pohditaan ocun ja audinA4 ostamista. Tai superb:n ja A6:n.
Yhtä älytön juttu tämäkin. Ettei vaan olisi sama kirjoittaja - Audismi vai autismi?
josko sitäkään... kirjoitti:
Totta, tuo on kopio skodapalstallakin usein esiintyvistä jutuista, joissa muka pohditaan ocun ja audinA4 ostamista. Tai superb:n ja A6:n.
Yhtä älytön juttu tämäkin. Ettei vaan olisi sama kirjoittajaKyllä audimiehellä on suhteellisuudentaju kohdallaan: on ihan sama asia verrata uutta ihan ok perusautoa uuteen kallimmaan luokan autoon, kuin sitä samaa uutta perusautoa 40 vuotta vanhaan autoon, joka oli uutenakin täysin paska. Go audimies, go!
- josko sentään
Audismi vai autismi? kirjoitti:
Kyllä audimiehellä on suhteellisuudentaju kohdallaan: on ihan sama asia verrata uutta ihan ok perusautoa uuteen kallimmaan luokan autoon, kuin sitä samaa uutta perusautoa 40 vuotta vanhaan autoon, joka oli uutenakin täysin paska. Go audimies, go!
Ainahan vertailla voi mitä tahansa. Mikään ei estä.
Kyllä silti Skoda ja Audi on melkoisen kaukana toisistaan joka suhteessa. Tuskin samaa ostajakuntaa on tosiasiassa nimeksikään. Ei ehkä ihan niin kaukana kuin aloittajan vertailukohteet, mutta kuitenkin niin kaukana että vertailun järkevyys on Audi-Skoda -tapauksessakin melkoisen vähäistä...
Skodaa voi hyvin verrata tojotaan, kiaan, hunday, mazda, nissan jne kansalaisen perusmalleihin. Siis jos haluaa vertailua esim auton hankintaa tms varten samantasoisten autojen kesken.
Hupivertailut tietysti erikseen kuten aloittajankin tapauksessa. - ..............
josko sentään kirjoitti:
Ainahan vertailla voi mitä tahansa. Mikään ei estä.
Kyllä silti Skoda ja Audi on melkoisen kaukana toisistaan joka suhteessa. Tuskin samaa ostajakuntaa on tosiasiassa nimeksikään. Ei ehkä ihan niin kaukana kuin aloittajan vertailukohteet, mutta kuitenkin niin kaukana että vertailun järkevyys on Audi-Skoda -tapauksessakin melkoisen vähäistä...
Skodaa voi hyvin verrata tojotaan, kiaan, hunday, mazda, nissan jne kansalaisen perusmalleihin. Siis jos haluaa vertailua esim auton hankintaa tms varten samantasoisten autojen kesken.
Hupivertailut tietysti erikseen kuten aloittajankin tapauksessa.Meilläpäin Audeilla ajavat ihan tavalliset kansalaiset, en sitten tiedä ketkä niillä teilläpäin ajavat. Eivät ne nyt niin ihmeellisiä autoja sentään ole, vaikka sinusta saattaa siltä tuntuakin.
- josko sentään
.............. kirjoitti:
Meilläpäin Audeilla ajavat ihan tavalliset kansalaiset, en sitten tiedä ketkä niillä teilläpäin ajavat. Eivät ne nyt niin ihmeellisiä autoja sentään ole, vaikka sinusta saattaa siltä tuntuakin.
Näinpä meilläkin. En nyt oikein käsitä miten tämä nyt liittyy tähän keskusteluun, jossa ihmetellään kokolailla erilaisten autojen vertailun mielekkyyttä.
Audi on melkoisen tavallinen, vain hieman perusautoa laadukkaampi. Sitä ostavat ja sillä ajavat tavalliset ihmiset.
Skoda on taasen hyvin tavallinen ja niin perusauto kun auto vaan voi olla. Sitäkin ostavat ja ajavat tavalliset ihmiset. - ..................
josko sentään kirjoitti:
Näinpä meilläkin. En nyt oikein käsitä miten tämä nyt liittyy tähän keskusteluun, jossa ihmetellään kokolailla erilaisten autojen vertailun mielekkyyttä.
Audi on melkoisen tavallinen, vain hieman perusautoa laadukkaampi. Sitä ostavat ja sillä ajavat tavalliset ihmiset.
Skoda on taasen hyvin tavallinen ja niin perusauto kun auto vaan voi olla. Sitäkin ostavat ja ajavat tavalliset ihmiset.Liittyy näin (lainaus viestistäsi):
"Skodaa voi hyvin verrata tojotaan, kiaan, hunday, mazda, nissan jne kansalaisen perusmalleihin."
Audi on siis mielestäsi kaikenlaisen vertailun yläpuolella ja verrattavissa vaikkapa Neuvostoliitossa johtajille rakennettuihin Tshaika-limusiineihin, joita ei kansalaisilla ollut lupa mennä pariakymmentä metriä lähemmäs. - josko sentään?
.................. kirjoitti:
Liittyy näin (lainaus viestistäsi):
"Skodaa voi hyvin verrata tojotaan, kiaan, hunday, mazda, nissan jne kansalaisen perusmalleihin."
Audi on siis mielestäsi kaikenlaisen vertailun yläpuolella ja verrattavissa vaikkapa Neuvostoliitossa johtajille rakennettuihin Tshaika-limusiineihin, joita ei kansalaisilla ollut lupa mennä pariakymmentä metriä lähemmäs."Skodaa voi hyvin verrata tojotaan, kiaan, hunday, mazda, nissan jne kansalaisen perusmalleihin."
Mikä tuossa lauseessa on mielestäsi pielessä. Ja mikä siinä antaa sinulle kirjoittamaasi mielikuvaa?
"Audi on siis mielestäsi kaikenlaisen vertailun yläpuolella ja verrattavissa vaikkapa Neuvostoliitossa johtajille rakennettuihin Tshaika-limusiineihin, joita ei kansalaisilla ollut lupa mennä pariakymmentä metriä lähemmäs"
Missä tuollaista kirjoitin? Tai mistä kohdasta tekstiäni vedit moisen johtopäätöksen?
Nuo ovat ihan sinun omia aivoituksiasi...
- Jos Lada laadukkaamp
.
Jos Lada on laadukkaampi kuin Elite mosse ja edelleen mossea parempi Lada ei pärjää Skodalle millään asteikolla niin mitähän johtopäätöksiä voisi tästä tehdä?
"Nykyään Ladalla ei ole Skodaa vastaan enää mitään mahdollisuuksia, ei vaikka ottaisi huomioon Ladan hinnan", Saksan Auto Bild summaa vertailun tuloksia."
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288602174456.html
.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622502Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant899717Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.497669Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886438SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1906166Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m595690Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot495162HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1204822Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074509Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,532780