Ihan mielenkiinnosta kysyisin ateisteilta, että miten rakennatte moraalinne, uskovaisethan voivat tsekata raamatusta mikä on oikein ja mikä on väärin. Entä miten ihmeessä kestätte läheistenne kuolemat, jos ette usko jälleennäkemiseen?
Kysymys ateisteille
Tyhmäkö?
25130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Moraali on seurausta etiikasta. Etiikka taas on yhteisön määrittelemää. Me ateistit onneksi olemme siinä onnellisessa tilanteessa, että voimme oikeasti rakentaa moraaliamme ja tehdä moraalisia ratkaisuja, ilman että meidän tulisi katsoa kirjasta valmista vastausta rangaistuksen pelossa. Raamatusta katsottu oppi ei ole moraalia. Se on pelkoa.
Mitä läheisten kuolemaan tulee... Me suremme ja sitten me hiljakseen pääsemme yli. Läheisemme elävät muistoissamme (jos ovat sen ansainneet).
Elämä on ainutlaatuinen. Tee siitä sen arvoinen.
Ihan yksinkertaista. Kun äitini kuoli, hän oli kuollut ja se siitä. Ei tosiasioita kannata kaunistella muuksi kuin ne ovat. Kun sinä kuolet, niin et tiedä enää mistään mitään. Sinut joko laitetaan monttuun tai tuhkataan ja joku sitten ehkä muistaa että olet koskaan ollutkaan. Näin se on.
"Ihan mielenkiinnosta kysyisin ateisteilta, että miten rakennatte moraalinne, uskovaisethan voivat tsekata raamatusta mikä on oikein ja mikä on väärin."
Tunteita ja päättelyä hyväksikäyttäen.
"Entä miten ihmeessä kestätte läheistenne kuolemat, jos ette usko jälleennäkemiseen?"
Hyväksymällä sen, että kuolema on osa todellisuutta.
Okei, kiitos paljon vastauksista. Tämän vain halusin kuulla. Ilmeisesi me uskovaiset sitten olemme jotenkin tyhmempiä, kun kaikki tsekattava jostain kirjasta. Samapa tuo...
En usko että sinäkään katsot kirjasta suurinta osaa moraalisista valinnoistasi. Ne tulevat varmasti suurimmaksi osaksi vaistonvaraisesti.
Moraali on monen asian summa ja se on tiiviisti yhteydessä evoluutioon ja ihmisyhteisöjen kehitykseen.
"uskovaisethan voivat tsekata raamatusta mikä on oikein ja mikä on väärin"
Tarkistaisitko sieltä onko lasten raiskaaminen oikein vai väärin?
Myönnätkö tosiaankin moraalisi olevan peräisin Raamatusta?
Miten nämä Raamatunkohdat istuvat moraaliisi?
Hes. 23
46 Näin sanoo Herra Jumala: Nostettakoon kansa heitä vastaan, jätettäköön heidät ryöstäjien armoille, pelotukseksi muille. 47 Kansa kivittää heidät ja lyö heidät miekalla kuoliaaksi, heidän poikansa ja tyttärensä surmataan ja heidän talonsa poltetaan poroksi.
Tuntuuko noin nopeasti luettuna kestävältä pohjalta moraalille?
En silti aio luopua uskostani eikä minusta kannatakaan. En minä ainakaan ole niin vahva ihminen että pystyisin elämään ilman uskontoa. En kyllä kauheen uskovaiseksi itseäni kutsuisikaan.
En sua usuta uskostasi luopumaan, mutta kysyn silti kun en tajua....että miten se on niin, että tarvitsisi olla vahva voidakseen elää ilman uskontoa. tarkoitatko yhteisön painetta vai millä tavalla?
No just se, että jos joku läheinen ja rakas ihminen kuolee, niin minulle olisi liian masentava ajatus, että hän vain jää sinne maan poveen. En minäkään yritä käännyttää ketään uskontoon! En tarkoita yhteisön painetta ei minua kukaan painosta uskovaiseksi. Itse olen sen päättänyt.
Eikö se masenna enemmän, että tuttavapiiristäsi ja lähisuvustasikin varmasti löytyy ihmisiä, jotka eivät usko samaan jumalaan kuin sinä joko ollenkaan tai uskovat sinusta poikkeavalla tavalla ja ovat kristinuskon dogmiston mukaan näin ollen matkalla helevettiin?
Kun läheinen kuolee, ajattelen, että jokainen elämä on arvokas, oli se sitten minkä mittainen tahansa. On vain yksi tie, todellisuus, ei entä jos, entä jos, entä jos. ..
Ihmisen elämä on häviävän lyhyt joka tapauksessa, pieni piirto sukupolvien virrassa.
Ja tavallaan ihmisen vaikutus jatkuu, hän elää hänta rakastaneiden ihmisten mielissä. Jokin ajatus, sana ele, muistuttaa ja tuo sen ihmisen lähelle. sillä tavalla hän ei koskaan ole poissa. Mielessään voi vaikka jutella kuolleen kanssa, kuvitella keskusteluja. Ja kuolleen ei tarvinnut luopua, eloon jäädeiden ainoastaan.
Liian vaikeita kysymyskiä mun järjelle. Häippäsen nyt täältä, terve vain!
Terve ja hyvää viikonloppua. Ja kaikkea muutakin.
Aika tyhmää se todellakin on lukea jostain homeisesta paimentolaisten tarukirjasta, mikä on oikein ja mikä väärin. Etenkin kun sen patriarkaalista nais- ja homovihaa pursuavan taruston parasta ennen -päivämäärä meni satoja vuosia sitten. Mutta jos haluat tulenpalavasti vihata ja sortaa tiettyjä ihmisryhmiä, niin siihen tarkoitukseen on toki aivan erinomainen. Ja siihen sitä näytetään etupäässä käytettävänkin, maailmanlaajuisesti.
Ja miten ihmeessä sinä kestät ajatuksen siitä, että omaisesi joka ei jaa samaa uskoa kanssasi, kärsii ikuista kiduttamista helvetin tuskissa ja loputtomissa kärsimyksissä, kiehuu ikuisesti helvetin tulimeressä? Millä tavalla se muka olisi parempi vaihtoehto?
Piti jo lähteä, mutta vastaan vielä. Eli en usko että kaikki ei-uskovaiset joutuvat tulimereen, eiväthän kaikki sitäpaitsi ole edes kuulleet Jeesuksesta. Enkä väitä etteikö raamattu olisi täynnä ristiriitoja, mutta ... no en osaa selittää!:(
"Eli en usko että kaikki ei-uskovaiset joutuvat tulimereen, eiväthän kaikki sitäpaitsi ole edes kuulleet Jeesuksesta."
Aika vaikeaa sitä (ikuista kärsimystä) on sanoa yhdenkään ihmisen kohdalla oikeudenmukaiseksi (jos oletetaan, että rikosta vastaava rangaistus on oikeudenmukainen) rangaistukseksi.
Poliisisetä kyllä kertoo mikä on oikein, ja mikä väärin. Jumalan en ole nähnyt koskaan ottavat kiinni rikollisia jostain kumman syystä. Yhteiskuntahan ne lait säätää, ei mikään jumala.
Kuolema on mitä on, sitä suree läheisen poismenoa, mutta se on osa elämää.
Ei siinä mitään sen ihmeempää. Ihmisiä tapaa, ja joskus heitä ei enää näe koskaan vaikkei tapaukseen liittyisi kuolemaakaan. Sellaista se elämä vain on.
Tässä voisi aloittajalta kysyä, että onko hän itse murhaamatta ja varastamatta vain siksi, että raamatussa kehoitetaan niin? Jos vastauson kyllä siitä seuraa,että aloittaja on hyvin kypsymätön ihminen jos hänen varastamattomuus johtuu yksin Jumalasta. Aloittaja itseasiassa on potenttiaalinen rikollinen, ja hän pysyy aisoissa vain jumalien avulla
Ei hyvääpäivää
En omasta mielestä ole potentiaalinen rikollinen, mutta jos olisinkin niin eikö se ole kaikkien etu että olen uskossa. Luulisi niin...
>>En omasta mielestä ole potentiaalinen rikollinen, mutta jos olisinkin niin eikö se ole kaikkien etu että olen uskossa. Luulisi niin...
Kyllä, on kaikkien etu, että olet uskossa. Se on vähän kuin häkki murhaamis- ja varastamishimoillesi, joita et pääse toteuttamaan.
Kun taas monet pohtivat omassa päässään, että ei ole oikein murhata ja varastella.
Minä teen nyt itselle pahaa ja ota ööliä. Minulla on vapaa tahto. Joten olen vastuussa omista teoistani nyt tässä ainutkertaisessa elämässä. Jumala on pelkkä konsepti.
Ei sinun tarvitse uskoa siihen mutta syyn ja seuraksen laki on olemassa. Ole siis vahva ja usko itseesi älämöläläää. Lyhyemmin se on karma.
http://www.youtube.com/watch?v=Bc0pUvyrMRI
Käytännössä se siis toimii noin. Usko ensin itseesi ;)
Teen ja toimin niin mikä tuntuu hyvältä, toisten vahingoittaminen ei tunnu hyvältä joten vältän sitä. Läheisten kuolema tuntuu pahalta, mutta olo helpottuu kun aikaa kuluu. Kaikkihan me joskus kuolemme, se on luonnollista.
Se vähän riippuu mistä roikkuu.
Hyväntahtoisuutta olen pyrkinyt kehittämään. Altruismia ks.wiki.
Se on osoittaitunut evoluutionkin kannalta ihan hyväksi jutuksi.
Amoralistejako?