Kaalin hinta on ollut marketeissa euron huitteissa pitemmän aikaa, vaan aina syksyksi siinä on ollut selvä hintaromahdus alle 50 sentinkin. Siis kun sato on korjattu. Nyt viimeksi kun kiertelin ja katselin vihannesosastoja, niin kaalin hinnat olivat puolentoista euron tuntumassa. Jotain puolalaista tomaattia oli siihen vanhaan kaalin hintaan.
Perunan ja sipulinkin hinnat ovat säilyneet korkealla, ehkäpä muitenkin juuresten ja vihannesten, vaan niistä ei ole tullut pidettyä niin lukua.
Onko näköni huonontunut, vai miksen ole huomannut sadonkorjuuhintoja kaupoissa?
Mihin hävisi syksyn edulliset kaalit yms.?
3
88
Vastaukset 3
Eikö kaalille käynyt köpelösti jonkun tuholaisen takia?
- Nousee kaikki
Tänään ostin kahdenkilon kaalin hinta 3 euroa,eukko sano että puolet liikaa,mutta ei ollut pienempiä,muuten tuli mieleen viime kesänä tuli lakkoja tosi vähän,ja lakkahillon hinta nousi raketin laila,kotimainen herkkumaan lakkahillo karvan auki kympin,mutta kun tänä kesän tuli kuulema huippusato niin epä ole hinta laskenut yhtään,näin se kapitalisimi toimii.
- perusasioita
Näin siinä käy kun oma maataloustuotanto ajetaan alas. HInnat saattaa POMPSAHTAA. Ja mikä pahinta, joku päivä ne laarit saattaa olla TYHJÄT.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 731137
- 691098
- 63886
- 94840
- 47726
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois241714- 71631
- 50618
- 23604
- 40580
