Gaypastori

Suomen Adventtikirkon suhtaumista myönteisesti homouteen kuvastaa amerikkalaisen gayadventistipastori Gambellin (keskimmäinen kuvassa) kutsumista pääpuhujaksi adventistinuorten kesäpäiville Jyväskylään muutama vuosi sitten.
http://www.gladventist.org/
583
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Homot on enää jäljellä adventtikirkossa Suomessa, joten heitä varten luonnollisesti puhujatkin.

Äänestä
  • Puhut potaskaa.

    Äänestä

Hei !

A-kirkossa ei ole mitään sivuliikkeitä, on yhtenäinen ja yksi.
Kirkolla on selkeä oppi ilman muttaa että kaikki irtonainen avioliiton ulkopuolinen seksi on syntiä ja ei voi liittyä kirkon jäsenyyteenkään.

En avaa linkkiä- ja ota linkkiin sinänsä kantaa eikä asia ole henkilökohtainen.

yst. t. Jari Laurila

Äänestä

Puhut potaskaa. Gambell ei ole homo, vaan pastori, joka on pyrkinyt auttamaan homoja.

Eikä Adventtikirkko suhtaudu myönteisesti homouteen. Valehtelet. Kirkko on julkaissut julkilausuman, jossa se ottaa kielteisen kannan.

Äänestä

Kuvassa näkyvät adventistit ovat tyypillisesti gangsterin näköisinä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pääpuhujana kirjoitti:

Suomen Adventtikirkon suhtaumista myönteisesti homouteen kuvastaa amerikkalaisen gayadventistipastori Gambellin (keskimmäinen kuvassa) kutsumista pääpuhujaksi adventistinuorten kesäpäiville Jyväskylään muutama vuosi sitten.
http://www.gladventist.org/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu