Sillä usko on vain sitä, ettei halua tietää totuutta. Todellisen arvon mitta: miten paljon totuutta yksi henki kestää, miten paljon totuutta se uskaltaa.
Hulluksi ei tee epäilys vaan varmuus. On siis opeteltava tanssimaan elämän ohuilla langoilla!
Kristillisyys on sitä rikollisempaa, mitä enemmän se lähenee tiedettä. Rikollisista pahin on siis filosofi. Kuinka ilkeitä filosofit voivatkaan olla!
Tuska on tunteista ylväin, sääli alhaisin. Sääli on siis sairautta!
Taivaasta puuttuvat kaikki mielenkiintoiset ihmiset.
Siveyden saarnaaminen on yllytystä luonnonvastaisuuteen. Joka tuomitsee seksuaalisuuden ja tahraa sen nimellä "epäpuhdas", syyllistyy perisyntiin elämän pyhää henkeä vastaan.
Kristinuskossa ei moraali eikä uskonto kohtaa koskaan todellisuutta.
Jos jumalia olisi olemassa, kuinka voisin sietää sitä etten itse ole jumala – siis mitään jumalia ei ole.
- Antikristus = immoralisti=moralisti, Nietzsche.
Hulluksi ei tee epäilys vaan varmuus. On siis opeteltava tanssimaan elämän ohuilla langoilla!
Kristillisyys on sitä rikollisempaa, mitä enemmän se lähenee tiedettä. Rikollisista pahin on siis filosofi. Kuinka ilkeitä filosofit voivatkaan olla!
Tuska on tunteista ylväin, sääli alhaisin. Sääli on siis sairautta!
Taivaasta puuttuvat kaikki mielenkiintoiset ihmiset.
Siveyden saarnaaminen on yllytystä luonnonvastaisuuteen. Joka tuomitsee seksuaalisuuden ja tahraa sen nimellä "epäpuhdas", syyllistyy perisyntiin elämän pyhää henkeä vastaan.
Kristinuskossa ei moraali eikä uskonto kohtaa koskaan todellisuutta.
Jos jumalia olisi olemassa, kuinka voisin sietää sitä etten itse ole jumala – siis mitään jumalia ei ole.
- Antikristus = immoralisti=moralisti, Nietzsche.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mane
vastaus
Armosta Jumala on teidät pelastanut antamalla teille uskon. Pelastus ei ole lähtöisin.
Jeesus vastasi: "Minä olen tie, totuus ja elämä. Ei kukaan pääse Isän luo muuten kuin minun kauttani.Joh 14:6
usko on totuudessa kiini.
Tuska on omantunnon ahdinko,josta yksin ei pääse vapaaksi,se onkuin syöpä sisimmässä.
Sen vapauttaja on vain ykisi ihminen Jeesus itse.
Kristinusko on alunpeirin aluseurakunna saama usko.
>>Armosta Jumala on teidät pelastanut antamalla teille uskon.>>
Ja tämä "usko" on yhtä kuin tosiasioiden valikoiva sivuuttaminen ja aivojen narikkaan laittaminen. Sitähän se on, monet uskovaiset kiistävät esimerkiksi evoluutioteorian vain siksi, että se on ristiriidassa heidän tarujensa kanssa. Kuitenkin nuo samat uskovaiset ovat valmiita luottamaan täsmälleen samoilla tieteen metodeilla tuotettuihin tuloksiin muilla alueilla (esim. ovat valmiita matkustamaan lentokoneella tai luottavat lääketieteeseen).
Niin Jeesus sanoi niille juutalaisille, jotka uskoivat häneen: "Jos te pysytte minun sanassani, niin te totisesti olette minun opetuslapsiani; ja te tulette tuntemaan totuuden, ja totuus on tekevä teidät vapaiksi".
Joh. 8:31-32
Sääli vaan, että harvaa oikeasti kiinnostaa pysyä totuudessa.
>>Sääli vaan, että harvaa oikeasti kiinnostaa pysyä totuudessa.>>
Mutta mikä "totuus" se sellainen olisi, joka ei kestä yleisesti havaittuja tosiasioita? Jonka täytyy valikoivasti sivuuttaa monet tieteen tuottamat loogiset johtopäätökset ja joka nojautuu johonkin näkymättömään (sellaiseen, jota ei voida mitenkään havaita)?
demon_of_dawn
vastaus
Ei sellainen ole totuutta,
totuuden teotkyllä havaitaan,ne pitävät myös.
Tarkoitat kait näkymätöntä maaimaa,jota silmä ei ole nähnyt.
Mutta usko on luja luottamus siihen, mitä toivotaan, ojentautuminen sen mukaan, mikä ei näy.Hepr 11:3
Se on se näkymätön maailma,jonne siirrymme tämänelämä jälkeen,ijankaikkinen elämä.
Toiset jankaikkiseen turmioon,joiden nimeä ei ole elämänkirjassa.
"Mutta mikä "totuus" se sellainen olisi, joka ei kestä yleisesti havaittuja tosiasioita?"
Ei tietenkään mikään. Ei kuitenkaan ole mitään tosiasiaa, joka kumoaisi Raamatun. Se, että sinä tai miljoona muuta uskoo johonkin, ei tee siitä tosiasiaa.
"Jonka täytyy valikoivasti sivuuttaa monet tieteen tuottamat loogiset johtopäätökset"
"Tieteen" tuottamat johtopäätökset eivät ole suoraan totta, vaikka joku sinun arvostama auktoriteetti niin väittäisi.
Tiede on oikeastaan vain tapa tutkia tätä maailmaa. Siinä ei ole mitään ongelmaa, niin kauan kun se pysyy totuudessa.
>>Ei kuitenkaan ole mitään tosiasiaa, joka kumoaisi Raamatun.>>
Uskonnolliset silmälappusi estävät sinua tunnustamasta ensimmäistäkään tällaista tosiasiaa.
>>Se, että sinä tai miljoona muuta uskoo johonkin, ei tee siitä tosiasiaa.>>
Ei toki teekään. Kuitenkin se että kyseisiä asioita ja ilmiöitä kyetään tutkimaan, että niistä kyetään tekemään teorioita, jotka tuottavat toimivia ennustuksia ja että nuo asiat kyetään muutoinkin tieteellisesti todentamaan, tekee niistä tosiasioita.
>>"Tieteen" tuottamat johtopäätökset eivät ole suoraan totta, vaikka joku sinun arvostama auktoriteetti niin väittäisi.>>
Kyse ei ole suinkaan siitä, että "joku" auktoriteetti sanoo niin. Kyse on aivan selvästi osoitetuista faktoista, joista kuka tahansa voi halutessaan varmentua. Esimerkiksi evoluutioteoria on todennettu useilla eri tasilla ja eri todistusketjuilla, jotka ovat toisistaan riippumattomia. Tuon teorian pohjalta on myös kyetty tekemään useita ennustuksia, jotka ovat myöhemmin osoittautuneet tosiksi.
Kysymys on siis pitkälle rehellisyydestä, siitä, mitä ihminen haluaa itselleen myöntää. Ja siitä, mitkä asiat hän haluaa päättäväisesti mieleltään kiistää.
>>Tiede on oikeastaan vain tapa tutkia tätä maailmaa.>>
Se on metodina kuitenkin objektiivisin tapa, mitä ihmiskunta on tähän mennessä kehittänyt. Esimerkiksi kokeiden toistettavuus ja ristikokeet sekä hypoteesien ja teorioiden alistaminen jatkuvalle kritiikille varmistavat sen, ettei kokeentekijän (tai kokeentekijöiden) oma maailmankuva tai toiveet pääse vaikuttamaan lopputulokseen. Näin tiede siis pääsääntöisesti toimii; kaikki pitää kyetä perustelemaan ja näyttämään toteen. Jumalat eivät toimi siten.
>>Siinä ei ole mitään ongelmaa, niin kauan kun se pysyy totuudessa.>>
Ja tuo "totuus" on monille uskoville yhtä kuin Raamattu tai oma uskontunnustus, ja näin ollen kyse onkin silkasta epärehellisyydestä.
>>Mutta usko on luja luottamus siihen, mitä toivotaan, ojentautuminen sen mukaan, mikä ei näy.Hepr 11:3 Se on se näkymätön maailma,jonne siirrymme>>
Sinulla toki saa olla oma näkymätön maailmasi, jos sellaisen itsellesi tarvitset. Se on kuitenkin täsmälleen yhtä huonosti perusteltavissa / todistettavissa kuin minkä tahansa uskonnon tai uskomusjärjestelmän näkymättömät olennot. Miksi siis juuri Raamatun tarusto olisi se totuus? Eikö yhtä hyvin vaikka kauko-idän uskomusjärjestelmät voisi olla se oikea totuus? Jos taas olisit sattunut syntymään lähi-itään, et kykenisi ymmärtämään, miten jotkut uskovat Raamattuun; olisihan sinulle opetettu jo pienestä pitäen Koraanin totuutta ainoana oikeana kertomuksena näkymättömästä maailmasta.
Uskovaisilla ei ole älyllistä omaatuntoa.
"Näin tiede siis pääsääntöisesti toimii; kaikki pitää kyetä perustelemaan ja näyttämään toteen. "
Niin kauan kuin tiede pyrkii totuuteen ja pysyy totuudessa, se on ok. Tiede ei kuitenkaan pysty todistamaan evoluutioteoriaa todeksi, eikä se pysty todistamaan sitä miten maailma syntyi. Ne jäävät uskonasioiksi, koska ihminen ei voi palata ajassa ja todistaa miten kaikki meni. Vaikka ihminen kuljetettaisiin ajassa taakse päin katsomaan kuinka Jumala loi, asia olisi silti uskonasia.
Minkään asian todistaminen on aika vaikeaa loppuen lopuksi.
Onneksi on Jeesus, joka rakastaa ja säälii ihmistä ja siksi tahtoo auttaa ihmistä. Turhista sanoista ei ole miksikään. Jeesuksen rakkaus voittaa kaiken.
@kuulilja1
nice 100 errors back 2 java.com/tutorials lmfao, r u clueless public static void
jdk crashed niec cpu overflow back 2 helpson x d