Onko ehdotuksia?
Miten varastoida ydinvoimaa?
Ylituotanto Aisoihin
28223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Vaikea kysymys, enkä vastausta tiedä. Ydinvoimalla tuotettua sähköä taas voidaan varastoida akkuihin ja tätä käytetään kohteissa, joissa on oltava katkoton sähkönjakelu.Katkoksen alussa akut hoitavat sähköntuotannon kunnes varavoimalaitokset käynnistyvät.
Sähkön varastoinnin kannalta on epäolennaista, millä sähkö on tuotettu. Varastointiin kelvannee siis vaikkapa vety, akkuteknologia tai gyro.
Ydinvoimalan polttoainetta taas voi varastoida vaikkapa varastoon. Voi olla, että olisi hyvä olla vähän peruskanaverkkokellaria parempi varasto...
Ydinvoima on perusvoimaa jota tuotetaan vakioteholla. Maassamme sähkön kulutus on minimissäänkin tuollaiset 7 GW joten siihen mahtuu paljon perusvoimaa, nykyiset 2,7 GW ydinvoimaa ja pari yksikköä lisääkin. Eli ei ydinvoimaa tarvitse varastoida. Varastointiongelma koskee lähinnä uusiutuvia energioida, joita voidaan tuottaa toisiunaan suuria määriä ja toisinaan ei lainkaan säiden ja vuorokaudenaikojen mukaan. Suuren kapsiteetin varastointijärjestelmiä ei ole vielä saatu aikaan. Myöskään ei ole paljon sellaisia sähkön kulutuskohteita, joiden käyttöä voitaisiin siirtää tuotantohuippuihin. Ihmiset haluavat saunoa oman valintansa mukaan eivätkä silloin kun tuulee tai aurinko paistaa.
Näin asia on, mutta kaikki sitä eivät ymmärrä.Tuulivoiman nimeksi sopisi heilurivoima, koska tuotanto on heiluvaista sääolojen mukaan usein lyhyilläkin aikaväleillä.Ketju kuuluisikin uusiutuvien puolelle otsikolla:"Miten varastoida tuulivoimalla tuotettua sähköä" ?
Samanlainen heiluja on myös aurinkovoima. Yön ja päivän vaihtelun osaa viherhiipparikin ennustaa mutta pilvisyyden vaihtelua ei.
Kaamoksen aikana se on erittäin vakaata.Mittari ei edes värähdä.
No sen varmaan osaa viherhiipparitkin ennustaa. Ainakin luulisin niin.
Oon kyllä nähnyt uutisen semmosestakin kennosta joka Lapin kaamoksessakin pelittää. Viherhiippareita lukuunottamatta kaikki muut tietää tuonkin huuhaaksi.
Tai voihan se pelittääkin ihan vähäsen mutta tuskin tule kaupallista "läpimurtoa".
http://www.tekniikkatalous.fi/energia/aurinkopaneeli joka tuottaa energiaa myos pimeassa/a550997
Perusvoima on energiayhtiöden keksimä käsite. Jos ydinvoiman osuus kasvaa yli 60% sille tulee luonnostaan tarve joko alassäätämiseen tai vuorotteluun.
Sähkön varastointi koskee vain marginaalista osaa sähköjärjestelmästä. Sähköä voidaan varastoida vain akkuihin, kondensaattoreihin, huimamassoihin, tai huonolla hyöätysuhteella pumppuvoimalitoksiin.
Parempia tapoja on kehitteillä, kehitys ei ole lakannut kehittymästä ydinvoiman pysäyttävästä vaikutuksesta huolimatta.
Ydinvoiman pysäyttävä vaiktus... Välistä Late kertoo kuinka pieni ydinvoiman osuus on maailman energiantuotannosta ja väliin se hallitsee kaikkea alan toimintaa. Koeta Late olla edes hieman johdonmukainen!
Unohtaa tarkoituksella hiilivoiman, joka on maailmanlaajuisesti suurin.Ainoa todisteettu sähköä varastoiva uusi järjestelmä on uudet akut nykyisten tilalle.Litium akkujen kehitystyö on kesken.Huimapyöriä näkee nykyään vain museoissa ja nekin olivat vain yksittäisiä kohteita varten.
Erinomainen, ja tulevaisuudessa taatusti käytertävä menetelmä ydinsähkön varastointiin: http://www.vtt.fi/inf/julkaisut/muut/2013/VTT-R-02257-13.pdf
Tosin menetelmä merkitsee ydinvoiman asteittaisen näivettymisen jatkumista, mutta onneksi kiihtyvällä vauhdilla. Siksi menetelmä on mielestäni luonnollinen vastaus kysymykseen "Mitä ydinvoiman tilalle?":
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11739850
Ydinvoima on todellakin onnistunut jarruttamaan uusiutuvien energioiden kehitystä kilpailukykyisiksi. Siitä kärsivät nyt eniten japanilaiset, joilla entisen 54 ydinvoimalan sijasta on nyt jäljellä 50 ydinvoimlaa, ja nekin seisokissa, luonnonkatastrofin seurauksena! Onneksi Saksa otti opikseen ja päätti sulkea ydinvoimalat hallitusti, eikä jäädä tumput suorina odottamaan ydinkatastrofia. Se on hyvä asia meille suomalaisillekin.
Vetytalous on yksi niitä asioita tekniikan kehityksessä jotka ei ole toteutuneet haaveilijoiden ennakoimassa aikataulussa. Ja aikataulu venyy...
Saksa siirtyikin heti hiilivoiman ja maakaasun lisäkäyttöön.Uusia putkia Venäjältä rakennetaan.Ei siinä oltu tumput suorina, eikä jokellettu CO2 päästöjen perään.Nopeaa ja todellista toimintaa.
"Ydinvoima on todellakin onnistunut jarruttamaan uusiutuvien energioiden kehitystä kilpailukykyisiksi."
Tämä on lähinnä mielipide. Ei ole mitään faktaa, että ydinvoim olisi jarruttava tekijä. Asiahan voi yhtä hyvin olla niin, että ydinvoiman avulla uusiutuvia pystytään kehittämään paremmin. Taustalla puhdasta ja tehokasta energiaa, että kaikki testaamiseen, prototyyppien rakentamiseen ja vastaavan toteuttaminen onnistuu.
Vetytalouteen siirtymiseen arvioidusta ajasta
Aiemmin kirjoitin ketjussa "Mitä ydinvoiman tilalle?": vuosikymmeniä
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11750323/#comment-63748378
VTT:n dokumentissa http://www.vtt.fi/inf/julkaisut/muut/2013/VTT-R-02257-13.pdf Suiomessa vetyalouden ensiaskeleet otetaan 2020-2030, mutta "valmis" olisi vasta 2060.
Ydinvoimaa ei tarvitse varastoida, koska sitä tuotetaan tasaisesti, eikä vaihtelevasti ja satunnaisesti kuten esim. tuulivoimaa. Vetytalouteen tarvittavia järjestelmiä ei ole nyt eikä lähitulevaisuudessa joten tuo aihe ei kuulu tämän otsikon alle. Stuxnet siirtyköön uusiutuvien energioiden palstalle keskustelemaan vetytaloudesta. Vai tuleeko viherjärjestön palkkiot vain ydinvoimapalstan jutuista?
"Vetytalouteen tarvittavia järjestelmiä ei ole nyt eikä lähitulevaisuudessa joten tuo aihe ei kuulu tämän otsikon alle" :)
Otsikko: "Miten varastoida ydinvoimaa?"
Haloo: vetyä voidaan tuottaa ennen vetytalouttakin
Satutko tietämään, että vetyä tuottavia ydinvoimaloita on jo kehitteillä?
"Ydinvoimaa voidaan hyödyntää vedyn valmistamiseen. Ydinvoimalla tuotetun sähkön lisäksi vedyn valmistamiseen voidaan käyttää myös ydinvoiman prosessilämpöä. Turvallisuusvaatmusten takia ei voida rakentaa vedyntuotantolaitosta kiinni ydinreaktoriin, vaan ne tulee sijoitaa vähintään muutaman kymmenen metrin päähän toisistaan."
Lue lisää asiasta, ettei tartte osoittaa tietämättömyyttään:
http://tfy.tkk.fi/aes/AES/courses/crspages/Tfy-56.170_05/Raunio_Vedynvalmistaminen.pdf
Vedyn tarve on nykyisin aika pieni, lähinnä ammoniakkituotanto. Järkevää olisi valmistaa vetyä tuuli- ja aurinkovoimalaoiden ylituotantosähkön avulla, jota nykyään jotkut maat joutuvat viemään ulkomaille lähes ilmaiseksi, joskus jopa maksamaan.
Asiaa on käsitelty valvojien terrorisitimaisesti poistamassa ketjussa "Mitä ydinvoiman tilalle". Poistavat myös uudet aiheesta avatut ketjut, ilmeisesti idioottien kehittämällä perustellulla "uusiutuvaa energiaa". Ei ole. Vety ei edes ole energiaa, mutta sitä voidaan tuottaa kaikilla sähköntuotantovälineillä monella muulla tapaa.
niin joo, olet ihan oikeassa tuotantotapjen suhteen. kerro tuosta vedyn viennistä - ei siis pystytä vielä hyödyntämään jossain syntynyttä vetyä? Onko antaa jotain linkkiä tai vinkkiä?
Kaikki ydinvoimalat tuottaa vetyä.
Onko sinulla linkkiä siihen että sitä pystytään
Vetyä kai kuskattaisiin nestemäisenä, kuten metaania nykyään, mutta alemman kiehumispisteen takia jäähdytystarve on suurempi. Vähäisen tarpeen takia vetylogistiikkaa ei kai juurikaan ole olemassa.
Ydinvoimaa säilötään pieninä pelletteinä...
Son niin helppoa!