Eivät ne työpaikat lisäänny vaikka työmatkaa jatkettaisiin kuinka. Ja jokaisella seudulla on aina omat työttömänsä. Onko järkeä jos siivooja Tampereelta ajelee junalla Seinjäjoelle töihin ja seinäjokinen siivooja taas Tampereelle? Vähän realisimia kehiin hei!
Ja periferioissa junavuorot on jo lopetettu kannattamattomana, jos niitä on edes ollutkaan ja bussit kulkee kerran päivässä jos silloinkaan.
http://www.hs.fi/kotimaa/Työttömille tulossa pakko hyväksyä pitkä työmatka/a1379736946410?ref=tf_iHShuutoboksi_etusivu&jako=0f2d8a7ddfc0498202848f4c1f8bbc29
Ja periferioissa junavuorot on jo lopetettu kannattamattomana, jos niitä on edes ollutkaan ja bussit kulkee kerran päivässä jos silloinkaan.
http://www.hs.fi/kotimaa/Työttömille tulossa pakko hyväksyä pitkä työmatka/a1379736946410?ref=tf_iHShuutoboksi_etusivu&jako=0f2d8a7ddfc0498202848f4c1f8bbc29
Vastaukset 19
Vanhimmat
Päättäjien motiivi onkin siinä, että esimerkkisi siivoajat maksavat pitkien matkojen ansiosta olemattomasta palkastaan vieläkin enemmän veroa. Jos kulkee omalla autolla 200 km/päivä, bensaa palaa ja veroja kertyy. Samoin muu matkustus lisää verotujoa. Tällä kompensoidaan sitä, kun kokoomus on saanut kaikille ökyrikkaille veron maksun vapaaehtoiseksi ja monet heistä eivät siksi maksa veroja ollenkaan. Ts. kun rikkaimmille jaetaan köyhimmmiltä otetaan. Se on Kokoomuksen ainoa tavoite, ja hyvin onnistuu.
Monet veronsa kiertävät miljonääriloiset käyvät vielä oopperatalossa ilkkumassa köyhille, kun tietävät että näiltä pakolla otetaan rahat tähänkin eliitin egoiluun. Katainen ja Kooomus, siinä Suomen luuydinsyöpä joka tappaa ja tuhoaa.
Miksi työttömät eivät ala yrittäjiksi niin he rikastuisivat omalla työllään?
Miksi työttömät loisivat veronmaksajien rahoilla sen sijaan että nämä muuttaisivat työn perässä niin kuin tehtiin 1960-, 1970- ja 1990-luvulla?
Miksi nykyään on hyväksyttävää jäädä elämään yhteiskunnan rahoilla tekemättä mitään?
Työssä olevat joutuvat elättämään kaikki yhteiskunnan rahoilla elävät joita on yhteensä peräti kolme miljoonaa (1.5 miljoonaa eläkeläistä, 0.5 miljoonaa työtöntä, 1.0 miljoona lasta tai koululaista).
Olisi jo aika miettiä miten ajatellaan nykyinen työttömyys ja tuleva rakenne muutos ratkaistavan.
Päivänselvää on että työllisyyttä on parannettava joten työllistämiskynnystä on madallettava.
Ehdotus lyhytkestoisen työntekemisestä on hyvä alku ja toivottavasti siitä on apua.
Lisäksi pitäisi vähentää ansiosidonnaisen päivärahan kesto puoleen koska pitkän työttömyysjakson jälkeen kukaan ei halua työllistää laiskottelijaa.
Muita keinoja pitäisi olla mm. kustannusten jako vanhempain vapaiiden osalta tai työkyvyttömyyden osalta koska ne estävät nuorten naisten ja vanhempien ihmisten työllistymistä.
Ammattitaitoisille työttömille ehdotan hakeutumista ulkomaille kun Suomen tilanne tulee tuskin paranemaan lähivuosikymmeninä.
Nyt kannattaisi perustaa yritys, jos on vähänkään kätevä käsistään. 80-luvun lopulla revittiin kaikki tumpelotkin töihin ja jälki sai luvan kelvata, kun parempaakaan ei saanut.
Tuo pessimistinen ennuste, että tilanne ei parane vuosikymmeniin, menee pahasti metsään.
Lama on jo nyt jatkunut poikkeuksellisen kauan ja se loppuu hetkellä millä hyvänsä. Oikeastaan se on loppunut jo vuosi sitten, jos katsoo pörssikursseja.
Kun nuo rahat lähtevät liikkeelle, alkaa syntyä työpaikkoja.
Tuo eläkeläisten halveeraaminen on ala-arvoista. He ovat aikanaan maksaneet eläkemaksuja siinä kuin sinäkin. Olet itsekin eläkkeellä yllättvän pian. Varmaan olet huomannut, että vuodet tuntuvat kuluvan aina vain nopeammin?
Mieti jotain merkittävää tapahtumaa elämässäsi, että kuinka lyhyt aika siitä tuntuu olevan. Ajattele sitten, että minkä ikäinen olet sitten, kun sama lyhyeltä tuntuva aika on kulunut tästä eteenpäin.
Suurin muutos mikä 60-90-luvuilta on tapahtunut on työvoimapolitiikan muutos. 2000 luvun alussa lanseerattiin aktiivinen työvoimapolitiikka, työministeriä oli silloin Tarja Filatov.
Ja se tarkoitti sitä, että lisättiin työttömille suunnattuja aktivointitoimia. Tämä tarkoitti käytännössä sitä, että työttömät sidottin erilaisiin tukitoimentpiteisiin, kursseille, kokeiluihin jne. omalle paikkakunnalleen. Tätä varten laadittiin erilaisia suunnitelmia joiden avulla työttömän kehitystä seurattiin hyvin pikäkestoisesti, kyseinen käytäntö on voimassa vieläkin.
Kun työttömät ovat tiiviissä kytkökessä oman paikkakuntansa työvoimatoimistoon ja näihin toimenpiteisiin, niin luonnollisesti se sulkee silloin muita vaihtoehtoja pois.
Sinulla on perusasiat hukassa. Markkinataloudessa kulutus määrää työn määrän. Siis ei yrittäjä palkkaa lisäväkeä kuin tarpeeseen, elikä kysynnän lisääntyessä. Ei se tee ahkerallakaan työntekijällä yhtään mitään ellei tavara/palvelu mene kaupaksi.
Miettisit mieluummin miten rahavirrat saadaan liikkeelle että lamasta päästäisiin irti. Pankissa "seisova" raha ei tuota mitään.
Esim yksi huolestuttavimmista asioista juuri nyt on se että asuntolainojen kysyntä hiipuu. Seuraamukset tiedämme.......
Ministerit voisivat kokeilla vaikka vuoden verran, miten työmatkat sujuu päivittäin esim. Tampereelta Helsinkiin. Vuoden kokeilun jälken, jos työmatkat olisivat sujuneet hyvin, voitaisiin alkaa käytäntöä soveltamaan kansalaisiin. Valvontalaite kyllä pitäisi kytkeä ministereille , jolla pystyttäisiin varmistamaan jokapäiväisen työmatkan kulkeminen. Ei tarvitsisi Himaselta tilata tutkimusta.
Sinäkin eläkeläisketku joka elät toisten rahoilla. Pidäpä turpasi kiinni.
Sekä ministerien että kansanedustajien pitäisi siirtyä työttömyyden peruspäivärahalle kokeilun ajaksi. Sitten maksavat itse työmatkansa, esim. Lahdesta tai Kotkasta Helsinkiin kaikkina työpäivinä. Siten he soveltavat työmatkojen pidentämisen köyhien tuloihin.
Junaliput sun muut maksaa 500e kuussa pienipalkkaisella ei jää yhtään rahaa käteen.
Tarkoitus onkin pakottaa ihmiset muuttamaan työn perässä.
Entä jos työllistävältä paikkakunnalta ei löydy asuntoa? Hallitus lisää asunnottomuutta uudistuksellaan.
Pakkomuutto tarkoittaa pakkovelkaa asuntoon uudella paikkakunnalla.
Nykyinen alistava orjahallitus nurin ja äkkiä. Työttömien päähänpotkiminen saa riittää. Alas riistäjädemarit ja -kokkareet.
Ahh hah hah haa Vai 200km päähän?Mitä tältä hallitukselta muuta enää voi odottaa. Niihin verrattuna alkaa nokiankin huonot päätökset tuntua neronleimauksilta.
Menkääs päättäjät Siperiaan mietttimään. Voisi ehkä auttaa ymmärtämään syrjäseudun asukkaita. Ei autoja, eikä mitään muitakaan mukavuuksia!
Jos tulee käsky töihin täältä maalta mihin ei julkiset kulje, täytyykö alkaa käymään omaan piikkiin taksilla orjatyössä 300km päässä?
Toki täytyy. Voit ottaa työssäkäyntilainan 19,5% prosentin korolla jotta voit maksaa matkasi.
http://www.listamedia.w2.fi/
Suksi heIvettiin runkkari viruslinkkisi kanssa, kukaan ei tule koskaan klikkaaman sitä.