Ostin viikolla Fiat ducaton 2006. ajettu.25tkm.
Auto ollut n.2v. käyttämättömänä ja sairauden takia entinen omistaja luopu.
Ongelmana on kun vettä lasket "keittiön" hanasta niin vessan huuhtelusta tulee vettä.Vettä tulee hanasta lorisemalla.
Wc hana vuotaa pikkasen ,mutta vettä tulee siitäkin vain lorisemaalla.
Wc hana siis vuotaa sieltä isosta reiästä missä on vissin jenggat (rungosta)
Autossa on Truman lämmitin vedelle ja sisäpuhallin kaasulla.
En ole saannu viellä lämmintä vettä tulee hanasta. Varmaankin kyseisistä syistä.
Soitin vanhalle omistajalle ja hänellä ei ole ollut vastaavaa vikaa eikä osannut auttaa.
Auto ollut n.2v. käyttämättömänä ja sairauden takia entinen omistaja luopu.
Ongelmana on kun vettä lasket "keittiön" hanasta niin vessan huuhtelusta tulee vettä.Vettä tulee hanasta lorisemalla.
Wc hana vuotaa pikkasen ,mutta vettä tulee siitäkin vain lorisemaalla.
Wc hana siis vuotaa sieltä isosta reiästä missä on vissin jenggat (rungosta)
Autossa on Truman lämmitin vedelle ja sisäpuhallin kaasulla.
En ole saannu viellä lämmintä vettä tulee hanasta. Varmaankin kyseisistä syistä.
Soitin vanhalle omistajalle ja hänellä ei ole ollut vastaavaa vikaa eikä osannut auttaa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tuskin niissä hanoissa muuta vikaa on kuin että niihin on jäänyt vettä, ja veden jäätyminen on rikkonut ne.
Tosin vesihanojen vikoja on esiintynyt enemmän Transiteissa ja Mersuissa kuin Fiiateissa, mutta voihan sellainen vahinko sattua Ducatossakin.
Joku muhvi on poksahtanut halki kun on päässyt jäätymään.Kaippa siltä entiseltä omistajalta on jäänyt ne vedet sinne pariksi vuodeksi. Voi tulla kallis remontti jos on näin käynyt. Ennen kauppoja olisi hyvä ottaa joku asiantuntija mukaan ja tarkastaa hänen kanssaan vikoja jos ei itse osaa eikä tiedä mitä yleensäkkin voi olla rikki vaikka ihan uudestakin Fiatista tai Transiitista.
No Fiatista ainakin on rikki. Transitista en tiedä - Hommaa rumatikki. ei vuoda .
Jos raanat oiskin rikki niin miten se vesi valuu wc pyttyyn?
Vai onko niin,että jos raanat ei toimi niin tulee paine ja se työntää muualle.
Tossa kirjotin ,että auto ois seissyt 2v. ei ihan pidä paikkasa .peli on on ollut silloin tällöin liikenteessä .
No jos raanat pitää uusia niin uusitaan.Sain pelin niin halvalla,että en viitsi valittaa myyjälle enempää.
Jos vesi valuu hanoja avatessa wc:n pyttyyn, niin sieltäkin on silloin joku rikki. Eikä autolla ajo sillointällöin estä vesijärjestelmään jääneen veden jäätymistä.
Ja selvennykseksi vielä, ei myöskään alustan merkki, tässä tapauksessa Ducato, vaikuta mitenkään asunto-osan laitteisiin.
Okei .
En yritä arvostella vastauksia,mutta luulen ,että vika on ns.luonnollinen eli en osaa käyttää tai vain paskanen vesi järjestelmä.
Yritän fiksata ja palaan kertomaan mikä oli.
Rumatikillä kyllä kuivaa paikat. Kuivaan meillä myös perunakellarinkin, niin miksei vaunua kuivata
En ole mikään asiantuntija, mutta koitan nyt vähän valaista asiaa, Ostin itsekin auton, josta ostamisen jälkeen selvisi, että sekin taisi olla jäätynyt edellisellä omistajalla.
Meidän autossa hanat toimii silleen, että kun hanan pistää auki, käynnistyy pumppu, joka pistää vettä putkistoon ja yleensä se vesi tulee siitä hanasta, joka on auki. Mutta kuten meidän autossa, eräs putki oli haljennut ja kun minkä tahansa hanan aukaisi, vedet tulivat sieltä haljenneesta putkesta.
Sen lisäksi oli joitakin muitakin kohtia mistä käyttövettä vuosi. Tarkista nyt joka paikasta (esim. lämminvesivaraajan vierestä, keittiönpöydän hanan alta, jne.) näkyykö vuotoja, eli pistä vettä tankkiin ja joku hana auki ja tutki/kuuntele/katsele näkyykö vettä jossain.
Mie hoidatin homman ammattilaisella, joka löysi vuotopaikat ja korjasi ne.
Aloitin irroittamalla wc hanan ja sieltä oli irronnut se suihkun letkun laippa josta se siis vuotikin.Siinä laipassa on o-rengas tiivisteenä jonka joudun uusimaan koska laippa on löysästi kiinni,mutta hanan runko ei ollut halki.(tai ostan koko hana)
Keittiän hanan irroitin jossa en huomannu vikaa ja kun laskin vettä wc suihkun laippaa pitäen kiinni vettä tuli normaalisti molemmista hanoista ,mutta vettä valu myös wc pönttöon joka myös pitää nyt alkaa tutkia
palaan asiaan..
Sekoita pakkasnestettä vesijärjestelmään jos et viitsi tai osaa sitä tyhjätä ennen pakkasia,mutta älä juo.
On ihan tyhmää ehdottaa mitään pakkasnestettä vesijärjestelmiin matkailuvälineessä. Pakkasnestehän on ongelma jätettä muualla kuin lämmitysjärjestelmässä.
Olen 22 vuotta parjännyt pelkällä hanoista juoksutuksilla ja säiliöiden tyhjennys venttiilien aukaisulla.Hanat kannattaa jättää auki asentoon kun lähdetään vaunulta pois kohti kotia.
Muutama vesipisara joka jäätyy lattialla kulkevissa vesiputkissa ei aiheuta ongelmaa.
Vesi mysteeri korjattu.
Aukasin wc pöntön ja siellä sisällähän on magneettiventtiili joka oli sökö ,kävin hakee uuden ja nyt ei lorise pönttöön kun muualta hanoja aukoo.
wc hanan ostin uuden ja sekin on nyt kunnossa .
Missään näissä ei ollut ns.pakkasesta johtuneita vikoja.
ja nyt taas menoksi ainakin joksin aikaa kun taas korjataan jotain.