Ministerijenkit?

Retkuilija

Montakohan mahtaa olla vielä hengissä? Suurin osa taisi olla mopareita?

7

322

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • croty
    • Kelpo Mies

      Muistan nuoruusvuosiltani että Hämeenlinnassa, lääninhallituksen rakennuksen edessä seisoi usein 1970-luvun alun C-koppaisia Mopareita, rekisterikilpinä senaikaiset valtion viralliset leijonakilvet.
      Taitaa olla valtaosa laulettu loppuun ja koska korimallina on neliovinen sedan, ei ne kiinnosta ketään.

    • mustaa peltiä

      Kaikilla itseään kunnioittavilla firkoillakin oli vielä 70- lopulla joku iso lahna edustuskiesinä. Meset ja muut rimpulat pidettiin torikauppiaiden pirsseinä.

    • Taunusmies

      Sattuupa olemaan vuoden -68 tuulilasi-lehti käsissä:

      AA-1, plymouth satellite -68, pääministerin virkapirssi

      AAA-1, plymouth belverede -64

      AAA-2, dodge coronet -67

      AAA-3, plymouth fury -65

      AAA-4, dodge coronet -67

      AAA-6, plymouth fury -64

      AAA-7, dodge coronet -66

      AAA-8, chevrolet bel air -65, ainoa ei mopari virkakäytössä.

      • ♥♥♥

        Aaa-3. Ai että


    • Pitää olla Bemu?

      Kyllähän ne suureksi on olivat mopareja ja oisko New Yorker ollut se yleisin.
      Jonkinverran oli Buick Electroja sekä jopa Chevy Impaloitakin ja tuota on kyllä mahdoton sanoa paljonko niitä on jäljellä koska taitavat olla puoliksi purettuina aihioina kartanolla,antaneet monet korinsa korinvaihdossa(siis tuhottu) sekä muutettu muutenkin radikaalisti=ajettu lauluautoina tunnistamattomiksi.
      Silloin joskus nuorena miehenä nuo olivat kuin lottovoitto jos moiseen pääsi käsiksi eikä niitä halvalla saanut jos kaupan olivat,hyvinpidettyjä huollettuja.
      Ongelmat alkoivat juuri sentakia koska mitään osia ei saanut mistään ja jos sait esim maahantuojalta,Ruotsista tai hyvin harvojen osajobbareiden kautta niin otit mitä saa ja hinnalla hirveällä.
      Tietotaito kansanpiirissä tekniikan eli koneen ja varsinkin automaattilaatikon kanssa riippui suuresti missä asuit ja oliko lähistöllä joku oikea guru joka oli hakenut tietonsa Jenkeistä-Ruotsista.
      Nythän moisia ongelmia ei enää ole,kaikkia saa löytyy ebaysta sekä osaliikkeistä-romiksista kunhan pakka kunnossa...
      Silloin joskus piti osia sovitella merkkien ja mallien välillä kuin Neuvostoliitossa eikä mm sisustus-listoja-peltiosia saanut mistään!
      Ikävää on nähdä että koko harrastus kuivunut ja kartanoiden takana mätänee 4d rinnalla Hooteet sekä avotkin...
      Olisipa valtava talli ja hieman ylimääräistä....

      • Vai Mersuko?

        Pikku lisäyksenä:Kyllä periaatteessa näihin ministeriskärryihin sai osia mikäli ministeris-suhteet ottaa suoraan orkkisosat maahantuojalta=Tilaustavaraa,kesti kk tolkulla tulla ja maksoi maltaita!
        Uustuonti pudotti nuo "jätejenkeiksi"4d korimalleineen ja parhaiten säilyivät harvat 4dht kärryt sekä esim pankkien edustusautot tai suurien firmojen edustusautot jotka osin pitivät niitä pitkään ja jättivät jopa autohalleihin talteen.
        Toki joku kaukoviisas osti silloin joskus lähes priimakuntoisen Suomi harvinaisuuden(joka oli maksanut uutena omakotitalon hinnan)ja säilöi itselleen aarteeksi mitä harrasti ja hyvä hoito jatkui...yleensähän nämä menivät silmissä alaspäin kunnoltaan.
        Nykyään ehkä saaneet arvoaan takaisin Suomi taustansa,ex-omistajiensa ja vähän valmistettuina korimalleina(!).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      131
      1806
    2. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      16
      1642
    3. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      329
      1052
    4. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      61
      1040
    5. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      92
      960
    6. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      66
      891
    7. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      47
      797
    8. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      2
      791
    9. Kysyit firman bileissä..

      .. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta
      Ikävä
      9
      721
    10. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      5
      718
    Aihe