Montakohan mahtaa olla vielä hengissä? Suurin osa taisi olla mopareita?
Ministerijenkit?
7
339
Vastaukset
- croty
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288601304564.html#send-comment
onks toi ,on oikein pressa-Chrysler UKK:lle.
toinen UKK:n virka-auto ,Cadillac on Ilmajoella. - Kelpo Mies
Muistan nuoruusvuosiltani että Hämeenlinnassa, lääninhallituksen rakennuksen edessä seisoi usein 1970-luvun alun C-koppaisia Mopareita, rekisterikilpinä senaikaiset valtion viralliset leijonakilvet.
Taitaa olla valtaosa laulettu loppuun ja koska korimallina on neliovinen sedan, ei ne kiinnosta ketään. - mustaa peltiä
Kaikilla itseään kunnioittavilla firkoillakin oli vielä 70- lopulla joku iso lahna edustuskiesinä. Meset ja muut rimpulat pidettiin torikauppiaiden pirsseinä.
- Taunusmies
Sattuupa olemaan vuoden -68 tuulilasi-lehti käsissä:
AA-1, plymouth satellite -68, pääministerin virkapirssi
AAA-1, plymouth belverede -64
AAA-2, dodge coronet -67
AAA-3, plymouth fury -65
AAA-4, dodge coronet -67
AAA-6, plymouth fury -64
AAA-7, dodge coronet -66
AAA-8, chevrolet bel air -65, ainoa ei mopari virkakäytössä.- ♥♥♥
Aaa-3. Ai että
- Pitää olla Bemu?
Kyllähän ne suureksi on olivat mopareja ja oisko New Yorker ollut se yleisin.
Jonkinverran oli Buick Electroja sekä jopa Chevy Impaloitakin ja tuota on kyllä mahdoton sanoa paljonko niitä on jäljellä koska taitavat olla puoliksi purettuina aihioina kartanolla,antaneet monet korinsa korinvaihdossa(siis tuhottu) sekä muutettu muutenkin radikaalisti=ajettu lauluautoina tunnistamattomiksi.
Silloin joskus nuorena miehenä nuo olivat kuin lottovoitto jos moiseen pääsi käsiksi eikä niitä halvalla saanut jos kaupan olivat,hyvinpidettyjä huollettuja.
Ongelmat alkoivat juuri sentakia koska mitään osia ei saanut mistään ja jos sait esim maahantuojalta,Ruotsista tai hyvin harvojen osajobbareiden kautta niin otit mitä saa ja hinnalla hirveällä.
Tietotaito kansanpiirissä tekniikan eli koneen ja varsinkin automaattilaatikon kanssa riippui suuresti missä asuit ja oliko lähistöllä joku oikea guru joka oli hakenut tietonsa Jenkeistä-Ruotsista.
Nythän moisia ongelmia ei enää ole,kaikkia saa löytyy ebaysta sekä osaliikkeistä-romiksista kunhan pakka kunnossa...
Silloin joskus piti osia sovitella merkkien ja mallien välillä kuin Neuvostoliitossa eikä mm sisustus-listoja-peltiosia saanut mistään!
Ikävää on nähdä että koko harrastus kuivunut ja kartanoiden takana mätänee 4d rinnalla Hooteet sekä avotkin...
Olisipa valtava talli ja hieman ylimääräistä....- Vai Mersuko?
Pikku lisäyksenä:Kyllä periaatteessa näihin ministeriskärryihin sai osia mikäli ministeris-suhteet ottaa suoraan orkkisosat maahantuojalta=Tilaustavaraa,kesti kk tolkulla tulla ja maksoi maltaita!
Uustuonti pudotti nuo "jätejenkeiksi"4d korimalleineen ja parhaiten säilyivät harvat 4dht kärryt sekä esim pankkien edustusautot tai suurien firmojen edustusautot jotka osin pitivät niitä pitkään ja jättivät jopa autohalleihin talteen.
Toki joku kaukoviisas osti silloin joskus lähes priimakuntoisen Suomi harvinaisuuden(joka oli maksanut uutena omakotitalon hinnan)ja säilöi itselleen aarteeksi mitä harrasti ja hyvä hoito jatkui...yleensähän nämä menivät silmissä alaspäin kunnoltaan.
Nykyään ehkä saaneet arvoaan takaisin Suomi taustansa,ex-omistajiensa ja vähän valmistettuina korimalleina(!).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst15611042Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i474335Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58664074Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1973674PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1013486Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1013340Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.731980Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161315Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1551008Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun269964