Vanha profetia Norjasta

-Eräs 90-vuotias Norjan Valdres´issa sai näyn Jumalalta vuonna 1968. Evankelista Emanuel Minos´illa oli kokouksia siellä, missä hän asui. Minos´illa oli tilaisuus tavata hänet ja nainen kertoi hänelle, mitä oli nähnyt.

Hän kirjoitti sen ylös, mutta ajatteli sen olevan niin älytöntä, että pani lipastoon. Nyt lähes 30 vuotta myöhemmin hän ymmärtää, että hänen on jaettava näky toisten kanssa.

-Nainen Valdres´ista oli hyvin pirteä, uskottava, valvova ja luotettava kristitty, jolla oli hyvä maine kaikkien hänet tunteneiden keskuudessa. Tässä on, mitä hän näki:

-”Näin ajan juuri ennen Jeesuksen tulemusta ja kolmannen maailmansodan puhkeamisen. Näin tapahtumat luonnollisilla silmilläni. Näin maailman pallon kaltaisena ja näin euroopan maa maalta. Näin Skandinavian. Näin Norjan. Näin määrättyjä asioita, jotka tapahtuisivat juuri ennen Jeesuksen paluuta ja juuri ennenkuin viimeinen suuri onnettomuus tapahtuu, onnettomuus, jonka kaltaista emme koskaan ennen ole kokeneet”.

Hän mainitsi neljä aaltoa:

1. Ensiksi ennenkuin Jeesus tulee, ja ennenkuin kolmas maailmansota puhkeaa on oleva “liennytys”, jonka kaltaista meillä ei ole ollut koskaan ennen. Supervaltojen välillä on oleva rauha idässä ja lännessä ja se on oleva pitkähkö rauha. (Muista, että tämä sanottiin vuonna 1968, kun kylmä sota oli kuumimmillaan). Tänä rauhan aikana on oleva aseistariisunta monissa maissa, myös Norjassa, emmekä ole valmistautuneet, kun se sota tulee. Kolmas maailmansota alkaa tavalla, jota kukaan ei olisi osannut odottaa, ja odottamattomasta paikasta.
2. Penseys vailla vertaa on valtaava kristityt, luopuminen aidosta, elävästä kristinuskosta. Kristityt eivät ole avoimia läpitunkevalle saarnaamiselle. He eivät enää, kuten ennen, halua kuulla synnistä ja armosta, laista ja evankeliumista, katumuksesta ja parannuksesta. Tilalle on tuleva korvike: menestyksen (onnellisuuden) kristinusko.
“Tärkeä asia on oleva saada menestystä, olla jotakin, omistaa aineellisia asioita, asioita, joita jumala ei koskaan ole luvannut meille tällä tavalla. Kirkot ja rukoushuoneet käyvät tyhjemmiksi ja tyhjemmiksi. Saarnaamisen asemasta, johon olemme tottuneet sukupolvien ajan, kuten esimerkiksi, että ota ristisi ja seuraa Jeesusta. Huvitus, taide, ja kulttuuri valtaavat kirkot, joissa olisi pitänyt kokoontua katumuksen ja herätyksen vuoksi. Tämä tulee lisääntymään merkillepantavasti juuri ennen Jeesuksen tulemusta.”

(Jatkan toisessa viestissä koska tämä ei sovi muuten kokonaan)
634380
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 63

Vanhimmat

( siis jatkuu)

3. On oleva moraalin romahdus, jonka kaltaista vanha Norja ei ole koskaan kokenut. Ihmiset elävät yhdessä kuin naimisissa olematta avioliitossa. (Termiä avoliitto ei ollut olemassa vuonna 1968). Epäpuhtaus ennen avioliittoa ja uskottomuus avioliitossa tulee luonnolliseksi (yleiseksi) ja sitä pidetään oikeutettuna kaikkien kannalta. Aviottomia lapsia tulee syntymään, eikä tätä pidetä lainkaan luonnottomana. Se tulee jopa kristillisiin piireihin ja hellimme sitä, jopa luonnonvastaista syntiä. (vrt.homoseksuaalisuus). Juuri ennen Jeesuksen tulemusta on oleva TV-ohjelmia, joiden kaltaisia emme ole kokeneet.
(TV oli juuri tullut Norjaan vuonna1968)

“TV on oleva täynnä sellaista kauheata väkivaltaa, joka opettaa ihmisiä murhaamaan ja tuhoamaan toisiaan ja kaduillamme on oleva turvatonta. Ihmiset matkivat näkemäänsä. TV:ssä ei ole vain yksi “asema”, vaan se on oleva täynnä ohjelmia. (termiä “kanava” ei tunnettu vuonna 1968) TV on oleva aivan kuin radio, jossa meilla on monia “asemia” ja se on oleva täynnä väkivaltaa. Ihmiset pitävät sitä huvituksena. Tulemme näkemään kauhistuttavia murhaamisen ja toinen toisensa tuhoamisen näytöksiä ja tämä tulee leviämään yhteiskunnassa. Seksikohtauksia tullaan myös näyttämään ruudussa, kaikkein intiimein asia, jonka pitäisi tapahtua vain avioliitossa. (Kirjaaja E.Minos protestoi, ja sanoi, että meillä on lakipykälät jotka kieltävät tämmöisen asian)

Siihen vanha nainen sanoi: “Se tulee tapahtumaan ja tulet näkemään sen. Kaikki, mitä meillä on ennen ollut, murskataan, ja lait säädetään niin että kaikkein rivoimmatkin asiat voivat tapahtua silmiemme edessä”

4. Ihmisiä köyhistä maista tulee virtaamaan Eurooppaan. (Vuonna 1968 ei ollut sellaista termiä kuin maahanmuutto) Heitä on oleva niin paljon, että ihmiset alkavat vihata heitä ja tulevat koviksi heitä kohtaan. Heitä käsitellään kuin juutalaisia ennen toista maailmansotaa. Sitten syntiemme mitta tulee täyteen.

(Kirjaaja E.Minos protestoi tässä maahanmuuttoasiassa. Hän piti ajatusta ihmisten massamuutosta naurettavana)

Kyyneleet virtasivat vanhan naisen poskilla. “Minä en tule näkemään sitä, mutta sinä tulet. Sitten yhtäkkiä ylöstempaus tapahtuu, ja kolmas maailmansota puhkeaa. Se on oleva lyhyt sota.”
Kaikki, mitä aikaisemmin olen nähnyt sodasta, on vain lastenleikkiä verrattuna tähän ja se tullaan lopettamaan atomipommilla. Ilma on niin saastunutta, ettei voi vetää henkeään. Se tulee kattamaan useita mantereita, Amerikan, Japanin, Australian ja rikkaat maat. Vesi tulee saastumaan. Emme voi enää viljellä maata. Seuraus on oleva, että vain vähän ihmisiä jää jäljelle. Jäännös rikkaissa maissa yrittää paeta köyhiin maihin, mutta he ovat meitä kohtaan yhtäkovia, kuin olimme heitä kohtaan.

“Olen niin iloinen, etten tule näkemään sitä, mutta kun tuo aika lähestyy, niin sinun täytyy olla rohkea, ja kertoa tämä. Olen saanut sen Jumalalta, eikä siinä ole mitään Raamatun vastaista”

“Se, joka on saanut syntinsä anteeksi ja jolla Jeesus on vapahtajana, on turvassa.”

2Äänestä
  • Saksalaisten lentävä lautanen. Tässä kertomuksia siitä kuinka eläimet, kasvit voivat sen lähellä. Kertomuksia laitteista jotka on olemassa, keksitty, rakenteilla, valmiina. Kenties tässä on syy. Saksalaiset tiedemiehet on rakentaneet Yhdysvalloille koneita. Aluksia. Venäjällä on näitä. Tuo teksti on englanniksi.

    Die Glocke (German: [diː ˈɡlɔkə], “The Bell”) was Allegedly an experiment carried out by Third Reich scientists working for the SS in a German facility known as Der Riese (“The Giant”) near the Wenceslaus mine and close to the Czech border. It was given the priority classification “Kriegsentscheidend” (decisive for the outcome of the war) the highest known category of secrecy and funding priority known in the Third Reich. No other known project had this high of the classification.
    It is unclear to this day exactly what the Bell Experiments were and what the goal truly was.
    Die Glocke is described as being a device “made out of a hard, heavy metal” approximately 2.7 metres (9 ft) wide and 3.7 to 4.6 metres (12 to 15 ft) high, having a shape similar to that of a large bell. According to an interview of Polish author Igor Witkowski by Cook, this device ostensibly contained two counter-rotating cylinders which would be “filled with a mercury-like substance, violet in color”. This metallic liquid was code-named “Xerum 525” and was “stored in a tall thin thermos flask a meter high encased in lead”. Additional substances said to be employed in the experiments, referred to as Leichtmetall (light metal), “included thorium and beryllium peroxides”. The device required very large amounts of electricity fed via thick cabling from the nearby power plant.
    Witkowski describes Die Glocke, when activated, as having an effect zone extending out 150 to 200 metres (490 to 660 ft). Within the zone, crystals would form in animal tissue, blood would gel and separate while plants would decompose into a grease-like substance. Witkowski also said that five of the seven original scientists working on the project died in the course of the tests.
    Location of the Test Sites
    The Nazi Bell was initially housed in a basement beneath the Charity hospital in Berlin and thus the project was known as Charite Anlage.

    1Äänestä

  • In November of 1943 the bell was moved to an underground laboratory beneath Gandau airfield on the western outskirts of Breslau, now known as the Polish city of Wroclaw.
    In November 1944 the bell was moved to Furstenstein Castle in Burgenland, Austria.
    In December 1944 it was moved inside the abandoned Wenceslas mine (50°37′43″N 16°29′40″E), some 3.1 kilometers (1.9 mi) southeast of the main Complex Sokolec underground works of Project Riese, the ruins of a concrete framework, aesthetically dubbed “The Henge” may have once served as a test rig for an experiment in “anti-gravity propulsion” generated with Die Glocke.
    In the end a SS run “Special Evacuation Kommando (command, team / unit)” evacuated the “Bell” and its supporting documentation prior to the Russians’ overrunning the facility. The research team of scientists was less fortunate;
    “They were taken out and shot by the SS between April 28 and May 4, 1945. Records show that there were 62 of them, many of them Germans. There were no survivors, but then that’s hardly surprising.” ~ Igor Witkowski (Cook, Nick. The Hunt for Zero Point page 184.)|

    1Äänestä

  • Usein nousee nämä kitinät että saako näitä koskaan yleiseen tietoon. Saati kansan tietoisuuteen.
    Usein nousee nämä että mitään ei ole olemassa ja mitään ei ole voitu ottaa varteenotettavana lähteenä.
    Miksei voida käyttää niitä keksintöjä yleiseksi hyödyksi yhteiskunnan päättäjien, tiedemiesten ja eduskunnan päättäjien toimesta.
    Usein nousee esille tämä julkinen edustaja, vaikka usein ne keksinnöt on salassa tehty.
    Miksei näitä nimiä, miehiä säteily-laitteiden, lentolaitteen rakentajina ja taustaorganisaationa olevia yhtiöitä, konserneja ja yksiköitä nimetä ja paljasteta?

    1Äänestä

-Siellä näytti olevan profetia, että Venäjän ja Saksan liittolaisuus tulisi ilmi vuoden 2011 aikana, kun YK:ssa äänestettiin alkuviikosta lentokiellosta Libyaan, Venäjä ja Saksa äänestivät tyhjää!

Odotin, että koska tapahtuu jotain konkreettista, ja tänään 20.03.2011 Venäjä on vaatinut länsivaltoja lopettamaan iskut Libyaan! Elämmekö jo sitä aikaa, kun Venäjä tulee hyökkäämään Arabivaltojen kera Israeliin (Googin sota)?

Mikä pahinta, eikö pohjoismaat ole profetoitu alistumaan Venäjälle ennen Googin sodan alkua? Kuinka lähellä näitä aikoja oikein elämmekään?

2Äänestä

Itse ole kuullut, että nk. tempaus tapahtuu 3.maailmansodan aikana. Sen jälkeen sota loppuu, ja tulee kysymys turvallisuudesta ja siitä, miten voidaan estää ihmistne katoaminen. Se saa aikaan sirun oton useammissa. Uskonnolliset luultavasti pyrkivät osoittamaan homman valheeksi ja vaaralliseksi, jolloin alkaa kristinuskon vaino terrorismin nimissä tjsp. Kun sota alkaa uudelleen, se päättyy nk. Jeesuksen takaisin tuloon, jolloin homma pistetään kertaheitolla seis.

1Äänestä
  • Raamatusta voi lukemalla katsoa ja ymmärtää miten nuo lopunajat menevät. Tosin on niin monta lukijaa kuin ymmärtäjääkin, joten menee vähän vaikeeks.

    Mutta tosiaankin, jos luemme ilmestyskirjaa aluksi sinettien kohdalta oletamme että ensimmäinen hurja tapahtuma on selvästi kuudes sinetti. Silloin kaikki muuttuu ja maailmasta tulee jo näkyvästi toisenlainen ja heti perään kronologisesti seitsemäs sinetti. Näistä kahdesta voit päätellä parikin merkittävää asiaa:

    1. aletaan merkitä Jumalan kansaa, kunnes pakanakansojen ajat päättyvät
    2. sota eikä mitkään hurjat asiat tapahdukaan, vaan jotain ihan muuta

    Joh.ilm. 6:12-17 (kuudes sinetti)
    Ja minä näin, kuinka Karitsa avasi kuudennen sinetin; ja tuli suuri maanjäristys, ja aurinko meni mustaksi niinkuin karvainen säkkipuku, ja kuu muuttui kokonaan kuin vereksi, ja taivaan tähdet putosivat maahan, niinkuin viikunapuu varistaa raakaleensa, kun suuri tuuli sitä pudistaa, ja taivas väistyi pois niinkuin kirja, joka kääritään kokoon, ja kaikki vuoret ja saaret siirtyivät sijoiltansa. Ja maan kuninkaat ja ylimykset ja sotapäälliköt ja rikkaat ja väkevät ja kaikki orjat ja vapaat kätkeytyivät luoliin ja vuorten rotkoihin ja sanoivat vuorille ja kallioille: "Langetkaa meidän päällemme ja kätkekää meidät hänen kasvoiltansa, joka valtaistuimella istuu, ja Karitsan vihalta! Sillä heidän vihansa suuri päivä on tullut, ja kuka voi kestää?"

    Joh.ilm. 7:1-3 (seitsemäs sinetti)
    Senjälkeen minä näin neljä enkeliä seisovan maan neljällä kulmalla ja pitävän kiinni maan neljää tuulta, ettei mikään tuuli pääsisi puhaltamaan maan päälle eikä meren päälle eikä yhteenkään puuhun. Ja minä näin erään muun enkelin kohoavan auringonnoususta, ja hänellä oli elävän Jumalan sinetti, ja hän huusi suurella äänellä niille neljälle enkelille, joille oli annettu valta vahingoittaa maata ja merta, ja sanoi: "Älkää vahingoittako maata älkääkä merta, älkää myös puita, ennenkuin me olemme painaneet sinetin Jumalamme palvelijain otsaan".

    Äänestä

  • -jarmo- kirjoitti:

    Raamatusta voi lukemalla katsoa ja ymmärtää miten nuo lopunajat menevät. Tosin on niin monta lukijaa kuin ymmärtäjääkin, joten menee vähän vaikeeks.

    Mutta tosiaankin, jos luemme ilmestyskirjaa aluksi sinettien kohdalta oletamme että ensimmäinen hurja tapahtuma on selvästi kuudes sinetti. Silloin kaikki muuttuu ja maailmasta tulee jo näkyvästi toisenlainen ja heti perään kronologisesti seitsemäs sinetti. Näistä kahdesta voit päätellä parikin merkittävää asiaa:

    1. aletaan merkitä Jumalan kansaa, kunnes pakanakansojen ajat päättyvät
    2. sota eikä mitkään hurjat asiat tapahdukaan, vaan jotain ihan muuta

    Joh.ilm. 6:12-17 (kuudes sinetti)
    Ja minä näin, kuinka Karitsa avasi kuudennen sinetin; ja tuli suuri maanjäristys, ja aurinko meni mustaksi niinkuin karvainen säkkipuku, ja kuu muuttui kokonaan kuin vereksi, ja taivaan tähdet putosivat maahan, niinkuin viikunapuu varistaa raakaleensa, kun suuri tuuli sitä pudistaa, ja taivas väistyi pois niinkuin kirja, joka kääritään kokoon, ja kaikki vuoret ja saaret siirtyivät sijoiltansa. Ja maan kuninkaat ja ylimykset ja sotapäälliköt ja rikkaat ja väkevät ja kaikki orjat ja vapaat kätkeytyivät luoliin ja vuorten rotkoihin ja sanoivat vuorille ja kallioille: "Langetkaa meidän päällemme ja kätkekää meidät hänen kasvoiltansa, joka valtaistuimella istuu, ja Karitsan vihalta! Sillä heidän vihansa suuri päivä on tullut, ja kuka voi kestää?"

    Joh.ilm. 7:1-3 (seitsemäs sinetti)
    Senjälkeen minä näin neljä enkeliä seisovan maan neljällä kulmalla ja pitävän kiinni maan neljää tuulta, ettei mikään tuuli pääsisi puhaltamaan maan päälle eikä meren päälle eikä yhteenkään puuhun. Ja minä näin erään muun enkelin kohoavan auringonnoususta, ja hänellä oli elävän Jumalan sinetti, ja hän huusi suurella äänellä niille neljälle enkelille, joille oli annettu valta vahingoittaa maata ja merta, ja sanoi: "Älkää vahingoittako maata älkääkä merta, älkää myös puita, ennenkuin me olemme painaneet sinetin Jumalamme palvelijain otsaan".

    Mielestäni sinetit 6 ja 7 ovat kuin Jumalan viimeinen SUURI VAROITUS, johon liittyy vieläpä morsiamen ylösotto. Tässä on se hetki jolloin peto ilmestyy muttei saa vielä valtaa. Tämä on selvästi suuren herätyksen kulta-aikaa, kunnes tilanne pahenee ja huipentuu lopulta pakanakansojen aikojen päättymiseen ja kolmanteen maailmansotaan.

    Äänestä

  • -jarmo- kirjoitti:

    Mielestäni sinetit 6 ja 7 ovat kuin Jumalan viimeinen SUURI VAROITUS, johon liittyy vieläpä morsiamen ylösotto. Tässä on se hetki jolloin peto ilmestyy muttei saa vielä valtaa. Tämä on selvästi suuren herätyksen kulta-aikaa, kunnes tilanne pahenee ja huipentuu lopulta pakanakansojen aikojen päättymiseen ja kolmanteen maailmansotaan.

    On suuri harhautus luulla, että kolmas maailman sota olisi Jeesuksen toisen tulemisen jälkeen.
    Kaikki sodat ovat ennen Jeesuksen toista tulemista, samoin viimeiset vitsaukset ja pedon kumartamiset.
    Salaista tempausta ei tule koskaan, ennen Jeesuksen toista tulemista.

    Ilmestyskirjan sanoma on harvojen hallinnassa !

    1Äänestä

  • 1234567... kirjoitti:

    On suuri harhautus luulla, että kolmas maailman sota olisi Jeesuksen toisen tulemisen jälkeen.
    Kaikki sodat ovat ennen Jeesuksen toista tulemista, samoin viimeiset vitsaukset ja pedon kumartamiset.
    Salaista tempausta ei tule koskaan, ennen Jeesuksen toista tulemista.

    Ilmestyskirjan sanoma on harvojen hallinnassa !

    Tarkoitatko että on suuri harhautus uskoa ja luottaa Jeesuksen olevan pelastaja, joka hakee morsiamensa pois ja pelastaa tämän hädän hetkeltä, joka koittaa yli koko maan piirin?

    Äänestä

  • 1234567... kirjoitti:

    On suuri harhautus luulla, että kolmas maailman sota olisi Jeesuksen toisen tulemisen jälkeen.
    Kaikki sodat ovat ennen Jeesuksen toista tulemista, samoin viimeiset vitsaukset ja pedon kumartamiset.
    Salaista tempausta ei tule koskaan, ennen Jeesuksen toista tulemista.

    Ilmestyskirjan sanoma on harvojen hallinnassa !

    Ilmestyskirja on tosiaan vain harvojen hallinnassa. Se ollaan valitettavasti huomattu.

    Äänestä

  • -jarmo- kirjoitti:

    Tarkoitatko että on suuri harhautus uskoa ja luottaa Jeesuksen olevan pelastaja, joka hakee morsiamensa pois ja pelastaa tämän hädän hetkeltä, joka koittaa yli koko maan piirin?

    Viimeinen vaino koskee niitä, jotka eivät petoa kumarra, ja heistä tulee viimeiset marttyyrit, ennen Jeesuksen toista tulemista.
    Jeesuksen toinen tuleminen katkaisee nämä vihat ja vainot, jotka kestävät vähän aikaa, eikä seitsemää vainon vuotta, jota Raamattu ei tunne.
    Toisessa tulemisessa Jeesus vie omansa 1000 vuodeksi taivaaseen kirjaimellisesti. Antikristuksen Jeesus tuhoaa tulemuksensa ilmestyksellä Paavalin sanojen mukaan, siinä samassa tuhoutuvat kaikki jumalattomat, laittomuuden ihmiset.

    Jeesus on omillensa pelastaja.

    On kuitenkin huomioitava, että paholainenkin voi ilmestyä kristuksena pettäen monet, jotka uskovat, hänen tulleen muodostamaan 1000 vuotista rauhanvaltakuntaa maan päälle. Tämä on suurin petos niille, jotka yrittävät tehdä Vanhasta Testamentista Uutta Testamenttia, joka ei voinut toteutua Israelin hyljätessä Messiaansa, silloin kun sen olisi pitänyt tapahtua.

    Äänestä

  • 1234567... kirjoitti:

    Viimeinen vaino koskee niitä, jotka eivät petoa kumarra, ja heistä tulee viimeiset marttyyrit, ennen Jeesuksen toista tulemista.
    Jeesuksen toinen tuleminen katkaisee nämä vihat ja vainot, jotka kestävät vähän aikaa, eikä seitsemää vainon vuotta, jota Raamattu ei tunne.
    Toisessa tulemisessa Jeesus vie omansa 1000 vuodeksi taivaaseen kirjaimellisesti. Antikristuksen Jeesus tuhoaa tulemuksensa ilmestyksellä Paavalin sanojen mukaan, siinä samassa tuhoutuvat kaikki jumalattomat, laittomuuden ihmiset.

    Jeesus on omillensa pelastaja.

    On kuitenkin huomioitava, että paholainenkin voi ilmestyä kristuksena pettäen monet, jotka uskovat, hänen tulleen muodostamaan 1000 vuotista rauhanvaltakuntaa maan päälle. Tämä on suurin petos niille, jotka yrittävät tehdä Vanhasta Testamentista Uutta Testamenttia, joka ei voinut toteutua Israelin hyljätessä Messiaansa, silloin kun sen olisi pitänyt tapahtua.

    Täytyy sanoa, että luen tekstiäsi kuin lukisin Adventtikirkon nauhoitettua tiedotetta. Aina sama, samat sanat ja aina ilman pienintäkään raamatunpaikkaa tukemaan mitään väittämää. Kaikki suoraan E.G.Whiten suodattamatonta oppia ilman pienintäkään tukea Raamatusta.

    Kun sinulle on selvästi tuotu esille ne raamatunpaikat, jotka kumoavat väitteesi, poistut hetkeksi ja aloitat kaiken taas alusta, aivan kuin et koskaan olisi umpikujassa ollutkaan noiden väitteittesi kanssa.

    Äänestä

  • -jarmo- kirjoitti:

    Täytyy sanoa, että luen tekstiäsi kuin lukisin Adventtikirkon nauhoitettua tiedotetta. Aina sama, samat sanat ja aina ilman pienintäkään raamatunpaikkaa tukemaan mitään väittämää. Kaikki suoraan E.G.Whiten suodattamatonta oppia ilman pienintäkään tukea Raamatusta.

    Kun sinulle on selvästi tuotu esille ne raamatunpaikat, jotka kumoavat väitteesi, poistut hetkeksi ja aloitat kaiken taas alusta, aivan kuin et koskaan olisi umpikujassa ollutkaan noiden väitteittesi kanssa.

    Entisenä Luterilaisena olen tullut siihen tulokseen tutkittuani Ilmestyskirjaa, että adventisteilla on parhaiten Ilmestyskirjan sanoma hallinnassa. Myöskin Lutheri tunnisti Ilmestyskirjan pedon antikristuksen. Eryisen järkevä on nimimerkki ylifariseus_1:nen kirjoituksineen.

    Sunnuntaikirkosta olen eronnut, enkä enää takaisin palaa mihinkään sunnuntai kirkkoihin. Tämän olen selväksi tehnyt itselleni.

    Äänestä

  • 1234567... kirjoitti:

    Entisenä Luterilaisena olen tullut siihen tulokseen tutkittuani Ilmestyskirjaa, että adventisteilla on parhaiten Ilmestyskirjan sanoma hallinnassa. Myöskin Lutheri tunnisti Ilmestyskirjan pedon antikristuksen. Eryisen järkevä on nimimerkki ylifariseus_1:nen kirjoituksineen.

    Sunnuntaikirkosta olen eronnut, enkä enää takaisin palaa mihinkään sunnuntai kirkkoihin. Tämän olen selväksi tehnyt itselleni.

    Eihän se ole synti, eikä eksytyskään erehtyä uskomaan lopuaikoihin, joka ei pidä paikkansa. Sen sijaan sinulla on suuri siunaus olla Kristusruumiin jäsen, eräässä ruumiin osan ketjussa mukana. En minä laske itseäni miksikään sunnuntai-, enkä muunkaan viikonpäivän uskovaksi. En suko viikonpäivään, uskon Jeesukseen Kristukseen.

    Tiedätkö miksi Jumala rankaisi eräitä leeviläisiä epäjumalan palvonnasta? Olikohan Hesekiel neljäkymmentä ja jotain... Ei heillä ollut epäjumalana mitään huonoa ja heitä kokonaan poiseksyttävää, vaan peräti ylevää ja varsin hyvää. Heille oli mennyt ns. "huppuun" jumalanlaplvelusrituaalit ja niistä oli tullut heille epäjumala. He pitivät jumalanpalvelusta tärkeämpänä kuin itse tarkoitusta, Jumalansa palvelemista.

    Älä tee viikonpäivästä lepopäivänä Jumalaa tärkeämpää!!!

    Äänestä

  • -jarmo- kirjoitti:

    Eihän se ole synti, eikä eksytyskään erehtyä uskomaan lopuaikoihin, joka ei pidä paikkansa. Sen sijaan sinulla on suuri siunaus olla Kristusruumiin jäsen, eräässä ruumiin osan ketjussa mukana. En minä laske itseäni miksikään sunnuntai-, enkä muunkaan viikonpäivän uskovaksi. En suko viikonpäivään, uskon Jeesukseen Kristukseen.

    Tiedätkö miksi Jumala rankaisi eräitä leeviläisiä epäjumalan palvonnasta? Olikohan Hesekiel neljäkymmentä ja jotain... Ei heillä ollut epäjumalana mitään huonoa ja heitä kokonaan poiseksyttävää, vaan peräti ylevää ja varsin hyvää. Heille oli mennyt ns. "huppuun" jumalanlaplvelusrituaalit ja niistä oli tullut heille epäjumala. He pitivät jumalanpalvelusta tärkeämpänä kuin itse tarkoitusta, Jumalansa palvelemista.

    Älä tee viikonpäivästä lepopäivänä Jumalaa tärkeämpää!!!

    Seitsemäspäivä Sapatin Herra, juuri menossa TV seiskassa klo 18.00

    Äänestä

Ja tässä ennustuksessa on mielenkiintoisin kohta tämä:

"Kansaa köyhistä maista virtaa Eurooppaan. He tulevat myös Skandinaviaan ja Norjaan. Kansa ei pidä siitä, että he ovat täällä ja tulevat olemaan kovia heitä kohtaan. ... Ilma tulee saastumaan niin, ettei sitä voi hengittää, ja tämä kohtaa monta maanosaa. ... He, jotka ovat jäljellä rikkaissa maissa yrittävät paeta köyhimpiin maihin, jotka eivät ole vahingoittuneet. Siellä heitä kohdellaan niin kuin me kohtelemme heitä täällä, eivätkä ole halukkaita ottamaan meitä vastaan."

Nykypäivän änkyröiden keskuudessahan ei ole lainkaan muodikasta olla näin avarakatseinen, antirasistinen ja pakolaismyönteinen kuin mikä on tämän kyseisen kirjoituksen henki. Se osuu änkyröiden omaan nilkkaan mutta niinhän siellä Raamatussa sanotaan, että näin lopulta aina käy.

:)

1Äänestä

www.pelastussanoma.fi mukainen sadonkorjuu myötäilee niin Raamattua kuin useita tunnetuksi tulleita profetioita.
Tässä pelastussanomassa on kaksi tempausta:

1. Ensimmäinen tempaus tulee varkain (morsian) jossa lähtee vain murto-osa ihmisistä ja uskovistakin vain 1:20 osaa, eli kaikki penseät jäävät.

2. Israelin 7 vuotta kestävä rauhansopimus julistetaan.

3. Venäjä miehittää Suomen ja maailma käy ydisnsodan kynnyksellä, jossa neljä enkeliä menee maan neljälle kulmalle pitämään hetken aikaa kiinni sodan tuulista.

4. Suomesta nousee suuri profeetta. Alkaa maailmanhistorian suurin herätys, jossa sadat miljoonat ihmiset valtoimenaan kääntyvät uskoon. Joka kadunkulmalla on joukko ihmisiä, jotka rukoilevat ja pitävät hengellistä kokousta.

5. Antikristus saa täyden vallan, noin vajaan vuoden kuluttua herätyksestä ja kaikki Kristillisyys kielletään. Alkaa vainot.

6. Arabit ovat keränneet 2 miljoonan miehen joukon Punaisen meren ja Jordan joen suulle, valmiina hyökkäämään Israeliin

7. Säkkipukuiset profeetat (toinen Suomen profeetta) tapetaan Jerusalemin kaduille ja he nousevat kaikkien silmien TV kameroiden edessä ylös Taivaaseen.

8. Antikristus asettuu Pyhälle paikalle ja julistaa olevansa Jumala 1290 päivää rauhasta. Kaksi miljoonapäinen arabijoukko hyökkää Israeliin.

9. Jumalan vihan aika alkaa ja ensimmäinen malja, paiseet pedon merkin ottaneisiin. Kolmas maailmansota, ydinsota.

10. Puolentoista kuukaukauden kuluttua, 1335 päivää rauhasta, tapahtuu toinen ylösotto (suuri valkopukuisten joukko, jotka tulivat suuresta ahdistuksesta) jossa lähtee satojen miljoonien suuruinen joukko.

11. Jumalan viha täyttyy, maljat kaadetaan...

12. Jeesus tulee näkyvällä tavalla, Sakarja 14

Äänestä
  • Joup!

    12 tzipaletta ei koskaan toteutuvaa skenaariota.

    Äänestä

  • Numerot 2. 3. ja 4. voivat kaikki hyvin vaihtaa paikkaa keskenään, tai vaikka olla sama numero. Ovat melkein samaan aikaan tapahtuvia erillisiä asioita.

    Äänestä

Tapahtumat ovat edenneet profetian mukaisesti, eli on koeteltu profetia. Tämä Emanuel Minos joka kirjasi ylös kaiken on syntynyt 11.6-1925 eli on jo 88 vuotias ja hän tulee nämä tapahtumat näkemään profetian mukaan. Vaikka miten laskee niin aikaa on todella vähän!. "Minä en tule näkemään sitä, mutta sinä tulet. Sitten yhtäkkiä ylöstempaus tapahtuu ja kolmas maailmansota puhkeaa".

Äänestä
  • Ja ketäs tämä "suomen" profeetta voisi olla..nouseeko hän yhtä lailla merestä kuin vastapuolen profeetta?

    Tietoa syntymävuodesta tahi vuosikymmenestä ? Onko tuleva profeetta kenties kaukaista sukua leevinheimon pappeihin ?

    Äänestä

  • Galelian miäs kirjoitti:

    Ja ketäs tämä "suomen" profeetta voisi olla..nouseeko hän yhtä lailla merestä kuin vastapuolen profeetta?

    Tietoa syntymävuodesta tahi vuosikymmenestä ? Onko tuleva profeetta kenties kaukaista sukua leevinheimon pappeihin ?

    Melkeen :) siis sen sanan olen saanut, että Inarin järven rannoilta. Hän oli vähän reilut parikymppinen kun Tukholman profetia 1984 tuli. Hän on asunut siellä erämaassa jo vuodesta 95 paikkeilta saakka. Hän lisäksi tietää kutsumuksensa muttei usko siihen vielä. Hän putoaa kuin Paavali aikanaan ja kun hän siitä nousee, hän on täynnä Jumalan henkeä ja voitelua. Hänet on kovissa liemissä keitetty ja hän on menettänyt paljon enemmän kuin meistä moni. Hän tulee olemaan nöyristä nöyrin, profeetoista alhaisin, mutta täynnä Jumalan suurinta voimaa sitten kun sen aika on tullut.

    Tämän verran minä osaan sanoa. Uskotte sitten tai ette, se ei kait ole lähtökohtaisestikaan minun asiani tietää tai ymmärtää.

    1Äänestä

  • Galelian miäs kirjoitti:

    Ja ketäs tämä "suomen" profeetta voisi olla..nouseeko hän yhtä lailla merestä kuin vastapuolen profeetta?

    Tietoa syntymävuodesta tahi vuosikymmenestä ? Onko tuleva profeetta kenties kaukaista sukua leevinheimon pappeihin ?

    ...................perhe, suku, maa...............

    1Äänestä

  • 7+16=272 kirjoitti:

    ...................perhe, suku, maa...............

    - - - - - - - - - - !

    1Äänestä


  • pertsa2012 kirjoitti:

    Seurailija sanoi :
    Sitten yhtäkkiä ylöstempaus tapahtuu ja kolmas maailmansota puhkeaa".
    _____________
    Profetia ei puhu mitään ylöstempauksesta vaikka onhan se selvää että Jeesus
    tullessaan kokoaa myös seurakuntansa luokseen.

    http://kultaomeniahopeamaljoissa.munfoorumi.com/viewtopic.php?f=24&t=21

    Sun täytyy Pertsa ensin selvittää millä logiikalla Sakarja 14 kaltainen Jeesuksen paluu tapahtuu mikäli siihen yhdistetään Paavalin tessalonikkalaiskirjeen mukainen tempaus pilvissä Herraa vastaan.
    Puhumattakaan siitä että kaksi miestä makaa sängyllä ja toinen otetaan ja toinen jätetään, samalla kun Jeesus tulee niin hirvittävällä ryminällä että kuolleetkin heräävät. Äärimmäisen epäloogista.

    MITÄ JÄRKEE???!!!

    1Äänestä

  • -jarmo- kirjoitti:

    Sun täytyy Pertsa ensin selvittää millä logiikalla Sakarja 14 kaltainen Jeesuksen paluu tapahtuu mikäli siihen yhdistetään Paavalin tessalonikkalaiskirjeen mukainen tempaus pilvissä Herraa vastaan.
    Puhumattakaan siitä että kaksi miestä makaa sängyllä ja toinen otetaan ja toinen jätetään, samalla kun Jeesus tulee niin hirvittävällä ryminällä että kuolleetkin heräävät. Äärimmäisen epäloogista.

    MITÄ JÄRKEE???!!!

    Matteus :
    24:30 Ja silloin Ihmisen Pojan merkki näkyy taivaalla, ja silloin kaikki maan sukukunnat parkuvat; ja he näkevät Ihmisen Pojan tulevan taivaan pilvien päällä suurella voimalla ja kirkkaudella.
    24:31 Ja hän lähettää enkelinsä suuren pasunan pauhatessa, ja he kokoavat hänen valittunsa neljältä ilmalta, taivasten ääristä hamaan toisiin ääriin.
    ___________
    Jeesuksen tullessa tapahtuu ensimmäinen eli vanhurskasten ylösnousemus.

    Tuossa olen yrittänyt selventää sitä :

    http://kultaomeniahopeamaljoissa.munfoorumi.com/viewtopic.php?f=19&t=180

    1Äänestä

  • pertsa2012 kirjoitti:

    Matteus :
    24:30 Ja silloin Ihmisen Pojan merkki näkyy taivaalla, ja silloin kaikki maan sukukunnat parkuvat; ja he näkevät Ihmisen Pojan tulevan taivaan pilvien päällä suurella voimalla ja kirkkaudella.
    24:31 Ja hän lähettää enkelinsä suuren pasunan pauhatessa, ja he kokoavat hänen valittunsa neljältä ilmalta, taivasten ääristä hamaan toisiin ääriin.
    ___________
    Jeesuksen tullessa tapahtuu ensimmäinen eli vanhurskasten ylösnousemus.

    Tuossa olen yrittänyt selventää sitä :

    http://kultaomeniahopeamaljoissa.munfoorumi.com/viewtopic.php?f=19&t=180

    Voi voi Pertsa, kun näet vain yhden yksittäisen asian ja oletat sen olevan ainoa asia mitä koskaan tulee tapahtumaan ja siinä kaikki. Silti Raamattu on täynnä erilaisia päiviä ja tapahtumia, ketjuja ja muita profetioita.
    En ymmärrä miten et voi hahmottaa muuta tapahtumaa kuin tuon Jeesuksen näkyvän paluun. Aivan kuin sitä ennen olevat tapahtumat olisi sinulta kuin hunnun alla piilossa.

    Olen kysynyt sinulta joskus sellaisen asian, että voisiko teologisen uskosi ja näkemyksesi mukaan Jumala tempaista juuri nyt, jonkun henkilön pois maailmasta Taivaskotiin. Juuri nyt! ...silti muuttamatta millään tavalla sinun muita käsityksiäsi lopuanjoista. Voisiko?

    Äänestä

  • pertsa2012 kirjoitti:

    Seurailija sanoi :
    Sitten yhtäkkiä ylöstempaus tapahtuu ja kolmas maailmansota puhkeaa".
    _____________
    Profetia ei puhu mitään ylöstempauksesta vaikka onhan se selvää että Jeesus
    tullessaan kokoaa myös seurakuntansa luokseen.

    http://kultaomeniahopeamaljoissa.munfoorumi.com/viewtopic.php?f=24&t=21

    Nuo asiat ovat tuon profetian mukaan polttavan lähellä, lonkalta arvio ilman päivämääriä=2 vuoden sisällä.

    Äänestä

  • -jarmo- kirjoitti:

    Voi voi Pertsa, kun näet vain yhden yksittäisen asian ja oletat sen olevan ainoa asia mitä koskaan tulee tapahtumaan ja siinä kaikki. Silti Raamattu on täynnä erilaisia päiviä ja tapahtumia, ketjuja ja muita profetioita.
    En ymmärrä miten et voi hahmottaa muuta tapahtumaa kuin tuon Jeesuksen näkyvän paluun. Aivan kuin sitä ennen olevat tapahtumat olisi sinulta kuin hunnun alla piilossa.

    Olen kysynyt sinulta joskus sellaisen asian, että voisiko teologisen uskosi ja näkemyksesi mukaan Jumala tempaista juuri nyt, jonkun henkilön pois maailmasta Taivaskotiin. Juuri nyt! ...silti muuttamatta millään tavalla sinun muita käsityksiäsi lopuanjoista. Voisiko?

    -jarmo- sanoi :
    Olen kysynyt sinulta joskus sellaisen asian, että voisiko teologisen uskosi ja näkemyksesi mukaan Jumala tempaista juuri nyt, jonkun henkilön pois maailmasta Taivaskotiin. Juuri nyt! ...silti muuttamatta millään tavalla sinun muita käsityksiäsi lopunajoista. Voisiko?
    _____________
    Onhan Hän ennenkin tehnyt niin , mutta se suuri tapahtuma on yleinen
    ylösnousemus kuolleista ja elävien tempaus eli ensimmäinen ylösnousemus.

    http://kultaomeniahopeamaljoissa.munfoorumi.com/viewtopic.php?f=19&t=180

    Meillä ei ole välttämättä mitään "suurempia" eroja ajattelussamme.
    Joka tapauksessa jos uskomme tempaukseen hivenen eri tavalla niin
    ei se ole välttämättä mikään suoraan pelastumiseen vaikuttava asia.

    Äänestä

  • pertsa2012 kirjoitti:

    -jarmo- sanoi :
    Olen kysynyt sinulta joskus sellaisen asian, että voisiko teologisen uskosi ja näkemyksesi mukaan Jumala tempaista juuri nyt, jonkun henkilön pois maailmasta Taivaskotiin. Juuri nyt! ...silti muuttamatta millään tavalla sinun muita käsityksiäsi lopunajoista. Voisiko?
    _____________
    Onhan Hän ennenkin tehnyt niin , mutta se suuri tapahtuma on yleinen
    ylösnousemus kuolleista ja elävien tempaus eli ensimmäinen ylösnousemus.

    http://kultaomeniahopeamaljoissa.munfoorumi.com/viewtopic.php?f=19&t=180

    Meillä ei ole välttämättä mitään "suurempia" eroja ajattelussamme.
    Joka tapauksessa jos uskomme tempaukseen hivenen eri tavalla niin
    ei se ole välttämättä mikään suoraan pelastumiseen vaikuttava asia.

    Ei olekaan, hyvä Pertsa ja siksi on hyvä ettemme riitele. Olemme saman Herran alamaisia ja palvelijoita ja lopussa kannamme samaa kruunua päässämme.

    On vain lopunaikojen eroavaisuus, joka meidän uskomme erottaa sikäli, eikä se ole mikään ratkaiseva asia. Tiemme vaan ovat erilaiset siltä osin.

    Sanoit aivan oikein, kysymykseeni "Hän on tehnyt niin ennenkin" ...ja niin onkin. Siksipä Hanok oli ensimmäinen, hyvällä aikaa ennen täystuhoa, ennen vedenpaisumusta. Sitten oli toinen, jolla oli todistaja vieressä Elisa, joka näki kun Elia lähti tulisilla vaunuilla. Näissä kahdessa on jo riittävä todiste siitä, että viljapeltoa voidaan karsia ilman että Pertsan lopunaikojen teologinen järjestelmä miläään tavalla siitä muuttuisi muuksi.

    Ei kenekään tarvitse väittää mitään, vaan vain sanoa, että vihjeitä siihen on ja se on kaikin puolin mahdollista. Sitä ei Jumalan sana ole missään kohtaa kieltänyt.

    1Äänestä

  • -jarmo- kirjoitti:

    Ei olekaan, hyvä Pertsa ja siksi on hyvä ettemme riitele. Olemme saman Herran alamaisia ja palvelijoita ja lopussa kannamme samaa kruunua päässämme.

    On vain lopunaikojen eroavaisuus, joka meidän uskomme erottaa sikäli, eikä se ole mikään ratkaiseva asia. Tiemme vaan ovat erilaiset siltä osin.

    Sanoit aivan oikein, kysymykseeni "Hän on tehnyt niin ennenkin" ...ja niin onkin. Siksipä Hanok oli ensimmäinen, hyvällä aikaa ennen täystuhoa, ennen vedenpaisumusta. Sitten oli toinen, jolla oli todistaja vieressä Elisa, joka näki kun Elia lähti tulisilla vaunuilla. Näissä kahdessa on jo riittävä todiste siitä, että viljapeltoa voidaan karsia ilman että Pertsan lopunaikojen teologinen järjestelmä miläään tavalla siitä muuttuisi muuksi.

    Ei kenekään tarvitse väittää mitään, vaan vain sanoa, että vihjeitä siihen on ja se on kaikin puolin mahdollista. Sitä ei Jumalan sana ole missään kohtaa kieltänyt.

    Iloitsen suuresti mahdollisuudesta saada poistua maan päältä ennen suurta ahdistusta. Käsittääkseni rukoileva srk maan päällä sitoo pahuuden henkivaltoja. Tempaus tulee poistamaan juuri tuon sitovan voiman.

    2Tess. 2:7
    Sillä laittomuuden salaisuus on jo vaikuttamassa; jahka vain tulee tieltä poistetuksi se, joka nyt vielä pidättää,

    Ilm. 3:10
    Koska sinä olet ottanut minun kärsivällisyyteni sanasta vaarin, niin minä myös otan sinusta vaarin ja pelastan sinut koetuksen hetkestä, joka on tuleva yli koko maanpiirin koettelemaan niitä, jotka maan päällä asuvat.

    Mark. 13:19
    Sillä niinä päivinä on oleva ahdistus, jonka kaltaista ei ole ollut hamasta luomakunnan alusta, jonka Jumala on luonut, tähän asti, eikä milloinkaan tule.

    1Äänestä

  • -jarmo- kirjoitti:

    Ei olekaan, hyvä Pertsa ja siksi on hyvä ettemme riitele. Olemme saman Herran alamaisia ja palvelijoita ja lopussa kannamme samaa kruunua päässämme.

    On vain lopunaikojen eroavaisuus, joka meidän uskomme erottaa sikäli, eikä se ole mikään ratkaiseva asia. Tiemme vaan ovat erilaiset siltä osin.

    Sanoit aivan oikein, kysymykseeni "Hän on tehnyt niin ennenkin" ...ja niin onkin. Siksipä Hanok oli ensimmäinen, hyvällä aikaa ennen täystuhoa, ennen vedenpaisumusta. Sitten oli toinen, jolla oli todistaja vieressä Elisa, joka näki kun Elia lähti tulisilla vaunuilla. Näissä kahdessa on jo riittävä todiste siitä, että viljapeltoa voidaan karsia ilman että Pertsan lopunaikojen teologinen järjestelmä miläään tavalla siitä muuttuisi muuksi.

    Ei kenekään tarvitse väittää mitään, vaan vain sanoa, että vihjeitä siihen on ja se on kaikin puolin mahdollista. Sitä ei Jumalan sana ole missään kohtaa kieltänyt.

    -jarmo- sanoi :
    Ei kenekään tarvitse väittää mitään, vaan vain sanoa, että vihjeitä siihen on ja se on kaikin puolin mahdollista. Sitä ei Jumalan sana ole missään kohtaa kieltänyt.
    ___________
    On hienoa kun voidaan olla tällä tavalla asialinjalla,sillä onhan tietämyksemme
    aika tavallakin kapoista ja on "usein" tyytyminen todennköisyyksiin.

    Hienoa Jarmo!

    1Äänestä

  • -lapsi- kirjoitti:

    Iloitsen suuresti mahdollisuudesta saada poistua maan päältä ennen suurta ahdistusta. Käsittääkseni rukoileva srk maan päällä sitoo pahuuden henkivaltoja. Tempaus tulee poistamaan juuri tuon sitovan voiman.

    2Tess. 2:7
    Sillä laittomuuden salaisuus on jo vaikuttamassa; jahka vain tulee tieltä poistetuksi se, joka nyt vielä pidättää,

    Ilm. 3:10
    Koska sinä olet ottanut minun kärsivällisyyteni sanasta vaarin, niin minä myös otan sinusta vaarin ja pelastan sinut koetuksen hetkestä, joka on tuleva yli koko maanpiirin koettelemaan niitä, jotka maan päällä asuvat.

    Mark. 13:19
    Sillä niinä päivinä on oleva ahdistus, jonka kaltaista ei ole ollut hamasta luomakunnan alusta, jonka Jumala on luonut, tähän asti, eikä milloinkaan tule.

    lapsi sanoi :
    2Tess. 2:7
    Sillä laittomuuden salaisuus on jo vaikuttamassa; jahka vain tulee tieltä poistetuksi se, joka nyt vielä pidättää,
    ____
    Tuossa on se pidättävä tekijä eli luopumuksen määrä :


    2.Tess. :
    2:3 Älkää antako kenenkään vietellä itseänne millään tavalla. Sillä se päivä ei tule, ennenkuin LUOPUMUS ensin tapahtuu ja laittomuuden ihminen ilmestyy, kadotuksen lapsi,
    2:4 tuo vastustaja, joka korottaa itsensä yli kaiken, mitä jumalaksi tai jumaloitavaksi kutsutaan, niin että hän asettuu Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala.
    2:5 Ettekö muista, että minä, kun vielä olin teidän tykönänne, sanoin tämän teille?
    2:6 Ja nyt te TIEDÄTTE, mikä pidättää, niin että hän vasta ajallansa ilmestyy.

    Äänestä

  • -lapsi- kirjoitti:

    Iloitsen suuresti mahdollisuudesta saada poistua maan päältä ennen suurta ahdistusta. Käsittääkseni rukoileva srk maan päällä sitoo pahuuden henkivaltoja. Tempaus tulee poistamaan juuri tuon sitovan voiman.

    2Tess. 2:7
    Sillä laittomuuden salaisuus on jo vaikuttamassa; jahka vain tulee tieltä poistetuksi se, joka nyt vielä pidättää,

    Ilm. 3:10
    Koska sinä olet ottanut minun kärsivällisyyteni sanasta vaarin, niin minä myös otan sinusta vaarin ja pelastan sinut koetuksen hetkestä, joka on tuleva yli koko maanpiirin koettelemaan niitä, jotka maan päällä asuvat.

    Mark. 13:19
    Sillä niinä päivinä on oleva ahdistus, jonka kaltaista ei ole ollut hamasta luomakunnan alusta, jonka Jumala on luonut, tähän asti, eikä milloinkaan tule.

    Niin voihan -lapsi- haaveilla maan päältä poistumista, ennen suurta ahdistusta, mutta kun se vaan ei tule toteutumaan, niinkuin lapsi haaveilee.

    Laittomuuden tiellä kulkevien tulee tehdä parannus. Kolmas enkeli varoittaa näitä laittomuuden tiellä kulkijoita.

    1Äänestä

  • 1234567... kirjoitti:

    Niin voihan -lapsi- haaveilla maan päältä poistumista, ennen suurta ahdistusta, mutta kun se vaan ei tule toteutumaan, niinkuin lapsi haaveilee.

    Laittomuuden tiellä kulkevien tulee tehdä parannus. Kolmas enkeli varoittaa näitä laittomuuden tiellä kulkijoita.

    1234567... Iloitsen Abbani lupauksesta. Uskon tulevani temmatuksi ennen suurta ahdistusta. Olen surullinen, koska moni eksytetty ihmisparka tulee jäämään vaivanaikaan.
    http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Ilm.8.html
    http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Ilm.9.html
    http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Ilm.16.html

    Äänestä

Näinpä se menee.

1Äänestä

Lähellä ollaan...

1Äänestä

"Nainen Valdres´ista oli hyvin pirteä, uskottava, valvova ja luotettava kristitty, jolla oli hyvä maine kaikkien hänet tunteneiden keskuudessa."

Kyseisiä vaatimuksia ei täytä yksikään nykyajan valheprofeetta.

3Äänestä

Kiitos. Varmasti tuo nainen oli vilpitön. Noin varmasti suurin piirtein tulee tapahtumaan. Sekin oli Raamatun mukaista, että uskovat tempaistaan ennen suurta ahdinkoa turvaan. Se voi lohduttaa monia. Toki moni uskova vielä ehtii kuolla noita tapahtumia ennen ja siirtyvä taivaaseen.

Ei ihme, että suuri sota syttyisi tempauksen jälkeen. Onhan kaikki hyvät ihmiset silloin täältä poissa. Ne pahat, jotka muutenkin hamuavat valtaa ja kunniaa itselleen saavat täällä estoitta silloin riehua. Kaikkea hyvää

3Äänestä

Henry Kvammen: "Sain Herralta näyn"
Jouluna 1976 kutsui Jumala minua hellittämättömään ru­koukseen Skandinavian maiden ja kansojen puolesta. Sitä kesti puolitoista vuotta. Vasta tuon jakson päätyttyä tunsin, että olin vapaa tästä erityisestä esirukoustehtävästä. Siihen aikaan minua pyydettiin pitämään kokouksia Helsingörissä, Tanskassa. Joka ilta matkustin Helsingborgin ja Helsingörin väliä.
Maaliskuun 24. päivän vastaisena yönä 1977 sain Her­ralta näyn. Näyssä siirryin Pohjois-Norjaan. Minut kuljetet­tiin pitkänomaiseen taloon, jonka ikkunat avautuivat merel­le päin.
Kun olin sisällä talossa, alkoi Herra puhua minulle. Hän sanoi: "Käännä katseesi luoteeseen".
Katsoin ikkunasta ulos ja Herra sanoi minulle: "Nyt tu­lee myrsky". Hän sanoi sen kolme kertaa. Samassa kuulin myrskyn puhkeavan, ja talo, jossa olin, alkoi huojua edesta­kaisin. Tuntui kuin maakin olisi liikahdellut. Aloin pelätä, että talo luhistuisi, ja huusin Herralle: "Kuka voi kestää näin kauheassa myrskyssä?"
Myrskyn yltyessä tummui taivas kaukana horisontissa. Samassa silmänräpäyksessä oli taivas musta. Kuitenkin ai­van yläpuolellani oli taivas valoisa. Myrsky särki tieltään kai ken. Mikään ei ollut entisellään myrskyn jäljiltä. Se talo, jos­sa olin, säästyi, sillä Jumala suojeli sitä; se ei tuhoutunut. Sa­manaikaisesti kun myrsky puhkesi, näin merellä sotalaivojen silhuetteja. Tämän kaiken nähtyäni heräsin; mutta minulla oli vahva tunne siitä, ettei näky ollut tässä kokonaisuudes­saan.
Kaksi yötä myöhemmin siirrettiin minut jälleen Pohjois-Norjaan. Näytti siltä, että olin taas samassa talossa kuin aikaisemminkin. Silloin puhui Herra jälleen minulle ja sa­noi: "Katso lounaaseen".
Näin miten taivas tummui ja täyttyi horisontissa erityyp­pisistä lentokoneista. Kun ne olivat aivan yläpuolellani, näin kaakosta lähestyvän hyökkäyksen tätä lännestä tulevaa len-tokonemuodostelmaa kohti. Näin lentokoneiden törmäävän yhteen, näin kiivaan ilmataistelun, jossa monet lentokoneet ammuttiin alas. Taistelua käytiin myös maasta käsin.
Minä kysyin Herralta: "Keitä ovat nämä, jotka tulevat mereltä?" Herra vastasi: "Ne ovat venäläisiä lentokoneita." Kysyin myös, keitä olivat ne, jotka tulivat idästä, ja minulle vastattiin, että ne olivat amerikkalaisia taistelukoneita.
Huusin silloin sydämeni pohjasta Herraa niiden kanso­jen puolesta, joihin myrsky eteni. Minulle tuli vahva tunne siitä, että myös Suomi ja Ruotsi joutuivat myrskyn kouriin. Näiden ilmestysten jälkeen olen rukoillut intensiivisesti Ju­malaa Neuvostoliiton ja Skandinavian maiden puolesta. Näyn yhteydessä tuli minulle tunne siitä, että näiden tapah­tumien täyttyminen on hyvin lähellä.
Elokuun 5. päivänä 1978 olin veljeni ja hänen vaimonsa kanssa matkalla tapaamassa sukulaisiani mm. Florössä, Nor­jassa. Silloin sain Herralta näyn. Näin miten venäläiset soti­laat nousivat maihin pitkin Norjan rannikkoa. Edetessään halki maan ampuivat sotilaat armotta kaikki, jotka osuivat heidän tielleen, niin miehet, naiset kuin lapsetkin. Kysyin sil­loin eräältä mieheltä, eikö hän säästäisi henkeäni. Vastauk­seksi sain kuulla: "Ei - sinunkin on kuoltava."
Tällaisten Jumalan antamien ilmestysten edessä on mei­dän tunnettava suuri vastuumme. Meidän on erotettava pal­jon aikaa rukoukseen maittemme puolesta tulevina aikoina, että tulisi herätystä, j a että monet sielut heräisivät t ja tajuaisivat ajan vakavuuden ja sen, että Jeesuksen paluu on lähellä,ja tapahtuu pian. Jumala kutsuu tänään kansaansa uhraamaan itsensä rukouksessa niinkuin Mooses, silloin kun Jumala pu­hui hänelle ja kertoi hävittävänsä Israelin kansan, koska he olivat tehneet syntiä Häntä vastaan. Mooseksen hellittämä­tön rukous kansansa puolesta toi pelastuksen katastrofista. Raamattu sanoo, ettei Jumala halua syntisen kuolemaa, mutta kansan on käännyttävä ja toteltava Jumalan kutsua ja hyljättävä syntielämänsä ja jumalattomuutensa.

3Äänestä
  • Tuossa kuvaillaan norjalaisten näkyjen laitetta.
    Joka on olemassa ja josta lähtee säteilyä mikä vaikuttaa kasveihin ja eläimiin. Suomenkieliseksi muunkin Googlen kääntäjällä sitä.

    Puolalaisen kirjailijan Igor Witkowskin haastattelun mukaan Cookin mukaan laite sisälsi näennäisesti kaksi vastakkain pyörivää sylinteriä, jotka täytettäisiin "elohopeamaisella aineella, violetin värisellä". Tämä metallinen neste oli koodinimeltään "Xerum 525" ja se "säilytettiin korkeassa ohuessa termospullossa, metrin korkuisessa lyijyn sisällä". Kokeissa käytetyn muita aineita, joita kutsuttiin Leichtmetalliksi (kevyt metalli), "olivat torium- ja berylliumperoksideja". Laite vaati erittäin suuria määriä sähköä, joka syötettiin paksujen kaapeleiden kautta läheisestä voimalaitoksesta.

    Witkowski kuvaa Die Glockea, kun se aktivoituu, vaikutusvyöhykkeellä, joka ulottuu 150–200 metrin (490–660 ft) korkeuteen. Vyöhykkeellä muodostui kiteitä eläinkudokseen, veri geeloitui ja erottuisi, kun taas kasvit hajosivat rasvamaiseksi aineeksi. Witkowski kertoi myös, että seitsemästä alkuperäisestä projektin tutkijasta viisi kuoli testien aikana.

    1Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Tuossa kuvaillaan norjalaisten näkyjen laitetta.
    Joka on olemassa ja josta lähtee säteilyä mikä vaikuttaa kasveihin ja eläimiin. Suomenkieliseksi muunkin Googlen kääntäjällä sitä.

    Puolalaisen kirjailijan Igor Witkowskin haastattelun mukaan Cookin mukaan laite sisälsi näennäisesti kaksi vastakkain pyörivää sylinteriä, jotka täytettäisiin "elohopeamaisella aineella, violetin värisellä". Tämä metallinen neste oli koodinimeltään "Xerum 525" ja se "säilytettiin korkeassa ohuessa termospullossa, metrin korkuisessa lyijyn sisällä". Kokeissa käytetyn muita aineita, joita kutsuttiin Leichtmetalliksi (kevyt metalli), "olivat torium- ja berylliumperoksideja". Laite vaati erittäin suuria määriä sähköä, joka syötettiin paksujen kaapeleiden kautta läheisestä voimalaitoksesta.

    Witkowski kuvaa Die Glockea, kun se aktivoituu, vaikutusvyöhykkeellä, joka ulottuu 150–200 metrin (490–660 ft) korkeuteen. Vyöhykkeellä muodostui kiteitä eläinkudokseen, veri geeloitui ja erottuisi, kun taas kasvit hajosivat rasvamaiseksi aineeksi. Witkowski kertoi myös, että seitsemästä alkuperäisestä projektin tutkijasta viisi kuoli testien aikana.

    Se on englanninkielisellä sivulla.
    Googlen avulla löytää kun googlaa Die Glocke.
    Koen että tämä liittyy profetiat aihealueen kertomuksiin. Koska näet laite voi olla juurikin se mitä väitetään sodassa käytettävän.
    Joskin sitä voi rauhanomaisiin tarkoituksiin käyttää.
    Kaikki ”kristinusko” profetiat on profetia?
    Sitten voi väittää näitä tarinoiksi, saduksi.
    Miksei kukaan teistä nosta keskustelun aiheiksi näitä alkujuurien syntyä.
    Sekä miksette ole luovia, älykkäitä kuin sodan, bensan hinnan halpenemisen odotuksessa, politiikasta kiivailussa?

    https://de173.com/nazi-bell/

    1Äänestä

Anton Johansen (1858-1929) oli yksinkertainen ja hurskas norjalaiskalastaja, joka ei jättänyt koskaan väliin aamu- ja iltarukousta. Hän oli myös profeetta. Hän syntyi vuonna 1858 Ruotsissa ja muutti sieltä 16 vuotiaana Norjaan, jossa hän elätti itsensä kalastamalla ja vanhemmalla iällä olemalla maanmittaaja. Vuonna 1884 hän alkoi näkemään näkyjä ja kuulemaan ääniä, jotka ohjasivat häntä rukoilemaan pian kuolevien ihmisten puolesta. Hän heräsi myös monesti yöllä ja sai ohjeen rukoille myrskyissä olevien laivojen puolesta, myöhemmin myös Titanic puolesta.

Joulukuussa 1913 hän ensin kävi Oslossa kertomassa sotaministerille, että suuri sota syttyisi seuraavana vuonna. Sitten hän matkusti Ruotsiin kertomaan saman uutisin, jossa se julkistettiin Svenska Morgonbladet -lehdessä maaliskuussa 1914. Kun muutaman kuukauden tämän jälkeen ensimmäinen maailmansota syttyi, hänen ennustuksensa saivat suuren huomion, ja niinpä ne kirjattiin kirjaan vuonna 1918. Tässä joitakin hänen tärkeimpiä näkyjään tulevista tapahtumista tuosta kirjasta.
Vuonna 1907 Anton näki erityisen näyn Venäjän ja Ranskan sodasta Ruotsia ja Norjaa vastaan. Sota tulee olemaan lyhyt; se alkaa kesällä ja loppuu syksyllä Venäjän aloittamana, jonka avuksi Ranska tulee. Tämä tapahtuu, kun juutalaiset ovat myös tuolloin suurissa määrin palanneet Jerusalemiin ja sosialismi on saanut vallan Ruotsissa ja Norjassa, niin että suuri osa ruotsalaisista on ateisteja. Sodan aikaan Balkanin maat (Kreikka, Serbia, Romania jne..) tulevat olemaan valitettavassa tilassa. Hän näki myös näyssään suunnattomia ”laivan mastoja” maalla eikä ymmärtänyt mitä ne oli, mutta tänä päivänä me tiedämme että hän tarkoitti antennimastoiksi.

Ruotsi joutuu valmistumaan sotaan kiireellä eikä kukaan tule auttamaan sitä, mutta sillä on salassa pidettyjä uusia aseita ja keksintöjä, joista muu maailma ei ole kuullutkaan. Yksi näistä keksinnöistä liittyy sähköön, jolla he tuhoavat suuren määrän ranskalaisia Göteborgissa.

”Venäläiset hyökkäävät Pohjois-Ruotsiin osittain Tornion ja osittain Merenkurkun kautta. Tukholman pohjoispuolella tulee olemaan raskas taistelu, jossa ruotsalaiset osoittavat suurta rohkeutta. Venäläiset menettävät miehiä suuren märään, mutta siitä ei ole hyötyä ruotsalaisilla, sillä venäläiset tulevat yhä uusin joukoin. He valtaavat koko Pohjois-Ruotsin ja Tukholman eteläpuolelta venäläiset ottavat ensimmäisenä Gotlannin ja Öölannin. Helsingborg, Malmö ja Lund tulevat olemaan pahasti tuhoutuneita ja Göteborg tulee olemaan raunioina, kun se antautuu.

Norjassa venäläiset hyökkäävät Finnmarkkiin ja norjalaiset torjuvat ensimmäisen hyökkäyksen, mutta lopulta häviävät ja perääntyvät etelään. Oslon eteläpuolella lähellä Ruotsin rajaa norjalaiset taistelevat ruotsalaisten kanssa rinta rinnan. Ranskalaiset tulevat pommittamaan Norjan rannikkoa etelästä aina Trondheimiin saakka.

Norjan tappio sinetöi samanaikaisesti Ruotsin tappion. Norja joutuu antamaan Venäjälle kaiken maan Yykeänvuonosta pohjoiseen ja itään. Ruotsi taas joutuu antamaan osan sen pohjoisesta alueesta ja Gotlannin saaren. Eurooppa ihmettelee nähdessään, että venäläiset eivät pitäneet kaikkia miehittämäänsä aluetta Pohjoismaista.”

2Äänestä
  • Anton Johansenin ennustuksissa oli myös eri maailman valtioiden kohtaloita, jotka sopivat hyvin myös Kirjoituksien lopun ajan tapahtumiin. Tässä lista eri valtioiden kohtaloista.

    Kiina tulee miehittämään Intian.
    Uusia sairauksesia käytetään aseina aiheuttaen 25 miljoonan ihmisen kuoleman.
    Venäjän joukot valloittavat Persian (Iranin) ja Turkin.
    Vallankumoukselliset lietsovat levottomuutta ja sotaa Intiassa ja Egyptissä helpottaakseen Intian ja Euroopan miehitystä.
    Venäläiset valtaavat Balkanin alueen.
    Suuri tuho tapahtuu Italiassa.
    ”Punainen myrsky” tulee Ranskaan Unkarin, Itävallan, Pohjois-Italian ja Sveitsin kautta. Ranska vallataan sisältä ja ulkoa.
    Amerikkalaiset varusvarastot jäävät venäläisten käsiin.
    Saksaan hyökätään idästä käsin. Tulee olemaan sisällissota, saksalaiset taistelevat saksalaisia vastaan.
    Itä-lohko tulee aiheuttamaan sisällissodan Englannissa.
    Venäjä johtjaa massiivisen hyökkäyksen Yhdysvaltoihin, niin että Yhdysvaltojen voimat ovat estyneitä lujittamaan Eurooppaa.
    Uudet aseet aiheuttavat suuria hurrikaaneja ja tulimyrskyjä Yhdysvalloissa, jossa suuret kaupungit tulevat tuhoutumaan.
    Anton mainitsee myös Suomen ennustuksissaan ja merkittävää on myös se, että Venäjä hyökkää Tornion kautta Ruotsiin, jolloin sillä täytyy olla Suomelta mandaatti kuljettaa joukkojansa läpi. Hän kertoo koko kuvan Suomen historiasta.

    ”Suomessa tapahtuu myös kansannousu ja se vapauttaa itsensä Venäjän kynsistä, mutta vain hetkeksi. Hän tulee Venäjän orjuuttamaksi jälleen ja tulee sorretuksi enemmän kuin koskaan ja paljon verta tulee virtaamaan tuossa maassa.”

    Johansen kehotti myös Suomea kansana kääntymään Jumalan puoleen rukouksessa, jotta se ei jäisi sorretuksi ikuisesti. Näin Suomessa tehtiinkin sotien aikana ja Suomi on saanut sen jälkeen elää rauhallista aikaa, mutta entä tuleva sota?

    ”Suomalaiset eivät ota osaa tuohon sotaan. Heitä sorretaan raskaasti ja heillä ei ole aseita saatavilla, ja sodan jälkeen heitä sorretaan enempi kuin koskaan.”

    Vaikka Suomi ei siis joudu sotaan, niin Suomea tullaan koettelemaan rajusti. Suomi välttää todennäköisesti sodan sopimalla Venäjän kanssa laajoista alueluovutuksista ja liittoutumalla Venäjän kanssa. Hätkähdyttävää näyssä kuitenkin on se, ettei ”ole aseita saatavilla”, sillä uutisissa on ollutkin viime aikoina varuskuntien lakkauttaminen, rynnäkkökiväärien hävittäminen ja jalkaväkimiinoista luopuminen.

    Näiden näkyjen lopuksi Anton puhutteli vielä kohtaamaansa Messias Jeesusta, että koska Ilmestyskirjan ahdistuksen aika koittaisi? Tähän Jeesus vastasi, että sitä ennen tulisi monia ahdistuksia ja toiset miehet ilmestyisivät profetoimaan ja varoittamaan ihmiskuntaa siitä mitä olisi tapahtuva.

    3Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    Anton Johansenin ennustuksissa oli myös eri maailman valtioiden kohtaloita, jotka sopivat hyvin myös Kirjoituksien lopun ajan tapahtumiin. Tässä lista eri valtioiden kohtaloista.

    Kiina tulee miehittämään Intian.
    Uusia sairauksesia käytetään aseina aiheuttaen 25 miljoonan ihmisen kuoleman.
    Venäjän joukot valloittavat Persian (Iranin) ja Turkin.
    Vallankumoukselliset lietsovat levottomuutta ja sotaa Intiassa ja Egyptissä helpottaakseen Intian ja Euroopan miehitystä.
    Venäläiset valtaavat Balkanin alueen.
    Suuri tuho tapahtuu Italiassa.
    ”Punainen myrsky” tulee Ranskaan Unkarin, Itävallan, Pohjois-Italian ja Sveitsin kautta. Ranska vallataan sisältä ja ulkoa.
    Amerikkalaiset varusvarastot jäävät venäläisten käsiin.
    Saksaan hyökätään idästä käsin. Tulee olemaan sisällissota, saksalaiset taistelevat saksalaisia vastaan.
    Itä-lohko tulee aiheuttamaan sisällissodan Englannissa.
    Venäjä johtjaa massiivisen hyökkäyksen Yhdysvaltoihin, niin että Yhdysvaltojen voimat ovat estyneitä lujittamaan Eurooppaa.
    Uudet aseet aiheuttavat suuria hurrikaaneja ja tulimyrskyjä Yhdysvalloissa, jossa suuret kaupungit tulevat tuhoutumaan.
    Anton mainitsee myös Suomen ennustuksissaan ja merkittävää on myös se, että Venäjä hyökkää Tornion kautta Ruotsiin, jolloin sillä täytyy olla Suomelta mandaatti kuljettaa joukkojansa läpi. Hän kertoo koko kuvan Suomen historiasta.

    ”Suomessa tapahtuu myös kansannousu ja se vapauttaa itsensä Venäjän kynsistä, mutta vain hetkeksi. Hän tulee Venäjän orjuuttamaksi jälleen ja tulee sorretuksi enemmän kuin koskaan ja paljon verta tulee virtaamaan tuossa maassa.”

    Johansen kehotti myös Suomea kansana kääntymään Jumalan puoleen rukouksessa, jotta se ei jäisi sorretuksi ikuisesti. Näin Suomessa tehtiinkin sotien aikana ja Suomi on saanut sen jälkeen elää rauhallista aikaa, mutta entä tuleva sota?

    ”Suomalaiset eivät ota osaa tuohon sotaan. Heitä sorretaan raskaasti ja heillä ei ole aseita saatavilla, ja sodan jälkeen heitä sorretaan enempi kuin koskaan.”

    Vaikka Suomi ei siis joudu sotaan, niin Suomea tullaan koettelemaan rajusti. Suomi välttää todennäköisesti sodan sopimalla Venäjän kanssa laajoista alueluovutuksista ja liittoutumalla Venäjän kanssa. Hätkähdyttävää näyssä kuitenkin on se, ettei ”ole aseita saatavilla”, sillä uutisissa on ollutkin viime aikoina varuskuntien lakkauttaminen, rynnäkkökiväärien hävittäminen ja jalkaväkimiinoista luopuminen.

    Näiden näkyjen lopuksi Anton puhutteli vielä kohtaamaansa Messias Jeesusta, että koska Ilmestyskirjan ahdistuksen aika koittaisi? Tähän Jeesus vastasi, että sitä ennen tulisi monia ahdistuksia ja toiset miehet ilmestyisivät profetoimaan ja varoittamaan ihmiskuntaa siitä mitä olisi tapahtuva.

    Rynnäkkökiväärejä tarjottiin Afganistanin armeijalle ja poliisille kehitysapuna ilmaiseksi 2011. Mutta ilmeisesti hanke estettiin, kuten silloinen romutus yritys kaikille vanhoille AK-kivääreille.

    1Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Rynnäkkökiväärejä tarjottiin Afganistanin armeijalle ja poliisille kehitysapuna ilmaiseksi 2011. Mutta ilmeisesti hanke estettiin, kuten silloinen romutus yritys kaikille vanhoille AK-kivääreille.

    Onko rynnäkkökiväärit päätyneet 2012 jälkeen ”kehitysapuna” Syyriaan, Afganistaniin.
    200 000:sta itä-saksalaisesta ja kiinalaisesta rynnäkkökivääristä mitkään määrät?
    Onko se tuonut rahallista hyötyä mitenkään?
    Onko se lahjoitus Natolta, länsimailta salaisesti.

    1Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Rynnäkkökiväärejä tarjottiin Afganistanin armeijalle ja poliisille kehitysapuna ilmaiseksi 2011. Mutta ilmeisesti hanke estettiin, kuten silloinen romutus yritys kaikille vanhoille AK-kivääreille.

    80 000 Glock-17 pistoolia katosi mitkä annettiin Afganistanin poliisivoimille

    1Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    80 000 Glock-17 pistoolia katosi mitkä annettiin Afganistanin poliisivoimille

    Miksei aseiden antamisen sijasta olisi koulutettu afganistanilaisia lentämään lentäviä koneita mitä Yhdysvallat romutti lähtiessään?
    Miksei olisi voitu antaa lääketieteellistä apua, sairaaloita, kouluja, tiedon avaimia.
    Miksei ydinvoimalaa? Sädehoito laitteita?

    1Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    80 000 Glock-17 pistoolia katosi mitkä annettiin Afganistanin poliisivoimille

    Helikopterit olisivat olleet hyödyllisiä ja niillä olisi voitu auttaa vuoriston asukkaita pääsemään vaikeasti kuljettavien vuoristoalueiden kylistä sairaaloihin synnyttämään, saamaan akuuttia apua leikkaushoitoa vaativiin turmiin.

    1Äänestä

Näky eli harhakuva.

2Äänestä

Suomen ei ole mikään pakko tulla valloitetuksi.
Se on valhe ettei meillä olisi mahdollisuutta torjua vihollista.
Suomen ei ole mikään pakko olla aseeton ja samoja ihmeaseita mitä Ruotsilla, Isolla-Britannialla ja Yhdysvalloilla on voi olla meilläkin jos meillä riittää tahtoa niiden rakentamiseen ja omistamiseen.

3Äänestä
  • En tiedä onko se valhe. Mutta sitä toivoisi yhteisen kansamme eduksi tälläisiä keksintöjä.
    Sekä sitä että eläisimme rauhassa naapureiden kanssa.
    Myös Venäjän sisälle toivoisi sisäistä mielenmuutosta ja aitoa tahtoa laupeuteen

    3Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    En tiedä onko se valhe. Mutta sitä toivoisi yhteisen kansamme eduksi tälläisiä keksintöjä.
    Sekä sitä että eläisimme rauhassa naapureiden kanssa.
    Myös Venäjän sisälle toivoisi sisäistä mielenmuutosta ja aitoa tahtoa laupeuteen

    Venäjän nykyinen toiminta edesauttaa Jeesuksen lopunajan täyttymystä;
    Viikunapuun lisäksi muitakin puita..
    Venäjä hajoaa tällä menolla itsenäisiiin pikku valtioihin.

    2Äänestä

  • Anonyymi00043 kirjoitti:

    Venäjän nykyinen toiminta edesauttaa Jeesuksen lopunajan täyttymystä;
    Viikunapuun lisäksi muitakin puita..
    Venäjä hajoaa tällä menolla itsenäisiiin pikku valtioihin.

    Vaikkei nyt liity sinun sanomaasi.
    Niin mikset kerro enemmän onko meiltä tällä hetkellä salassa jotain minkä pitäisi olla paljastettua, avointa ja yleishyödyllistä.
    Miksi kiivailet politiikasta ja annat viholliselle irvailua, pilkan aihetta ja solvauksen.
    Miksi monet kiivailevat politiikasta, bensan hinnasta, sekä vaativat alkoholia taas Alkoihin vaikka nuorten juominen on laskenut vuosikausia.

    1Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Vaikkei nyt liity sinun sanomaasi.
    Niin mikset kerro enemmän onko meiltä tällä hetkellä salassa jotain minkä pitäisi olla paljastettua, avointa ja yleishyödyllistä.
    Miksi kiivailet politiikasta ja annat viholliselle irvailua, pilkan aihetta ja solvauksen.
    Miksi monet kiivailevat politiikasta, bensan hinnasta, sekä vaativat alkoholia taas Alkoihin vaikka nuorten juominen on laskenut vuosikausia.

    Onko meiltä salattu tietoja?
    Kuten esimerkiksi lentävän lautasen olemassaolo, ydingeneraattorin olemassaolo joka on lentävissä lautasissa.

    1Äänestä

Vaikka tämä on englanninkielinen on siinä maininta näistä säteilyn vaikutuksista.
Säteily vaikutti eläimiin ja kasveihin.
Mietin tuota että vaikka tämä ei suoranaisesti liity näihin asioihin. Sillä tämä on uskonto-palsta.
Olisin mielelläni kuuleva mielipiteiden sarjan miten näistä asioista voisi keskustella vapaasti.
Jossain muualla ja nähdä kirjotuksia, todistuksia ja kenties fyysisesti laitteita, videoita ja selkeätä kertomusta niiden toiminnasta.
Minulle nousi noista torneista mieleen ne Nikola Teslan keksinnöt, radioaaltojen avulla sähköä koteihin, autoihin siirtävät langattomat verkot.
Eli torni joka lataa autoa kymmenien kilometrien päästä. Nikola Tesla eräiden internetistä löytyvien lähteiden mukaan ajoi Silver Arrow autollaan, sähkömoottorilla varustettuna kymmeniä kilometrejä tämän sähköä siirtävän tornin antamalla virralla 1930-luvulla.
Mistä se torni sai sähkönsä silloin? Ydingeneraattorista, jostain voimalasta, vesivoimalasta?

1Äänestä
  • Tiedän. Meidän täytyy tarkastaa lähteet.
    Sekä ihminen jolla on asiantuntemusta ja ymmärrystä tekniikasta.
    Kuten ydinenergia-insinööri, sähköalan diplomi-insinööri esimerkiksi osaa taustansa vuoksi ymmärtää paljon enemmän miten laitteet voisivat toimia.
    Sekä täytyisi tutkia kirjallisia hyviä aitoja lähteitä.

    1Äänestä

Jos ajattelet nyt että vuodesta 1945 on aikaa 81 vuotta.
On tänä päivänä niin sanottu langaton lataus kännyköille ja se oli aikanaan uutuus keksintö.
Sekä väitetysti Nikola Teslan auto ajoi langattomalla jatkuvalla latauksella voimansiirto-tornin avulla kymmeniä kilometrejä 1930-luvulla. Miten sitten nyt on.
Missä on se latauksen verkko nykyautoille mitkä Elon Musk, jos hän edes on Elon Musk rakensi. Joillakin Teslan taustahenkilöillä on takuulla oikeat keksinnöt salassa piilossa.

1Äänestä
  • Älä poista tekstejä. Johdata oikealle keskustelufoorumille jos tahdot ohjata keskustelua oikeisiin uomiin.

    1Äänestä

"Sekä täytyisi tutkia kirjallisia hyviä aitoja lähteitä."
usan patentti virasto, siellä on noin 700 Nikolain Teslan patenttia ja niistä 300 on "joka päiväisessä" käytössä.

Äänestä

"Joillakin Teslan taustahenkilöillä on takuulla oikeat keksinnöt salassa piilossa."

Teslalla ei ollut kuollessaan, jenkeissä sukulaisia eikä monia ystäviä. mutta viranomaiset, jenkkien armeija sekä cia, että pankkirit ja muut isot, kuten trumpin isoisä ! olivat sitten ryöstämässä ruumista, kuolinpesää.
yli 70 matkalaukullista dokumentteja, joista yli 30 katosi!

Kuitenkin Tesla havaisti "sitten ajoissa" että he, jenkit vain pettää ja huijaa, ja kun sitten matkusteli, esim Kiinassa, Intiassa ja Venäjällä että englannissa, jakoi omia tietojaan, ja ideoita.
Kuintenkaan, edes nyt kaikkia niitä ei ymmärretä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tässä on profetia kirjoitti:

-Eräs 90-vuotias Norjan Valdres´issa sai näyn Jumalalta vuonna 1968. Evankelista Emanuel Minos´illa oli kokouksia siellä, missä hän asui. Minos´illa oli tilaisuus tavata hänet ja nainen kertoi hänelle, mitä oli nähnyt.

Hän kirjoitti sen ylös, mutta ajatteli sen olevan niin älytöntä, että pani lipastoon. Nyt lähes 30 vuotta myöhemmin hän ymmärtää, että hänen on jaettava näky toisten kanssa.

-Nainen Valdres´ista oli hyvin pirteä, uskottava, valvova ja luotettava kristitty, jolla oli hyvä maine kaikkien hänet tunteneiden keskuudessa. Tässä on, mitä hän näki:

-”Näin ajan juuri ennen Jeesuksen tulemusta ja kolmannen maailmansodan puhkeamisen. Näin tapahtumat luonnollisilla silmilläni. Näin maailman pallon kaltaisena ja näin euroopan maa maalta. Näin Skandinavian. Näin Norjan. Näin määrättyjä asioita, jotka tapahtuisivat juuri ennen Jeesuksen paluuta ja juuri ennenkuin viimeinen suuri onnettomuus tapahtuu, onnettomuus, jonka kaltaista emme koskaan ennen ole kokeneet”.

Hän mainitsi neljä aaltoa:

1. Ensiksi ennenkuin Jeesus tulee, ja ennenkuin kolmas maailmansota puhkeaa on oleva “liennytys”, jonka kaltaista meillä ei ole ollut koskaan ennen. Supervaltojen välillä on oleva rauha idässä ja lännessä ja se on oleva pitkähkö rauha. (Muista, että tämä sanottiin vuonna 1968, kun kylmä sota oli kuumimmillaan). Tänä rauhan aikana on oleva aseistariisunta monissa maissa, myös Norjassa, emmekä ole valmistautuneet, kun se sota tulee. Kolmas maailmansota alkaa tavalla, jota kukaan ei olisi osannut odottaa, ja odottamattomasta paikasta.
2. Penseys vailla vertaa on valtaava kristityt, luopuminen aidosta, elävästä kristinuskosta. Kristityt eivät ole avoimia läpitunkevalle saarnaamiselle. He eivät enää, kuten ennen, halua kuulla synnistä ja armosta, laista ja evankeliumista, katumuksesta ja parannuksesta. Tilalle on tuleva korvike: menestyksen (onnellisuuden) kristinusko.
“Tärkeä asia on oleva saada menestystä, olla jotakin, omistaa aineellisia asioita, asioita, joita jumala ei koskaan ole luvannut meille tällä tavalla. Kirkot ja rukoushuoneet käyvät tyhjemmiksi ja tyhjemmiksi. Saarnaamisen asemasta, johon olemme tottuneet sukupolvien ajan, kuten esimerkiksi, että ota ristisi ja seuraa Jeesusta. Huvitus, taide, ja kulttuuri valtaavat kirkot, joissa olisi pitänyt kokoontua katumuksen ja herätyksen vuoksi. Tämä tulee lisääntymään merkillepantavasti juuri ennen Jeesuksen tulemusta.”

(Jatkan toisessa viestissä koska tämä ei sovi muuten kokonaan)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu