Ensin oli nukkeanimaatio, jossa muka-homo Marski pani miespalvelijaansa peräaukkoon.
Sitten tuli musta-Marski
Nyt tulee MOT, joka puhuu lisää sontaa Marskista:
TV1 klo 20:00 MOT: "Mannerheim päätti jatkosodan aikana itsevaltaisesti toimista, jotka johtivat puolustusrintaman murtumiseen Kannaksella. Päämajan olosuhteista vaaditaan selvitystä."
Sitten tuli musta-Marski
Nyt tulee MOT, joka puhuu lisää sontaa Marskista:
TV1 klo 20:00 MOT: "Mannerheim päätti jatkosodan aikana itsevaltaisesti toimista, jotka johtivat puolustusrintaman murtumiseen Kannaksella. Päämajan olosuhteista vaaditaan selvitystä."
Vastaukset 39
Vanhimmat
Jos on tutkimukseen perustuvaa tietoa, niin ei siinä ole mitään pahaa, kyllä Mannerheimia saa arvostella, jos on objektiivista arvostelua. Tuo nukkeanimaatio oli ihan typerä, siinä olen samaa mieltä.
Mutta ei Mannerheim saa olla kaiken arvostelun yläpuolella.
Sehän oli jatkosodan aikana jo vanha mies, joten olisko se mikään ihme jos
ei johtamistaidot enää olleet mitään huippuluokkaa.
Varmaankin useimmat ovat kuulleet joskus mainittavan Karjalan Kannaksen taisteluista, jolloin Suomen armeijakunta joutui ottamaan vastaan neuvostoliiton suurhyökkäyksen. Voin kertoa että 5000-7000 rintamakarkuria jätti asemansa, mutta pääosin suomen armeijan miehet olivat valmistautuneet taistelemaan viimeiseen asti puolustaakseen Karjalan Kannasta, vaikka tiedossa oli varsin hyvin neuvostoliiton suurhyökkäys taktiikka joka yksinkertaisesti tarkoitti että Suomen armeija oli murskattava väkivahvalla ylivoima hyökkäyksellä. Ja niin Suomen puolustussodan kuulusimmalla taistelunäyttämöllä Karjalan Kannaksella urheat suomen sotilaat taistelivat kahden viikon ajan ylivoimaista neuvostoliiton suurhyökkäystä pidätellen, jolloin kaatuneita suomen sotilaita kaatui 23 000 täydellisesti velvollisuutensa suorittaneina ja aidosti ansioituneina seuraavaan parempaan inkarnaatioon.
Ja olkoonkin että Kenraaliluutnantti evp. Heikki Koskela arvostelee Marsalkka Mannerheimia siinä suhteessa ettei vahvistanut ja linnoittanut panssarikivillä Karjalan Kannasta, niin kuitenkin tuollainen Mannerheimia voimakkasti arvosteleva esitys nykyisen sukupolven armeijakunnan edustaja Heikki Koskelalta on jokseenkin amatöörimainen, sillä kyseessä oli kokonaispanostukseltaan neuvostoliiton armeijakunnan ehdottomasti suurin voimanponnistus joka olisi edennyt panssarikivistä huolimatta yli kuusin kertaisen tykistö kapasiteetin jatkuvalla keskityksellä, sekä neuvostoliiton armeijakunnan kolme kertaa suuremmalla maavoimien miehistömäärällä, kuin myös 1300 taistelu ja pommikoneen ilmahyökkäyksellä.
Varmaankin useita lukijoitani kiinnostaa Suomen Kansallistietäjän antama erikois lausunto "Ja niin Suomen puolustussodan kuuluisimmalla taistelunäyttämöllä Karjalan Kannaksella urheat suomen sotilaat taistelivat kahden viikon ajan ylivoimaista neuvostoliiton suurhyökkäystä pidätellen, jolloin suomen sotilaita kaatui 23 000 täydellisesti velvollisuutensa suorittaneina ja aidosti ansioituneina seuraavaan parempaan inkarnaatioon" Niin tahdon tässä yhteydessä tuoda esiin aikaisemman Auringosta saadun hyvinkin merkittävän erikois lausunnon jossa selvitin että ihmiskunnan kokonaisohjelma toimii tietokoneen tarkkuudella ryhmitellen aikaisemmissa inkarnaatioissaan eri tavoin ansioituneet elämän näyttämölle suorittamaan oman ohjelmansa/kohtalonsa mukaista osaa aidosti aikaisempien ansioidensa mukaisesti. Ja niin ymmärrätte paremmin aikaisemman lausuntoni merkityksen, kun väitin että nykyisen suuren ikäluokan vallassa olevat henkilöt eivät todellakaan ole ansainneet itselleen kovinkaan hyvä laatuista ohjelmaa/kohtaloa. Joten tämän perusteella on ymmärrettävää että suoritus tasonne poliiseina ja valtion virkamiehinä sekä valtaa käyttävinä poliitikkoina on kerrassaan surkeasti kohtalonne/ohjelmanne mukaisesti epäonnistunut.
Niin varmaankin eräitä arvostelijoitani ja tarkkaavaisimpia lukijoitani kiinnostaa esittää tässä yhteydessä eräs hyvinkin merkittävä kysymys, että mihinkäs ne urhoolliset ja aidosti ansioituneet puolustussotamme kaatuneet sotilaat sitten ovat inkarnoituneet. Niin vastauksena Suomen Kansallistietäjä Raakkunalla on ilo ilmoittaa että jo kolmen vuoden kuluttua yhteiskunnalliseen virkapalvelukseen tulee huomattavasti kansamme syvistä riveistä uusien henkilöiden kautta täydennystä, ja uusi nouseva sukupolvi tulee osallistumaan aiempien erittäin hyvien ansioidensa kautta ansaitsemallaan ohjelmallaan uuden maailmanjärjestyksen NWO rakentamiseen suomessakin.
Punayle se taitaa kieroutuneen propagandan ja vielä katsojiensa rahoilla! Ylelle on punavihreiden ja kokkareiden toimesta säädetty yhdeksi viralliseksi tehtäväksi tuutata eetteeriin joka päivä multikulturalismin ilosanomaa, johon ylen änkyräkommaritoimittajat ovat lisänneet vielä suomalaisiin ja muihin eurooppalaisiin kohdistuvan vihamielisen suhtautumisensa.
Mua ärsyttää enemmän Ylen urheilun pakkosyöttö ja varsinkin se että Yle HD ei näytä enää juuri ollenkaan Tv1:n ohjelma vaan lähes pelkästä Tv2:n ohjelmaa, tämä johtuu siitä että Ylen urheilupomoilla on täysi sananvalta lähetyspolitiikan suhteen. Tämä on se todellinen vääryys!!!
No jos jonkun mielestä Yleisradio on vihansuoltamista, niin eläköön tyhmyys!:D Sitäpaitsi onhan siellä saanut ihan vapaasti sanansa sanoa vaikkapa nekin ihmiset, joille joku äärimmäinen minoriteetti homoseksuaalitkin on niin vihaa aiheuttava asia, että pitää oikein järjestää Hetero-Pride, ja vielä "lasten hyvinvointiin" vedoten, mutta ei suinkaan moraaliin ja yhteiskuntarauhaan ja etiikkaan ja kansalaisten tasa-arvoon ihmisyydessä vedoten, kuten populistit aina...
Minun mielestäni paljon enemmän vihapopulismia on mainoskanavilla, kuin Yle:ssa: käsite "piilomainonta", esimerkiksi, on yksi asia, mistä tyhmät ihmiset eivät tajua mitään ja sitä on paljon mainoskanavilla: kuten esimerkiksi se, että ennen edellisiä Suomen eduskuntavaaleja, ennen kuin perussuomalaiset edes oli sen suuruinen puolue kuin se on nyt, niin muutama kanava tiputti vasemmistoliiton puheenjohtajan pois suurten puolueiden väittelyistä... Ja maa ei ole korruptoitunut, sallikaa mun nauraa!:D Ja se että vatipäät yleisradion ohjelmia periaatteesta vihaavat ohjastetaan nettiagitaation vuoksi kaikki päivät katsomaan vain tv- ohjelmia, missä läskejä rienataan, missä naamaa pitäisi kaunistella ja kuka on style ja kuka ei ja missä rikkaille kotiäideille tarjotaan korkealaatuisia kokkiohjelmia jotta ne ei ajattelisi mitään, niin haloo: Onko siinä kyse muusta kuin ihmisyyden luokittelusta, minusta ei.
Älä ole huolissasi. Kyllä siellä Yleisradiossa varmasti on talousvaikuttajina varmasti myös niitä, jotka heti kun alkaa tulla vaalit maassa, alkaa .. vähän vaan..suosia tiettyjä oikeistopuolueita.;) Mutta mukava kuulla, että persut pelkää punavihreitä pakkomielteisessä mollauksessa ympäri mediasfäärien, koska suurin kammohan teillä äärioikkiksikilla porvareilla on se, että kun vasemmisto on trendikäs ja te ette, vaikka kuinka monta miljoonaa tunkisitte mainoksiinne ja vaikka kuinka paljon jättäisitte lehdistä pois myönteisiä juttuja ja mielipiteitä vasemmistosta. Appelsiini on ehkä suurimpia riman alittajia ton sortimentin propagandasaralla: appelsiinin mielestä pitäisi olla hys, hys, että tapahtuu palkkariistoa ja että on veroparatiseja ja yhteiskunnan yksityistämiseen perustuvia välikäsiä jotka vie Suomenkin ahnelta yrittäjiltä puolet pois, koska Appelsiinin mummokin keräsi puolukoita.
Hyvä jos jossakin kritisoidaan Mannerheimiakin, koska historiaa saa kritisoida paitsi totalitaristisissa maissa. Tuskin se aatelinen siellä haudassaan kauheesti kääntyilee ja jos olisi elossa, olisi varmaan käskyttämässä ja kitisemässä, että palvelijoiden sapuska on huonoa. Uskon, että jos Suomessa tehtäisiin tutkimus, että kuinka monta prosenttia maassa käyneistä tai maassa asuneista tietää, että kuka on Mannerheim, jäisi aika alhaiseksi tietäjien määrä. Rytikin on maailmalla varmasti kuuluisampi: se, joka oli sitä mieltä, että Suomen pitäisi sotia Saksan rinnalla, eikä Venäjän ja liittoutuneiden. Vai tiedättekö te vaikkapa Luxemburgin sotamarsalkoiden nimiä (*vitsi*, mä en tiedä)?:/
Persuhomona kyllä hyväksyn Mannerheimin salaiset miesseikkailut. Hiirellä on himonsa, miksei myös meidän Mannerheimilla.
Mielenkiintoista. Mutta eikö Suomi - Neuvostoliiton sodissa ollut koskaan ketään muuta sotimassa kuin Mannerheim?
Ei kai hänen elämänsäkään ollut ihan ruusuilla tanssimista. Kova koulutus Venäjän armeijassa ja sitten kaikki Suomen sodat. Vaimokin kuoli ja tyttäret muutti Euroopan maihin asumaan.
meillä ei ole ilmeisesti ketään tunnettua sotamiestä, kuin Mannerheim?
"Mutta eikö Suomi - Neuvostoliiton sodissa ollut koskaan ketään muuta sotimassa kuin Mannerheim?"
Ei muuten ollut. Mannerheim siellä etulinjassa läiski Iivanoita hengiltä paljailla nyrkeillä vuoroin vasemmalta ja vuoroin oikealta. Tämän kansallismytologisen tapahtuman minkäälainen kyseenalaistaminenkaan on aina maanpetoksellista toimintaa, olipa kyseesä sitten edes vakavasti otettavat ja kriditoitunut akateemikko ja historian tutkia, kuten Juhani Suomi.
Huonosti todella tunnen jatkosodan vaiheita ja taustoja mutta kun olen joskus lukenut ,että Mannerheimiä pidettiin vain keulakuvana , koska Talvela ja muut pääesikunnassa todellisuudessa johtivat sotaa, niin nytkös se olikin CGE diktaattori, joka päätti itsevaltaisesti operaatioista...?
Bolsevismi periytyy geeneissä. Punikkien lapsenlapsenlapset jaksavat yhä olla katkeria esi-isiensä punakapina epäonnistumisesta.
-Olet varmasti hyvin pitkälle oikeassa tuossa; se kaunainen uhma on todella siirtynyt sukupolvelta toiselle,valitettavasti. Sata vuotta lyhyt aika näköjään.
On edelleen kova pala myöntää , että se lopputulos 1918 oli Suomelle ainut oikea ja pelastus..
Eikös niitä ollut jopa saman perheen veljeksiä jotka taistelivat silloin eri puolilla?
Ja suvuista nyt sitten puhumattakaan eli jos serkuksiin mennään,
niin varmaan löytyi tapauksia jotka taistelivat eri puolilla rintamaa.
Toisaalta monissa tapauksissa perhe/suku varmasti määräsi millä puolella henkilö taisteli,ei siinä varmaan kysytty useinkaan että mitä mieltä olet nyt tästä konfliktista,
että kummalleko puolelle nyt haluaisit asettua? Joo, mieti ihan rauhassa, tee
ihan itsenäinen päätös...Myöskään puolueettomuutta ei usein hyväksytty.
Jääkäreille sanottiin Pohjanmaalla että te tulette taistelemaan venäläisiä vastaan,
monille olikin yllätys että joutuivat taistelemaan toisia suomalaisia vastaan.
Sodan jälkeen teloitettiin ihmisiä tuosta vaan ilman mitään kunnollista tutkintaa,
myös lapsia, siis ihmisiä jotka eivät olleet oikeasti syyllistyneet mihinkään väkivaltaan teloitettiin myös, puhumattakaan siitä että vankileireillä annettiin kuolla nälkään ja tauteihin ihmisiä vaikka kuinka paljon, Mannerheim lopulta päätti että kosto saa loppua, mutta pitkään sen annettiin jatkua.
Sisällissotaa voi vakavasti ottaen kommentoida henkilö joka on lukenut aiheesta
edes muutaman kunnollisen kirjan tai suorittanut Suomen historian opintoja vähintään 20ov, muuten kommentit ovat typeriä tunteenomaisia purkauksia.
Kuinka moni tietää että yksi Mannerheim-ristin ritari 2. maailmansodasta oli vuonna 1918 tuomittu punavanki?
Varsin infantiiliä ja tavan omaista öykkäröintiä tällä palstalla. Kansalaissodassa muuten oli KOLME osapuolta: punaiset, valkoiset ja ne jotka olivat enemmistönä eivät varsinaisesti kannattaneet kumpaakaan, mutta jotka kuitenkin nähtyään valkoisen puolen silmittömän terrorin kieltäytyivät kaikesta yhteistyöstä valkoisten kanssa ja näipä olleen Suomeen ei saatukkaan Italian, Espanjan tai Itävallan kaltaista fasismia pystyyn. Sodan jälkeen vallitsi laittomuuden tila jonka turvin tehtiin monia täysin rikollisia tekoja valkoiet mm. murhasivat ja ryöstivät toisia VALKOISIA. Viipurin etniset puhdistukset ja kolmansien maiden siviilikansalaisten murhat ovat kuitenkin ehkä se rumin juttu, kuten myöskin tsarististen valko-venäläisten upseerienkin teloitukset vain siksi että nämä olivat venäläisiä. Sotarikoksia ja etnisiä puhdistuksia ei ole ihme että se maltillinen osa suomalaisia käänsi selkänsä valkoiselle aatteelle.
Näin on ja sitäpaitsi itsehän demarit aloittivat kapinan . Marraskuussa 1917 aloittivat lahtaamisen ja 28 tammikuuta 1918 oli jo noin 150 "lahtaria" eliminoitu . Esim , Helsingin alueella vanha yli 80 v mies ja kehitysvammainen (kädetön) pieni tyttö . No mutta se näistä "uroteoista" . Pääasia että itsenäisyys sai jatkua .
Sinunko järjenvalosi on niin himmeä, että asiaa täytyy tankata 20 vuotta sen ymmärtämiseksi?
Minä ymmärsin jo lapsena mitä oli tapahtunut, kun kuulin isoisältäni hänen sotaretkestään ryssien aseista riisumiseksi ja mm. tulevan sankarin, Arvid Janhusen ruotuun saattamiseksi.
Ei todellakaan ollut mikään salaisuus, että kyse on punaisten aloittamasta kapinasta laillista hallitusta vastaan. Pohjanmaalla se tiedettiin erityisen hyvin.
Asuinpaikka vaikutti puolen valintaan ja tietysti puoluekanta.
Mikään ei kuitenkaan poista sitä tosiasiaa, että oli ryhdytty rikolliseen maanpetokseen, josta tuohon aikaan pääsääntöisesti kaikkialla maailmassa oli kuolemantuomioon johtava rikos ja on yhä.
Tästä on turha kommentoida sellaisen, joka ei ole haastatellut paikalla olleita. Mistään kirjasta ei saa käsitystä, että kuinka raakaa tuo aika oli ja mitä siellä tapahtui.
Sukuni on lähtöisin Tampereelta heistä osa tunsi vankeja jotka punaiset lahtasivat Suinulan kylässä.
Tämä tapaus ei ainakaan lisännyt sympatiaa vallankumousta yrittäviä teurastajia kohtaan.
Mihin nuo kiinni otetut rikolliset olisi pitänyt sijoittaa ajassa jolloin ruoka oli muutenkin lujassa? Sotavangit ovat joutuneet aina näkemään nälkää kaikissa sodissa, eikä tämä Suomen historian halapamaisimman petoksen jälkiseuraus voi olla poikkeus.
Talvisodan alkuun mennessä suurin osa oli tullut järkiinsä ja puolusti Suomea sillä kertaa oikealla puolella ja säästyimme taas kerran kommunistisen hirmuvallan alle joutumisesta.
Samahan se on nyttenkin, kolme osapuolta, vihervasemmisto, persuoikeistolaiset ja sitten toivon mukaan ne, jotka ei ole kumpaakaan täysin. En itse haluaisi kannattaa pelkästään toista, koska kummassakin aatteessa on omat hyvät ja huonot puolensa, ja kaikki nykyään pakottaa että pitäis ottaa vain toinen aate.
Uralin Perhonen
-miksihän Katariina Lillqvistin marsalkka Mannerheimia rienaava nukkeanimaatio sallittiin näyttää YLE:n kanavilla Halosen kaudella?
No tee itse vastaavanlainen animaatio Halosesta ja myy se Ylelle tai jollekin muulle yhtiölle ja tee samalla paljon rahaa...
Kallion lepakko :)
ettei totuus unohtuisi.
Kaikki vasemmistolaisämmät ovat jumppereidensa alla yhtä hikisiä ja rumia lepakkoja.
Mannerheim oli ylipäällikkönä ja presidenttinä herkkähipiäinen, tittelinkipeä, pitkävihainen, kostonhimoinen, päätöksissään häilyväinen, omahyväinen ja vielä pelkurikin.
http://www.aamulehti.fi/Kirjat/1194837173192/artikkeli/juhani suomi mannerheim viimeinen kortti .html
Risto Ryti voisi syyttää häntä tapahtumien kulusta ja näin myös tapahtui. Suomen mukaan miesten välit alkoivat särkyä jo vuonna 1943, jolloin Mannerheim olisi halunnut syrjäyttää Rytin presidentinvaalissa. Se hanke jäi Mannerheimin epäröinnin vuoksi.
Muidenkin syytettyjen mielestä sodan aikainen ylipäällikkö oli vyöryttänyt syyt heille, poliitikoille ja sitten paennut ulkomaille turvaan, kunnes oli varma, että ei itse saa syytettä. Mannerheim oleskeli Portugalissa siihen asti kunnes syytteet muille oli luettu.
Syytetty suurlähettiläs T.M. Kivimäki kirjoitti vaimolleen, että Mannerheimin olisi pitänyt ”kuoleman uhallakin” jäädä Helsinkiin.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288596606254.html
Mannerheim teki sen virheen, että hän kuvitteli venäläiset viisaammiksi. Venäjäjältä oli suuri tyhmyys hyökätä kesällä 1944 Suomea vastaan suurin voimin. Jos he olisivat toimineet viisaasti, niin he olisivat kohdistaneet kaikki mahdolliset voimansa Saksaa vastaan, ja näin he olisivat voineet vallata suurimman osan Saksaa ennen kuin länsivallat ehtivät vastaan. Suomi-operaatio oli aivan tarpeeton. Suomalaiset olisivat tehneet aikanaan rauhan samoilla ehdoilla.
Mannerheim ajatteli, että venälaiset sotisivat järkevimmällä tavalla eivätkä kohdistaisi massiivista iskua Suomea vastaa. Jälkiviisaasti voidaan todeta, että tämä venälaisten tyhmyys pelasti Euroopan. Jos venäläiset olisivat ehtineet Reinille saakka, niin Euroopan kohtalo olisi ollut paljon synkempi.
Kerrotaan, että Stalin huomasi aikanaan virheensä suurten tappioiden jälkeen ja määräsi hyökkäyksen Suomea vastaan keskeytettäväksi, jonka jälkeen joukot lähetettiin Berliiniä vastaan. Kannaksen armeijan komentaja vastusti aluksi Stalinia ja olisi halunnut jatkaan Helsinkiin saakka. Stalin uhkasi ammuttaa komentajan, jos hän ei tottele ja sanoi, että Berliini on tärkeä, mutta Helsinki ei.
elää viimeisiä aikojaan.
Yksityistetään muutaman vuoden sisällä.
Saavat punikit etsiä uuden (pienemmän) kanavan itselleen.
Vanhemmat muistaa mitä on tapahtunut, ja historiakirjat ja tutkijat kertoo, ei voi kukaan puhua perättömiä, on kyse kuitenkin 1900-luvulla tapahtuneista jutuista. Ei kukaan voi olla niin pyhä ettei tutkijat saisi tutkia tekemisiä ja tekemättä jättämisiä.
Mannerheim on julustettava kansalliseksi pyhimykseksi ja hänen nimensä häpäisy ankarasti rangaistavaksi!
Tehkääpä samankaltainen video muhammedista kuin mitä uralin perhonen oli.
Pylväspyhimykset joutaa jo repiä alas!
Venäjällä aloitettiin Lening patsaista kun yhdelle patsaalle räjäytettiin yön aikana ylimääräinen persläpi!
http://siberianlight.net/wp-content/uploads/2009/04/lenin-bomb.jpg
http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/01376/leninhole_1376792c.jpg
http://gdb.rferl.org/6A6B0E15-62AB-4E09-8AAB-16F6F7306998_mw1024_n_s.jpg
Nukkeanimaatio Uralin Perhonen olisi pitänyt julistaa ns. kielletyksi elokuvaksi
Mannerheim oli sairas, häijy ja turhamainen
Professori Juhani Suomi käy Mannerheim-myytin kimppuun uudessa 800-sivuisessa kirjajärkäleessä Mannerheim - Viimeinen kortti? (Siltala)
Suomi keskittyy C. G. E. Mannerheimin viimeisiin vuosiin 1943 - 51. Kirja kertoo, miten suuri suomalainen sankari oli todellisuudessa sairas, häijy ja turhamainen. Päätösten tekeminen oli vaikeaa ja ikävien päätösten tekemisen Mannerheim jättikin yleensä muille.
Kirjan mukaan "päämajan kuvaosaston tärkeimmäksi tehtäväksi muodostui Mannerheimista otettujen valokuvien sensurointi niin, ettei julkisuuteen pääsisi ainoatakaan otosta, missä hän ei olisi edukseen".
Suomi on varautunut siihen, että häntä syytetään pyhäinhäväistyksestä. Arvostelijoille hän vastaa kirjansa esipuheessa venäläisen kirjailijan Nikolai Gogolin sanoin: "Ei sovi syyttää peiliä, jos naama on vino."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013090517448256_uu.shtml
Lue Tom of Finland. Siellä kerrotaan mannerheimin taipumuksista.
Molemmat Kekkonen ja mannerhein oli tappajia, ainakin antoivat käskyn.
Viime vuotensa mannerhein eli valtion kustatamana ja naiset ne vanhat ja varakkaat elätti myös. mikä oli ollessa.
Mutta lopulta Marskihan OLI homo ja murhaaja? Kyllä minäkin häntä aikoinaan kunnioitin "isänmaan sankarina", mutta kunhan alkoi hieman tulla järkeä ja tietoa päähän niin totuus paljastui...
murhan nyt vois antaa sentään anteeksi
ja nyt osaat snäkin iiromielinen ihailla Josif Dzugashvilin kaltaisia veijareita ynnä Suomen suojelijoita..
Eiköhän nyt tullut selväksi, että Mannerheim oli ihan tavallinen ihminen omine virheineen ja sairauksineen. Suomeksi aika oli jo ajanut ohi sen aikaisen sotataidon ja johtamisen osalta Mannerheimistä. Eri aselajien komentajilla ei ollut kanttia vaatia yhteisiä palavereja joissa kaikki näkökohdat ja tiedustelutiedot olisi käsitelty yhdessä ja tehty päätökset niiden perusteella. Sillä oliko Mannerheim homo tai ei, ei ollut mitään vaikutusta asiaan.
Ylelle siitä sitä mitä tilaa eli totuus
http://www.yleisradio-yle.blogspot.fi/
DDR, STASI
Halonenhan ei pääse menneisyydestään vain vaikenemalla siitä.
Kyllä taas lahtariosasto älähtää kun jalustalle nostettua turhamaista sotarikollista hiukan ruoditaan.
Ai niin nehän on tietysti kommunisteja ettei peräti taistolaisia maanpettureita