On hyvin yleistä kuulla uskovaisilta että aina jos heidän elämässään sattuu tapahtumaan jotakin hyvää, niin kyse on jumalan avusta tai johdatuksesta. Mutta se kyllä jätetään aina huomioimatta kun sattuu jotakin vähemmän hyvää.
Tulee mieleen Sari Essayah, joka kiitteli voitokkaan kilpailun jälkeen jumalaa siitä että "Herra" oli antanut hänelle voiton. Just. Ketähän Sari kiitteli vuonna 1991, kun hänet hylättiin Sevillan sisäratojen MM-kilpailussa? Katsoiko iso J toisaalle? Entäpä 1996 Atlantan olympialaisissa kun Sari oli sijalla 16? Oliko jumala maitohapoilla, eikä pystynyt ja kyennyt juuri silloin auttamaan?
Lissabonin maanjäristys vuonna 1755 on myös mielenkiintoinen tapaus. Silloin jumala tiputti laupeudessaan lukuisten kirkkojen katon ja seinät häntä palvovien kristittyjen portugalilaisten päälle tappaen kymmeniä tuhansia, kokonaisia perheitä. Ja sitten jumala vielä viimeisteli tuhon täydelliseksi laajoilla tulipaloilla ja tsunamilla. Aikamoinen jumalan ihme.
Tulee mieleen Sari Essayah, joka kiitteli voitokkaan kilpailun jälkeen jumalaa siitä että "Herra" oli antanut hänelle voiton. Just. Ketähän Sari kiitteli vuonna 1991, kun hänet hylättiin Sevillan sisäratojen MM-kilpailussa? Katsoiko iso J toisaalle? Entäpä 1996 Atlantan olympialaisissa kun Sari oli sijalla 16? Oliko jumala maitohapoilla, eikä pystynyt ja kyennyt juuri silloin auttamaan?
Lissabonin maanjäristys vuonna 1755 on myös mielenkiintoinen tapaus. Silloin jumala tiputti laupeudessaan lukuisten kirkkojen katon ja seinät häntä palvovien kristittyjen portugalilaisten päälle tappaen kymmeniä tuhansia, kokonaisia perheitä. Ja sitten jumala vielä viimeisteli tuhon täydelliseksi laajoilla tulipaloilla ja tsunamilla. Aikamoinen jumalan ihme.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Tuosta Essayahin jutusta tuli mieleen Josh Grobanin lausahdus:
“When people tell me, ‘God has blessed you with the gift of music’, you’re damn right I get offended. I did not practice hours a day for eighteen years to have my success attributed to a myth.”
Ja noinhan se on - ei jumalat vaan anna taitoa ja lahjoja. Sarikin varmasti harjoitteli päivittäin kisoja varten.
Paavin kirkon vainoja pakenivat mm. valdolaiset, jotka muuttivat vuoristoon viljelemään ahtaita peltotilkkuja kun vehreämmissä laaksoissa vallitsi paavin kirkon valta. Valdolaiset todistivat Jumalasta satoja vuosia ennen Lutheria. 1487 paavi julisti avoimen hyökkäyksen tätäkin Raamattua seuraavaa ihmisryhmää kohtaan.
Paavin bisnes-kirkko koulutti jesuiittoja tuhoamaan Raamattua seuraavia seurakuntia. Jesuiittajärjestö lakkautettiin 1773, joten sen vaikutus lienee ollut vielä vahva Lissabonin maanjäristyksen aikaan. Munkkilatina lienee ollut pääkieli Jumalanpalveluksissa myös Portugalissa järistyksen aikaan.
Maanjäristys ulottui Eurooppaan, Afrikkaan ja Amerikkaan, ja se tuntui Grönlannissa, Länsi-Intiassa, Madeiralla, Norjassa, Ruotsissa, Iso-Britanniassa ja Irlannissa. Järistystä pidettiin maailmanlopun ennusteena. 20 vuotta myöhemmin koettiin lähes täydellinen taivaan pimeneminen, musta päivä. 1260 vuoden pituinen seurakunnan vainon jakso huipentui vuonna 1798, jolloin Ranskassa valtio julisti ettei Jumalaa ole, ja pärttylinyönä surmattiin Raamattua seuraavia ihmisiä. Julmaa historiaa.
Mutta missä on valdot tänään?
http://www.nettiapaja.net/uploads/2013/02/Waldo.jpg
xxxxxx mieleen Sari Essayah, joka kiitteli voitokkaan kilpailun jälkeen jumalaa siitä että "Herra" oli antanut hänelle voiton. Just. Ketähän Sari kiitteli vuonna 1991, kun hänet hylättiin Sevillan sisäratojen MM-kilpailussa? Katsoiko iso J toisaalle? Entäpä 1996 Atlantan olympialaisissa kun Sari oli sijalla 16? Oliko jumala maitohapoilla, eikä pystynyt ja kyennyt juuri silloin auttamaan? xxxxxxxx
Mitään ristiriitaa ei ole.
Kaikki hyvä tulee Jumalalta. Kiitämme Häntä silloin kun Hän antaa meille jotain hyvää, kuten voiton urheilukilpailussa. Juuri näinhän me teemme ihmistenkin kohdalla. Eivät kaikki ihmiset anna sinulle lahjoja, mutta jos joku antaa sinulle lahjan jossain tilanteessa, niin silloin sinä kiität siitä lahjan antajaa. Silloin kun hän ei anna lahjaa, et myöskään kiitä häntä.
xxxxxx Lissabonin maanjäristys vuonna 1755 on myös mielenkiintoinen tapaus. Silloin jumala tiputti laupeudessaan lukuisten kirkkojen katon ja seinät häntä palvovien kristittyjen portugalilaisten päälle tappaen kymmeniä tuhansia, kokonaisia perheitä. Ja sitten jumala vielä viimeisteli tuhon täydelliseksi laajoilla tulipaloilla ja tsunamilla. Aikamoinen jumalan ihme.xxxxxx
Mistä sinä tiedät, että Jumala niin teki ? Maailmassa on muitakin voimia ja tahoja kuin Jumala.
Jeesus sanoo: "Varas (paholainen) ei tule muuta kuin varastamaan ja tappamaan ja tuhoamaan. Minä olen tullut, että heillä olisi elämä ja olisi yltäkylläisyys." (Joh.10:10)
Mitään ristiriitaa ei siten ole.
Sitäpaitsi, se että kirkon katto putoaa ihmisten päälle, on paljon pienempi paha kuin joutua iankaikkiseen kadotukseen eli helvettiin.
Siksi kannattaa mieluummin olla uskovana sortuvan katon alla ja mennä iankaikkiseen elämään Taivaaseen, kuin olla kirkon ulkopuolella ateistina ja mennä iankaikkiseen kadotukseen.
>>Siksi kannattaa mieluummin olla uskovana sortuvan katon alla ja mennä iankaikkiseen elämään Taivaaseen, kuin olla kirkon ulkopuolella ateistina ja mennä iankaikkiseen kadotukseen.
"Maailmassa on muitakin voimia ja tahoja kuin Jumala."
Onko jumala kaikkivoipa ja kaikkitietävä?
Jaakob muuten voisi kevättalvisin istuskella räystäiden alla ja toivoa jääpuikkoa päähänsä. Täällä kun on niin epätodennäköistä saada sortuva katto päähänsä.
Hiihtäjä Marjo !
Marjo Matikainen taas noitui julkisesti, sanoen "havuja pe'rkele" ja kyllä tuollainen pimeyden voimien kutsuminen aivan selvästi dopingia kuten jumalan apu.
Ei muuta kuin asia uudelleen antidopingtoimikunnan käsiteltäväksi.
Kimi Raikkonen taas oli eräässä kisassa vilpitön : "antakaa minun olla minä tiedän, mitä teen.
"Lissabonin maanjäristys vuonna 1755 on myös mielenkiintoinen tapaus. Silloin jumala tiputti laupeudessaan lukuisten kirkkojen katon ja seinät häntä palvovien kristittyjen portugalilaisten päälle tappaen kymmeniä tuhansia, kokonaisia perheitä. Ja sitten jumala vielä viimeisteli tuhon täydelliseksi laajoilla tulipaloilla ja tsunamilla. Aikamoinen jumalan ihme."
Käsittääkseni jokaisen ihmisen ruumis kuolee. Onko kuolleelle ruumiille merkitystä sillä millä tavalla kuolema tuli?
"Käsittääkseni jokaisen ihmisen ruumis kuolee. Onko kuolleelle ruumiille merkitystä sillä millä tavalla kuolema tuli?"
-- Eli tappaminen on hyväksyttävää? Sori nyt vaan, mutta luetteko te ikinä mitä te kirjoitatte?!?!?! Ymmärrättekö te sanotte?!
"Eli tappaminen on hyväksyttävää?"
Tappaminen ei ole hyväksyttävää, kun ihmisellä ei ole siihen oikeutta. Mutta kuolevalle ihmiselle ei loppuen lopuksi ole merkitystä millä tavalla kuolee, kuolema on kuolema joka tapauksessa.
''Tappaminen ei ole hyväksyttävää''
Paitsi silloin kun nuoleskelemasi jumala käskee tappamaan, tai kun hän tappaa itse.
"Tappaminen ei ole hyväksyttävää, kun ihmisellä ei ole siihen oikeutta."
-- Eli esim. Mooseksen sotajoukot tekivät väärin teurastaessaan kokonaisia kansoja?
Mene hintti jonnekin homopalstoille. Vasemmisto on perseestä. Oikeisto on kodin, uskonnon ja isänmaan politiikkaa. Vasemmisto johon ateismikin kuuluu, on homouden puolustelemisen, armeijan käymättömyyden ja luuseriuden politiikkaa.
Surullista, kun vanhemmat jättävät lapsensa vaille rakkautta, huolenpitoa ja jämäkkää, mutta välittävää kasvatusta. Nyt nämä lapset, jotka kärsivät alemmuudentunteesta hakevat huomiota netin keskustelupalstoilta, aivan kuin ne korvaisivat ylihellän äidin ja kovasydämisen isän. Viha itseään kohtaan on sitten purettava muihin.
"Ja sitten jumala vielä viimeisteli tuhon täydelliseksi laajoilla tulipaloilla ja tsunamilla."
Jep. Jumala oli huonolla päällä ja halusi varmistaa että varmastikaan yksikään ei jää eloon.
"On hyvin yleistä kuulla uskovaisilta että aina jos heidän elämässään sattuu tapahtumaan jotakin hyvää, niin kyse on jumalan avusta tai johdatuksesta. Mutta se kyllä jätetään aina huomioimatta kun sattuu jotakin vähemmän hyvää."
Kerronpa opettavaisen tarinan omasta elämästäni:
Minulla sattui kerran tai on niitä useamminkin tapahtunut, mutta sillä kertaa todella akuutti rahapula. Rukoilin Jumalaa antamaan edes halpakorkoisen lainan, jotta selvityisin tukalasta tilanteestani. Kuinka ollakaan voitin heti seuraavassa lottoarvonnassa kaksi miljoonaa euroa.
Selviydyin siis lamastani, mutta sitten minuun iski muutama demoni. Ne saivat minut laittamaan loppurahat haisemaan irstaisiin naisiin, karaokelauluun ja viinaan. Lopulta jälleen köyhtyneenä totesin ankaran krapulan kourissa, että pääsee siinä Raamattua lukemalla loppujen lopuksi helpommalla, vaikka jonkun verran vi-tuttaisikin.
"Kuinka ollakaan voitin heti seuraavassa lottoarvonnassa kaksi miljoonaa euroa.
Selviydyin siis lamastani, mutta sitten minuun iski muutama demoni. Ne saivat minut laittamaan loppurahat haisemaan irstaisiin naisiin, karaokelauluun ja viinaan."
Viina on halpaa, naisista "irstaimmat" myös. Karaokea voi laulaa ilmaiseksi. EI niihin kahta miljoonaa saa hassattua. Loton pelaamiseen kyllä.
Julmala on auttanut hyvin harvaa nettipelaajaa.
Sellaista se on. Kun Chilen kaivosonnettomuuden uhrit pelastettiin yli kahden kuukauden urakoinnin jälkeen, niin nämä kiittivät jumalaa!
Chileläiset, niin. Ne on umpiuskovaista katolista sakkia. Tokkopa Suomessa vastaavassa tapauksessa olis niin vuolaasti jumalaa kiitelty, vaan pelastustyöntekijöitä, kuten kuuluisikin.
Olen sitäkin monesti ihmetellyt, kun ruoasta kiitetään jumalaa. Eikö aterian tekijää koskaan harmita kun on keittiössä urakoinut ja jotkut sanovat että kiitos jeesus ruoasta?
Taitaisinpa siinä tilanteessa itse sanoa, että jospa se jesse tekee teille seuraavan päivän sapuskat, miinneen viitti.