Yliopistossa ja taidekouluissa kaikki perustuu "kopiontiin" . Tieteessä kaikki täytyy koota jo olemassa olevista aineksisista ja perustella hyvin lähdeaineistolla. Liian omaperäinen ajattelu ei ole sallittua.
Sama on taidemaailmassa. Kaikkea voi ja saa vapaasti lainata luovassa suunnittelussa. Tämän tietävät kaikki. Pitää vain lainata niin ettei lainaamista voi jäljittää. Kukaan ei voi keksiä värejä ja perusmuotoja uudestaan tai kukkia tai puita.
Kun korkekouluissa oppiminen perustuu juuri "kopiointiin" ja kopioinnin oppimiseen niin on outoa että nyt suunnittelun pitäisi olla vaikutteista vapaata .
Outoa on myös miten jokin taho on tuon Marimekon kimpussa. Somessa on joku outo vimma olla aina jonkun kimpussa. Miten Suomi on muuttunut todella epämiellyttävään suuntaan. Suomi ei kannusta ketään eikä toinen suomalainen kannusta toista suomalaista. Onneksi muualla on vielä toisin.
( viittaan tuostavalokuvasta saatuihin vaikutteisiin marimekossa )
Sama on taidemaailmassa. Kaikkea voi ja saa vapaasti lainata luovassa suunnittelussa. Tämän tietävät kaikki. Pitää vain lainata niin ettei lainaamista voi jäljittää. Kukaan ei voi keksiä värejä ja perusmuotoja uudestaan tai kukkia tai puita.
Kun korkekouluissa oppiminen perustuu juuri "kopiointiin" ja kopioinnin oppimiseen niin on outoa että nyt suunnittelun pitäisi olla vaikutteista vapaata .
Outoa on myös miten jokin taho on tuon Marimekon kimpussa. Somessa on joku outo vimma olla aina jonkun kimpussa. Miten Suomi on muuttunut todella epämiellyttävään suuntaan. Suomi ei kannusta ketään eikä toinen suomalainen kannusta toista suomalaista. Onneksi muualla on vielä toisin.
( viittaan tuostavalokuvasta saatuihin vaikutteisiin marimekossa )
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eihän noissa Marimekko-tapauksissa olla Marimekon kimpussa vaan valehtelun, ja huonon johtamisen kimpussa. Sopassa on myös Aalto-yliopiston lusikka.
Miksi Aalto-yliopiston on kopioinnin korkeakoulu?
Siis tuossa valokuvan kopioinnissa on petetty Marimekkoa ja Nuoten suunnittelijoiden kilpailua kun lähteestä on annettu vääriä tietoja.
Suunnittelujohtaminen taitaa Suomessa olla laajemminkin kriisissä (Nokia)
Avauskirjoituksen tehnyt henkilö ei ole Professori arvostaan huolimatta aito Professori. Ja teidän laatima esityksenne "Yliopistossa ja taidekouluissa kaikki perustuu "kopiontiin" . Tieteessä kaikki täytyy koota jo olemassa olevista aineksisista ja perustella hyvin lähdeaineistolla. Liian omaperäinen ajattelu ei ole sallittua" on ainoastaan teidän omakohtanen käsityksenne asiasta, mutta esityksenne ei ole hyväksyttävissä eikä lainkaan paikkansa pitävä.
Aito Professorilta tulee edellyttää aitoa innovaatista esitystä joka arvioidaan Professuurin toimesta hyväksyttäväksi tai hylättäväksi. Ja väitän että Suomen Yliopiston Professuuri on viimeisten vuosikymmenien aikana alkanut koostumaan epäaidoista Professoreista, jotka ovat väärin perustein alkaneet myöntämään Professorin arvoja suomessa. Ja olen tuonut tämän väitteeni esiin aikaisemminkin jonka mukaan suomessa on noin 70% epäaitoja Professoreja.
Tiedättekö että tiedemaailma alkoi kehittymään hyvinkin korkealuokkaisen sukujuuren omaavista henkilöistä jotka keskustelivat tavallisen yhteisen illanvieton merkeissä keskenään aivan kaikenlaisista asioista maan ja taivaan välillä. Ja väitän että Hovin Kuningas ja Herttuat osasivat aidolla innovaatisella tavalla määritellä useinkin lausuntojensa kautta asioiden luonteen melkoisen paikkansa pitävästi, eli näin alkoi korkealuokkaisen keskustelupiirin merkeissä tieteellisten teorioiden esittäminen. Ja kun esitetty teoria oli saanut herroista koostuneen keskustelu piirin yleisen hyväksynnän, niin sitten oli luonnollisesti vaatimuksena tutkia tarkemmin miten teoria saadaan aidolla tutkimuksella todistetuksi. Ja tälläisessä muodossa me tunnemme aidon Professuurin merkityksen vielä tänäkin päivänä, vaikkakaan suomessa aitoon Professuuriin yltäviä henkilöitä ei todellakaan ole siinä määrin kuin Professorin virkoja on kuitenkin myönnetty.
Olen jossainmäärin pahoillani kun joudun tässä yhteydessä tuomaan esiin varsin paikkansa pitävän uuden väitöskirja esityksen, kun väitän että naisilla ei ole vielä kehittynyt tarpeeksi laajaa aitoa managmenttia asioiden määrittelyyn Professuurin edellyttämällä tavalla. Ja väitän kivenkovaan etten kuitenkaan syyllisty sukupuoli rasismiin, vaan tuon esille Auringosta saadun tiedon perusteella että kaikesta hyvyydestä ja erinomaisuudesta huolimatta naisilla ei todellakaan ole kykyä määritellä innovaationsa perusteella aitoja väitöskirjoja jotka olisivat hyväksyttävissä aidosti ihmiskunnassa uutta tietoa esille tuovina ïnnovaatisina esityksinä.
Tarkennuksena tuotakoon esiin että ihmisen aito managmentti perustuu aina aikaisempiin inkarnaatioihin. Ja sen perusteella ihmiselle määräytyy "Karman ja jälleensyntymisen" kautta sukujuuret joihin syntyy joko vaihtelevasti mieheksi tai naiseksi. Ja kumpikin osa tarjoaa aina uuden erilaisen mahdollisuuden jatkaa inkarnaatio kehitystään. Mutta on hyvinkin tärkeää huomioida että naisen osaan syntyessään ihmisellä ei ole tarpeeksi laajaa planeettojen managmenttia hallussaan, jolla kykenee luomaan paikkansa pitäviä innovaatisia esityksiä eli aitoja hyväksyttäviä väitöskirjoja.
Ota työ, ja väitä sitä omaksi!
Okei!?
Onks okei?
Kannattaa 'kopioida' edelleen ympäristöä muistiin! Jeesus sanoi:"Valvokaa!" ja minkä sanoo opetuslapsille, sen Hän sanoo kaikikke, valvokaa!" Maailman katastrofi ilmeisesti on ovella, kun meno on 'niinkuin Nooan aikoina' eli maa tuli täyteen väkivaltaa ja jumalattomuutta! Huipistuneeko tuo lokakuun alussa vallankumousyritykseen!?
Jossain vaiheessa marimekkokin myydään ulkomaille. Sitten varmaan kaikki ovat tyytyväisiä.
Ja suomalaiset jatkaa oman paskansa kopiontia.
Varsovassa Suomea kunniakkaasti diplomaattina "työskentelevä" Jari Vilen on hupaisa tapaus plagioidessaan yli puolet gradustaan.
Wikipediasta:
Tammikuussa 2002 Oulun yliopiston selvitysryhmä totesi Vilénin pro gradu -opinnäytetyön olevan pääosin suoraa lainausta aiemmista teoksista ilman asianmukaisia lähdeviitteitä. Työryhmän mukaan vuonna 1989 hyväksytyn gradun tekstiosuuden 45 sivusta yli puolet on plagioitu.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jari_Vilén