englannin gradu ja kandi

kokemuksia 55

Neuvokaa hyviä vinkkejä mistä aiheesta ja millainen gradu ja kandintyö kannattaa tehdä englant. filologiassa.

1

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • austerism1

      Aika heikon pohjan annat antaa vinkkejä. On näet yksinkertaisesti aivan liian laaja alue.

      Riippuu ihan mm. siitä, kiinnostaako kieli(tiede) vai kirjallisuus(tiede)/kulttuurintutkimus/mediakulttuuri. Kolmantena on sitten käännösaiheiset tutkimukset, jotka (aiheesta ja lähestymisttavasta riippuen) voivat lukeutua kielitieteen ja kirjl.tieteen/kulttuurintutkimuksen välimaastoon.

      Riippuu myös siitä, haluaako tehdä jollain tavalla käytännönläheisen vai puhtaasti teoreettisen työn. Ja riippuu siitäkin, millaisia graduja omalla laitoksellasi ylipäänsä voi tehdä. Kaikilla laitoksilla ei näet aivan samanlaisia juttuja pääse tekemään, vaan asia voi riippua myös siitä, millaisia töitä laitoksella ollaan valmiita ohjaamaan.

      Ohessa oma tausta. Josko näistä saisit ideoita.

      Tein enkun gradun tieteisfiktion kuvaamista ja kierrättämistä maskuliinsuuksista. Tämä siis lukeutui kirjallisuuden ja kulttuurintutkimuksen puolelle. Materiaalin otin scifi-kirjallisuudesta, -leffoista ja myös kerronnallisia elementtejä sisältävistä tietokonepeleistä. Arvosanaksi tuli laudatur, joten siinä mielessä kai kannatti. (Ei tuosta laudaturista ole mitään varsinaista etua ollut, kun en tutkijaksi päätynyt.)

      Jälkikäteen ajatellen on tullut mieleen, että olisi ollut järkevämpää tehdä gradu esim. syventävien opintojen käännöstieteen seminaarin seminaarityöni pohjalta. Kirjoittamani artikkeli käsitteli kääntämisen normeja ja amerikkalaisfilosofi Charles S. Peircen käännösten kritiikkiä ja käännöksiin liittyvää keskustelua, joka oli silloin ajankohtainen. Toinen syventävien opintojen seminaarityö oli kirjallisuustieteellinen ja aiheena Bret Easton Ellisin American Psycho. En muista enää tarkemmin, miten rajasin aiheen. Jotenkin se liittyi maskuliinisuuteen.

      Kandia ei silloin tehty, mutta kirjallisuuden proseminaaritutkielmani käsitteli Mary Shelleyn Frankensteinia. Muistaakseni analysoin kirjan hahmoja semiotiikan käsittein. Amerikkalaista kulttuuria käsittelevän proseminaarikurssin työni käsitteli erästä amerikkalaista sitcomia ja sen komiikkaa, mutta en muista enää tarkemmin. Kolmas tekemäni proseminaarityö oli kielitieteellinen, ja se tehtiin itse asiassa pienryhmässä. En muista enää tästäkään tarkemmin, mutta tekemämme tutkimus liittyi jotenkin yliopisto-opiskelijoiden englannin kielen luetunymmärtämiseen ja teetettiin haastattelututkimuksena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10934
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5220
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe