Neuvokaa hyviä vinkkejä mistä aiheesta ja millainen gradu ja kandintyö kannattaa tehdä englant. filologiassa.
englannin gradu ja kandi
1
331
Vastaukset
- austerism1
Aika heikon pohjan annat antaa vinkkejä. On näet yksinkertaisesti aivan liian laaja alue.
Riippuu ihan mm. siitä, kiinnostaako kieli(tiede) vai kirjallisuus(tiede)/kulttuurintutkimus/mediakulttuuri. Kolmantena on sitten käännösaiheiset tutkimukset, jotka (aiheesta ja lähestymisttavasta riippuen) voivat lukeutua kielitieteen ja kirjl.tieteen/kulttuurintutkimuksen välimaastoon.
Riippuu myös siitä, haluaako tehdä jollain tavalla käytännönläheisen vai puhtaasti teoreettisen työn. Ja riippuu siitäkin, millaisia graduja omalla laitoksellasi ylipäänsä voi tehdä. Kaikilla laitoksilla ei näet aivan samanlaisia juttuja pääse tekemään, vaan asia voi riippua myös siitä, millaisia töitä laitoksella ollaan valmiita ohjaamaan.
Ohessa oma tausta. Josko näistä saisit ideoita.
Tein enkun gradun tieteisfiktion kuvaamista ja kierrättämistä maskuliinsuuksista. Tämä siis lukeutui kirjallisuuden ja kulttuurintutkimuksen puolelle. Materiaalin otin scifi-kirjallisuudesta, -leffoista ja myös kerronnallisia elementtejä sisältävistä tietokonepeleistä. Arvosanaksi tuli laudatur, joten siinä mielessä kai kannatti. (Ei tuosta laudaturista ole mitään varsinaista etua ollut, kun en tutkijaksi päätynyt.)
Jälkikäteen ajatellen on tullut mieleen, että olisi ollut järkevämpää tehdä gradu esim. syventävien opintojen käännöstieteen seminaarin seminaarityöni pohjalta. Kirjoittamani artikkeli käsitteli kääntämisen normeja ja amerikkalaisfilosofi Charles S. Peircen käännösten kritiikkiä ja käännöksiin liittyvää keskustelua, joka oli silloin ajankohtainen. Toinen syventävien opintojen seminaarityö oli kirjallisuustieteellinen ja aiheena Bret Easton Ellisin American Psycho. En muista enää tarkemmin, miten rajasin aiheen. Jotenkin se liittyi maskuliinisuuteen.
Kandia ei silloin tehty, mutta kirjallisuuden proseminaaritutkielmani käsitteli Mary Shelleyn Frankensteinia. Muistaakseni analysoin kirjan hahmoja semiotiikan käsittein. Amerikkalaista kulttuuria käsittelevän proseminaarikurssin työni käsitteli erästä amerikkalaista sitcomia ja sen komiikkaa, mutta en muista enää tarkemmin. Kolmas tekemäni proseminaarityö oli kielitieteellinen, ja se tehtiin itse asiassa pienryhmässä. En muista enää tästäkään tarkemmin, mutta tekemämme tutkimus liittyi jotenkin yliopisto-opiskelijoiden englannin kielen luetunymmärtämiseen ja teetettiin haastattelututkimuksena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.633776Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883159Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin812381Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141630Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m701398- 981270
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä401172Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11011Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä551005- 49993