Vaihtaisitko 70 % kalliimpaan polttoaineeseen?

Kahta en vaihtais

Kaasuautoilijalle bensiini on 70-80 % kalliimpi vaihtoehto kuin maa- tai biokaasu. Lisäksi bensa palaa paljon huonommin kuin mainitut kaasut, mikä aiheuttaa monenlaisia haittoja niin moottorille kuin ihmisille ja ympäristöllekin.

Tällä hetkellä bensan etuna on kattavampi tankkausverkosto, mutta siitähän hyötyy myös kaasuautoilija, sillä kaasuautoissahan on kaasusäiliöiden lisäksi myös bensatankki. Kun kaasuauton kaasutankki tyhjenee, vaihtuu polttoaineeksi automaattisesti bensiini. Useissa tehdasvalmisteisissa kaasuautoissa bensatankki on 15-30 litrainen. Jos autoon on laitettu kaasulaitteet jälkiasennuksena, on siinä alkuperäinen täyskokoinen bensatankki.

Kaasuautoon vaihtamista kannattaa harkita jos kulkee säännöllisesti kaasuntankkausverkoston tuntumassa.

12

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiinnostusta olisi..

      Kyllähän se kaasukäyttöisen auton hankinta kiiiinnostaisi, mutta kun on se "pieni" ongelma mm. täällä Pohjois-Savossa: kun ei ole niitä tankkauspaikkoja! Se todella harmittaa, miten hitaasti jakelupisteverkosto laajenee.

      Pitäisi tehdä rivakoita ja määrätietoisia poliittisia päätöksiä, että saataisiin sekä maa- että biokaasun jakeluasemia koko Suomen alueelle. Ja biokaasun ollessa kysymyksessä, raha jäisi kotimaisille yrityksille.

    • Heikkoa on

      Tankkausverkosto on surkea jos sitä vertaa maakaasuverkostoon.
      Esim. Riihimäen ja Tampereen sekä Tampereen ja Ikaalisten välissä ei ole ainuttakaan tankkauspaikkaa.

    • tshihii

      onhan siinä riihimäen citymarketin kohdalla gasumin kaasutankkauspaikka??

      • Lukemisen ymmärrys

        Välissä artikuloin... sitä on tuossa 111 km


    • 2412541

      Vaihtaisinko 99% huonommin saatavissa olevaan kaasun? En.

    • Eipä kannata

      Kaasuautot kalliita ja kaasua pitäisi käydä erikseen tankkaamassa 50 km päästä...

    • Harvemmalla pellet, hake, ja pilke jakelu verkostolla pääsee kuitenkin vanhemmilla autoilla verovapaasti ajelemaan halvemmalla. Vaatii oma-aloitteisuutta ja asiaan paneutumista.
      gasman

      • COpöndis

        Suomessahan tuo verkosto on melko kattava. Kirves vaan mukana ja mahdollisuudet ovat rajattomat :P
        Tiedä sitten toimiiko tuore puu häkäpöntössä.


    • Ei kellään ole aikaa tehdä joka tankkauksesta lomakohtaa: Hehtolitran kuivaa, oikein paloiteltua tavaraa per tankkaus täytyy järjestää etukäteen; agromarketeilta saa pellettiä, maanviljelijöiltä "tinki"toimituksina haketta tai pilkettä. Verkostoa luodaan. Monoraattorilla tuore puu toimii, mutta tulee paljon kondenssia.
      gasman

      • kulutus?

        Kuluttaako kaasua saman verran vai enemmän, kuin bensaa?


      • Häkää pyttyyn

        Kauan menee valmisteluun, ennen kuin pääsee ajoon?


    • Näkee lopuksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1077
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      49
      1041
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      912
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      847
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      827
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      800
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      719
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      703
    Aihe