Tulehdus; milloin turvotus laskee?

zhii

Eli hampaan juureen on päässyt tulehdus joka on turvottanut parin päivän aikana ikenen ja koko posken. Kävin tänään hammaslääkärissä josta sain lääkepaikan ja antibioottikuurin jonka aloitin heti. Varsinainen juurihoito aloitetaan ensi maanantaina.

Mietin vain, että missä vaiheessa hoitoa posken turvotus alkaa yleensä laskemaan? Tai onko jotain keinoja joilla turvotusta voisi itse hillitä, antibiootin lisäksi? Toki tärkeintä on että hammas saadaan hoidettua mutta inhottaa näyttää tämmöiseltä muotopuolelta..

5

1382

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ginvitis74

      Ientulehdukseen ( myös turvotusta ) ja kipuun kehoitettiin käyttämään tulehduskipulääkkeitä ( kuten burana ) ja kylmää, kuten kylmä vesi, kylmäpakkaus pyyhkeen sisällä ja sillä painaa tulehtunutta kohtaa... Näin ainakin minulla - joskin tulehdus ollut ja ikenet rikki jo toista kuukautta.

      • zhiii

        Kiitos vinkistä! Tulehduskipulääkettä otinkin jo helpottamaan ikenen jomotusta mutta pitääpä painella vielä jotain kylmää lärviä vasten.

        Ihan uteliaisuuttani; oletko hammaslääkäripelkoinen vai miksi tulehdus on ollut noin kauan hoitamatta? :o


      • ginvitis74
        zhiii kirjoitti:

        Kiitos vinkistä! Tulehduskipulääkettä otinkin jo helpottamaan ikenen jomotusta mutta pitääpä painella vielä jotain kylmää lärviä vasten.

        Ihan uteliaisuuttani; oletko hammaslääkäripelkoinen vai miksi tulehdus on ollut noin kauan hoitamatta? :o

        Hei! Kiva jos se auttaisi! Kävin pari kertaa yksityisellä ja laittoi kiireellisen lähetteen sairaalan suupolille. Sitten homma kusahti nätimmin sanottuna. Hammaslekuri sairaalalla totesi että aikaisintaan marraskuussa, johon totesin että burana 800 mg pari kertaa päivässäkö pitäisi pärjätä ja kun on sydänvika, ei saa olla tulehduksia. Jopa aika löytyikin tämän kuun loppupuolelle! Keskussairaalatasolla ei pidetä kiirettä! Ja ei silti, kammoan jokaista hammaslekurikäyntiä mutta hammasleku on ihmisystävällinen. Perustarkastuksesta kului 2 kuukautta kun jouduin menemään hänen luokseen.


    • Anonyymi

      Onneksi nykyään jo tiedetään, että tulehtunut hammas joko poistetaan tai juurihoidetaan välittömästi, eikä odotella ensin antibioottien vaikutusta.

    • Anonyymi

      Antibiotika alkaa vaikuttamaan aika pian kun vaan otat sitä ohjeiden mukaisesti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      833
    2. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      43
      814
    3. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      768
    4. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    5. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      42
      743
    6. 51
      647
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      597
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      597
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      566
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      508
    11. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      104
      507
    12. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      495
    13. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      487
    14. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      485
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      32
      469
    16. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      58
      431
    18. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      420
    19. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      419
    20. Jos kohtaisimme niin

      Olisitko ilkeä ja kostonhaluinen?
      Ikävä
      43
      407
    Aihe