Niin on aron poika elänyt sukupolvesta toiseen aina kärsien ja uusia vitsauksia kohdaten. Mongili, tsaarin suurmaanomistaja ja kommunistiherra ovat kiusanneet säälimättä musikkaa, joka haluaisi vain rauhassa kyhjöttää vaatinattomassa risuista ja laudoista hutkitussa hökötyksessään suojassa tasangon tuulilta.
Niin aiheutti Lenin herra valtavan nälänhädän heti, kun oli Trotskin murhainto vähän laantunut. No taisi kuolla silloin 7 miljoonaa. Herbert Hoover lähetti kuitenkin apua. Musikat raahustivat suu auki ja silmät tyhjinä eteenpäin tuijottaen amerikkalaisten avustuspisteille. Vuonna 1922 sai murua rinnan alle 11 miljoonaa aron asukkia Hooverin ruokkimana. Hiljaisina tyhjensivät amerikkalaisten elätit päivittäin ruokakuppinsa ja palasivat vaatimattomaan asumukseensa nuokkumaan.
Ei arolta koskaan kiitosta kuulunut. Arolla kiitetään sitä, jonka ruoska siellä laulaa.
Niin aiheutti Lenin herra valtavan nälänhädän heti, kun oli Trotskin murhainto vähän laantunut. No taisi kuolla silloin 7 miljoonaa. Herbert Hoover lähetti kuitenkin apua. Musikat raahustivat suu auki ja silmät tyhjinä eteenpäin tuijottaen amerikkalaisten avustuspisteille. Vuonna 1922 sai murua rinnan alle 11 miljoonaa aron asukkia Hooverin ruokkimana. Hiljaisina tyhjensivät amerikkalaisten elätit päivittäin ruokakuppinsa ja palasivat vaatimattomaan asumukseensa nuokkumaan.
Ei arolta koskaan kiitosta kuulunut. Arolla kiitetään sitä, jonka ruoska siellä laulaa.
Vastaukset 243
Vanhimmat
Teko jota amerikkalaiset katuu ikuisuuten.
STALIN JA URHEA NEUVOSTOKANSA PELASTI MAAILMAN NATSISMILTA . MYÖS USA ON IKUISESSA KIITOLLISUUDENVELASSA SUUREN ISÄNMAALLISEN SODAN SANKAREILLE. VOITONPÄIVÄ ON ESIKUVANA TULEVILLE SUKUPOLVILLE JA MYÖS SUOMALAISET OVAT HYLÄNNEET NATSISMIN JA OVAT SOLIDAARISESSA RINTAMASSA KOHTI RAUHAN MAAILMAA.
SVEDURASISTIEN VIHASPAMMIT JÄÄVÄT OMAAN ARVOONSA, HURRILAHTARIT EIVÄT ENÄÄ ALISTA NYKYPOLVEA.
ÄLÄ HUUVA, STALLARI!
pelasti natseilta, kidutti ja tappoi yli 100 miljoonaa...
USA on pelastanut kommunistit kaksi kertaa. Onhan tuo kiittämättömyys aivan uskomatonta. Ei tuon nälkäkatastrofin lisäksi ole kiitetty edes siitä, että jenkkiapu pelasti kommarionnelan saksalaisilta maailmansodassa.
Amerikkalaisten olisi pitänyt miehittää neuvostotasavallat ja tehdä lyhyistä orjia ja pitkistä näiden valvojia. Neuvostoliitto perustettiin vasta 1922.
Orjavaltio siitä tietenkin tuli. Sellainen on aron tuhatvuotinen logiikka. Kommunistiherran orjavaltiossa isännän erotti musikasta mahasta. Isäntä oli läski kuten Zdanov ja orja oli nälkiintynyt kuoppaposki. Kuolema oli monesti siunaus Gulagissa.
Dollari olisi tuon jälkeen ollut täysin arvoton. Amerikkalaisilla oli muun muassa Länsi-Eurooppa ruokittavana. Miehitystä ei oltaisi tarvittu. Amerikkalaisten olisi pitänyt painostaa Ranskaa ja Englantia katkaisemaan kaikki yhteydet Venäjälle. Venäjä oli pinta-alaltaan aivan liian suuri maa 20-luvun Amerikalle miehitettäväksi.
Amerikasta tuli ruokaa arojen pallopäälle jo ensimmäisen maailmansodan aikoihin. Ruokaa ei tullut Ukrainaan vuoden 1932 nälänhädän aikoihin, koska länsi tunnusti Neuvostoliiton vasta 1932.
Uskonnot olivat saastaisimmat. Bolsut peräänty näiden tullessa vastaan. Rabbi, imaami, munkkiluostarin kalmukki isäntä tai pappi julisti "Juuh kumarra riutuva nälkäinen lapsokainen Lenin-jumalaa. Kyllä se ruokaa antaa."
Ilman amerikkalaisten humaaniutta ja ruoka-apua olisi yhteensä 1. maailmansodan aikana ja 1921-22 Leninin aiheuttaman nälänhädän aikana kuollut 20 miljoonaa venäläistä enemmän. Olisikohan bolshevikkihallito kestänyt vai olisiko alkanyt nälkäkapina?
Venäläiset oli apaattisia. Nälkä tekee hulluksi. Hrutsevkin söi ruoakaa niin, että maha roiskui.
Lenin ja kommunistijohto anoi ruoka-apua. Muodoliisesti asialle pantiin Maxim Gorgi. Amerikkalaisten apu oli jättimäinen, suorastaan Megaluokkaa, sillä ruokaa toimitettiin 800 miljoonaa tonnia.
Kiittämättömyys oli tosiasia. Humanitaarista katastrofia saatiin lievitettyä ratkaisevasti, mutta USAn apu oli "edistyksellisimmän" yhteiskuntajärjestyksen maalle liian suuri nieltäväksi. Myöhemmin NL:n "historioitsijat" vai pitäisikö sanoa propagandan kirjoittajat esittivät asian kapitalistien yrityksenä syöstä neuvostohallitus vallasta. Totta tietysti olikin, ettei USAssa pidetty bolshevikeistä, mutta annettiin humanitaarista apua siitä huolimatta.
Nooh hautasi ne sentään John Reedin Kremlin muurin jumalten joukkoon. Onhan Kuusinenkin siellä.
Nyt valehtelivat kaikesta. Amerikkalaisen neokonservatismin yksi kovimmista jätkistä Max Eastman oli myös neukkulassa tuohon aikaan naimassa. Ihan kivoja pimujahan Amerikassa on. Miksi Eastmanin ja Reedin piti lyhyitä persjalkoja lähteä jostain Moskovasta asti hakemaan.
Ne kirjoitti paljon paskaa Feemun tavoin. Stalinin keskus teki vallankumouksen, Trotski oli Hitlerin ja kunkku Yrjön agentti ja Hoover juonitteli mahtimaan tuhoa. Miten se Stalini sai ne uskomaan tällaista paskaa.
Jotain kiihotusta siihen apuun varmasti liittyi. Ei ameriikkalaiset sitä hyvää hyvyyttään, jotta tarkoitus oli kukistaa työväen hallinto.
Amerikkalaiset otti hyvää hyvyttään joukon itäeurooppalaista paskaa New Yorkin slummeihin haisemaan ja skandipellet kaupan päälle. Valtiolla meni hyvin Alaskan oston aikoihin, koska siellä ei juuri asunnut alempia rotuja.
"Ei arolta koskaan kiitosta kuulunut."
Toisaaltaan taasen, yhdysvallat ei pyytänyt anteeksi neuvosto-venäjältä/NL:ltä sitä että osallistui interventioon.
interventio oli kyllä Venäjän hyväksi
Presidentti Wilson lähetti onnittelusähkeen Leninille 1917. Kiitokseksi tuli samanlaista röyhkeää tyhmää venäläistä paskaa niskaan jota sinäkin edustat. Amerikkalaisilla oli tietysti vaikeata hoitaa Välimereltä peräisin oleva syöpäkasvain patti, mutta itäeurooppalaisten päästäminen maahan oli suoraan kohtalokasta. Eipä tosiaan toisaalta skandinaavien asuttamat Minnesota ja Wisconsin mitään shangri lata ja Nirvanaa edustaneet. Skandialueet olivat lähinnä verrattavissa meidän Ahvenanmaahan ja Pohjanmaahan. Idioottien asuttamia paska läävöjä jotka eli Washingtonista tulevien maataloustukien avulla. Kyllä Fordin ja Edison kaltaiset sen maan rakensi, eikä mitkään Mykolat, Goldvergit tai Manguasonit.
Ja lähes kaikki muu mitä ne teki. Teddy Roosevelt, Herbert Hoover..... Amerikkalaiset on aina auttaneet näitä ja saaneet kusta niskaansa. 60-luvulls oli ydinohjukset osoitettuna Amerikan suurimpiin kaupunkeihin.
Miksi ihmeessä ne niin teki ja tähän suostuttiin vielä? Olisivat antaneet niiden vaikka kuolla nälkään.
Hoover oli ollut töissä Venäjällä. Sitä kävi entinen työalue ja Maksim Gorkin ruikutukset sääliksi.
Ei tätä ruoka-apua hyvää hyvyyttään annettu, ei tietenkään.
Tavoitteena oli saada aikaan vastavallankumous ja saada liikkeelle valkoisen Tsaarin armeijan joukkoja. Brittien puolella pohjoisessa oli värväytyneenä myös suomalaisia punikkeja. Erikoinen juttu sinällään.
Ruoka-apu kohdistui kuitenkin vain pieneen osaan väestöä, ei sillä ollut laajempaa merkitystä. Avun perimmäinen tarkoitus hämärtyi, eikä toivottua tulosta tullut.
Mitä nyt 11 miljoonaa eli jatkuvan ruoka-avun varassa ja heidän henkensä pelastui. 7 miljoonaa kuoli, apu ei ehtinyt kaikkialle , se oli varmaan mielestäsi amerikkalaisten syy. Amerikkalaisethan tietenkin keksivät Leninin kommunistiterrorin kulakkeja vastaan.
Ruoka-apu kohdistui nimenomaan lapsiin ja muihin joista kasvoi näitä meidän kimppuummekin talvisodassa hyökänneitä.
Aron poika kiittää raipaniskusta. Sillä sellaista se on aina arolla ollut. Mitä kovempi rääkkäys, sitä suurempi kiitos. Siksi Stalinkin nostettiin patsaiden ja maalausten jumalaksi. Näin aina kiusattu musikka haluaa välttää seuraavan ylilyönnin. Ja koska tällaista on arolla aina ollut, se on se asia jonka yksinkertainen musikka tajuaa ja johon hän samaistuu. Muualla tätä kutsutaan Tukholman syndroomaksi. Näin on despotismi kehittynyt arolla kaikkein vakaimmaksi yhteiskuntamuodoksi.
Raipansäästäjä kuten Gorbatsov tai hyväntekijä kuten Hoover eivät saa arolla ymmärrystä. Hyväntekijä on musikalle vieras ja selittämätön. Aron poika ei hahmota kulttuurinsa ulkopuolista tekoa. Niin ei musikka ymmärtänyt Hooverinkaan apua. Totisena söi ryysti avustuspisteessä ruokakuppinsa ja kun ruokaa oli runsaati ryysti puolet rinnuksille. Sitten painui vaatimattomaan hökötykseensä.
Niin loppui tuokin apu. Helppo oli kommunistiherran kääntää musikan mieli auttajaa vastaan. Kun politrukin pistoolinpiippu oli taas musikan niskassa kiinni, tunsi tämä kylmäävää turvallisuudentunnetta kuolemanpelossaan. Arolla kaikki oli niinkuin ennen.
Sellaista on arolla, jossa on riehunut mongoli, tsaarin suurmaanomistaja ja kommunistiherra. Sellaista se on nyttenkin.
Hooverin poika ruokki Venäjän ja myi maansa samoille itäeurooppalaisille ja italialaisille gangstereille joiden heimoveljiä oli ollut elättämässä. Harding ja Wilson olivat myös läpensä mätiä.
"interventio oli kyllä Venäjän hyväksi"
"hyväksi oli" on siis sitä mieltä että venäjän luokkasodan pitkittyminen ympärysvaltojen tukiessa venäjän valkokaartilaisia olisi hänen mielestä "Venäjän hyväksi".
Kuitenkin luokkasodan pitkittymien venäjällä merkitsi myös nälänhädän pahentumista joten siltä kantilta katsottuna "hyväksi oli" pitäisi nälänhätää jotenkin positiivisena asiana.
Pitääkö muuten "hyväksi oli" myöskin "hyväksi oli" new yorkilaisille ne nälkäkuolemat ja nälänhädän joka seurasi yhdysvaltalaisia vuoden -29 pörssiromahdusta?
"Presidentti Wilson lähetti onnittelusähkeen Leninille 1917."
Olikos se se onnittelusähke jossa viitattiin siihen kuinka venäjä on onnistunut riuhtaisemaan itsensä irti tsaaristisesta hirmuvallasta?
Tuohan onnittelusähkehän lähetettiin elokuussa -17 väliaikaiselle hallitukselle.
Ottiko ne venäläisiä pakolaisia tuhansittain Kalifornian ja New Yorkin slummeja mädännyttämään? Lopeta siis kitinäsi ja ole johonkin tyytyväinen. Miksi ne ja länsi joutui näitä rottia ottamaan? Koska Lenin ja Trotski olisi muuten TAPPANEET NE. Samasta syystä Suomeen muistaakseni otettiin Kronstadtista ja Itä-Karjalasta pakolaisia. Ja sama kenelle Wilson lähetti mitä. Amerikkalaiset on tehneet paljon Venäjän hyväksi ja saaneet palkaksi ripaskaa päälleen.
Ei niitä kukaa pakottanut ottamaan. Itse ne amerikkalaiset typerällä maahanmuutolla ja veltostumisella sotki asiansa.
Kuinka pitkä olet?
Aron poika on jatkuvassa kärsimyksessään kokenut tietenkin hirvittävää vääryyttä Aron pullea, kaiken ruuan syövä herra voi olla tsaarin suurmaanomistaja tai kommunistiherra. Läski on joka tapauksessa, kuten Zdanov tai Hrustsev. Suurmaanomistajan ja kommunistiherran riistäessä kilpaa musikkaa, menee tämä jo aivan pyörälle päästään.
Ei musikka pystynyt mihinkään luokkasotaan kierosilmäistä aatelista Lenin-herraa vastaan niinkuin ei kyennyt luokkasotaane suurmaanomistajaakaan vastaan. Kyllä se koko sisällissota arolla oli yläluokan huvia, jossa musikan päätä potkittiin pallona ympäri lattiaa. Siihen oli jo toki aron poika mongolivallan aikana tottunut.
"Ja sama kenelle Wilson lähetti mitä."
Tuossa ylempänä "mihin osallistui" väittää kuinka Wilson olisi lähettänyt onnittelusähkeen tov. Leninille.
JOS kyseessä on se onnittelusähke jonka Wilson lähettin elokuussa -17 väliaikaiselle hallitukselle, niin tov. Lenin ei ollut väliaikaisen hallituksen jäsen...
"Ottiko ne venäläisiä pakolaisia tuhansittain Kalifornian ja New Yorkin slummeja mädännyttämään?"
Ja jos ne olisivat ottaneet venäläisiä pakolaisia New Yorkin slummeihin ja Kaliforniaan, niin olisivatko kyseiset pakolaiset kuolleet suuren laman seurauksena nälkään hoboina?
Niistä "pakolaisista" tuli lähinnä hulluja epärehellisiä gangstereita ja mielisairaita palkkatappajia. Sinullehan tuo mielisairaus on tuttu asia. Mitä "ylhäisiin" tulee, niin käsittääkseni menivät Ranskaan. Tässäkin paljastuu venäläinen luonne. Monet "korkea-arvoiset Venäjän valkokaartin upseerit" kavalsivat joukoiltaa liittoutuneiden antamat rahat ja painelivat Ranskaan. Nykyisin samanlainen aalto on ilmeisesti alkanut. Eikös Putinilla ja Medvedevilläkin ole siellä asunto.
"Niistä "pakolaisista" tuli lähinnä hulluja epärehellisiä gangstereita ja mielisairaita palkkatappajia."
Siis yhdysvaltain kansalaisia...
Jos muuten yhdysvalloissa kuoli nälkään suuren laman aikana immeisiä, niin voidaanko silloin kyseistä nälänhätää kutsua "nälänhädäksi"?
Maassahan oli ruokaa, mutta työttömiltä puuttui rahaa sen ostamiseen.
Eikös se ala kuulostaa jo kansanmurhalta?
Ei se toisaalta amerikkalaisten vika ole. Maahanmuuttopolitiikka on siellä yhtä perseestä kuin Ruotsissa. Rehelliset ihmisethän sai lähinnä ostettua ruokaa kunnolla. Se oli nämä irkut, itäeurooppalaiset, italiaano pastahatut ja muut tunnetut paskiaiset jotka niitä ongelmia aiheuttivat. Amerikan poliittisen järjestelmän mädännäisyys ei asiaa parantanut.
tässä oli avaus NL:n nälänhädästä 1921-22 ja Otto-Ville yrittää tapansa mukaan kääntää sen USAn nälänhädäksi. Hirveä tarve olisi keskustella jostain muusta kuin aiheesta.
Sitä ottaa koville myöntää etteivät venäläiset ole käveleviä jumalia maan päällä vaan valittavia rasittavia persjalkoja ja selkäänampuvia loisivia laiskoja kitiseviä paskiaisia. Otto-Vale kohtaa saman shokin mitä uskova jumalasta valomerkin tultua.
"Hirveä tarve olisi keskustella jostain muusta kuin aiheesta."
Ei ollut Otto-villen keksintö mennä väittämään kuinka interventio olisi ollut jokin hyvä asia Venäjälle...
"Rehelliset ihmisethän sai lähinnä ostettua ruokaa kunnolla."
ja millä rahalla se onnistuu yhdysvalloissa työttömältä suuren laman aikana, vai väittääkö "nooh tuli tai ei" että työtön yhdysvaltalainen suuren laman aikana on itse syyllinen työpaikansa menettämiseen?
Tyttömiä oli siis kymmenen miljoonaa. Enemmistö näistä oli New Jerseyssä, New Yorkissa ja muissa paskaläävöissä. Arvaatko mitkä kansallisuudet oli näkyvästi edustettuina soppajonoissa. Tämä tietysti kauhistutti monia slummien syöpäläisiä. Kun tulee Italiasta tai Venäjältä, niin ammattia ei tarvitse laman keskellä kauaa etsiä.
Otto-vale nyt saivartelee aiheen vierestä niin paljon kuin ehtii, eipä tuo kenellekään mene läpi.
Ottovaleelle helpotukseksi, että Amerika pilasi maahanmuuton lisäksi uskonto. Uskonto salli mustien organisoitua ja pistää ranttaliksi.
Lenin totesi aikanaan nälän murtavan aronpojan tahdon. Lenin olisi myös halunnut nähdän kirkon menettävän vallan pallopäähän, mutta tyytyi kompromissiin. Arojen poika oli siinä mielessä sitkeä, että uskonnosta riippumatta vatsan kuristessa luotti yliluonnolliseen.
"Arvaatko mitkä kansallisuudet oli näkyvästi edustettuina soppajonoissa."
Miten olisi...yhdysvaltalaiset.
"Tyttömiä oli siis kymmenen miljoonaa."
Ja kuinkas moni noista yhdysvaltalaisita työttömistä oli kuollut ( m.m. nälkään ) laman päätyttyä?
"...että Amerika pilasi maahanmuuton..."
kieltämättä amerikan mantereen saattoi hyvinkin pilata eurooppalaisten saapuminen amerikan mantereelle.
"... lisäksi uskonto."
kristinusko lopetti kyllä joidenkin paikallisten uskontojen ihmisuhraamisen, mutta toisaaltaan taasen kristinuskoa levitettiin miekalla joten...
Tuskinpa kovinkaan moni. Huumeiden kapustelijat, bordellin pitäjät ja verojen kiertäjät ei yleensä tahdo nälkään kuolla. Saihan ne Las Vegasinkin luotua. New Yorkin slummeista ja muista läävistä muutti Las Vegasiin nopeammin porukkaa kuin mitä Venäjän ja Ukrainan maaseuduilta Leningradiin 30-luvulla. Uskonto myös järjesti roskaa yhteen. Mustat ryhmittyi hihhulit uskomustensa kanssa Harlemiin ja italiaanot sekä muut hottentotit Brooklyniin. Amerikka oli siis ihan hyvä maa ennen näiden saapumista. Kun katsoo kuvia vaikkapa vuoden 1858 puolalaisista ja ukrainalaisista hökkeleistä, niin ei kauaa tarvitse ihmetellä miten onnistuivat pilaamaan Amerikankin.
Otto-ville ei kysynyt mitä tapahtui "Huumeiden kapustelijat, bordellin pitäjät ja verojen kiertäjät" vaan kuinka moni työttömistä yhdysvaltalaisista kuoli nälkään suuren laman aikana 30-luvun alussa.
"Uskonto myös järjesti roskaa yhteen."
Yrjö tuplavee puskanenhan taisi kovastikkin vedota uskontoon...
"Amerikka oli siis ihan hyvä maa ennen näiden saapumista."
Kuten otto-ville totesi aikaisemmin, amerikan manner saattoi ollakkin kovin kaunista katseltavaa ennenkuin joku kolumbus törmäsi intian matkallaan amerikan mantereeseen ja eurooppalaiset, esim. englantilaiset, rumentaa ko maanosaa.
Ja minä vastasin, että nämä loisivat kieron väkivaltaisen kaltaisesi hullun narsistisen luoteen omaavat löysivät muuta hommaa kuoleman sijasta. Kato kun itäeurooppalaisilla aivoilla ja sisäsiittoisen juutalaisen pääkopalla ei paljoa Ford T-malleja tai edes traktoreita rakennella. Enkä minäkään mikään britti plutokraattien fani oli, mutta niiden saapuminen sinne ja puritaanien karkottaminen Englannista "Uuteen maailmaan" oli välttämätöntä nykyisen maailman syntymisen kannalta.
Ruotsista muutti Amerikkaan tuhansia ihmisiä vielä 20-luvullakin. Mitenhän noille olisi käynyt, jos olisivat Ruotsiin jääneet.
"Ja minä vastasin, että nämä loisivat kieron väkivaltaisen kaltaisesi hullun narsistisen luoteen omaavat löysivät muuta hommaa kuoleman sijasta."
Tarkoittaako "vetosi tai ei" sitä että hänen viitaamansa 10 miljoonaa yhdysvaltalaista työtöntä nälkäkuoleman sijasta päätyivät "Huumeiden kapustelijat, bordellin pitäjät ja verojen kiertäjät"?
"Kato kun itäeurooppalaisilla aivoilla ja sisäsiittoisen juutalaisen pääkopalla ei paljoa Ford T-malleja tai edes traktoreita rakennella."
No mitäs sitten GAZ, Tseljabinskin-, Harkovan- ja Stalingradin traktoritehtaat valmistivat?
"...plutokraattien fani oli, mutta niiden saapuminen sinne ja puritaanien karkottaminen Englannista..."
Hmmm, "vetosi tai ei
" on siis sitä mieltä että kristinuskonnosta oli muutakin haittaa kuin se että mustat uskonnon avulla muodostivat rock & rollin pohjan.
"...oli välttämätöntä nykyisen maailman syntymisen kannalta. "
Tuosta "nykyisestä maailmasta" puhuenollen, Sprit of ´45 sai sellaisen mielikuvan kuin että "plutokraateista ja puritaaneista" vapaassa englanissa saattoi vielä 30-luvulla kuolla duunariluokan edustaja nälkään...
Ei ne kaikki päätyneet. Ämmät ainakin päätyi bordelleihin. Osa meni köyhäinhautaan. Tämä Amerikan rappio oli yksi asia jota Hitlerin Goebbels ja sankarisi Stalinin propagandistit Eisensteinit, Ehrenburgit, Buharinit, Radekit ja muut pellet käyttivät tehokkaasti hyväkseen. Henry Morgenthaun nimittäminen valtiovarainministeriksi oli viimeinen pisari joka laukaisi kaikki jännitteet. Moskovassa ja Berliinissä ei tuolloin enää epäilty sionismin ja rahan salaliittoa. Ja Fordin insinöörit rakensi ne neukkutehtaat. Ja vielä mitä Englantiin tulee, niin siellä toki oli kansalaisilla huonommat elinolot, mutta ainakin henki säilyi jotenkin. Terveystilastoista en ole varma, mutta vaikka Neuvostoliitossa ja Natsi-Saksassa olisikin pääsyt nopeammin hoitoon, niin ei tämä mitään todista.
Pääsihän siellä hoitoon kaikki paitsi homot, uskonnolliset ja kansalliset vähemmistöt, mielisairaat, kehitysvammaiset, kulakit, haitannollisia perinnöllisiä sairauksia sairastaneet ja muuten vaan rasitteet yhteiskunnalle.
"Ja vielä mitä Englantiin tulee, niin siellä toki oli kansalaisilla huonommat elinolot, mutta ainakin henki säilyi jotenkin."
Spirit of ´45 yksi haastateltavista muistelee kuinka kaksi hänen siskoaan kuoli lapsina.
Ja samalla kun duunarien edustajia kuoli nälkään, niin lordeilla & porvareilla olot tuskin olivat "kansalaisilla huonommat elinolot"
"Ei ne kaikki päätyneet."
Noh ainakin "vetosi tai ei" väitöksistä saisi sellaisen mielikuvan että 10 miljoonaa yhdysvaltain työtöntä kansalaista työnnettiin rikosten tielle...
"Ja Fordin insinöörit rakensi ne neukkutehtaat."
Ainakin GAZin tehtaan.
Miksiköhän muuten Ford:in insinöörit päätyivät valmistamaan NL:lle tehtaan?
Olisikohan vuodella 1929 jotain tekemistä asian kanssa?
"Osa meni köyhäinhautaan."
Nyt päästiin itse asiaan. Kuinka paljon yhdysvaltain työttömiä kansalaisia 10 miljoonasta päätyi ennenaikaiseen köyhäinhautaan 30-luvun suuren laman seurauksena?
Ei se yläluokka siellä mitään diktatuuria pitänyt. Ja surkeastihan ne Stalinin ja Hitlerin "menestystarinat" lopulta päättyivät. Britannia selvisi sodasta imperiumin menetystä lukuunottamatta lähes naarmuitta. Voidaan tietysti väitellä kumpi ideologia teki mitäkin virheitä. Aatun mukaan Jooseppi meni liian lähelle Balkania. Voin myöntää, että amerikkalaisen tai englantilaisen työikäisen yksilön elinikä oli alhaisempi kuin saksalaisella tai neuvostoliittolaisella ikätoverilla, mutta edelleenkin kuten sanoin se ei juuri 1947 hyödyttänyt enää.
Ja ottovale yrittää viedä keskustelun pois aiheesta. Nyt ei puhuta mistään 30-luvusta vaan Neuvosto-Venäjän tilanteesta 20-luvun alussa. Amerikka ei ollut sodassa naapurimaidensa kanssa anellen näiltä rauhansopimusta. Amerikka ei myöskään koskaan vastaanottanut ruoka-apua Englannista ensimmäisen maailmansodan jälkeen.
"Voin myöntää, että amerikkalaisen tai englantilaisen työikäisen yksilön elinikä oli alhaisempi kuin saksalaisella tai neuvostoliittolaisella ikätoverilla..."
Otto-ville kysyi kuinka paljon yhdysvalloissa kuoli työttömiä niistä noin 10 miljoonaisesta työttömien armeijasta.
Joten, Kuinka paljon yhdysvaltain työttömiä kansalaisia 10 miljoonasta päätyi ennenaikaiseen köyhäinhautaan 30-luvun suuren laman seurauksena?
Saman verran mitä ammuttiin Stalinin puhdistuksissa. Ei luvut mitenkään suuria olleet. Ja sitä paitsi Neuvostoliitossahan kuoli porukkaa. Ukraina oli oikea läävä. Se että rakkailla venäläisilläsi pyyhki Moskovassa ja Leningradissa hyvin ei tarkoita sitä, että edes Euroopan puoleisella Venäjällä kaikilla olisi mennyt hyvin.
Siihen Ukrainan väestönkasvuun tulee, niin porukkaa tuotiin täydennykseksi muualta. Venäläiset todella oli kunkkuja 30-luvulla. Tästä syystä kaikki muut entiset neuvostotasavallat vihaa niitä.
http://en.wikipedia.org/wiki/Soviet_Census_(1937)
Kusilammikkoonsa yksin kuollut lyhytjalkainen Stalin murhautti 40 miljoonaa
"Saman verran mitä ammuttiin Stalinin puhdistuksissa."
Tarkoitaako "vastataan sitten" siis että yhdysvalloissa 10 miljoonasta työttömästä 862 983 kuoli nälkään?
Nooh ehkä alempi määrä. Siihen suuntaan kuitenkin. Lähtihän sieltä porukkaa Neuvostoliittoon töihinkin. Roosevelt totesi myös usean Euroopan kansan hylänneen demokratian, koska demokratia ei pystynyt antamaan näille leipää. Nuori Berliinissä vieraillut John Fitzerald Kennedy totesi fasismin sopivan demokratiaa paremmin Saksaan.
Lisätään vielä, että Hoovervillet ja Rooseveltin luoma Civil Conservation Corps varmasti pelastivat ihmisiä kuolemalta. Tämä on aasialaisen ja eurooppalaisen ero. Lyhyttä Stalinia ei edes kiinostanut pelastaa kaikkia kansalaisiaan.
Tunteeko "vastaan sitten" Boris Borisovin artikkelin “The American Famine”?
Nooh onhan niitä kaikenlaisia sepustuksia. Pointti on se, että Neuvosto-Venäjä oli sukupuuton partaalla vuonna 1921. Amerikka ei koskaan ollut. Trotski ja Lenin vääristeli asiaa. On totta, että Neuvosto-Venäjän nälkä keskittyi lähinnä Volgan alueelle. On myös totta, että Kaukasiassakin oli ongelmia. Lyhyesti sanottuna teollisuuskeskukset olivat kuolemassa nälkään. Vuoden 1921 Siperia ei taatusti rautatiestä huolimatta ollut mikään vahva vauras teollisuuskeskus harrastipa kasakat turkiskauppaa miten paljon tahansa.
Ehkä eniten nykymaailmaan vaikuttanut nälänhädän nähnyt oli Dmitri Ustinov.
Tuo on oikeastaan Venäjän nykyinenkin ongelma. Alue jossa on enemmän työikäistä ja nuorta väestöä ei saa valtiolta yhtä paljon mitä vaikkapa Moskovan eläkeläisten huvilat. Tyhminkin juoppo Pohjois-Norjassa tajuaa, että teollisuuskeskukset tulee aina maaseutua ja kaupunkeja enemmin. Me emme tätä tajua. Pohjanmaa ja Ahvenanmaa sekä monet muut on etelän elätettävinä. Eteläsuomalaiset olisivat ehkä Euroopan rikkaimpia ilman ylimääräistä painolastia. Moskovalaiset ja pietarilaisethan ovat vauraita kun taas joku AK:ta väsäilevä udmurtti on rutiköyhä. Hinnat on myös nousseet Venäjän köyhillä ja keskituloisilla alueilla.
Saastaiset kierot venäläiset käytti Jumalaakin apuna tässä uikutuksessaan. Kirkolta oli omaisuus viety ja pappeja tapettu vain vuotta aiemmin. Lenin ja Trotski sallivat jäljellä olevien kristillisten järjestöjen käyttää Jumalaa valttikorttina. Rabit pantiin myös kerjäämään imaamien kanssa.
Otto-ville ei ole nähnyt itse varsinaista artikkelia, mutta tuossa on yksi esitys siitä:
http://english.pravda.ru/world/americas/19-05-2008/105255-famine-0/
eli siis Otto-Ville, jonka ymmärrys lähdekritiikistä on aiempien keskusteluiden perusteella jotakuinkin kehitysvammaisen tasolla hyväksyy demografisiin muutoksiin perustuvat laskelmat väestömuutoksista kuolleisuusluvuiksi.
Ottovale on Sirola opiston kasvatti.
"eli siis Otto-Ville..."
Hupaiasa kommentti pääkallovuoren mustikselta, varsinkin kun hän itse meni kieltämään kaikki yli 1.5 miljoonan kuolleen määrät ukrainan 1932-33 nälänhädän ajalta...
joka on taas Otto-Villen epäloogisen saivartelupäättelyketjun tulos. Niin mites se olikaan demografiset muutokset kuolleisuuslukujen perustana?
Venäläiset ois kaikki pitäny tappaa. Kommunistit olisi pitänyt käskeä ampumaan kuusi venäläistä jokaisesta leivänmurusestakin.
Ukrainalaisia kyllä käy sääliksi, vaikka olivatkin Suomen kimppuun tulossa. Kaksi maailmansotaa, kaksi nälänhätää ja Stalinin sekä Hitlerin puhdistukset ja vielä Tsernobyl neuvostoajan päättäjäisiksi kaupan päälle.
"joka on taas Otto-Villen epäloogisen saivartelupäättelyketjun tulos."
Se ei ollut otto-villen keksintö mennä haukkumaan Djukovia ennenkuin oli edes lukenut Djukovin pikkuisen musta läpskän.
"Niin mites se olikaan demografiset muutokset kuolleisuuslukujen perustana?"
ja kumpaankos demograafiseen muutokseen Boris Borisovin artikkeli peruustuukaan?
Tilastotieteeseen vai spekulatiiviseen laskelmaan syntyvyyden alentumisesta?
Lue sinä paljonko venäläisiä kuoli pelkästään pilkkukuumeeseen Leninin ensimmäisinä vuosina.
Venäläinen valtio-ohjattu propaganda ei ole länsimaisessa mielessä historiankirjoitusta, vaikka venäjällä halutaan propagandalle antaa tuo status, jotta propaganda menisi paremmin läpi. Otto-valehtelijan mielestä tuollaisen venäläisen propagandistin auktoriteetin kiistäminen tarkoittaa kannanotoa Stalinin aiheuttaman Ukrainan nälänhädan eli holodomorin kuolleisuuslukuihin. Otto-ville on tosiaan jatkanut tätä naurettavaa saivarteluaan monessakin yhteydessä. Mitään järkeä tai logiikkaahan tuossa ei ole, mutta Otto-Ville jaksaa jauhaa.
Stalin tapatti Suomalaiset kommarit jotka pakenivat vapaussodan jälkeen Venäjälle.
Virosta vuosina 1919 ja 1924 paenneet.
"...tuollaisen venäläisen propagandistin auktoriteetin kiistäminen tarkoittaa kannanotoa Stalinin aiheuttaman Ukrainan nälänhädan eli holodomorin kuolleisuuslukuihin."
Heh, kuulostaa aivan siltä kuin pääkallovuoren mustanaamio määrittelee historiallisen totuuden kijan kannesta eikä kirjan sisällöstä.
No, miten on sitten Erkki Huhtamäen kirja "suomi myrskyn silmässä"?
Koska kyseinen kirja ei ole "venäläisen propagandistin" niin luulisi pääkallovuoren mustiksen olevan sitä mieltä että S-32 kansio olisi tosi kuin vesi...
PS
Entäs se "Niin mites se olikaan demografiset muutokset kuolleisuuslukujen perustana? "
Oleellista tässä on Otto-villen päättelyketju, jossa ei ole vähäisintäkään järkeä.
Niin, määrittele nyt kantasi demograafisiin muutoksiin kuolleisuuslukujen perustana.
"Oleellista tässä on Otto-villen päättelyketju, jossa ei ole vähäisintäkään järkeä."
Ei ole edeleenkään otto-villen vika jos pääkallovuoren mustis menee kieltämään länsimaisen tutkimuksen julistaessaan Djukovin pikku läpyskän virheelliseksi tietämättä mitä siinä edes lukee...
"Niin, määrittele nyt kantasi demograafisiin muutoksiin kuolleisuuslukujen perustana."
1 Laskemalla esim kolmen perättäisen vuoden tilastoidut kuolleisuusluvut yhteen, saadaan yhteenlaskettu kuolleisuus käytettyjen tilastojen mukaan kyseiseltä kolmen vuoden ajalta.
2 Otetaan kirkonkirjat esim vuodelta 1918, lasketaan kaikkien ko vuoden kirkonkirjojen mukaan kuolleet yhteen ja saadaan kyseisenä vuonna kuolleiden määrä kirkonkirjojen mukaan.
Neuvosto-Venäjä oli nälkäkuoleman partaalla 1921. 30-luku ja muu kaivamasi paska ei liity asian aiheeseen millään tavalla. Lapsellinen "noh olihan amerikalla vaikeuksiakin" peli sopii älyllesi.
Now the American Food Commission in Helsingfors has announced that America has promised to send to Finland, during the period from August 1st to December 1st, 1919, for distribution among the destitute children, the following amounts of foodstuffs, etc.:
Cocoa, 60 tons; milk, 720 tons; sugar, 240 tons, and soap, 60 tons. The total value of these is about six million Finnish marks
amerikkalaiset ovat tehneet todella paljon hyvää. Venäjällä tuo halutaan salata.
Et osaa siis lukea. Missään tuossa ei sanota, että nuo toimitukset olisivat olleet edes tarpeellisia. Toiseksi Suomessa oli juuri käyty sisällissota jonka toista osapuolta lupauksistaan huolimatta Neuvosto-Venäjä tuki.
Ja toisin kuin Venäjä Suomi todella maksoi Amerikalle takaisin kaiken avun viimeistä penniä myöten. Ryssät muistaakseni oli maksaneet Lend Leasingin vasta 2011.
Suomessa oli pula ruuasta, huonot sadot. Venäjän tuonti loppui. Punaiset alkoi venäläisten kiihotuksen ansiosta sotia ja pahensivat ruokapulaa. Näinollen molemmat olivat syyllisiä ruokapulaan. Onneksi oli USA. Venäjä on saanut vain pahaa aikaan. Sekin yritetään Venäjällä salata.
Venäjä ei koskaan maksa mitään kenellekään.
Putinin aikana yrittäneet takaisin maksaa. Viimeinen maksuerä on marraskuussa.
Tämä se on kumma amerikkalaisissa. Auttavat valtioita jotka on rosvoja. Kyllä nyt amerikkalainen sen verran sivistynyt tuohon aikaan oli, että sopimuksia kunnioitti. Neuvosto-Venäjä ei teknisesti ottaen ollut rikkonut Puolan ja Baltian maiden kanssa mitään sopimuksia. Suomen itsenäisyys ja rajat tunnustettiin. Tätä rikottiin tukemalla punaisia sisällissodassa.
Nooh ne oli vähän rasisteja tuolloin. Amerikkalaiset avasi diplomaattiset suhteet Viroon vasta 1922. Ja älykkö luulee, että Viron takia alkaa ydinsota Amerikan ja Venäjän välillä. ha ha
3 Otetaan kirkonkirjat vuodelta 1918, lasketaan kaikki puniksi merkityt kuolemantapaukset yhteen ja saadaan punikkien ja sellaiseksi luokiteltujen kuolleisuus ko vuodelta kirkonkirjojen mukaan.
Kun Stalin (myöh. kuol. kusilammikkoonsa) lahtasi 20000 suomalaista punikkia Itä-Karjalassa 1937-38 niin oliko siellä kirkonkirjat?
Usa pelastanut Venäjän/Neuvostoliiton jo kolme kertaa ensiksi suuresta nälänhädästä sitten Saksalaisten valloitus sodalta ja kolmannen kerran Kiinalaisten ydinsodalta kun Mao halusi murskata Neuvostoliiton ydinaseiden tukemalla maa hyökkäyksellä...
Tunteekos "kuslammikkoon..." Nikolai Starikovin pikku vihkosen "Stalin ja Suomi"?
4 otetaan sen ja sen vuoden väestönlaskentatulos.
Lisätään kyseiseen väestönlaskenta tulokseen sitä seuraavien vuosien tilastoidut syntyvyys-, maahanmuuttomäärät sekä vähennetään vastaavat tilastolliset kuolin- ja maastamuuttomäärät aina seuraavaan väestönlaskentaan asti ja saadaan tilastollinen väestön määrä ko väestönlaskentaan mennessä...
Stalin kuoli yksin kouristellen kusilammikkoonsa. Lyhytjalkaisen loppu.
Herbert Hoover ruokki pienen osan Neuvostoliiton kansalaisista, Venäjän kansalaisista ei ensimmäistäkään.
Ruoka-apu oli varmaan tarpeen, mutta ei se silti mitään pyyteetöntä ollut. Ketunhäntä kainalossa Hoover toimi.
Persjalkainen ja homoviiksinen Stalin söi itsensä läskiksi ameriikan ruualla. Läskihän tuo oli koristessaan kusilammikossa.
Neuvostoliitto perustettiin virallisesti vasta 1922
Ruoka-apu keskittyi juuri Volgan alueelle. Lue historiaa ennen roskan kirjoittamista. Kuuluisin Venäjän nälänhädän todistanut oli tuleva Neuvostoliiton puolustusministeri Dmitri Ustinov.
Itäslaavit oli teknisesti ottaen aina perkeleellinen liitto. Saksalaisten läsnäolo Valko-Venäjällä ja Länsi-Ukrainassa esti näitä muodostamasta vahvaa liittoa.
Sekin söi yli oman osuuden. Toiset kuoli nälkään ja Ustinov oli läski lyllerö.
Pojat ei edes kotikyliensä asukkaille ruokaa järjestäneet.
nelosesta tekee mielenkiintoisen se että periaatteessa tilastoista laskemalla saatu väestömäärän voisi tarkistaa seuraavassa väestönlaskennassa.
Stalin matki Leniniä ja halusi olla parempi. Kun Lenin tappoi gälkään 7 miljoonaa ja amerikkalaiset estivät luvun tuplaamisen niin Stalin tapatti nälkään 13 miljoonaa ukrainalaista ja miljoonia lisää toisen ms: n jälkeen. Kyllä Aatu oli paljon inhimillisempi kuin bolsheviikki
Stalin oli Leninin luottomies kun piti murhata. Stalinin pankkiryöstöistä oli suuri apu puolueelle.
Hoover oli paska presidentti Amerikassa ja tyhmä mies järjestäessään apua vihamieliselle kansalle.
Mutta nelostapauksessa voi käydä näinkin:
"In the article, Borisov used the official data of the US Census Bureau. Having revised the number of the US population, birth and date rates, immigration and emigration, the researcher came to conclusion that the United States lost over seven million people during the famine of 1932-1933."
Venäläiset on aina halunneet , että heitä verrataan amerikkalaisiin ja ovat yrittänt epätoivoisesti haastaa jenkkiä kaikessa. Aina ovat olleet kuitenkin surkeita.
Amerikaanojen ruokkia näitä idän ihmeitä. Ois pitäny Hitlerin kanssa vähän lisauttaa.
"Aina ovat olleet kuitenkin surkeita."
Mikäli
http://english.pravda.ru/world/americas/19-05-2008/105255-famine-0/
pitää paikaansa, niin ainakin nälänhädän suuruudessa jenkit vievät pitemmän korren...
Milloin Yhdysvallat sai ruoka-apua Neuvostoliitolta? ha ha
Otto-valeen uskonto on Neuvostoliitto ja kommunismi , Sen Jeesus on Stalin. Uskonto on vakava asia . Koskaan ei Oto-Vale nouse uskontoaan vastaan. Ja kun NL kadehti USAa kaikessa niin täytyy Otto-Valeenkin kadehtia. Säälittävähän tuo on kun palvoo 60-vuotta mullissa ollutta sosiopaattia , joka tapatti kymmeniä miljoonia ihmisiä , ei poikkea noista neonazeista millään tavalla.
Ottovaleen kannattaisi tutkia mitenkä paljon esimerkiksi nälkämaan poikien kirkoiltaan varastama omaisuus auttoi roskavaltiota. Ortodoksinen kirkko oli tuossa roskaläävässä ahkerin. Lenin ja Trotski määräsi Tseka ryhmät kiusaamaan pappeja ja kansallistamaan kirkon omaisuuden. Tseka mies tai suomalainen punakaartilainen päätti Pohjois-Venäjällä noina aikoina kuka syö ja kuka ei. Briteiltä jäi myös jotain ruokaa Murmanskin elukoille sieltä vetäytyessään 1920.
"Milloin Yhdysvallat sai ruoka-apua Neuvostoliitolta?"
Saattaa olla NL:ltä hiukan vaikeata, kun kulakit olivat onnistuneet järjestämään NL:ään kohtuullisen nälänhädän vuosille 1932-33.
Toisaaltaan taasen, mitäs yhdysvaltojen poliittinen johto teki nälkää näkevien yhdysvaltalaisten auttamiseksi, kun NL:ssä vastaavassa tilanteessa NL:n poliittinen johto käski keskeyttämään viljanvienti NL:stä?
"Ottovaleen kannattaisi tutkia mitenkä paljon esimerkiksi nälkämaan poikien kirkoiltaan varastama omaisuus auttoi roskavaltiota."
Tiettävästi ruotsia auttoi kirkon liikaomaisuuden periminen ainakin ruotsin sodankäyntiä.
No kokeillaan tällaista kysymystä. Oliko Yhdysvallat koskaan sellaisessa tilanteessa, että ruoka-apu Neuvostoliitosta olisi ollut elintärkeää?
Olisi hauska tietää myös kuinka juuri "kulakit" aiheuttivat Neuvostoliittoon nälänhädän 1932 ja kuinka Stalin ei ollut tästä vastuussa. Ottovale ei tunnetusti tietenkään näe tässä Stalinilla ja hänen väkivaltakoneistollaan.
"Oliko Yhdysvallat koskaan sellaisessa tilanteessa, että ruoka-apu Neuvostoliitosta olisi ollut elintärkeää?"
Eikös otto-ville antanut seuraavan linkin?
http://english.pravda.ru/world/americas/19-05-2008/105255-famine-0/
Mitäs ko linkissä kerrotaan oliko yhdysvallat koskaan sellaisessa tilanteessa että ruoka apu olisi ollut yhdysvalloille elintärkeää?
Samanlaista paskaa mitä sinä työnnät tänne vuodesta toiseen.
olet tunkenut tuota Venäläistä propagandaa , vaikka kuinka montakertaa
Kerro nyt kuinkane "kulakit" oli syyllisiä ja Stalin ja hänen väkivaltakoneistonsa syyttömiä 1932 nälänhätään neuvostoliitossa.
"siinä kerrotaan..."
Aika tiukkaa ------ kun kerran jäi "siinä kerrotaan..." mainitsematta miten pahasti "...Yhdysvallat koskaan sellaisessa tilanteessa, että ruoka-apu Neuvostoliitosta olisi ollut elintärkeää?" kyseisen linkin mukaan...
"...olet tunkenut tuota Venäläistä propagandaa..."
Jas mitäs siinä "venäläisessä propagandassa" todetaankaan yhdysvaltain nälänhädän luonteesta ja laadusta.
Amerikka toki ei virallisesti tunnustanut Neuvostoliittoa vasta kuin 1933. Tästä huolimatta oli kuitenkin lukuisia keräyksiä ja muuta apua joka auttoi tuon roskavaltion jaloilleen. Koskaan ei Amerikka saanut vastaavaa apua Neuvostoliitolta.
Kerro nyt kuinkane "kulakit" oli syyllisiä ja Stalin ja hänen väkivaltakoneistonsa syyttömiä 1932 nälänhätään neuvostoliitossa.
"Koskaan ei Amerikka saanut vastaavaa apua Neuvostoliitolta."
Kerrataan vaan.
Kuinka paljon arvioidaan yhdysvaltalaisia kuolleen suuren laman seurauksena yhdysvalloissa seuraavassa:
http://english.pravda.ru/world/americas/19-05-2008/105255-famine-0/
100,
10 000,
100 000 vai peräti
7 000 000 yhdysvaltalaista.
kerro nyt Ottovale kuinka ne kulakit oli syyllisiä Neuvostoliiton 1932-1933 nälänhätään ja kuinka Stalin väkivaltakoneistoineen ei ollut ollenkaan syyllinen. Tämä tarina on tärkeä palstalaisille.
Missään tapauksessa ei seitsemää miljoonaa kuollut. Tuo on yhtä suurta paskaa mitä arvokkaat sukusi miljardi hehtaari pellot pohjanmaalla.
"Missään tapauksessa ei seitsemää miljoonaa kuollut."
Vaikia sanoa, vaikia sanoa.
"In the article, Borisov used the official data of the US Census Bureau. Having revised the number of the US population, birth and date rates, immigration and emigration, the researcher came to conclusion that the United States lost over seven million people during the famine of 1932-1933."
Ensin Borisov siis laski yhdysvaltain viralliset syntyvyys- ja kuolin tilastot, maahanmuutto- ja maastamuutto tilastot ja sitten korjauksien jälkeen vertasi vuoden 1940 väestönlaskentaan tullen siihen tulokseen että “In 1940, the US population was supposed to make up at least 141.856 million people upon the preservation of previous demographic trends. As a matter of fact, the USA had the 131.409-strong population in 1940, of which only 3.054 million can be explained with changes in migration dynamics. Thus, 7.394,000 people simply do not exist as of 1940. There are no official arguments to explain the phenomenon,” elikä vuonna 1940 väkeä puuttui yhdysvalloista yllämainitut 7 miljoonaa immeistä.
Ryssä valehtelee ja todennäköisesti vääristelee tilastoja.
Borisov on trolli. Hän käyttää samalaista tilastomenetelmää mitä oli iät ja ajat käytetty NL-uhrilukuja laskemassa. Mitenkö se oli? Vale, emävale...
Ottovaleella meni jauhot suihin, kun ei uskalla perustella väitettään, että kulakit olivat syyllisiä NL: n 1932-33 nälänhätään ja Stalin ja sen väkivaltakoneisto eivät olleet ollenkaan syyllisiä. Ottovale sivuuttaa nyt väitteensä.
Tuo löröpään mukaan jumala Stalin ei tehnyt virheitä.
"****** valehtelee ja todennäköisesti vääristelee tilastoja."
Esitäppäs todisteet.
Jos yhdysvaltain tilastot, joita mies käyttää ovat luotettavia, niin heittoa yhdysvaltain väestömäärässä on 7 miljoonaa immeistä...
"Hän käyttää samalaista tilastomenetelmää mitä oli iät ja ajat käytetty NL-uhrilukuja laskemassa."
tarkoitaako "Borisov vs Solzhe" näkemykset NL:n uhriluvuista a la 20 miljoonaa ja siitä ylöspäin eivät olekkaan luotettavia?
Neuvostoulosteeseen luottaa ainoastaan kaltaisesi tollo. Mutta toisaalta väliäkö tällä. Etkös väitä Suomen oikeiston olevan hitleriläisiä. Käsittääkseni Hitlerin ja Goebbelsin mukaan juutalainen Yhdysvallat ja Neuvostoliitto oli yhdessä salaliitossa pakanoiden orjuuttamiseksi, vai olenko väärässä.
"esitä ite"
Eipä näytä todisteita löytyvän siitä kuinka Borisov olisi väärentänyt yhdysvaltain tilastoja.
Menikö Ottovaleella pupu pöksyyn vai mikä on, kun ei uskalla perustella väitettään, että kulakit olivat syyllisiä NL: n 1932-33 nälänhätään ja Stalin ja sen väkivaltakoneisto eivät olleet ollenkaan syyllisiä.
In South Dakota, the county grain elevators listed corn as minus three cents a bushel — if a farmer wanted to sell them a bushel of corn, he had to bring in three cents. Fields of cotton lay unpicked, because it couldn`t be sold even for the price of picking. Orchards of olive trees hung full of rotting fruit. Oranges were being sold at less than the cost of production. Grain was being burned instead of coal because it was cheaper.
Tää ottovale puhuu enemmän luikuria kuin irlantilainen ja italialainen yhteensä.
"Tää ottovale puhuu enemmän luikuria..."
Edeleenkään ei löydy jampparia todistamaan kuinka Borisov olisi väärentänyt yhdysvaltain tilastoja...
“Few people know about five million American farmers (about a million families) whom banks ousted from them lands because of debts. The US government did not provide them with land, work, social aid, pension – nothing,” the article says.
“Every sixth American farmer was affected by famine. People were forced to leave their homes and go to nowhere without any money and any property. They found themselves in the middle of nowhere enveloped in massive unemployment, famine and gangsterism.”
http://english.pravda.ru/world/americas/19-05-2008/105255-famine-0/
Ryssä osaa hädin tuskin käydä sisävessassa paskalla saatikka puhua totta tai tilastoja lukea.
Meni Ottovaleella pupu pöksyyn vai mikä on, kun ei uskalla perustella väitettään, että kulakit olivat syyllisiä NL: n 1932-33 nälänhätään ja Stalin ja sen väkivaltakoneisto eivät olleet ollenkaan syyllisiä
Ottovaleon hiljentynyt tästä täysin, koska valeet ei riitä.
Ne ei suostuneet vapaaehtoisesti antamaan satoansa laiskemmille.
Näköjään "älä ny viitti" ei siis onnistunut löytämään todisteita siitä että Borisov olisi väärentänyt yhdysvaltain tilastoja saadakseen luotua 7 miljoonaa yhdysvaltalaista markkinatalouden uhria.
Viisi miljoonaa farmaria siis häädettiin yhdysvalloissa kodeistaan velkamaksuongelmien takia.
Suomessa 90-luvun laman aikana monet menettivät asuntonsa kun työttömiksi jääneinään eivät voineen maksaa velkojaan.
Kummallakohan oli paremmat mahdollisuudet säilyä hengissä?
Suomalaisella 90-luvulla YYA aikakaudella rakennetun sosiaaliverkon vai yhdysvaltalaisella "People were forced to leave their homes and go to nowhere without any money and any property. " 30-luvulla...
Kukaan sinun väsyttävää Pravda paskaa jaksa alkaa kumoamaan. Pelkkä lehden nimi kertoo miten "uskottava" koko lähde on.
"Kukaan sinun väsyttävää Pravda ****** jaksa alkaa kumoamaan."
Ja niinkuin "teillä tapana" meni suurisuisesti väittämään kuinka "****** valehtelee ja todennäköisesti vääristelee tilastoja." vaikka ei sitten pystynyt osoittamaan että Borisov olisi väärentelemiseen syyllistynyt...
Noniin, noin viisi miljoonaa yhdysvaltain ahkeraa maajussia lempataan pankkien toimesta mierontielle ilman mitään sosiaaliturvaa kiertämään maata käsi ojossa. Otto-ville epäilee että siinä on paremmat mahdolisuudet kellahtaa kuoleena maahan, jollei opi ensin hmmm "vapauttamaan" ruokatarvikkeita jäämättä siitä kiinni, kuin suomessa 90-luvulla.
Meni Ottovaleella pupu pöksyyn vai mikä on, kun ei uskalla perustella väitettään, että kulakit olivat syyllisiä NL: n 1932-33 nälänhätään ja Stalin ja sen väkivaltakoneisto eivät olleet ollenkaan syyllisiä
Ottovale on hiljentynyt tästä täysin, vaikka eihan tuodvalehtelukone hyydy. Stalin Nl ja kommunismi on Ottovaleen uskonnon pyha kolminaisuus.
Tilastoja voi tulkita miten haluaa. Tulkitsethan sinäkin neuvostotilastoja niin, että maassa väestö kasvoi vaikka miljoonia ihmisiä kuoli nälkään ja sairauksiin.
Jos Stalin sanoi että väestö kasvoi 30-luvulla Ukrainassakin, niin sitten se täytyi olla näin. Nälänhätiä ei ollut ja kaikilla oli mukavata elämää. Näihin tuo mielisairas uskoo.
"Tilastoja voi tulkita miten haluaa."
Vaan Borisov laskeekin yhdysvaltain väestömäärän vuoteen -40 ja vertaa sitä tulosta vuoden -40 yhdysvaltain väestönlaskenan tulokseen ja huomaa että vuoden -40 väestönlaskenta alittaa laskennallisen tuloksen noin 7 miljoonalla yhdysvaltain kansalaisella.
"There is food in the city, but many people had no money to buy it in unemployment-paralyzed New York. People starve in the streets against the background of stores selling a variety of foodstuffs. "
90-luvun suomessa oli sentään YYA:n aikana luotu sosiaaliturvajärjestelmä joka mahdollisti sen että immeisten ei sentään tarvinnut nälkään kuolla.
Meni Ottovaleella pupu pöksyyn vai mikä on, kun ei uskalla perustella väitettään, että kulakit olivat syyllisiä NL: n 1932-33 nälänhätään ja Stalin ja sen väkivaltakoneisto eivät olleet ollenkaan syyllisiä
Ottovale on hiljentynyt tästä täysin, vaikka eihan tuodvalehtelukone hyydy. Stalin Nl ja kommunismi on Ottovaleen uskonnon pyha kolminaisuus.
Ryssät edes laskeneet kunnolla omiaan 30-luvulla. Miksi rapajuoppo luottaisimme edes siihen, että epärehellinen ryssä ylipäätään käyttää amerikkalaisia tilastoja.
Eipä näy selittäjiä jotka olisivat kyenneet todistamaan kuinka Borisov olisi päätynyt vääristelemään yhdysvaltain tilastoja...
"At the same time, the US government tried to get rid of redundant foodstuffs, which vendors could not sell. Market rules were observed strictly: unsold goods should always be categorized as redundant and they could not be given away to the poor because it could cause damage to businesses. A variety of methods was used to destroy redundant food. They burnt crops, drowned them in the ocean or plowed 10 million hectares of harvesting fields. “About 6.5 million pigs were killed at that time,” the researcher wrote."
Samaan aikaan kun yhdysvalloissa on nälänhätä, yhdysvaltain hallinto asettuu mieluummin myyjien seläntaakse kuin yrittäisi takavarikoida myymättömät ruuat ja yrittää pienentää nälänhätää.
NL:ssä päätettiin sentään jarruttaa viljan keräämistä ukrainassa, kun tietoisuus tilanteesta ukrainassa alkoi selvitä NL:n poliittiselle johdolle...
"...että epärehellinen ryssä ylipäätään käyttää amerikkalaisia tilastoja."
Otto-ville ei ole vieläkään nähnyt että se aikaisempi joka syytteli Borisovia yhdysvaltain tilastojen vääristelystä olisi kyennyt todistamaan suuret sanansa...
"Ryssät edes laskeneet kunnolla omiaan 30-luvulla."
Laskivatpa kuitenkin ja kuolintilastojen mukaan porukkaa kuoli 1.5 miljoonaa ukrainan nälänhädän aikana vuosina 1932-33, mikä tietenkin kyseenalaistaa korkeammat luvut.
Toisaaltaan taasen, neuvostoliittolaisten/venäläisten tietojen halveksiminen pelkkänä disinformaationa voi aiheuttaa ikäviä jälkiseurauksia jos suhtautuminen neuvostoliittolaiseen/venäläiseen tietoon perustuu pelkkään russofobismiin tyyliin ei-ole-edes-viitsinyt-lukea-koko-kirjaa.
Meni Ottovaleella pupu pöksyyn kun ei uskalla perustella väitettään, että kulakit olivat syyllisiä NL: n 1932-33 nälänhätään ja Stalin ja sen väkivaltakoneisto eivät olleet ollenkaan syyllisiä
Ottovale on hiljentynyt tästä täysin, vaikka eihan tuodvalehtelukone hyydy. Stalin Nl ja kommunismi on Ottovaleen uskonnon pyha kolminaisuus.
Ottovale yrittää taas kieron itämaisen mattokauppiaan tavoin vaihtaa aihetta. 30-luvun Amerikalla ei ole mitään tekemistä vuoden 1921 Neuvosto-Venäjän kanssa. Ainoastaan ryssä tai virolainen voi pohjanmaalaisen sukurutsarin lisäksi olla noin HELVETIN TYHMÄ!
"Ainoastaan ****** tai virolainen voi pohjanmaalaisen sukurutsarin lisäksi olla noin HELVETIN TYHMÄ!"
Ei ole otto-villen vika jos "sankari"mme meni ja dissasi Djukovia otto-villen viittessa Djukovin vihkosen tietoihin 1.5 miljoonasta nälkäänkuolleesta ( 7-10 miljoonan sijasta ) tietämättä että Djukov MYÖKIN analysoi niitä laskennallisia mahdollisuuksia jolla voitaisiin lukua ruuvata ylöspäin. "Sankari"mme siis meni "viisaudessaan" kieltämään siinä samassa rytäkässä länsimaalaisen historiantutkimuksen.
Ei voi muuta kun ihmetellä kuinka paljon pahaa russofobismi tässä suomenmaassa saapi aikaan...
Sattuneesta syystä Djukovin läpyskästä löytyy se 19 elokuuta -32 tov. teräksisen ehdotus ukrainan viljakiintiöiden tiputtamisesta. Mitäs arvelette, hyväksyttiinkö se?
Miten vitussa sinä saat liitettyä Neuvosto-Venäjän vuoden 1921 tapahtumat ja Amerikan lama-ajan toisiinsa. Onko tuo sitä lapsellista "jos muillakin tapahtui niin meilläkin" peliä. Äly sulla ei riitä enempään.
"Miten vitussa sinä saat liitettyä..."
Ainoa vaan että viimeisessä viestissä otto-ville keskusteli 30-luvun UKRAINAN nälänhädästä ja vieläpä kun "kyllä kiinnostaa" vetoaa niin sydämeensärkevästi...
Mutta mikäs siinä, voihan otto-ville keskustella yhdysvaltain nälänhädästäkin 30-luvulla.
Tov. teräksinen siis ehdotti ukrainan viljakiintiön vähentämistä 19 elokuuta -32 ja vielä ei ole ilmestynyt sankaria kertomaan että hyväksyikö VKP(b):n polibyron keskuskomitea tov. teräksisen ehdotuksen.
Mutta yhdysvalloissahan myymättömät ruokatavarat julistettiin "tarpeettomiksi" ja niitä ei voitu lahjoittaa köyhille koska se vahingoittaisi kaupankäyntiä.
"Tarpeettomat" ruokatavarat sitten poltettiin tai upotettiin meriin ja 6.5 miljoonaa sikaa teurastettiin.
Toisaaltaan taasen, eikös tuossa edellälainatussa ole jotain tuttua kulakkeihin liittyvää?
Eikö se sitten ole totta. Kiellätkö Ukrainan olleen Venäjän keisarikunnan vilja-aitta. Kiellätkö, että ukrainalaisia siirtolaisia muutti Tsaarin kutsumana Venäjälle viljelemään sitä paskaläävää. Osaatko siis kertoa miten vitussa Stalin sai tuotteliaan maatalousmaan nälänhädän partaalle. Mikäli sankarisi olisi johtanut Amerikkaa, niin olisi kaikki kuolleet. Etelävaltiot olisi lypsetty kuiviin kaupunkien loiseläinten hengissä pitämiseksi.
"Eikö se sitten ole totta..."
Eipä näytä löytyvän vastausta siihen että hyväksyikö VKP(b):n polibyron keskuskomitea tov. teräksisen ehdotuksen ukrainan viljakiintiöiden vähentämisestä.
Noh, eipä löytynyt jamppareita todistamaan että Borisov olisi väärentänyt yhdysvaltain tilastoja kun tuli siihen tulokseen kuinka yhdysvaltain väestötilastoista puuttui vuoteen -40 väestönlaskentaan verrattaessa noin 7 miljoonaa yhdysvaltain kansalaista...
Noniin, olettakaamme että tov. teräksisen ehdotus olisi hyväksytty ja ukrainan viljakiintiötä olisi vähennetty noin 40 miljoonalla "pydov"illa.
Jumasleison, toveri teräksinenhän jarruttaa nälänhätää sensijaan että hänen toimensa olisivat pahentaneet nälänhätää ukrainassa ja yhdysvalloissa suorastaan pahennetaan nälänhätää tuhomalla ruokaa.
"Osaatko siis kertoa miten vitussa Stalin sai tuotteliaan maatalousmaan nälänhädän partaalle."
Se kyllä taisi olla kulakit jotka olivat vastuussa ruokatavaroiden ja vetoeläinten tuhoamisesta...
"Mikäli sankarisi olisi johtanut Amerikkaa, niin olisi kaikki kuolleet."
Tuskimpa, sillä kuolintilastojen mukaan ukrainassa kuoli 1.5 miljoonaa neuvostokansalaista ja yhdysvalloissa 30-luvulla katosi kirjanpidossa noin 7 miljoonaa yhdysvaltain kansalaista.
Ukrainassa kuoli neuvostovuosina parhaimmisto. Tätähän Stalin halusikin. Tehdä eurooppalaisesta Ukrainasta venäläisemmän.
Näyttää ottovaleella olevan kova paikka myöntää että ne "lokakuun saavutukset" joilla bolsut kerskuivat oli lähinnä kuraa. Osaako ottovale vastata. Mitä iloa oli esimerkiksi kodittomille lapsille jostain neuvostovaltion rakentamasta lastenkodista jos ruoka-annos päiväs oli leivän palanen ja puumuki vettä.
Kaikista hauskinta tässä on miten Trotski paasasi Stalinin kollektivisoinnista vaikka oli itse ollut syypää vuoden 1921 nälänhätään.
"Ukrainassa kuoli neuvostovuosina..." & "Näyttää ottovaleella olevan kova paikka..."
Näköjään tekee pojjille tiukkaa joutua myöntämään kuinka tov. teräksinen yritti estää nälän laajentuminen, kun hän ehdotti ukrainan viljakiintiön vähentämistä...
Se muuten ei jäänyt ainoaksi vastaavanlaiseksi ehdotukseksi sillä 29 lokakuuta 1932 VKP (b):n keskuskomitean politbyro hyväksyi 70 miljoonan "pydov" vähennyksen ukrainan viljakiintiöön.
Mutta kenenköhän ehdotus se oli?
"Mitä iloa oli esimerkiksi kodittomille lapsille..."
"voi voi sentään" siis myöntää että NL:ssä jaettiin lapsille "leivän palanen ja puumuki vettä".
Otto-ville muistelee että Borisov teki laskentaa siitä suhteesta missä määrin ne noin 7 miljoonaa kuollutta yhdysvaltain kansalaista jakaantui lasten ja aikuisten välillä ja otto-ville muistelee että se luku... ei ole kaunis.
Toisaaltaan taasen, kai "voi voi sentään" muistaa että se syy miksi Leningradissa lapsukaisille oli jakaa vain "leivän palanen ja puumuki vettä" liittypi siihen suomen osallistumiseen Leningradin piiritykseen vuosina 1941-44.
Paavo Rintalalla taisi muuten olla aika hurja kuvaus tilanteesta jossa lastentarhan väki yritti saada suomalais-saksalaispiirityksen aiheuttaman nälän riivamat lapsukaiset iloisiksi...
Meni Ottovaleella pupu pöksyyn kun ei uskalla perustella väitettään, että kulakit olivat syyllisiä NL: n 1932-33 nälänhätään ja Stalin ja sen väkivaltakoneisto eivät olleet ollenkaan syyllisiä
Ottovale on hiljentynyt tästä täysin, vaikka eihan tuodvalehtelukone hyydy. Stalin Nl ja kommunismi on Ottovaleen uskonnon pyha kolminaisuus.
"Ottovale on hiljentynyt tästä täysin..."
Otto-ville on kylläkin kysynyt että hyväksyttiinkö tov. teräksisen ehdotuksen ukrainan viljakiintiön vähentämistä 19 elokuuta -32.
Menaako "Vaikeneva valehtelij"mme että jos tov. teräksisen ehdotus hyväksyttiin, niin se merkitsee samaa kuin nälänhädän pahentamista jos vähennetään nälänhätä alueella ko alueen viljakiintiötä?
Otto-ville on ymmärtänyt että jos nälänhätäalueelta viedään viljaa poies, niin se pahentaa nälänhätää eikä suinkaan se että nälänhätäalueelta viljan poiesvientiä vähennetään.
"kyllä kiinnostaa"la näköjään lopahti kummallisesti halu keskustella ukrainan nälänhädästä.
Olisikohan syynä se kuinka tov. teräksisen ehdotusta 19 elokuuta -32 ukrainan viljakiintiön vähentämisestä on aika vaikea esittää nälänhätää pahentavaksi teoksi.
"The consequences of those policies were predictable, the author of the article wrote. “Here is what a child recollected about those years: “We changed our usual food for something for available. We used to eat bush leaves instead of cabbage. We ate frogs too. My mother and my older sister died during a year.” (Jack Griffin).””
http://english.pravda.ru/world/americas/19-05-2008/105255-famine-0/
Kerro nyt kuinka ne kulakit aiheuttivat 1932-1933 nälänhädän ja Stalin ja väkivaltakoneisto eivät olleet siitä vastuussa ollenkaan?
"Stalin ja väkivaltakoneisto eivät olleet siitä vastuussa ollenkaan?"
Noniin, hyväksyttiinkö tov. teräksisen ehdotus 19 elokuuta -32 ukrainan viljakiintiön vähentämisestä?
Yritätkö tuolla perustella, että Stalin ja hänen väkivaltakoneistonsa eivät olleet ollenkaan vastuussa ja syyllisiä 1932-33 nälänhätään? Miten sitten kulakit olivat syyllisiä nälänhätään?
"Yritätkö tuolla perustella,..."
Otto-ville on saanut sellaisen käsityksen että jos nälänhätä alueella vähennetään viljan poiesvientiä, niin se ei ainakaan lisää nälänhätää.
Tienkin jos "kyllä kiinnostaa" osoittaa kuinka ukrainan viljakiintiön suurentaminen vuonna 1932 olisi helpottanut ukrainan nälänhädän pienentämistä, niin otto-ville is all ears...
Tosin otto-ville ei ole vieläkään kuullut kuka olikaan se toinen henkilö joka ehdotti ukrainan viljakiintiötä pienennettäväksi vuonna 1932.
Ehkäpä "kyllä kiinnostaa" voisi tuon lukijoille paljastaa.
Eli oletko nyt sitä mieltä, että Stalin väkivaltakoneistoineen eivät olleet lainkaan syyllisiä nälänhätään? Ja oletko yhä sitä mieltä, että kulakit olivat syyllisiä?
Venäjän alue ei tuottanut edes tarpeeksi ruokaa Venäjän sosialistisen tasavallan asukeille. Ukrainassa sitä ruokaa tuotettiin yli tarpeen.
"Eli oletko nyt sitä mieltä, että Stalin väkivaltakoneistoineen..."
Otto-ville on varsin epäileväinen sen suhteen että JOS tov. teräksisen ehdotus ukrainan viljakiintiön alentamisesta vuonna 1932 olisi pahentanut nälänhätää ukrainassa ko vuonna...
Mitäs muuten "kyllä kiinnostaa" arvelee seuraavsat hänelle annetusta vastauksesta:
"tiiiixxx
23.10.2013 01:58
Ne ei suostuneet vapaaehtoisesti antamaan satoansa laiskemmille."
Ilman Hooverin ruoka-apua ei esimerkiksi lastenkoteja ja katulapsia oltaisi pystytty ruokkimaan- Venäjän sisällissodan jäljiltä jäi noin neljä miljoonaa orpoa. Stalinin, Trotskin ja Leninin painopiste kansanhuollossa oli aina armeija. Ottovale ei voi käyttää Amerikan armeijan pienuutta tekosyynä Venäjän vaikeaan tilanteeseen. On varmasti totta, että Puna-Armeija oli rauhanajan vahvuudellakin suurempi kuin 20- ja 30-lukujen Yhdysvaltojen armeija, mutta armeijalla oli muonaa yli tarpeensa Venäjällä.
Ei ollut rauhan aikaa silloin.
Lännessä oli Puolan invasio, Pohjoisessa heimosodat , Idässä Kolchak ja japsit, Etelässä Kaukasus ikuisine sotineen. Ja Hoover toimitti ruokaapua KAIKILLE osapuolille. Eniten ruokaapua sai Puola - 59 mil.
It has been clear from the very beginning on that the Russians would have to pay for the grain with Tsarist gold − and they did it with gold worth $ 12 million
Funds equalling some $60,000,000 were made available by Congressional appropriation, public charity, and Soviet government gold reserves
Että näin. Bolsut ovat maksaneet ruokaavustuksista. Vaikka ei täyden hinnan.
Maksoiko Suomalaiset?
Tuskin maksoivat edes puoliakaan. Mistähän tuon roskan lainasit. Suomi maksoi kyllä Amerikalle velkansa ja tietäisit tämän jos et olisi mahorkalla ja votkalla herneaivojasi sotkenut. On toisaalta naurettavaa verrata nelljän miljoonan ihmisen maksukykyä moni miljoonaiseen kansaan. Stalinilla oli myös varmasti helpompaa maksaa velkoja Rooseveltin devalvoitua dollarin. Ethän sinä toisaalta mitään maksukyvyistä ja delvoinneista ymmärrä. Keskity vaan aakkeeseen laakkeeseen ja punalipun heiluttamiseen humalassa.
"...ei voi käyttää Amerikan armeijan pienuutta tekosyynä Venäjän vaikeaan tilanteeseen."
Mutta otto-ville voikin muistutaa kuinka yhdysvalloissa tuhottiin ruokaa samalla kun miljoonat yhdysvaltalaiset näkivät nälkää ja Borisovin laskelmien mukaan kohtuullinen osa niistä saattoi nälkään kuollakkin.
Sensijaan mitä tulee siihen seitsemän miljoonana yhdysvaltalaisen poistumiseen yhdysvaltain kirjanpidosta, niin otto-vile ei ole vielä nähnyt jamppareiden esittävän edellämainitun poistuman aikuisten ja lapsien jakaumaa...
no mutta oletko vieläkin sitä mieltä, että Stalin ja hänen väkivaltakoneistonsa eivät olleet lainkaan syyllisiä nälänhätään 1932-1933 ja kuinkas ne kulakit oli siihen täysin syyllisiä?
Paljonhan tuolla Amerikassa oli kulkureita 30-luvulla. Amerikan kulkurit ei kuitenkaan liity millään tavalla Neuvosto-Venäjän tilanteeseen. Armeija pistettiin siellä tyhmästi etusijalle, vaikka enemmistö nuorista ja täten tulevista sotilaista ja työläisistä ei ollut asetta nähnytkään.
"Eli oletko nyt sitä mieltä, että Stalin väkivaltakoneistoineen..."
Otto-ville on varsin epäileväinen sen suhteen että JOS tov. teräksisen ehdotus ukrainan viljakiintiön alentamisesta vuonna 1932 olisi pahentanut nälänhätää ukrainassa ko vuonna...
Mitäs muuten "kyllä kiinnostaa" arvelee seuraavsat hänelle annetusta vastauksesta:
"tiiiixxx
23.10.2013 01:58
Ne ei suostuneet vapaaehtoisesti antamaan satoansa laiskemmille."
älä nyt kiertele ja kaartele. Selkeä kysymys: Oletko vieläkin sitä mieltä, että Stalin ja hänen väkivaltakoneistonsa eivät olleet lainkaan syyllisiä nälänhätään 1932-1933? Ja sitten toinen kysymys: Miksi ne kulakit oli siihen syyllisiä?
"Armeija pistettiin siellä tyhmästi etusijalle, ..."
Mutta miten on yhdysvaltain laita?
Siellähän suuren lamakauden seurauksena syntyneen nälänhädän aikana pistettiin kaupankäynti etusijalle, vaikka "redundant"-ruokatavaroilla oltaisiin voitu ruokkia nälkäisiä työttömiä yhdysvaltalaisia sensijaan että "redundant" vain hävitettiin.
Amerikka oli demokratia. Se ei ollut valmis murhaamaan kokonaisia etnisiä ryhmiä. Ei sinänsä, että ryssiltä se Baltian maiden puhdistuskaan kävi niin helposti. Batian maista kaapatut ihmiset kuljetettiin venäläiseen sisäsiittolaan nimeltään Kotlas. Kotlaksesta nämä siirrettiin määrättyihin paikkoihin.
"Oletko vieläkin sitä mieltä, että Stalin ja hänen väkivaltakoneistonsa eivät olleet lainkaan syyllisiä nälänhätään 1932-1933?"
Kuinka tov. teräkinen saattoi olla syyllinen ukrainan nälänhätään JOS hän ehdotti 19 elokuuta 1932 ukrainan viljakiintiön alentamista?
Otto-ville huomasi kyllä että halukaita kertomaan kuka oli se toinen toveri joka ehdotti myöskin ukrainan viljakiintiön alentamista ei ole ilmestynyt...
"Miksi ne kulakit oli siihen syyllisiä?"
Tässä seuraavassa:
"tiiiixxx
23.10.2013 01:58
Ne ei suostuneet vapaaehtoisesti antamaan satoansa laiskemmille." vastaaja antaa ymmärtää että kulakit OLIVAT syyllisiä ukrainan nälänhätään.
Mitäs arvelet "kyllä kiinnostaa", pitääkö paikaansa.
Mitäs lieroilua tuo on. Vastaat kysymykseen kysymyksellä. Oletko siis vieläkin sitä mieltä, että Stalin ja hänen väkivaltakoneistonsa eivät olleet lainkaan syyllisiä vuosien 1932-33 nälänhätään?
Toiseen kysymykseen kulakkien syyllisyydestä tarjoat vain jonkun toisen juttua. Eikö sinulla ole omia mielipiteitä. no ei kai, ulkoaopituiltahan nuo vaikuttavat.
"Se ei ollut valmis murhaamaan kokonaisia etnisiä ryhmiä."
Intiaaneja yhdysvallat tappoi aika suvereenisti...
"oisko pitäny"
Jos kerran yhdysvaltain kirjanpidosta katoaa vuoden -40 väestönlaskentaan mennessä noin 7 miljoonaa immeistä, niin voisi luulla että jos "redundant"nit olisi jaettu nälkää näkeville yhdysvaltain kansalaisille niin silloin yhdysvaltain vuoden -40 väestönlaskennassa ei olisi ollut...noh ainakaan niin isoa vajausta kuin Borisov sai laskennalisesti näkymään.
Vai tarkoitaako "oisko pitäny" sitä että oli vain hyvä että suuren laman seurauksena yhdysvalloista katosi ( kirjanpidosta ) 7 miljoonaa immeistä?
Noniin Neuvosto-venäjällä/ NL:ssä lapsukainen saapi edes "leivän palanen ja puumuki vettä.", mutta yhdysvalloissa lapsukaisen kohtalona on pahimmillaan kadota vuoden -40 väestönlaskennassa kirjanpidosta.
“We changed our usual food for something for available. We used to eat bush leaves instead of cabbage. We ate frogs too. My mother and my older sister died during a year.” (Jack Griffin).”
Spirit of -45 yksi kertoja kertoi kuinka hän menetti kaksi sisarustaan...
Alkuperäisia amerikkalaisia ei tapettu 30-luvulla järjestelmällisesti sen enempää kuin mustiakaan.
"Vastaat kysymykseen kysymyksellä."
Tarkoitaako "kyllä kiinnostaa" että hän ei tiedä millainen vaikutus nälänhätään on sillä jos käsketään pysäyttämään viljanvienti nälänhätäalueelta tai että jos kulakit "ei suostuneet vapaaehtoisesti antamaan satoansa laiskemmille." alueella jossa raivosi nälänhätä?
"Alkuperäisia amerikkalaisia ei tapettu 30-luvulla järjestelmällisesti sen enempää kuin mustiakaan."
Tarkoitaako "ei tappanut" että pohjoisamerikan alkuperäis-asukkaita ei olisi listitty oikein viimeisen päälle?
KKK kyllä aika järjestelmällisesti kohdisti tihutyönsä mustiin.
entäs sitten tämä:
"oisko pitäny"
Jos kerran yhdysvaltain kirjanpidosta katoaa vuoden -40 väestönlaskentaan mennessä noin 7 miljoonaa immeistä, niin voisi luulla että jos "redundant"nit olisi jaettu nälkää näkeville yhdysvaltain kansalaisille niin silloin yhdysvaltain vuoden -40 väestönlaskennassa ei olisi ollut...noh ainakaan niin isoa vajausta kuin Borisov sai laskennalisesti näkymään.
Vai tarkoitaako "oisko pitäny" sitä että oli vain hyvä että suuren laman seurauksena yhdysvalloista katosi ( kirjanpidosta ) 7 miljoonaa immeistä?
Noniin Neuvosto-venäjällä/ NL:ssä lapsukainen saapi edes "leivän palanen ja puumuki vettä.", mutta yhdysvalloissa lapsukaisen kohtalona on pahimmillaan kadota vuoden -40 väestönlaskennassa kirjanpidosta.
“We changed our usual food for something for available. We used to eat bush leaves instead of cabbage. We ate frogs too. My mother and my older sister died during a year.” (Jack Griffin).”
Spirit of -45 yksi kertoja kertoi kuinka hän menetti kaksi sisarustaan...
On se täysin liero tyyppi. Kyllä tässä työmieskin hermostuu noihin luikertelijoihin. Taas Otto-Vale vastasi kysymykseen kysymyksellä, vaikka minun käsitykseni mukaan kysymyksiin vastataan vastauksilla. Otto-Villellä ei riitä kantti oman mielipiteen ilmaisemiseen vaan vääntelyyn. Koita nyt olla kerrankin rehellinen ja vastaa suoraan. Oletko siis sitä mieltä vieläkin, että Stalin ja hänen väkivaltakoneistonsa eivät olleet ollenkaan vastuullisia Neuvostoliiton1932-33 nälänhätään? Ja toinen suora kysymys: Oletko yhä sitä mieltä , että kulakit olivat syyllisiä.
Yritä nyt vastata, äläkä mene kenenkään selän taakse.
NKVD murhasi 30-luvulla pelkästään yli miljoona ihmistä ampumalla. Enemmistö uhreista oli kansallisten vähemmistöjen jäseniä. KKK ei varmaan päässyt lynkkauksissa edes tuhanteen. Myönnän, että voin olla väärässä, mutta on aivan selvää ettei KKK päässyt lähellekään NKVD:n tai Einsatzgruppenin tasoa vähemmistöjen vainoamisessa. KKK myös joskus kosti raiskauksen hirttämällä mustan. Tämän ovat Amerikan tummat miehet myöntäneet. NKVD:n mökistään hakema suomalainen tai kerrostalosta raahattu juutalainen eivät olleet tehneet pahaa valtiolle sen enempää kuin Stalinillekaan.
"Taas Otto-Vale vastasi kysymykseen kysymyksellä..."
Tarkoitaako "kyllä kiinnostaa" että hän ei tiedä millainen vaikutus nälänhätään on sillä jos käsketään pysäyttämään viljanvienti nälänhätäalueelta tai että jos kulakit "ei suostuneet vapaaehtoisesti antamaan satoansa laiskemmille." alueella jossa raivosi nälänhätä?
Mtä tulee kysymykseen noiden noin 7 miljoonan tilastoista kadonneen yhdysvaltalaisen jakautumiseen aikuisiin ja lapsiin, niin:
"However, if we take the age pyramid and distribute the people according to their dates of birth, it becomes apparent that 5.5 million children and two million grown-ups are missing from the 7.5 million. So, those two million people could not have been non-existent – as they had been born. They could only die."
http://rt.com/usa/interview-with-boris-borisov/
Ovatpahan osaneet pitää sen haisevan suunsa kiinni. Nälkä on vieläkin muistissa. Ei pääse arojen limanuljaska valehtelemaan Nikolai verisen jumalallisuudesta ja Lenin-sedän voittamattomuudesta. Virolaisten, latvialaisten ja puolalaisten mukaan Puna-Armeijan "sotilaat" söivät vuonna 1919 lähes kaikkea missä henki pihisi.
Kyllä osa puolueen jäsenistä näki myös nälkää. Kaganovits tunsi lyhyen läskin mussika Nikita Rustosen jo vuodesta 1918 lähtien. Silti se vaan kengän koputtajan pallopää Nikitan Galina vaimo kuoli nälkään. Stalinin ensimmäinen eukko kuoli myös Venäjän keisarikunnan takapajuisuuden takia. Kyllä siis puolueen jäsenet teki uhrauksia. Sisällissodassahan ei toisaalta juuri asioita käsitelty puolueen näkökulmasta. Trotskia ja Leniniä ohjasi työväenluokan ja talonpoikien etu.
Olipa nuo "anti-imperialistiset" soturit jaloja. Osaatko muuten sanoa miksi Suomesta ja Baltian maista eivät joukkojaan kotiuttaneet. Tämänkin ottovale osaisi liittää Amerikan 30-luvun tilanteeseen.
"Ovatpahan osaneet pitää sen haisevan suunsa kiinni."
Ei ihan siltä näytä:
"However, if we take the age pyramid and distribute the people according to their dates of birth, it becomes apparent that 5.5 million children and two million grown-ups are missing from the 7.5 million. So, those two million people could not have been non-existent – as they had been born. They could only die."
http://rt.com/usa/interview-with-boris-borisov/
Tuon mukaan yhdysvalloissa 7.5 miljoonasta kirjanpidosta kadoneesta yhdysvaltain kansalaisesta olisi ollut lapsia noin 5 miljoonaa.
Näyttääpi siltä kuin NL:ssä lapsukaiset sentään saivat hätätilanteessa ( esim suomalais-sakalais piirityksen aikana ) "leivän palanen ja puumuki vettä" ja yhdysvalloissa hätätilanteessa ei sitäkään...
Ei ole tullut kuin kysymyksillä vastausta. Etkö uskalla ottaa kantaa omissa nimissäsi.
Pelkkää kieroilua.
Ryssän valehtelua. Eivät tainneet lähettää ryssät hätäapua?
Miten ihmeessä tämä ääliö yrittää liittää vuoden 1921 Neuvosto-Venäjän tapahtumat 30-luvun Amerikan tapahtumiin.
"Ei ole tullut kuin kysymyksillä vastausta."
Tarkoitaako "kyllä kiinnostaa" että hän ei tiedä millainen vaikutus nälänhätään on sillä jos käsketään pysäyttämään viljanvienti nälänhätäalueelta tai että jos kulakit "ei suostuneet vapaaehtoisesti antamaan satoansa laiskemmille." alueella jossa raivosi nälänhätä?
Lahtari unohtaa kertoa miten Lenin pelasti Venäjän. Lenin julisti maahan työvelvollisuuden ja kotiutti ison osan armeijasta. Puolueen suuri nero osasi järjestää resurssit oikein. Muutaman miljoonan oli kuoltava koko kansan pelastumisen turvaamiseksi. Lahtari unohtaa, että vaikea tilanne oli maan sotaan vieneen Tsaarin ja tämän hännytelijöiden syytä.
Pelastihan se. Se pelasti niin kovasti, että vasta Breznevin aikana tule maaseudulle sisävessat. Sisävessoja liekö Siperiassa vieläkään.
"You must bear in mind that those who died are in the lowest stratum of the American society – either had been poor, or became poor and failed to get out of this level. Try to find research details about the death rate among homeless people in Russia now – you will encounter big difficulties. You may find, but that may take a long time. And you will hardly find anything in newspapers, despite the fact that mortality among the homeless is there. And it’s about citizens of Russia and most likely the number of those dying is big."
http://rt.com/usa/interview-with-boris-borisov/
Kukaan Putinin virallista mölytoosaa usko.
"Kukaan Putinin virallista mölytoosaa usko. "
Tuossa otto-ville aikaisemmin lainaamassahan borisov vertasi yhdysvaltain tilastoista kadonneen/nälkäänkuolleen yhdysvaltain kansalaisen kohtaloa venäjän koditomien kohtaloon.
Toisinsanoen yhdysvalloissa pidettiin 30-luvulla suunnilleen yhtäpaljon ääntä noin 7 miljoonasta yhdysvaltain tilastoista kadonneesta/nälkään kuolleesta kun venäjällä kuolleista kodittomista, millä borisov perusteli sen että kuinka helposti 7 miljoonaa voi kadota ihmisten/ tietoisuudesta.
Tavallaan samaa voisi soveltaa suomeenkin.
Mikäli suomi ei olisi hävinnyt sotaansa vuonna -44 ja sen seurauksena paavolainen ei olisi aloittanut tutkimaan punaisten ja valkoisten kuolemia, niin olisiko noin 30 000 tuhannen suomalaisen punikin & sellaiseksi luokitellun kohtalo kadonnut suomalaisten tietoisuudesta joskus 80/90-luvuilla?
Mitä sä nyt höpötät taas. Miten 30-luvun Amerikka ja sodan jälkeinen Suomi liittyy vuoden 1921 Neuvosto-Venäjään. Kysytäänpä tollolta näi. Jos englantilaiset eivät olisi kuunnelleet idiootti Lloyd Georgea ja pistäneet kaikki voimansa Neuvosto-Venäjän kaatamiseen, niin miten sitten olisi käynyt. Lloyd George oli muutenkin tyhmä mies Ranskan johtajien tavoin. Englannissahan oli peräti yleislakko vuonna 1926.
Venäläisten vihana purkautuva alemmuuden tunne amerikkalaisia kohtaan johtuu juuri tuollaisista tapahtumista. Alaskan myynti ja vuoden 1921 pelastus vieläkin kirvelee. Amerikkalaiset on luovempia, pidempiä ja muutenkin parempia ihmisinä ja kansana.
"Venäläisten vihana purkautuva alemmuuden tunne amerikkalaisia kohtaan johtuu juuri tuollaisista tapahtumista."
Miksiköhän jenkit eivät sitten itse onnistuneet löytämään kyseistä 7 miljoonan yhdysvaltain kansalaisen tilastollista reikää?
Mikäli suomi ei olisi kärsinyt kesän -44 tappiotaan, niin silloin Jaakko Paavolainen tuskin olisi alkanut tutkimaan parikymmentä vuotta myöhemmin sitä että kuinka paljon todellisuudessa kuoli punaisia ja sellaiseksi luokiteltuja.
Myöskin olisi mitä ilmeisemmin jäänyt nuorten vasemmistolaisuus liike jäänyt tulematta 60/70-luvun taitteessa siinä voimassa jossa se sitten tuli ja siten edes se tietoisuus suomen kansan vuoden 1918 suoneniskusta, jota oli työväenliike 20-luvulla kerännyt, olisi jäänyt viemättä eteenpäin.
Semmoisessa tilanteessa on sitten ajan kysymys kuinka nopeasti olisi suomessa käynyt kuin yhdysvalloissa, eli tietoisuus noin 30 000 immeisen kohtalosta olisi siirtynyt kansakunnan tietoisuudesta historian hämärään...
tarkoitatko niitä Stalinin 1937-1938 Itäkarjalassa murhauttamia suomalaisia. Suurin osahan näistä kommareista vietiin kuopan reunalle saamaan niskalaukaus. Kullervo Manner vietiin toki leirille käsittelemään radioaktiivisia aineita ja hän kuoli säteilysairauteen.
Koska koko ryssän artikkelin on samanlaista paskaa kuin aivosi. Yhtään amerikkalaista lähdettä et ole esittänyt.
"Suurin osahan näistä kommareista vietiin kuopan reunalle saamaan niskalaukaus. "
Tarkoitaako napsutiinimme ns stalinin vainot itäkarjalassa 1937-38 tapahtuivatkin valkolahtareiden toimesta suomessa vuonna 1918?
Eihän valkoiset onnistuneet tappamaan aseisiin nousseita punikkeja ollenkaan niin tehokkaasti kuin Stalinin nk. kolmikot , jotka raastoivat kommunistit asumuksistaan ja teloittivat nämä siviileiksi ryhtyneet niskalaukauksella.
"Yhtään amerikkalaista lähdettä et ole esittänyt. "
Miksiköhän jenkit eivät sitten itse onnistuneet löytämään kyseistä 7 miljoonan yhdysvaltain kansalaisen tilastollista reikää?
Eipä ole vielä vastausta löytynyt...
"Eihän valkoiset onnistuneet tappamaan aseisiin nousseita punikkeja..."
Näköjään "kuula kalloon"kaan ei kykene todistamaan kuinka vuoden 1937-38 ns stalinin vainot olisivat tapahtuneet valkolahtarien toimesta vuonna 1918.
Anna amerikkalainen lähde noille tilastoille tai lopeta ryssän valheiden massapostitus!
"...tai lopeta ryssän valheiden massapostitus!"
Mitäpäs jos herra/neiti "...jälkeenjäänyt" osottaisi missä kohtaa borisov on väärässä.
Ryssä väittää käyttäneensä Amerikan tilastoja. Kukaan muu paitsi kaltaisesi vanha dementoitunut paskaläjä ei usko sitä. Wikipedian mukaan muuten Amerikan väestö kasvoi 30-luvulla. Täten stallari logiikkaa mukaillen mitään nälkäkuolemia ei koskaan ollutkaan.
"Kukaan muu paitsi kaltaisesi vanha dementoitunut paskaläjä ei usko sitä."
Sittenhän herra/neiti "...down syndro" todistanee että borisov EI käyttänyt yhdysvaltain tilastoja todistaessaan yhdysvaltain tilastoissa esiintyneen noin 7 miljoonan yhdysvaltain kansalaisen mentävän aukon.
"Another online scandal has been gathering pace recently. Wikipedia, the free encyclopedia, deleted an article by a Russian researcher, who wrote about the USA’s losses in the Great Depression of 1932-1933."
http://english.pravda.ru/world/americas/19-05-2008/105255-famine-0/
Koska pravda on totta kirjoittanut? vain jotkut stallarijämät uskovat moiseen. Esitäppä joku muu kuin venäläinen lähde.
Muistaakos siege sen kerran kun julisti kuinka NL:n tiedot petrovski jamin tappioista olivat epäluotettavia?
Koeta nyt ottovale kaivaa ne amerikkalaiset tilastot esiin. Muistatko muuten miten ryssät yritti muutama vuosi sitten Titanicista esitettyä pätkää käyttää todisteena sukelluksistaan Baikalin pohjassa.
Onko "kuka paljasti" siis sitä mieltä että tilastot suomalaisten aiheuttamista tuhoista Petrovski Jamissa löytyvät yhdysvalloista?
Well done "kuka paljasti",
Well done indeed...
Kyllä sitä aina suomalaista enemmin uskoo kuin venäläisiä luikuripoikia.
Eipä näytä ainakaan vielä löytyvän Petrovski jamin tappiotilastoja yhdysvalloista, niinkuin "kuka paljasti" tuossa ylempänä väittää...
Arojen saasta saa yleensä paljon pahaa aikaan nälkäisenäkin. Titanic-huijaukset ja suurlähetystön bordelli sotkut parkkisakkoineen päivineen on pienti siitä mihin tasankokansalainen pystyy.
Näköjään "kuka paljasti" ei ole vielä löytänyt Petrovski jamin tappiotilastoja yhdysvalloista, vaikka siihen suuntaan antoi ymmärtää...
Nyt ottovale yrittää kääntää aiheen epäonnistuttuaan surkeasti todistamaan amerikkalaisilla lähteillä siteraamansa "totuudenpuhujan" Totuudessa kirjoittaman totuudeksi.
"Nyt ottovale yrittää kääntää aiheen epäonnistuttuaan..."
Sepä ei ollut otto-ville joka keksi mennä väittämään kuinka Perovski jamin tappiotilastot löytyisivät yhdysvalloista...
Se nyt on ihan sama mistä löytyy. Hitlerin oppien mukaanhan Neuvostoliitto ja Yhdysvallat olivat yhden kolikon kaksi puolta. Hitler piti Wall Streetiä syypäänä maailman ongelmiin. Se lienee teikäläisillä yhteistä.
"Se nyt on ihan sama mistä löytyy."
Ei nyt ihan, jos tarkoituksena on löytää Petrovski Jamin tappiotilastot.
Jos "kuka paljasti" yrittää näkemystensä mukaisesti etsiä Petrovski jamin tappiotilastoja yhdysvalloista, kun ne ovatkin venäjällä, niin voi olla että "kuka paljasti" ei ko tilastoja löydä.
Et siis pysty esittämään amerikkalaisia tilastoja 30-luvulta. Kunnon autistin tavoin intät samaa lausetta viestistä toiseen peittääksesi oman tyhmyytesi.
"Et siis pysty esittämään amerikkalaisia tilastoja 30-luvulta."
Heh, se ei edeleenkään ollut otto-ville joka keksi mennä väittämään kuinka Perovski jamin tappiotilastot löytyisivät yhdysvalloista...
Pillereitä se venäläisten enemmistökin popsii.
Viheliäisillä venäläisillä on kova kostonhimo amerikkalaisia kohtaan tämän tapauksen johdosta. Putin kärjessä käkättää ja ilkkuu kun mikäkin kateellinen pohjanmaalainen kyräilijä. Idiootti toki samalla tavalla kuten tukijussitkaan eivät tajua, että Amerikan tilanne vaikuttaa myös öljyn ja maakaasun hintaan.
On se kyllä kumma miten itä ei koskaan pärjää omillaan. Ukraina on ehkä Euroopan viljavinta seutua. Nälänhädästä toiseen silti vaan hypitään tautiepidemioineen päivineen.
"Pillereitä se venäläisten enemmistökin popsii. "
Tämän mukaan:http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/ts-masennuslaakitys-yleistynyt-suomessa-vauhdilla/974749
popsii suomalaisetkin pillereitä...
Ettei yhdistävä tekijä ole se että sekä suomi että venäjä on markkinatalouksia?
"On se kyllä kumma miten itä ei koskaan pärjää omillaan."
Eipä näköjään yhdysvallatkaan.