KANANUGETIT NUGETIT TEURASJÄTETTÄ !

"Heikkilä oikeassa".

Syöttävät jätteitä ja suolaa hölmöille.


Tutkijat paljastivat kananugetit pitkälti teurasjätteeksi
6.10.2013 22:41 18
Jani Kaaro
EVAN-AMOS / WIKIMEDIA COMMONS
Tutkijat totesivat että kananuggetit sisältävät pääosin suolaa, sokeria, rasvaa ja teurasjätettä.
Tutkijat totesivat että kananuggetit sisältävät pääosin suolaa, sokeria, rasvaa ja teurasjätettä.
Mississippin yliopiston tutkijat ovat selvittäneet, mitä kahden amerikkalaisen pikaruokaketjun kananugetit pitävät sisällään. Vastaus on, että enimmäkseen jotakin muuta kuin lihaa.

Tutkijat lähestyivät kananugettien salaisuutta samoin menetelmin kuin patologi selvittää sairaan sisäelimen tilaa. He säilöivät nugetin formaliiniin, värjäsivät kudokset ja analysoivat sen siivu kerrallaan.

Tulokset osoittivat, että ensimmäisestä nugetista puolet oli lihasta ja toinen puolet rasvaa, verisuonia, hermokudosta, nahkaa ja sisäelinten kalvoja. Nugetissa numero kaksi lihasta oli 40 prosenttia. Loput olivat rasvaa, rustoa ja luuta.

Tutkimusta johtanut tohtori Richard DeShazo sanoo, että kananugetit ovat siipikarjateollisuuden sivutuote, joka sisältää pääosin suolaa, sokeria, rasvaa ja teurasjätettä.

Tutkimuksessa tosin analysoitiin vain kaksi nugettia kahdelta eri valmistajalta, eikä se kerro esimerkiksi suomalaisten kananugettien laadusta. Sekin olisi kuitenkin mahdollista selvittää itsenäisessä tutkimuksessa.

Tutkimuksen julkaisi American Journal of Medicine.

15

386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "mummeli""

      Mitähän valmiit lihapullat sisältävät? Niitäkin syötetään varsinkin lapsille.

    • No kaikkihan...

      Tuon nyt tietää, kaikki valmis ruuat on tehty jostain jäännöksistä.
      Ei suomessa teetetty ruoka ole hyvälaatuista, se on vaan sellainen myytti...

    • vatsan puru

      ainahan kaikki jämät syötetään duunari porukalle.

    • xvsaasfd

      lidlistä saa ihan oikeasta kanasta tehtyjä nugetteja!

      • kuka ne lidlin

        nugetit on tutkinut ?


      • sddsafsdf
        kuka ne lidlin kirjoitti:

        nugetit on tutkinut ?

        ne on ihan fileestä tehty, eikä mistään jauhetusta moskasta.


      • Jaa vanhaa
        sddsafsdf kirjoitti:

        ne on ihan fileestä tehty, eikä mistään jauhetusta moskasta.

        kengänpohjafilettä, simppukaviaarin kanssa. Epäilyttävää.


    • olutta päälle

      Minusta nugetit ovat herkkua ja ravintosisällöltään erinomaisia itselleni. Kunnon majooneesia kanssa, niin kyllä lähtee.

    • hyvälle maistu

      kyllä sitä ennen imeksittiin luista rustoakin, oli nälkä ja kova...

    • haluaa lisää

      Nugetit, ranskalaiset, hampurilaiset ja pizzat ovat ravintoni. Voin mainiosti.

    • Tosi on

      Mitä valitatte, kun on halpaa niin ei voi olla hyvää lihaa tuotteessa. Jauhakaa itse kotona tai jauhattakaa kaupassa parasta paistia. Pitää osata vaatia laatua, kun asiakas on aina oikeassa.

      • sfgdfadfadfadfd

        ei ole asiakas aina oikeassa. ei ainakaan ollut se känninen setä, joka mamu-pitseriassa vaati kaikkia pitsoja vitosella. firman ulkopuolella oli kyllä mainos "kaikki pitsat 5e". mutta pihallehan tuo setämies joutui.

        ja jos itse luulet olevasi aina oikeassa, niin mene johonkin valtion virastoon. vaikka kelaan. kyllä huomaat äkkiä että oletkin aivan kaikessa väärässä ja tädit oikeassa.


      • Tosi on
        sfgdfadfadfadfd kirjoitti:

        ei ole asiakas aina oikeassa. ei ainakaan ollut se känninen setä, joka mamu-pitseriassa vaati kaikkia pitsoja vitosella. firman ulkopuolella oli kyllä mainos "kaikki pitsat 5e". mutta pihallehan tuo setämies joutui.

        ja jos itse luulet olevasi aina oikeassa, niin mene johonkin valtion virastoon. vaikka kelaan. kyllä huomaat äkkiä että oletkin aivan kaikessa väärässä ja tädit oikeassa.

        En minä mitään luule, vaan tiedän paras paisti on parasta. Luulo ei ole tiedon väärti. HUOM. Suomalainen sananlasku ja pitää paikkansa. Että silleen luulot pois.


    • murto-osalihatuote

      Jonkun rohfessöörin mukaan teurasjätteiden syönti on eettistä.
      Mitähän itse syönee ?

      Jos oikein hyvää liharuokaa haluaa joskus syödä, pitää ostaa luomutuotettua
      lihaa läheltä tuotantopaikkaa.

    • di mf

      söin nugetteja kauan sitten teki mieli kun kaverin penskat siitä tykkäs , minä en mautonta .. jäi syömättä


      samaa lihaa se teuras jätekin ja nivuset, tykkään syödä paistinmuikkuja, silmämunat on kivan sitkeitä ja kalanpää suurta herkkua siis ,lohenpäätä en syö, se on hötiskö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6819
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      40
      1221
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1032
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      47
      824
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      817
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      784
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      781
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      726
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      723
    Aihe