Helluntaikirkon palvelut?

Mitä palveluja helluntaikirkon jäsenseurakunnat saavat helluntaikirkolta, vastineeksi omaisuuden luovutuksesta ja säännöllisestä rahoittamisesta?

Helluntaikirkon sivulta voi lukea, että tänä vuonna palveluja on maksullinen vihkikoulutus ja maksullinen "Voimaudu Pyhästä Hengestä"-tapahtuma.

Käytännössä jäsenseurakunnat joutuvat järjestämään kaikki tilaisuutensa ja toimintansa itse.
Apua toimintaan jäsenseurakunnat saavat jonkin verran ainoastaan helluntaiherätyksen yhteisiltä yhdistyksiltä.

Jäsenseurakunnat antavat siis omaisuuden, rahoituksen ja vallan ja vastapalvelukseksi ne saavat ............................???.

5

1079

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaita-tie

      lahjaksi olet saanut lahjaksi anna, oletko lukenut tuon kohdan raamatusta? älä ole kade.

    • soitellaan

      Helluntaikirkko palvelee edustamalla kaikkia helluntaiseurakuntia.

      Helluntaikirkko palvelee tekemällä opillisia kannanottoja, mitkä kolmannet tahot saavat käyttöönsä kysyessään helluntailaisten keskeisiä oppeja.

      Helluntaikirkko palvelee hoitamalla yhteisten yhdistysten hallinnon. Ei suoraan vaan saamalla määrätietoisesti helluntaikirkkomieliset ihmiset hallinto- ja johtopaikoille.
      Tämä tapahtuu tietenkin säädetyssä järjestyksessä ja kun toisenlaisia määrätietoisesti järjestyneitä ryhmittymiä ei ole vastapainoksi.

      Sen lisäksi, että Helluntaikirkko katsoo edustavansa koko helluntaikansaa, katsoo se, kertoo, että Helluntaikirkon jäsenseurakuntien jäsenmäärä on n. 25 000.
      Tuolloin jättää ko. kirkko kertomatta että yli 17 000 on nimenomaan ollut liittymättä Helluntaikirkkoon. Moni noistakin tulee liittymään petollisten puheiden houkuttelemana, vaikka ensimmäinen ajatus heilläkin on ollut, ettei liity. Tuon asia todistaa se etteivät ole heti oma-aloitteisesti liittyneet vaikka informaation ovat saaneet.

      Satakunnan Kansa 8.10.2013, sivu 2
      "Helluntaikirkon mukaan kirkkoseurakunnissa on todellisuudessa jo yli 25 000 helluntailaista, mutta läheskään kaikki heistä eivät ole vielä allekirjoituksellaan vahvistaneet liittymistään kirkkoseurakuntaan."

      - Olipas röyhkeätä vääristelyä!

      • Tuo oli hauska juttu loppukommentteineen :).

        Se on positiivista, että tollasten kohdattujen töykeyksien jäkkeen osaa vielä pitää huumoria yllä.


    • Vaikuttaa siltä että helluntaikirkossa ei aiota käytäntöjä muuttaa.

      Helluntaikirkon vuosikokous on 16.11
      Edellisessä vuosikokouksessa puheenjohtajana toimi Oulun helluntaiseurakunnan johtava pastori Markku Tossavainen.

      Nyt hän on sairaslomalla ja tuskin ehtii terästäytyä kokoukseen.

      • keuheaa!

        Varjelkoon kertakaikkiaan mitä eksytystä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      68
      1256
    2. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      138
      1064
    3. Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä

      Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i
      Maailman menoa
      113
      714
    4. Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee

      Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku
      Tv-sarjat
      16
      621
    5. S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä

      Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant
      Maailman menoa
      22
      615
    6. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      32
      571
    7. Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen

      Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁
      Ikävä
      61
      541
    8. Mies miksi moinen vetäytyminen?

      1) Olit loukkaantunut tai suuttunut 2) Sulla oli toinen nainen 3) Luulit, etten halua jatkaa tutustumista 4) Vai joku
      Ikävä
      52
      519
    9. Mitä vit,,tua!

      Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul
      Suomussalmi
      22
      516
    10. Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta

      Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk
      Haapavesi
      63
      491
    Aihe