Miten vuokrattuna myyminen vaikuttaa huoneiston arvoon?

RexTex

Perin tuossa hiljattain kohtalaisen kokoisen kerrostaloasunnon kohtalaisen hyvältä paikalta PKS:lta. Kuulin viimeksi tänään perunkirjoitusta hoitavalta juristilta, että isot asunnot eivät nyt liiku. Yhtiön remppatilannekin on sellainen, että se vaikuttaa lähivuosina ostajien kiinnostusta alentavasti. Mietin, kannattaisikohan laittaa asunto vuokralle ja odotella parempaa suhdannetta. Minulle on epäselvää, miten asunnon myyminen vuokrattuna vaikuttaa myyntiarvoon. Kuvittelisin, että sijoittajia kiinnostavissa pienissä asunnoissa hyvin toiminut vuokrasuhde ei ainakaan haittaa. Mutta asia taitaa olla niin, että isommat asunnot eivt yleisesti ottaen kiinnosta sijoittajia? Omaksi asunnokseen ostava voi tietenkin irtisanoa vuokralaisen, mutta ymmärtääkseni irtisanomisaika on tällaisessa tapauksessa sen verran pitkä, että se on asunnon myynnille iso haitta?

1

258

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jsdfg

      Ei periaatteessa vaikuta mitenkään, mutta toki se voi joitakin oman asunnon etsijöitä karkottaa. Lisäksi kulumisella on oma vaikutuksensa.

      Jos isoja remppojakin on tulossa, suosittelisin kuitenkin myymään pois. Rempparahoja ei saa myydessä pois.

      Muista kuitenkin, että "asunnot eivät nyt liiku" -ilmiöstä suuri osa johtuu liian korkeista hintapyynnöistä.

      ps. kerrostaloasunto ei ole kiinteistö, vaikka suoli24:n ylläpito(kin) niin tuntuu luulevan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      301
      1238
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      309
      1183
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      958
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      87
      924
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      909
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      889
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      742
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      13
      604
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      577
    Aihe