Vertaistukipalstoja vanhemmille joiden lapsella mt-ongelma?

Rosetta1234

ADHD, Asperger, dysfasia, autismi, kehitysvamma, diapetes - näitä sairastavien lasten vanhemmat saavat tukea ja ymmärrystä. Toki väite, joka ei aina pidä paikkaansa. Mutta useimmiten kuitenkin verrattuna siihen, jos lapsella on jonkinlainen mielenterveysongelma. Silloin on turha ymmärrystä odottaa, vaikka ongelmat voivat olla paljon pahempia kuin edellä mainituissa muissa kuin psyyken sairauksissa.

Mutta asiaan... Yritin etsiä jonkinlaista keskustelufoorumia netistä etsiä vertaistukipalstaa tms., mieluiten suljettua, foorumia, jossa vanhemmat, joiden lapsella on mielenterveysongelmia voivaat jakaa ajatuksia. Mutta en löytänyt!

Onko asia edelleenkin niin tabu, ettei siitä voi puhua? Ongelmaisia lapsia löytyy ja paljon... Vai onko vika siinä etteivät vanhemmat halua puhua asiasta, koska pelkäävät että heitä vain syyllistetään?

Tietääkö kukaan tällaisia keskustelupalstoja??

3

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+1

      www.aspalsta.net

      Lienee ainoa suomenkielinen. Ongelmaksi keskustelun tekee se, että monet kirjoittajista on aspergereita ja omaavat valtavat defenssit oireyhtymää kohtaan. Käytännössä keskustelu on siellä täysin mahdotonta joten suosittelen kääntymään englanninkielisiin palstoihin mikäli kielitaitoa on.

      Käytännössä jonkun assin negatiiviseksi mieltämä ominaisuus jää täysin käsittelemättä, koska syntyy metakeskustelu siitä onko se välttämättä aspergerista kiinni. Siitäkin huolimatta, että se olisi ihan yleisesti tunnettu piirre.

      • Rosetta1234

        Aspalsta:han on aspergerin oireyhtymän omaaville henkilöille...

        Mielenterveysongelmahan on aivan toinen asia, sitähän asperger ei ole vaan neurologinen häiriö.

        Mielenterveysongelma/häiriö/sairaus lapsella tuntuu olevan sellainen TABU ja vanhemmille niin suuri HÄPEÄ, että siitä ei voi puhua MISSÄÄN. Vai mitä?


      • MinussaVaiYmpärillä?
        Rosetta1234 kirjoitti:

        Aspalsta:han on aspergerin oireyhtymän omaaville henkilöille...

        Mielenterveysongelmahan on aivan toinen asia, sitähän asperger ei ole vaan neurologinen häiriö.

        Mielenterveysongelma/häiriö/sairaus lapsella tuntuu olevan sellainen TABU ja vanhemmille niin suuri HÄPEÄ, että siitä ei voi puhua MISSÄÄN. Vai mitä?

        Asperger kuuluu autismin kirjoon ja autismista on käytetty ennen nimitystä lapsuuden skitsofrenia. Periaatteessahan voidaan toki ajatella, että mielenterveysongelmatkin ovat aivojen neurologinen, kemiallinen tai miksei vaikka hormonaalinen häiriö?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      55
      7194
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      122
      3929
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3846
    4. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      52
      2605
    5. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      59
      2255
    6. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      36
      2092
    7. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      249
      2032
    8. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      2
      1872
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      35
      1653
    10. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      80
      1352
    Aihe