Pyhää sotaa poliittisin keinoin

Mitä mieltä olette Ranskan päätöksestä uskonnollisten symbolien suhteen.

Tulisiko tuo poliittinen päätös laajentaa koskemaan koko EU:n aluetta vahvistetuin direktiivein.
8253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

KRISTINUSKON JUMALA ON MYÖS SODAN JUMALA
2.Moos. 15:3
"Herra on sotasankari, Herra on hänen nimensä."

5.Moos.20:1
"Jos lähdet sotaan vihollistasi vastaan ja näet hevosia ja sotavaunuja ja sotajoukon, joka on sinua suurempi, niin älä pelkää heitä, sillä Herra, sinun Jumalasi, on sinun kanssasi, hän, joka johdatti sinut Egyptin maasta."


Kristinuskon jumalaa, Aabrahamin, Iisakin ja Jaakobin jumalaa kutsutaan sodan jumalaksi koska sota ja sodan tapahtumien kulku on jumalan käsissä. Sodanlopputulos ei ole sotilaiden ja kenraalien hallinnassa, vaan maailman historian tapahtumat ovat jumalan ohjauksessa.

Saar.9:11
"Taas minä tulin näkemään auringon alla, että ei ole juoksu nopsain vallassa, ei sota urhojen [vallassa]... vaan aika ja kohtalo kohtaa kaikkia."

Room. 9:16
"Niin se ei siis ole sen vallassa, joka tahtoo, eikä sen, joka juoksee, vaan Jumalan, joka on armollinen."


Eikä pelkästään maailmanhistoria ole jumalan kädessä, vaan jumala on säätynyt jokaiselle ihmiselle päivän jona hän kuolee. Kuka kuolee sairauteen, kuka tapetaan, kuka kuolee onnettumuudessa (vain itsemurha on ihmisen omassa kädessä, ja silloinkin vain sen yritys). Kaikkialla läsnäoleva Jumala ottaa vastuun myös kuolemastamme, sillä juuri hän elämän meille antoikin.

5.Moos. 32:39
"I and I alone, am God; no other God is real. I kill and I give life, I wound and I heal, and no one can oppose what do."

Äänestä
  • Meniköhän asian vierestä ? ? ? ? ?

    Äänestä

  • Johan saatiin asiaan muslimin möläys. Ei tainnut kuitenkaan käsittää mistä oli edes kysymys. Niinhän niille käy yleensä.

    Äänestä

suomalainen sananlasku kuin "Maassa maan tavoilla tai maasta pois." En nyt oikein tiedä voisiko tätä laajemmin soveltaa, kun meilläkin tapoja on niin monenlaisia?

Äänestä

helluntaikirkon, jos siinä ei enää sallittaisi käyttää ristiä symbolina ?

Äänestä
  • Jehovalaisilla ei taida olla mitään symboleja, joten niiden riviä muutosten tuulet tai myrskyt ei horjuta.

    Äänestä

2.Mooseksen kirjan 20 luvussa on "kymmenen käskyä". Siitä löytyy seuraava kohta:

Älä pidä muita jumalia minun rinnallani

Älä tee itsellesi jumalankuvaa ÄLÄKÄ MITÄÄN KUVAA, älä niistä, jotka ovat ylhäällä taivaassa, älä niistä, jotka ovat alhaalla maan päällä, äläkä niistä, jotka ovat vesissä maan alla.

ÄLÄ KUMARRA NIITÄ ÄLÄKÄ PALVELE NIITÄ. Sillä minä, Herra, sinun Jumalasi, olen kiivas Jumala, joka kostan isien pahat teot lapsille kolmanteen ja neljänteen polveen, niille, jotka minua vihaavat; mutta teen laupeuden tuhansille, jotka minua rakastavat ja PITÄVÄT MINUN KÄSKYNI."


Onko Ranska saattamassa yllä mainittua säännöstä voimaan lainsäädöksin? Miten pitkälle Ranskan lainsäädäntö etenee ko. asian suhteen? Eteneekö se käsittämään kaikkia uskonnollisia symboleja?
- ristiä?
- päänpeittäviä päähineitä?
- ikoneja?
- pyhiä kuvia ( neitsyt maria, pyhimykset)?
- kuunsirppejä?

Leviääkö poliittinen suuntaus myös EU:n direktiiveihin?

Äänestä
  • vatikaanin alaisena uskonnollisissa päätöksen teossa, siitä se lähtee, maailman uskonto, joka on täysin vailla sisäistä hengellisyyttä, muotojumalisuus ulkokultaisuus, politiikan jatkeena jolla saadaan ote valtaviin ihmismassoihin, ja se luo edellytykset antikristuksen tulolle ja ilmestymiselle politiikan taivaalle.

    Nyt kun ilmassa leijuu jo se, että amerikka erkanee yhä vaan kauemmas EU:n tavoitteista poliittisella ja kaupallisella rintamalla, syntyy Daielin kirjan pohjois ja etelämaiden kuninkaat, jotka ehkä tulevat antikristuksen alaisuudessa käymään keskinäisiä sotia, vatikaanista ohjataan koko touhuilua, ja saadaan aikaan paljon vahinkoa.
    Amerikka vähentää tukikohtiaan euroopan alueelta, ja on jo vetämässä suuria joukkoosastoja kotiin.

    Kiinasta on tulossa merkittävä talousalue, joka ei jää EU:lta eikä amerikalta sivuun, kiina käyttää suosiotaan hyväkseen ja jakaa yhä enemmän amerikkaa ja EU:ta erilleen toisistaan.

    Sopimuksia ja liittoja syntyy kuin sieniä sateella, sitoudutaan, mutta ei pidetä sitoumuksista kiinni, omanedun tavoittelun takaia, Danielin kirja puhuu liitoista ja siitä miten liitot tulee särkymään.

    Kaikki teokset suurelta osin joita on kirjoitettu lopunajan tapahtumista menee roskakoriin, sillä syntyy asetelmia joita ei ole edes osattu kuvilelakkaan, juuri EU:n ja atlantin takaisten , etupäässä amerikan kanssa liitot purkaantuvat suurien poliittisten ja taloudellisten intressien takia.
    Neuvostoliiton vallan muuutos jo romutti suuren määrän ennutuskirjallisuutta.
    Danielin "kymmenvaltioliitto" saa aivan uudet rajat, rooma on yksi ja määräävä tekijä asiain edetessä, vatikaani tulee ottamaan vallan uskonnollisuudellaan, siksi vatikaanissa patistetaan vanhaa paavia luopumaan "tiarastaan" että saataisiin asiat rullaamaan nykyisellä ajattelulla, nykyinen paavi on osaltaan hillinnyt tulevien tapahtumien etenemistä. Hän on ehkä se ainut koko paavikaartissa joka on ollut jonkin verran tosissaan puheistaan ja ekumeenisita haluistaan.
    uuden paavin myötä ekumeniaa kyllä tulee olemaan, mutta sillä ei ole mitään tekemistä hengellisyyden kanssa.

    Mutta,ennen kaiken tämän sekasortoisen ajan tuloa tulee Hän joka tuleva on, eikä sitten enää viivyttele, ja pelastaa seurakuntansa tulevasta vihasta.
    Uskovat ovat turvassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysymys teille kirjoitti:

Mitä mieltä olette Ranskan päätöksestä uskonnollisten symbolien suhteen.

Tulisiko tuo poliittinen päätös laajentaa koskemaan koko EU:n aluetta vahvistetuin direktiivein.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu