Jehovan todistajat ja mielenterveysongelmat

O+9

Miksi Jehovan todistajien täytyy pitää salassa Jehovan todistajuutensa esimerkiksi mielenterveyshoitojen yhteydessä? Eihän Jehovan todistajatkaan säästy aina stressaavilta tilanteilta,kuten esimerkiksi työpaikkakiusaamiset tai naapurien kiusaamiset,jotka voivat aiheuttaa mielenterveysongelmia. Vai oletetaanko,että kum on Jehovan todistaja,niin on immuuni kaikille mielenterveysongelmia aiheuttaville tapahtumille? Monet tulevat todistajiksi maailmastakin,ja ovat voineet kokea paljon traumaattisia kokemuksia.

20

1675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siiri V.

      Lahko tuottaa uskontojen uhrien tuki r.y:n suurimman asiakasryhmän

      Entiset todistajat muistelevat suuriksi itsemurhalukuja. Seurakunnathan ovat pieniä, kuin koululuokkia ja tapaukset tulisi siten olla harvinaisia.

      Australialainen tutkimus on vahvistanut mielisairaudet lahkossa normaalia yleisemmiksi. Syyksi arvioidaan stressiä paljojen sääntöjen noudattamisesta, ja tietysti niiden muuttumisesta. Jota paitsi muutokset ovat pöyristyttäviä. Ennen ei saanut itkeä hautajaisissa (sitä ei kai saanut kokea, vaan tuli ajatella lahkon oppien mukaisesti jolloin se olikin hyvä asia ?) Sitten lahko sanoi että onkin (jehovan kanavana ?) löytänyt Raamatusta kohdan, että Jeesuskin itki Lasarusta, joten saatte sitten tekin itkeä.

      Tuosta itkukiellosta löytyy sellainen valokuva aaac:n uutisista (veljesseura.org) jossa todistaja nauraa kuin Hangon keksi kun puoliso makaa vieressä arkussa verensiirtokiellon uhrina.

      • pyhä liitto

        Minä puolestani olen kuullut ongelmien pakenemista alkoholiin. Ongelma on paljon vaiettua laajempi ja koskettaa jopa alle 30-vuotiaita todistajia. Sääli, miten moni tuore avioliitto muuttuu parissa vuodessa kulissiavioliitoksi. Toinen dokaa, ja toinen katsoo vierestä, kun ei voi erotakaan...

        Minu vilpittömät rukoukseni lähtee näiden todistajien säälittävään elämään!


      • vaikka heti

        Australialainen tutkimus ei ole todistanut mielisairauksia todistajuudessa sen yleisemmiksi. Ole hyvä äläkä levitä väärää tietoa, se voidaan tulkita kiihottamiseksi kansanryhmää vastaan.
        Loppuosa viestistäsi kertoo enemmän sinusta ja omasta lahkostasi kuin todistajista. Ja se viesti ei ole mitänä hyvää. Oletko ajatellut hakeutua hoitoon, tunnut olevan sen tarpeessa.


      • Puoskarilaki_puuttuu

        Monessa suomalaisessa uskonlahkossa on ihmisiä jotka simuloivat mielenterveyden ongelmiaan uskonnonharjoittamiseen piiloutuen. Siellä saa rauhassa ja jopa oman porukan sitä kannustaessa ja tukien mitä ihmeellisempiä kouristeluita, kielilläpuhumisia, todisteluja demoneista, pahoista riivaavista hengistä ja helvettilöistä sekä henkilön päivittäisiä yhteydenottoja suoraan jumalaan itseensä...
        Monet saarnamiehet jopa kannustavat kahdenkeskisissä istunnoissaan, näitä herkiksi suggestiolle huomaamiaan henkilöitä raamatusta ottamillaan yksittäisillä lauseilla ja sanoilla mitä hulluimpiin suorituksiin.
        Kun se kerran on sanassa kirjoitettu ja se ihmisen käyttäytyminen tulee jumalasta, eihän se voi olla mitään hulluutta vaan taivaallista pyhyyttä.
        Lopputulemana näillä herkemmillä henkilöillä on valitettavasti usein joutuminen psykoosiin ja siitä seuraava pitkähkö mielensairaus hoitolaitos jaksoineen.
        Sairaalassa saadaan kaveri sitten takaisin maanpäälle ja takaisin normielämään ammattiauttajien toimesta.
        Kunnes taas tulee saarnamiehen ja porukan kutsu jumalaa palvelemaan....


      • Kalskeenkari

        Tuosta tulikin ihan mieleen lahko demonijuttuineen.
        Semmoinenkin vartiotorni löytyy jossa kielleskellään verensiirtoa sillä perusteella, että siinä siirtyisi verenluovuttajan persoonallisuus verensiirron vastaanottajaan.


    • veli mutru

      Jehovan todistajilla ei ole milloinkaan esiintynyt mielenterveysongelmia! Kyseessä on pelkästään mailmallisten ihmisten vitsaus!

      • hjkkämnb

        Ei kyllä todellakaan pidä paikkaansa,että Jehovan todistajilla ei ole mielenterveysongelmia. Moni on joutunut kokemaan kovia,ja siitä ne obgelmat yleensä tulevat. Ne koskevat kaikkia ihmisiä Jehivan todistajat mukaan lukien.Uskonto ei suojaa,jos joutuu toisten ihmisten henkisen väkivallan kohteeksi.


    • jt mies

      Oletteko te parjaajat koskaan miettineet miten hyvää todistustyötä te teette ?

    • Etteenpäiksen

      Mitä muuten parjaaminen tarkoittaa ?

    • osaan lukea

      huhhahei,mielenterveyshoitojen yhteydessäkö siis kysytään:
      mihin uskontoon kuulut, ja jt valehtelee? muahhahhahh....

      http://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/2010442#h=13:0-15:807

      wt-lehdis on paljon matskua mielenterveydestä ja
      usein niis kehoitetaan menemään ammattiauttajien luo ja hyväksymään lääkitys.

      lukutaitoinen sen näkee, osoitteesta
      www.jw.org

      tietämättömyys aiheuttaa kaikenlaisia luuloja....

      • No ei

        Mutta sairaalassa kysytään,että mitä ruokia ei mahdollisesti syö. Ja siinä tietysti sanotaan,että ei syö veriruokia,kun on Jehovan todistaja. Sitä ei varmaan saisi sanoa?


      • ei kuulu sulle
        No ei kirjoitti:

        Mutta sairaalassa kysytään,että mitä ruokia ei mahdollisesti syö. Ja siinä tietysti sanotaan,että ei syö veriruokia,kun on Jehovan todistaja. Sitä ei varmaan saisi sanoa?

        mt-toimistossa ei ainakaan kysytä uskontoa.
        eikä psykiatri sitä kysy.


      • No ihan varmasti kuuluu
        ei kuulu sulle kirjoitti:

        mt-toimistossa ei ainakaan kysytä uskontoa.
        eikä psykiatri sitä kysy.

        No ihan varmasti kuuluu,jos olen potilaana mielisairaalassa,ja tullaan kysymään,onko ruokia,joita en syö. Katsos sairaalassakin syödään ruokaa ihan niin kuin kotonakin. Ja toisen kysyjän kysymykseen vastaan,että ei,ei sairaalaan joudu,jos ei veriruokia syö,mutta monilla ihmisillä on ruokia,joita he eivät syö. Sairaaloissa kysellään sitä siksi,että heille voidaan antaa tilalle muuta. On allergiaa,uskonnollisia syitä (muslimit,Jehovan todistajat esim.) ym. syitä.


    • no huhhuh

      **Miksi Jehovan todistajien täytyy pitää salassa
      Jehovan todistajuutensa esimerkiksi mielenterveyshoitojen yhteydessä?**

      aivan virheellinen tieto tuollainen.

      hämmästyttävää,
      millaisia outoja käsityksisä ihmisillä
      onkaan todistajista ihan nykypäivinä, nettiaikakaudella.

    • infovaje

      Aloitus on aivan virheellinen olettamus.

      Disinfoa joka syntyy tietämättömyydestä.

    • lukutaito rules

      Aloitus todellakin perustuu väärään olettamukseen ja
      tietämättömyyteen.

      Lukutaitoinen saa selville paljon ko.asiasta
      esim jt verkkokirjastosta ,
      www.jw.org

    • Zirkonium

      Jos joku väittää, ettei jehovan todistajissa esiinny tavallista enemmän mielenterveysongelmia niin hän ei kyllä tiedä mistä puhuu.

      Kaksi (otan nimimerkeiksi A ja B) siskoani meni jehovan todistajiin. Heillä kummallakin oli miehet jehovan todistajista. Omista siskoistani näin, kuinka heistä ajan kanssa hävisi se perusiloisuus ja hauskuus, mitä heissä oli ennen jehovan todistajiin liittymistä. Aika vei tilanteen siihen, että toinen siskoistani A yritti itsemurhaa. Onneksi se epäonnistui. Kuitenkin jehovissa ollessaan hän sairastui skitsofreniaan. Hän eli A erosi itse jehovista. Hänen miehensä, joka kuului jehoviin teki ovi- ym. työtä varmasti enemmän kuin moni muu. Mutta hän teki siskolleni A kerta toisensa jälkeen väkivaltaa, sekä henkistä että fyysistä.

      Toinen siskoni B sairastui myös jehovan todistajissa skitsofreniaan. Hänen jehovantodistajamiehensä teki itsemurhan. Heidän poikansa, joka kuuluu jehoviin on täysin vailla omaa persoonallisuutta siis iloton, synkkä, apaattinen.

      Kaikkiaan olen nähnyt sivusta seitsemän jehovan todistajiin kuuluvan ihmisen_- siis kahden siskoni perheen- totaalin romahtamisen. Nuo kaksi siskojeni perhettä ovat selvät hedelmät jehovan todistajien ahdistavasta ja eksyttävästä opista. Harhaopista eli lahkosta.

      Jehovat ovat harhaoppi, jonka hedelmät, joista osan olen kuvannut todistavat että jehovat ovat vaarallinen, ahdistava, ihmiselämän riistävä, eksyttävä, armoton, luonnoton ja valheellinen oppi.

      Muut sisareni ja minä olemme Luojan kiitos pysyneet terveinä. Eli mistään sukusairaudesta ei voida puhua koskien skitsofreniaa joihin jehovasiskoni sairastuivat.

      Jehovat ovat yhteiskunnalle kalliiksi tuleva lahko.

      Hyvää kirjallisuutta jehovista ovat kirjat: 1. Jehova vai Jeesus 2. Vartiotorni, Valtakunta Uudessa Valossa

    • Jaspero

      Zirkonium 27.5.2018 23:26

      "Jos joku väittää, ettei jehovan todistajissa esiinny tavallista enemmän mielenterveysongelmia niin hän ei kyllä tiedä mistä puhuu. "

      "Hyvää kirjallisuutta jehovista ovat kirjat: 1. Jehova vai Jeesus 2. Vartiotorni, Valtakunta Uudessa Valossa "

      Tuossa kirjassa 2 kerrotaan yhdestä tutkimuksesta, jossa on todettu lahkossa esiintyvän mielisairauksia enemmän kuin normaaliväestössä.

    • Anonyymi

      Onhan tämä uskonto kautta historian lupaillut mm.maailmanloppua, mutta yllättäen sitä ei koskaan tullutkaan. Soopaa..

    • Anonyymi

      Lahkot vetävät puoleensa jo lähtökohtaisesti epävakaita ihmisiä, ei niihin aikuisiällä täyspäiset juuri liity. Lahkon vaatimukset, manipulointi ja ristiriidat ovat sitten omiaan aiheuttamaan ja pahentamaan mielenterveysongelmia.

    Ketjusta on poistettu 25 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      461
      8248
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      116
      5677
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      116
      4701
    4. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      212
      4579
    5. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      35
      4509
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      55
      4023
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3890
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      79
      3772
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      44
      3700
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      87
      3528
    Aihe