Ajattelin että kun vain enää 27% kirkon tutkimuksen mukaan uskoo kristinuskon jumalaan niin miksi tällaisessa sivistysvaltiossa ylipäätään tuota taikauskon pesäkettä enää elätetään? Miksi ihmiset kuuluvat kirkkoon ja maksavat sille ja antavat tuollaisen hölmöyden elää ja olla? Luulisi että melkein jokainen haluaisi pois taikauskon Suomesta.
Miksi kirkkoa elätetään?
Mistä johtuu?
28123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Taikausko ei ole sama asia kuin jumalusko.
On se useimmissa tapauksissa.
Kaikki taikausko ei ole jumaluskoa. Mutta kaikki jumalusko on taikauskoa ja täyttää myös taikauskon kriteerit aivan samalla tavalla kuin vaikka yliluonnollinen uskomus että tikapuiden alta käveleminen tuottaa huonoa onnea.
"Taikauskoksi kutsutaan tavallisesti käsityksiä, joiden mukaan ihmisen ja yhteisön elämässä ja luonnossa ilmenee yliluonnollisia voimia, joita ihminen pystyy määräkeinoin hallitsemaan"
Wikipedian määritelmä ei ainakaan kaikkeen jumaluskoon matsaa. Millasta määritelmää käytät ite taikauskolle?
Väität siis jumalan olevan taika?
"Wikipedian määritelmä ei ainakaan kaikkeen jumaluskoon matsaa. Millasta määritelmää käytät ite taikauskolle? "
Hyvinhän se natsaa.
"Väität siis jumalan olevan taika? "
Joudut käyttämään vähän korkeampaa logiikkaa, kuin pelkkää sanan korvaamista toisella, ymmärtääksesi.
Tämä on määritelmä jota kristityt käyttivät muista uskonnoista.
Harva taitaa kuvitella hallitsevansa yliluonnollisia voimia vaikka olisikin jumaluskoinen.
Rukous on yritys vaikuttaa yliluonnollisiin voimiin.
Eivät kaikki jumaluskoiset edes rukoile.
Ei niin, mutta rukoilu ja muut palvontamenot ovat taikauskoa. Tuskinpa kovin moni jumaluskoinen elää uskovaisena, niin ettei koskaan pyydä jumalaltaan jonkinlaista jeesiä.
Mistä johtuu?
>>>Miksi kirkkoa elätetään?
Sivistysvaltiossa pitää olla sivistyneitä ajatuksia. Eihän se muuten olisikaan sivistysvaltio. Sinä et nätä ymmärtävän mitään sivistyksestä. Ehkä et olekaan sivistynyt. Saisit olla hieman varovaisempi huudellessasi.
Kaikki ovat saanet kuunnella sinun idiotismiasi jo ikuisuudet. Kauanko haluat jatkaa itsesi nolaamista?
Varmaankin siihen asti kunnes esko potkaisee lusikan nurkkaan.
miinus sataviisikymmentä :D ei helvetti repesin :D
Kirkosta tässä on kysymys eikä minusta. Kirkko on kestänyt pystyssä jo 2000 vuotta. Kyllä se kestää vielä teidänkin vihoittelunne.
Kestäähän se vihottelun, mutta taipuu silti nykyajan maallisen yhteiskunnan edessä. Vaikka konservatiivit yrittävät jarruttaa kehitystä kynsin ja hampain.
Luopuminen Jumalan sanasta kaataa lopulta kansan kirkon. Kirkko on radikalisoitunut homojen, feministien ja riivaajien tyyssijaksi. Radikaalit liberaalit luovat painetta kirkon ja valtion naittamiseen. Tuo akti huipentuu siihen, kun viimeinen raamatullinen heitetään ulos hurmosmenoista.
Kirkosta on tullut irvikuva Raamatun mukaiselle kristillisyydelle. Lähtekää pois sieltä, ettette saastuisi irvokkaasta menosta. Varokaa kirkkoa, joka huoraa maailman kanssa.
Ei Suomessa ole kansankirkkoa, vaan valtionkirkko.
Sinä se vaan jatkat tuolla ihmisvihamielisellä linjallasi. Vaihda välillä levyä.
Kristittyjen vainot alkavat kansan kirkosta.
Miten sellainen kirkko, joka vastustaa raamatullista, kristillistä tapaa katsoa maailmaa, pysyisi pystyssä? Homoille ja feministeille on jo monia instituutioita, joten mikä ihmee vimma heillä on vallata kirkko? Ei se kristinusko siihen lopu, että kirkko pakotetaan mukautumaan maailmaan(homojen ja feministien tahtoon). Kristityt menevät vapaisiin suuntiin, joissa vielä saavat ilman vainoa olla kristittyjä.
Suomen kansankirkon käy kuin Ruotsin. Ruotsissa kirkot tyhjenivät.
Vain yhdessä kymmenestä kirkossa järjestetään kerran kuussa jokin tilaisuus lisäksi kirkkoja on muutettu moskeijoiksi. Ihmisiä ei kiinnosta mennä kirkkoon, joka mielistelee maailmaa. Suolaton kirkko joutaakin moskeijaksi vallan mainiosti. Olisihan se sääli jättää tilat tyhjilleen.
Minun puolestani voit mennä minne haluat, mutta valtionkirkko tulee ennen pitkää katoamaan yhdistykseksi yhdistysten joukkoon.
En ymmärrä mikä homoissa ja feministeissä sinua niin kovasti suututtaa, että pitää vuosikausia jankuttaa tuota samaa.
”valtionkirkko tulee ennen pitkää katoamaan yhdistykseksi yhdistysten joukkoon.”
Kirkko ja valtio on ollut ennekin yksi ja sama instituutio.
Uusateistit ja liberaalit sokeuttaan pyrkivät luomaan samanlaisen entisaikojen instituution. Alun perin kirkko/seurakunta syntyi valtiosta erillään olevana. Uskonnottomien tavoite on ollut aina yhdistää kirkko valtioon, ja niin on nytkin.
Raamatullinen kristillisyys pitää automaattisesti kirkon erillään valtiosta, koska jumalaton maailma ei siedä suolaa. Vasta kun suola on käynyt mauttomaksi, kirkko voidaan yhdistää valtioon.
Pappisviran edellytys tulee olemaan se, että pappi ei usko Jumalaan, eikä Raamattuun. Tällä hetkellä puolet kansan kirkon papeista eivät usko. He ovat vapaa-ajattelijoita, uskonnottomia ateisteja. Puolet työpaikoista tulee siis vielä jakoon, joten ateistien kannattaa olla tarkkana, ettei unelma-ammatti mene ohi suun.
Voisitko edes joskus pysyä tosiasioissa?
"Miksi kirkkoa elätetään?"
Se antaa paljon työtä hassuille ihmisille. Esimerkiksi papit ovat todella viihdyttäviä sanoessaan: "Kärsikää te syntiset!" Kyllä sellaisesta pitää maksaa ja paljon. Kuka tahansa maksaisi vaikka tuplaten, jos pyydettäisiin. Eikö pitäisi tehdä asiasta oikein kansalaisaloite, jotta kansa saisi maksaa kyllikseen?
Kirkkoa elätetään siksi että se on alkukantainen jäänne ja loinen yhteiskunnassamme mutta se kuihtuu ja kuolee pois aikanaan.
Psykoosi on vakava mielenterveyden häiriö, jossa henkilön todellisuudentaju hämärtyy ja vääristyy usein karkealla tavalla siten, että henkilöllä on huomattavia vaikeuksia erottaa tosi epätodesta.