Jos miehet joutuu armeijaan niin sitten naiset lottakouluun

Sureva Haukka

Sehän olisi näin tasa-arvonaikana ihan perusteltua...vai mitä?Tietysti nainen saisi valita meneekö Lottakouluun vai armeijaan silti ja sama siviilipalvelus vaihtoehto mukaan. Nyt sentään eletään 2013 lukua!Vai vastustaako joku tälläistä mahdollisuutta? Sama tilanne molemmille..mutta toivoisin myös saman palkkauksen työelämissä molemmille. Itse en käynyt armeijaa kuin viikon ja sivaria en ollenkkaan..mutta minulla oli syyt.

4

143

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghfxytrgtrterfdgdffv

      Hah hah hah haaaaaaaaaah

    • pimeyden sydän

      Maanpuolustuksessa ei ole kyse mistään tasa-arvosta vaan maanpuolustuksesta. Se että naisten pitäisi mennä armeijaan on saivartelua. Jos helvetti pääsee taas irti ja joudutaan takaisin keskiajalle kuten about 75 vuotta sitten, niin useampikin sivari kyselee miten pääsee vapaaehtoisena väkeen.

      Eurooppa on paska paikka. Tällä mantereella on pimeä sydän. Viimeisen 60 vuoden aikanakin Unkari, Pohjois-Irlanti ja Serbia ovat olleet sen lyöntejä. Täällä asuvilla on pakko olla jotain millä puolustaa itseään. No ruotsalaisia puolustetaan tietty me niinkuin 1700-luvullakin.

      • höpötät

        " Se että naisten pitäisi mennä armeijaan on saivartelua. "

        Ei ole mitään saivartelua, että Suomessa harjoitetaan näin törkeää sukupuolisyrjintää.

        Euroopan sydän on kaikkea muuta kuin pimeä käytännössä täysin sodattomalla 2000-luvulla, konfliktejakin on ollut viimeisen 60 vuoden aikana vähemmän kuin koskaan tunnetun historian aikana. Pohjois-Irlanissakin on nykyään melko rauhallista, entisistä separatistijärjestöistä on tullut jokseenkin normaaleja rikollisjärjestöjä, ts. terrorismia ei juurikaan ole eikä toiminnan takana ole enää niinkään ideologiset perusteet.


      • gfhgfhgfhfghgfh

        Kyllä se tuo pelkästään miehillä oleva armeijavelvollisuus vasta keskiajalta onkin..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      266
      4793
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      81
      3237
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      38
      2766
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2533
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1807
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1600
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      94
      1378
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1015
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      988
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      100
      946
    Aihe