Kauniainen ( ruotsiksi Grankulla eli Kuusikumpu) on puhtaasti ruotsinkielisten omistama ja yksinvaltaisesti hallitsema kaupunki keskellä Espoota. Osaako kukaan teistä selittää, miksi Kauniainen ei ole koskaan ottanut vastaan yhtään somalipakolaista, eikä tule koskaan ottamaankaan? Ja miksi Kauniainen ei ole koskaan ottanut vastaan yhtään minkäänlaista pakolaista yhtään mistään maasta?
Miksei KAUNIAISISSA (Grankulla) asu mamuja?
Selitys?
14217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Siellä voi olla esimerkiksi Bideen tai Thorsin kavereita.
Ehkä siellä ollaan älykkäämpiä kuin muualla Suomessa, koska eivät ole ottaneet mamuja. Tai sitten siellä vaan kuunnellaan enemmän kuntalaisten toiveita siinä asiassa kuin muualla? Jos kaikissa kunnissa toimittaisiin samalla tavalla, niin silloinhan mamuja ei suomeen rahdattaisi lainkaan.
Vai että paikka, jossa asuu suurinpiirtein pelkkiä virkamiehiä, on jotenkin muuta suomea älykkäämpi?
Siellähän asuu näitä perseen karvoja, jotka ovat suomesta tehneet tämän nykyhuoran.
Eli miksi he asuttavat mullaheja ja sullaheja muualle suomeen mutta eivät omaan naapurustoonsa?
Kun ne näitä koneinsinöörejä niin rakastavat, ottaisivat nyt ihmeessä avokätisesti heitä myös omiksi naapureiksi, rakkaudella.
Ei Kauniaisissa asuvat viranomaiset pysty määräämään muiden kuntien päättäjiä ottamaan pakolaisia vastaan. Nämä pakolaisten vastaanottamispäätökset tehdään aina kunkin kunnan kunnanvaltuustoissa.
Taidat olla hivenen tietämätön asioista?
Suurin osa Suomen kunnista ei ole ottanut vastaan mamuja. Suurin osa Suomen kunnista on suomenkielisiä.
Varmasti on maahanmuuttajia monissa sellaisissakin kunnissa, joihin ei ole otettu pakolaisia.
oo mamu, entä kun tai toivottavasti jos, pikkukunnat yhdistetään niihin isompiin joissa on jo mamutusta?
Kansainväliset finanssiroistot haluavat multikulti-kuntia hallinnoitavakseen sitten kun he ostavat Suomen konkurssipesän.
Se konkurssi on edessä pelkästään korkovelkan rakenteellisten vaikutusten suhteen. Korkoja varten ei Euro-järjestelmässä luoda yhtään rahaa olemaan, joten ne varat on pakko ottaa reaaliomaisuudesta, tai antaa ihmiset maksuksi, kansainvälisille kohtalonleikkien toteuttajille hauskuuttamaan heidän tylsiä vanhuuspäiviä.
Eihän karjalan evakoillakaan ollut asiaa ruotsinkielisille alueille sodan jälkeen.
Jos luet Paasikiven päiväkirjat, niin löydät sieltä maininnan, että Paasikivi ei olisi halunnut karjalaisia lainkaan Suomeen, vaan että heidät oltaisiin jätetty rajan taakse.
Missään päin Suomea ei haluttu ottaa karjalaisia vastaan, vaan Suomen valtion piti silloin pakottaa kunnat vastaanottamaan heitä. Karjalaisia kutsuttiin yleisesti "ryssiksi", myös suomenkielisten taholta.
Siellä ruotsinkieliset homoilee ja lesboilee ja muutenkin irstailee. Annetaan niiden nauttia rauhassa.
Ketjusta poistettiin jälleen täysin asiallisia kommentteja, onko ällöpito siirretty Tallinnaan luku ja laskutaidottomille pissiksille !
Late Lapista. SSSS Ry!
Mamu tulee sanasta maahanmuuttaja, monet maahanmuuttajat eivät ole pakolaisia ollenkaan, eli kysymys pitäisi olla asetettu Miksei Kaniaisisa asu pakolaisia? Maahanmuuttajia Kauniaisissa saattaa asua hyvinkin.
Kauniaisissa ei asu pakolaisia, koska kunnanvaltuusto on siellä niin päättänyt. SUURIMMASSA osassa Suomen kuntia EI olla pakolaisia vastaanotettu. Kauniaisten toiminta on pikemminkin sääntö kuin poikkeus.
Ei muuta kuin paskaa niskaan heillekin: valtio voisi päättää, että sinne sijoitetaan parikymmentätuhatta somalia, irakilaista, afgansitanilaista, syyrialaista, romanian mustalaista. Näin Ruotsissakin tehdään, ja jostain tuntemattomasta syystä kuntien talous on romahduspisteessä, vaikka maahanmuutto on rikkaus.