JOULUPUKIN MUSTA APULAINEN = RASISMIA.

265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyseessä on toisaalta vanha ja "viaton" perinne, mutta itse perinteen juuret ovat sinänsä hieman rasistisella pohjalla kyllä, joten nykyaikaina tuossa voidaan kyllä aiheellisestikin nähdä rasismia.

Ei ihan yksinkertainen asia siis.

Äänestä

Murjaanien kuningas lähtee Hollannistakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


VOI PERKELE. kirjoitti:

http://yle.fi/uutiset/hollannissa_ilmiriita_joulupukin_mustasta_apulaisesta_-_yk_pohtii_rasismivaitteita/6891339

Eiköhän tuollainen ala olla jo liian sairasta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu