Ovatko Katainen kumppaneineen edennyt liian pitkälle? Iltalehti uutisoi tänään että kansanedustajat saavat isyys-äitiyslomillaankin täyttä palkkaa. Ja muutkin etuisuutensa kun huomioidaan- sekä palkankorotuksensa omatoimisesti sekä sen, mihin jamaan ovat kansalaisemme laittaneet elinkustannuksien korotuksineen, ovatko jotkut tahot saaneet tarpeekseen ja suunnittelevat likvidointia, hmm. Viime aikoina on tehty paljon ase- ja räjähdetakavarikkoja, kuten alla olevassa uutisoinnissakin. Näitä räjähdetakavarikkoja ei mielestäni ole vielä muutamia vuosia sitten ollut ainakaan julkisuudessa esillä näin suuria määriä..
Iltalehti tänään:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013102217635868_uu.shtml
Attentaattiako maassamme suunnitellaan?
1
80
Vastaukset 1
- von Lagerbom
Maamme verotuksesta.. Siksikö maksamme polttonesteistä 5 prosenttia veroja, että Katainen kumppaneineen voi jakaa varoja mm Kreikkalaisten tukemiseen- ja taitaapa nekin tukieurot päätyä rikollisella tavalla vallan muualle kuin mihin on tarkoitettu. Omia kansalaisiamme siis poliitikkomme riistävät, ulkomaille jaetaan vastikkeetonta rahaa..
Kotimaa-lehden uutisointia tänään:
Tämä on harvinaista herkkua – polttoaineiden hinnat ovat Suomessa pitkän aikavälin vertailussa laskusuunnassa.
Autoilijat saavat tällä hetkellä nauttia aavistuksen edullisemmasta polttoaineen hinnasta, selviää Öljyalan Keskusliiton kuluttajahintaseurannasta. Lokakuun 15. päivän kuluttajahinta oli yleisimmälle 95 E 10 –bensiinille 1,621 euroa litra. 98 E 10 –bensiini maksoi viisi senttiä enemmän, 1,671 euroa ja dieselöljy 1,508 euroa litra.
Viime vuoden vastaavan ajan hinnat olivat korkeammalla. Koko viime vuoden keskiarvohinnat olivat samassa järjestyksessä 1,663, 1,717 ja 1,544 euroa litra, eli polttoaineet ovat tällä hetkellä nelisen senttiä edullisempia kuin viime vuonna keskimäärin.
Rutkasti veroja
Pumppuhinnat olisivat aivan eri luokkaa, jos polttoaineita ei verotettaisi niin raskaasti. Kuluttajahinta saadaan, kun perustuotteeseen lisätään polttoainevero, huoltovarmuusmaksu ja arvonlisävero. Näiden osuus oli 95 E 10 –bensiinissä 93,7 senttiä, 98 E 5 –bensiinissä 96,0 senttiä ja dieselissä 75,5 senttiä litrassa. Veroluonteisten maksujen osuus on siten bensiinissä noin 57 prosenttia ja dieselissä noin 50 prosenttia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l236738- 67655
Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36610Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34538En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45427- 30424
- 38416
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona27396- 37387
- 41371
