on ilmestynyt senkin jälkeen. Syntymäpäivänäni, tasan tarkalla syntymäajankohtanani myös. Jeesus on lempeäkatseinen ja hyvin armollinen. Hänen sylinsä, kosketuksensa on sanoinkuvaamaton.
Kolme vuotta sitten Jeesus
ilmestyi minulle
8107
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ilmestyi minulle
vastaus
Ilmestyi koska olet hälle kallis arvoinen,kärsi syntisivuoksi kuoleman sinunkin puolesta,hän haluaisi viedä ijankaikkiseenelämään.
Uskoo ken tahtoo. Höpöhöpöä se silti on.
asiana sitä luokkaa, ettei minun tarvitse edes väitellä asiasta. Olet mitä olet.
Olen mikä olen.
ristittyä
Nimi kristityt ovat samassa asemaassa kuin,tämän maailman ihmiset,vailla toivoa elävä epätoivossa mitä seuraavaksi tapahtuu.
Erossa ijankaikkisesta elämästä,on sanottu laiska ei kunnian kruunua voita.
minussa on mm. risti, merkitty olen.
Sana rististä on hulluutta niile jotka menevät,kadotukseen,meille jota uskomme se on Jumlan voima.
Oletkohan kokenut samaa mitä minäkin olen saanut Jumalan armosta kokea? Ihmeiden tapahduttua ne alkuaikoina tulivat merkkipäivinä. Myöhemmin muinakin päivinä.
Ennen työni alkamista, eli siinä vaiheessa, kun Jumala oli vasta alkanut kasvattamaan minua Poikansa, eli Sanansa tuntemiseen, sain minäkin nähdä Jeesuksen. Se oli niin kirkas ja selkeä näky, että pidin sitä ensin totena, enkä käsittänyt sitä näyksi. Myöhemmin käsitin sen näyksi.
Jeesus ilmestyi eräänä kevätaamuna tien reunaan, ollessani menossa työhöni. Hän oli pukeutunut Paimenen vaatteisiin ja Hänen ympärillään oli lampaita. Lampaat katsoivat Jeesukseen, ei minuun. Jeesus katsoi minuun ja se katse oli täynnä lempeyttä ja rakkautta. Huumoariakin katseesta näkyi ja pukeutuminenkin osoitti Herran huumorintajun. Hänellä oli juuri sellainen asu, mitä usein kuvataan olleen Israelin maan paimenilla ja sauva Hänellä oli kädessään.
Työstä palatessani kyselin ihmsiltä, että onko tällä perällä paimen ja lampaita. Kaikki sanoivat, että ei ole. Hiljalleen näkemäni kirkastui minulle näytetyksi näyksi ja ja käsitin sen tarkoituksen. Se tarkoitti sitä, että Jeesus käski minun ruokkia Hänen lampaitaan niin, että ne eivät käännyt koskaan katsomaan minuun, vaan kääntyvät katsomaan Jeesukseen.
Näystä kului vuosia ennen kuin työ alkoi. Ensin Jeesus piti minua kotiseurakunnassani kasvamassa lähes kakikymmentävuotta ja sen jälkeen lähetti kirjoittamaan palstoille ja aina pyrin muistamaan sen, että käännän kaikki, jotka vähänkin minua kuulevat, kääntämään katseensa Jeesukseen.
Minäkin olen nähnyt Jeesuksen näyssä. Kun tämä tapahtui ensimmäisen kerran, niin en myöskään (kuten edellä oleva kirjoittaja) ymmärtänyt sitä näyksi. Tajusin sen vasta myöhemmin. Näkyjen merkitys on monesti selkiintynyt minulle vasta jälkeenpäin. Joskus taas olen ymmärtänyt näyn samalla hetkellä kuin olen sen nähnyt. Joistakin näyistä en ole vielä päässyt selvyyteen, mutta eikõhän niidenkin tarkoitus vielä selviä.