Se joka on aikoinaan keksinyt lehtipuhaltimet, pitäisi viedä sen kuuluisan saunan taakse. Sillä h******n koneella roiskitaan autojen kyljet parkkipaikoilla, talojen seinät on kurassa, raja-aidat samaten,.Eikä siinä vielä kaikki, hautausmailla puhalletaan hautakivet pa***seksi. Ja vielä se hirveä meteli päälle. Haravat on keksitty aikoja sitten. Palkatkoon lisää porukkaa töihin, sillä siitä selvii, joka hemmolle haravat käteen ja töihin.
Lehtipuhaltimien kirous
järjenkäyttösallittu
13407
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kohta sillä alkaa lumitöiden hoito.Siinä saa hiekoitussepelitkin kyytiä.Kesällä mopopojat pitää meteliä, syksyllä ja talvella lehtipuhaltimet.
Taitaa hermo olla kiree,helpota vähän.
Minkäs toiset sun kireille hermoilles voi.Hae hoitoo ammattilaisilta.
Varsinkin aamuisin lehtipuhaltimen on erittäin ärsyttävää. Jotkut innokkaat huoltomiehet kun aloittavat pärryyttämisen jo kuuden jälkeen ennen seitsemää.
Ennen seitsemää on puhaltimen käyttö kielletty.
http://www.hyvinkaa.fi/Tiedostot/AYR_Ympäristö_luonnonsuojelu/Ympäristö_ja_luonnonsuojelu/Liitetiedostot/YMPSUMÄÄRÄYKSET 2009.pdf
Aika hölmön näköistä touhua tuo lehtipuhaltimen käyttö välillä tosiaan on.
Erään liikekiinteistön edustalla ei tarvitse kovin montaa lehteä olla, kun jo ollaan puhaltimen kanssa niitä putsaamassa pois.
Kauhea meteli ja käry. Saman asian voisi hoitaa katuharjaa käyttäen, varsinkin kun ei ole mistään suuresta lehti / roskamäärästä kyse.
Taitaa puuttua harjat ja haravat nykyään huoltoyhtiöiden työvälinevalikoimasta.
Puhaltimien kanssa kohkaaminen alkaa jo elokuussa. Ensimmäinen keltainen lehti putoaa maahan, niin silloin alkaa rynnäkkö. Pienemmälle määrälle lehtiä riittää harava. Ei sitä yhtä lehteä tarvitse puhallella pitkin katua.
Oli pakko ostaa lehtipuhallin. Ainoastaan siksi,, koska sitä vihataan niin paljon.
Nyt voin suositella sitä kaikille. On tosi kätevä laite. Haravaa ei tarvi enää käyttää.
Vielä huoltoyhtiöiden hommista; Päivänselvää on että talojen pihat on lehtipuhallinta apuna käyttäen tunteja nopeampaa. Pakko kun heidän on ehtiä samanaikaisesti moneen paikkaan ,mieti sitä. Valitus kun on lumitöistäkin jos joskus joutuu muka hankien keskelle jos ei just sinun pihaasi ensimmäisenä ehdi putsata..
Varmasti oisit roinottamassa jos yhtiövastikkeet tai tapauksessasi vuokra nousisi lisätunneista. Kärystä senverran, helpompaa on kaukaa katsella kun toiset on lähellä "melua ja käryä"
jk. Milloin näet syksyllä yhden lehden?
Tuskin kukaan kerran-pari tehdystä suuremmasta lehtipuhaltimen avulla tehdystä syyssiivouksesta rutisee.Enempi on kyse joka-aamuisesta yhtä lehteä jahtaavasta esityksestä.Eikä kukaan tilaaja rutise vaikka piha ei olisikaan nuoltu viimeistä lehteä myöten.
Samaa mieltä "Nuolla ei tarvitse" kanssa. Jopa vesisateella puhallin pärähtää käyntiin 6:30 joka arkiaamu. Kaiken huippu oli maanantaiaamuna viikko takaperin, kun oli pakkasta ja joka paikka jäässä, myös ne maahan pudonneet lehdet oli jäätyneet kiinni, mutta ei kun puhallin käyntiin ...
Mitä kummaa kun ei ole vielä rutistu jouluvaloista ,sehän on se jokavuotinen ajatusten sisältö ,kun ei muutenkaan pyyhki hyvin.
Katsos, kun jouluvalot eivät pidä meteliä eivätkä haise. Ne ovat hiljaisia valon ja ilon tuojia.
Varsinkin ne asennetaan tyylikkäästi ja asiallisina.