2. Jumalattomien ylpeyden tähden kurja kärsii, takertuu heidän punomiinsa juoniin.
3. Sillä jumalaton kerskaa omista himoistansa, ja kiskuri kiroaa, pilkkaa Herraa.
4. Jumalaton sanoo ylvästellen: "Ei hän kosta". "Ei Jumalaa ole" - siinä kaikki hänen ajatuksensa.
5. Hänen hankkeensa menestyvät joka aika. Sinun tuomiosi ovat korkealla, kaukana hänestä; kaikille vastustajilleen hän hymähtää.
6. Hän sanoo sydämessään: "En horju minä, en ikinä joudu onnettomuuteen".
7. Hänen suunsa on täynnä kirousta, petosta, sortoa; tuho ja turmio on hänen kielensä alla.
8. Kylien vaiheilla hän istuu väijyksissä, hän murhaa salaa syyttömän. Hänen silmänsä vaanivat onnetonta.
9. Kätkössään hän väijyy, niinkuin leijona pensaikossa, hän väijyy hyökätäksensä kurjan kimppuun; hän saa kurjan kiinni, vetää hänet verkkoonsa.
10. Hän kyyristyy, painautuu maahan, ja onnettomat joutuvat hänen kynsiinsä.
11. Hän sanoo sydämessään: "Jumala sen unhottaa, hän on peittänyt kasvonsa, hän ei sitä ikinä näe".
12. Nouse, Herra, kohota kätesi, Jumala! Älä unhota kurjia.
13. Miksi jumalaton pilkkaa Jumalaa? Miksi hän sanoo sydämessään: "Et sinä kosta?" psalmi10
"Ei hän kosta". "Ei Jumalaa ole" - siinä kaikki hänen ajatuksensa."
3. Sillä jumalaton kerskaa omista himoistansa, ja kiskuri kiroaa, pilkkaa Herraa.
4. Jumalaton sanoo ylvästellen: "Ei hän kosta". "Ei Jumalaa ole" - siinä kaikki hänen ajatuksensa.
5. Hänen hankkeensa menestyvät joka aika. Sinun tuomiosi ovat korkealla, kaukana hänestä; kaikille vastustajilleen hän hymähtää.
6. Hän sanoo sydämessään: "En horju minä, en ikinä joudu onnettomuuteen".
7. Hänen suunsa on täynnä kirousta, petosta, sortoa; tuho ja turmio on hänen kielensä alla.
8. Kylien vaiheilla hän istuu väijyksissä, hän murhaa salaa syyttömän. Hänen silmänsä vaanivat onnetonta.
9. Kätkössään hän väijyy, niinkuin leijona pensaikossa, hän väijyy hyökätäksensä kurjan kimppuun; hän saa kurjan kiinni, vetää hänet verkkoonsa.
10. Hän kyyristyy, painautuu maahan, ja onnettomat joutuvat hänen kynsiinsä.
11. Hän sanoo sydämessään: "Jumala sen unhottaa, hän on peittänyt kasvonsa, hän ei sitä ikinä näe".
12. Nouse, Herra, kohota kätesi, Jumala! Älä unhota kurjia.
13. Miksi jumalaton pilkkaa Jumalaa? Miksi hän sanoo sydämessään: "Et sinä kosta?" psalmi10
"Ei hän kosta". "Ei Jumalaa ole" - siinä kaikki hänen ajatuksensa."
Vastaukset 68
Vanhimmat
Oletko aina ollut harhainen?
Suurimman osan elämästäni olin, kunnes Jeesus avasi silmäni.
Mites sinä? Oletko ollut aina harhainen?
''Suurimman osan elämästäni olin, kunnes Jeesus avasi silmäni. ''
Jeesus avasi silmäsi ja asensi niihin todellisuussuodattimet.
''Mites sinä? Oletko ollut aina harhainen?''
Toistaiseksi harhani ovat rajoittuneet satunnaisiin juoppohulluuskohtauksiin. Erona sinun ja minun harhoissa, on se, että minä tiedän harhani harhoiksi, sinä et.
Psa. 137:9 "Autuas se, joka ottaa sinun pienet lapsesi ja murskaa ne kallioon!"
Hieno mies tuo teidän jumalanne, onnea palvomiselle :)
Palvata se Jumalani pitäisi ei palvoa tai valvoa tuollaisen takia..
Aina on helppo repiä irti jakeita asiayhteyksistään.
Psalmissa 137:9 on kyse oikeudenmukaisuuden toivomisesta. Babylonille, jonka armeijat olivat julmasti murskanneet juutalaislapset kallioon ja samalla pilkanneet Israelin Jumalaa, toivotetaan samaa kohtaloa. (Huomaa, että katkelma on ihmisen tunteenpurkaus Jumalan edessä, ei Jumalan kehotus tehdä muukalaismuksuista muusia.)
Siinä tuleekin hyvin esiin kristinuskon etiikka, halveksutaan muita ja ylistetään itseään.
Tarkoittaako tuossa katkelmassa "jumalattoman" ajatus siitä että jumala kostaa, hänen omaa luuloa asiasta että jumala tulee tekemään niin vai onko se fakta että jumala kostaa kaikille, jotka eivät alistu hänen säännöilleen. Minusta nimittäin koston käsite itsessään on lapsellinen, koska se ei ole rakentava tunne eikä johda mihinkään. Enkä minä suoranaisesti pysty nänkemään itseäni kunnioittamassa jumalaa tahi ihmistä, joka vahingoittaa hänestä erilaisia ihmisiä ja näkee sen vielä oikeaksi. Ja kyllä, minusta on tervettä käsitellä jumalan hahmoa ihmissuhteen kannalta eikä kaikki tietävänä auktoriteettina. En tosin ole uskonnolinen, mikä saattaa mahdollistaa tämän kolmannessa persoonassa tarkastelun. Pahoittelen jos luin väärin.
"Tarkoittaako tuossa katkelmassa "jumalattoman" ajatus siitä että jumala kostaa, hänen omaa luuloa asiasta että jumala tulee tekemään niin vai onko se fakta että jumala kostaa kaikille, jotka eivät alistu hänen säännöilleen."
Tuo jae puhuu siitä, että jumalaton pilkkaa Jumalaa ja samalla luulee sydämessään ettei Jumala tule rankaisemaan siitä.
18. Ja "jos vanhurskas vaivoin pelastuu, niin mihinkä joutuukaan jumalaton ja syntinen?" 1 Piet 4
9. Vai ettekö tiedä, etteivät väärät saa periä Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät huorintekijät, ei epäjumalanpalvelijat, ei avionrikkojat, ei hekumoitsijat eikä miehimykset,
10. eivät varkaat, ei ahneet, ei juomarit, ei pilkkaajat eivätkä anastajat saa periä Jumalan valtakuntaa.1kor6
"Minusta nimittäin koston käsite itsessään on lapsellinen, koska se ei ole rakentava tunne eikä johda mihinkään."
Rangaistus on se kosto ja kyllä se johtaa, pahuus tuhotaan.
"Enkä minä suoranaisesti pysty nänkemään itseäni kunnioittamassa jumalaa tahi ihmistä, joka vahingoittaa hänestä erilaisia ihmisiä ja näkee sen vielä oikeaksi."
Kadotus on oikeudenmukainen rangaistus meille jokaiselle, silti Jumala rakastaa maailmaa niin paljon, että tarjoaa armahtavaa kättään jokaiselle pelastukseksi.
Hyvän viholliset tulee hukkumaan, ellei polvistu Jeesuksen Kristuksen eteen kadu ja tee parannusta, mutta ne jotka polvistuu ja tekee parannuksen he saavat rauhan sydämeen ja pääsevät osallisiksi iankaikkisesta elämästä.
Jumala on hyvä, synti on sitä hyvää vastaan rikkomista. Synti on siis pahuutta ja jos elää synnissä, silloin elää Jumalaa vastaan rikkomisessa jatkuvasti.
Moni ei halua tehdä parannusta, koska ihmistä on kiehtonut kielletty hedelmä jo alusta asti.
He vaihtavat iankaikkisen elämän, hetkelliseen nautintoon.
Joko ihminen palvelee syntiä kuolemaksi tai Jumalaa elämäksi.
"En tosin ole uskonnolinen, mikä saattaa mahdollistaa tämän kolmannessa persoonassa tarkastelun. Pahoittelen jos luin väärin."
Minäkään en ole uskonnollinen, olen uskovainen. Uskonnollisuus pitää sisällään laki henkisyyden, mutta me emme voi tulla Jumalalle otollisiksi omilla teoillamme.
Jumala tuntee meidät jokaisen läpikotaisin, Hän tietää millaista tekoa olemme. Hän haluaa kuulla sen totuuden meiltä, että olemme tehneet syntiä Häntä vastaan ja. että ansaitsemme rangaistuksen ja että emme voi millään syntiämme puollustella, silloin meille ei jää muuta vaihtoehtoa kun huutaa ARMOA Jeesuksen Kristuksen nimessä.
13. Sillä "jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu".
http://www.youtube.com/watch?v=ZPxB0k7VvXo&feature=related
Hyvä pitkä vastaus, mutta nostatti enemmän kysymyksiä kuin toi vastauksia. Ensinnäkin minä olen ymmärtänyt että jumala kieltää koston ihmisiltä, mutta silti käyttää sitä itse. Ja jos ei kiellä, miten se menee yhteen lähimmäisenrakkauden kanssa? Entä tiesitkö että kosto on anteeksiannon vastakohta ja minun ymmärtääkseni teidän piti harjoittaa sitä "vihollisiinne"? Jos ensimmäinen pitää paikkansa, onko teillä Jumala, joka saa käyttäytyä ihan miten vaan, mutta ihmisten on oltava tietyssä muotissa? Silloin hän ei ainakaan voi toimia esimerkkinä.
Eikös Hitlerkin puhdistanut Saksaa juutalaisista ja muista, jotka näki epäpuhtaiksi ja vääriksi. Oliko hänkin jumala tai Kristus jumalan asialla?
Vaikka lakia onkin syytä tietyssä määrin kunnioittaa, niin tiedän hyvin että monissa kehitysmaissa lapset joutuvat varastamaan henkensä pitimiksi ja monet joutuvat lain hämärämmälle puolelle olosuhteiden pakosta. Ovatko nämä lapsetkin Jumalan kostolistalla vai onko sinne ikäraja?
"ellei polvistu Jeesuksen Kristuksen eteen kadu ja tee parannusta,"
Mitä minun pitää katua? Minä olen ihmisenä yrittänyt pitää mahdollisimman hyvää huolta itsestäni ja lähimmäisistäni, onko se asia mitä pitää katua?
"mutta me emme voi tulla Jumalalle otollisiksi omilla teoillamme."
Eli onko se samantekevää teenkö syntiä vai pyydänkö anteeksi antoa, koska jumala on jo valmiiksi päättänyt mitä tekee kenellekin?
"että olemme tehneet syntiä Häntä vastaan ja. että ansaitsemme rangaistuksen ja että emme voi millään syntiämme puollustella, silloin meille ei jää muuta vaihtoehtoa kun huutaa ARMOA Jeesuksen Kristuksen nimessä."
Eli Jumala luo meidät maahan, jotta teemme syntiä ja sen jälkeen syyttää meitä siitä ja vaatii meitä pyytämään anteeksi samalla kun vaatii saappaidensa nuolentaa? Jumalanne olisi vähintään ammatti sadisti, mutta huono vanhempi.
"Kadotus on oikeudenmukainen rangaistus meille jokaiselle, silti Jumala rakastaa maailmaa niin paljon, että tarjoaa armahtavaa kättään jokaiselle pelastukseksi."
Tarkoitatko sitä että jos Jumalaa ei olisi olemassa niin kaikki joutuvat automaattisesti kadotukseen? Entä mistä meitä kaikkia pitää automaattisesti rangaista? Jos olemassa olosta rangaistaa, niin eikös se ole yhäkin Jumalanne vika? En myöskään tarttusi Jumalasi käteen jos voin valita ystäväni, jotka ovat "syntilistalla" vaikean elämän takia, mutta ovat rakastaneet minua sellaisena kuin minä olen niin kuin minäkin tukenut vaikeina hetkinä heitä.
"Ensinnäkin minä olen ymmärtänyt että jumala kieltää koston ihmisiltä, mutta silti käyttää sitä itse. Ja jos ei kiellä, miten se menee yhteen lähimmäisenrakkauden kanssa?"
Hän on Tuomari, ja kosto=rangaistus. Tuomarilla on tuomiovalta. Meitä hän kieltää rankaisemasta, sillä Jumala rankaisee, sillä häntä vastaan on rikottu.
Kaikki synti on aina Jumalaa vastaan rikkomista.
"Entä tiesitkö että kosto on anteeksiannon vastakohta ja minun ymmärtääkseni teidän piti harjoittaa sitä "vihollisiinne"?"
Kosto on yksin Jumalan.
"21. Älä anna pahan itseäsi voittaa, vaan voita sinä paha hyvällä."Room12
38. Te olette kuulleet sanotuksi: 'Silmä silmästä ja hammas hampaasta'.
39. Mutta minä sanon teille: älkää tehkö pahalle vastarintaa; vaan jos joku lyö sinua oikealle poskelle, käännä hänelle toinenkin; Matt5
43. Te olette kuulleet sanotuksi: 'Rakasta lähimmäistäsi ja vihaa vihollistasi'.
44. Mutta minä sanon teille: rakastakaa vihollisianne ja rukoilkaa niiden puolesta, jotka teitä vainoavat, Matt 5
"Jos ensimmäinen pitää paikkansa, onko teillä Jumala, joka saa käyttäytyä ihan miten vaan"
Jumala ei toimi koskaan vastoin omaa Sanaansa.
"ihmisten on oltava tietyssä muotissa?"
Jeesus Kristus on elämä ja elämää ei tule olemaan ilman häntä. Tässä ajassa pitää valita, synti vie kuolemaan, Jeesus Kristus vie elämään.
"Eikös Hitlerkin puhdistanut Saksaa juutalaisista ja muista, jotka näki epäpuhtaiksi ja vääriksi. Oliko hänkin jumala tai Kristus jumalan asialla?"
Oletan, että Hitler oli Saa.tanan vallassa ja siitä syystä niin kova viha Jumalan valittua kansaa kohtaan. Niin kuin on historiassa ollut muitakin vallankahvassa, jotka on halunneet hävittää juutalaiset kokonaan ja niin kuin tänäkin päivänä Israelin ympäröivät maat haluaisi hävittää juutalaiset.
"Mitä minun pitää katua?"
"Katumuksen pitää lähteä sydämestä. Aito katumus saa aikaan parannusta."
Oletko koskaan varastanut?
Oletko koskaan himoinnut toisen omaa?
Oletko koskaan valehdellut?
Oletko koskaan lausunut väärää todistusta lähimmäisistäsi?
Oletko koskaan käyttänyt väärin Herran Jumalan nimeä?
Oletko koskaan kironnut ketään?
Oletko koskaan pilkannut ketään?
Entä oletko pitänyt nämä kaksi suurinta käskyä?:
29. Jeesus vastasi: "Ensimmäinen on tämä: 'Kuule, Israel: Herra, meidän Jumalamme, Herra on yksi ainoa;
30. ja rakasta Herraa, sinun Jumalaasi, kaikesta sydämestäsi ja kaikesta sielustasi ja kaikesta mielestäsi ja kaikesta voimastasi'.
31. Toinen on tämä: 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi'. Ei ole mitään käskyä, suurempaa kuin nämä." Mark12
"Minä olen ihmisenä yrittänyt pitää mahdollisimman hyvää huolta itsestäni ja lähimmäisistäni, onko se asia mitä pitää katua?"
Sanomalla noin mitätöit Jumalan pelastus suunnitelman eli Jeesuksen Kristuksen ristintyön.
Raamattu sanoo: 23. Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla Room3
Käytän nyt samaa esimerkkiä kuin tuolla jossain aiemmassa kirjoituksessa.
Jeesus Kristus on kuin peili, kun annamme elämämme hänelle täysin. Olemme silloin sen peilin peittämänä ja kun Jumala katsoo siihen peiliin näkee hän oman pyhyytensä, mutta jos hylkäämme sen peilin näkee hän taas synnin saastuttaman ihmisen.
Hän on niin pyhä, että kääntää pois katseensa meistä silloin.
Vain tuon peilin(Jeesuksen Kristuksen) avulla voimme saada yhteyden Jumalaan.
http://www.katukirkko.net/gfx/IhminenJeesusJumala.gif
"Eli Jumala luo meidät maahan, jotta teemme syntiä ja sen jälkeen syyttää meitä siitä ja vaatii meitä pyytämään anteeksi samalla kun vaatii saappaidensa nuolentaa?"
Jumala loi paratiisin, jonne hän asetti hyvän ja pahan tiedon puun. Adam ja Eeva elivät Jumalan yhteydessä.
Jumala sanoi: "Syö vapaasti kaikista muista paratiisin puista,
mutta hyvän- ja pahantiedon puusta älä syö, sillä sinä päivänä, jona sinä siitä syöt, pitää sinun kuolemalla kuoleman"
Miksi Jumala sitten istutti paratiisiin, hyvän ja pahan tiedon puun? Koska ilman sitä puuta olisimme olleet kuin robotteja vailla valinnanvapautta.
Nyt oli valinnanvapaus, totella Jumalaa ja elää iankaikkisesti, tai rikkoa Jumalaa vastaan ja kerran kuolemalla kuolla.
Aatamissa ja Eevassa heräsi himo, kiellettyä hedelmää kohtaan ja molemmat haukkasivat siitä.
Jumala sanoi: "Katso, ihminen on tullut sellaiseksi kuin joku meistä, niin että hän tietää hyvän ja pahan. Kun ei hän nyt vain ojentaisi kättänsä ja ottaisi myös elämän puusta ja söisi ja eläisi iankaikkisesti!"1Moos3
Ennen kuin ihminen söi tästä puusta, hän tiesi vain hyvästä, puraisun jälkeen ihminen tiesi mikä oli pahaa, sillä ihminen lankesi syntiin. Eli rikkoi Jumalaa vastaan.
He eivät olleet enää pyhiä vaan epäpuhtaita, Jumala potkaisi heidät pois paratiisista, ettei tämä epäpuhdas ihminen söisi elämän puusta ja eläisi iankaikkisesti.
jatkuu....
Jumala asetti Jeesuksen Kristuksen tähän kuolemanlaaksoon elämän puuksi, Kun pyydämme epäpuhtauttamme anteeksi Jeesuksen Kristuksen nimessä, Jeesuksen veri puhdistaa meidät täysin.
Pääsemme syömään siitä elämän puusta.
Rakkaudessaan Jumala antoi käydä näin, sillä iankaikkisessa elämässä ei tule olemaan ketään joka ei sitä itse haluaisi.
Siellä ei ole enää tietoa pahasta, vaan pelkkää hyvää.
Mahtava suunnitelma sanoisin! Saamme itse valita.
"Tarkoitatko sitä että jos Jumalaa ei olisi olemassa niin kaikki joutuvat automaattisesti kadotukseen? "
Jos Jumalaa ei olisi, ei olisi silloin meitäkään. Jumala on Luoja.
Parhaani mukaan koitan, kertoa mitä olen itse oppinut. Kysy vain rohkeasti, jos et ymmärrä jotain kohtaa. Yritän auttaa mielelläni!
https://www.youtube.com/watch?v=up-IsJFuc70
"Ovatko nämä lapsetkin Jumalan kostolistalla vai onko sinne ikäraja?"
Olen ymmärtänyt, että ihminen voidaan tuomita siinä vaiheessa, kun hänelle on kasvanut ymmärrys hyvästä ja pahasta.
"En myöskään tarttusi Jumalasi käteen jos voin valita ystäväni, jotka ovat "syntilistalla" vaikean elämän takia, mutta ovat rakastaneet minua sellaisena kuin minä olen niin kuin minäkin tukenut vaikeina hetkinä heitä."
Syntiä ei voi puollustaa, minulla ja lähes kaikilla uskovaisilla on ollut vaikea elämä, eikä ne vaikeudet katoa vaikka uskoon tulisikin, mutta ne vaikeudet ei tunnu mahdottomilta kun on Jumalan puolella.
Käy lukemassa tämä, siinä kerron itse avoimesti elämästäni ennen uskoa ja siitä mitä Jumala on tehnyt uskoon tulon myötä.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11720317
Miksi sinä et tartu Jumalan käteen ja ole siunakseksi myös ystävillesi. Mikäs sen ihanempaa kun kerran olisitte kaikki yhdessä taivaassa ja saisitte olla iankaikkisesti yhdessä.
Onko nyt niin, että sinun mielestäsi kaikki ateistit ovat ja käyttäytyvät niinkuin lainaamissasi raamatun säkeissä kerrotaan?
''Käy lukemassa tämä, siinä kerron itse avoimesti elämästäni ennen uskoa ja siitä mitä Jumala on tehnyt uskoon tulon myötä.''
Olet pelokas ja heikko henkilö, olet tarvinnut ja tarvitset kainalosauvoja.
Toivottavasti sinä opit olemaan vahingoittamatta ja loukkaamatta itseäsi ja muita, näiden nykyisten kainalosauvojesi avustuksella, vaikka huomaakin, että sinun on vaikea olla loukkaamatta eri tavalla uskovia.
No mitä siinä lukee? Lukeeko siinä kaikki paitsi A.Mikkonen?
Olen minäkin ollut jumalaton ja tiedän, että se on kaikista pahin itsepetos. Omatunto puhuu ihan muuta, mutta se peitetään äkkiä järjen äänellä, kun ei kestä kuunnella sitä totuutta millainen oikeasti on.
Uudestisyntyneessä ja Jumalattomassa on se ero, että uudestisyntynyt on myöntänyt itselleen ja Jumalalle, että ansaitsisi kadotus tuomion.
Eikä uudestisyntynyt enää yritä puollustaa itseään sanoilla, että "Olenhan minä tehnyt paljon hyvääkin" "Eiköhän Jumala katso läpi sormien.
Uudestisyntynyt myöntää, että on rikkonut elävää Jumalaa vastaan eikä voi mitenkään sitä tekoa puollustella.
Jumalaton taas piilottelee oman älynsä takana ja hiljentää sydämestään totuuden äänen, sanomalla "Ei hän kosta" "Ei Jumalaa ole"
"Olet pelokas ja heikko henkilö, olet tarvinnut ja tarvitset kainalosauvoja."
Meistä jokainen on, jotkut vain uskaltaa myöntää sen.
Ps. Ja onneksi minun ei tarvitsekkaan olla yhtään mitään mitä en ole, Kristuksessa on kaikki, hän on täydellinen!
http://www.youtube.com/watch?v=2LHzFe2hV0U
Eli siis jokaiseen ateistiin sopii aloituksessasi esittämäsi ominaisuudet? Oletko muuten koskaan ikinä miettinyt, miksi teihin kiihkeämpiin uskovaisiin suhtaudutaan joskus hiukan penseästi, ja jos olet miettinyt, niin mihinkä tulokseen olet päässyt?
"Hän on Tuomari, ja kosto=rangaistus. Tuomarilla on tuomiovalta. Meitä hän kieltää rankaisemasta, sillä Jumala rankaisee, sillä häntä vastaan on rikottu."
Tarkoittaako tämä sitä että uskova jättää osan elämään liittyvistä vastuista ja teoistaan Jumalan harteille? Minä itse en ole rangaistuksen enkä koston puolella - elämän aikana tai elämän jälkeen.
Eli ajatellaan näin: Kristityt anteeksiantavat "pahoille" ihmisille elämänsä aikana, mutta Jumala puolestaan kostaa lopussa näille. Tarkoittaako se sitä että Jumala toimii välikappaleena kostolle, jonka kristitty itse olisi halunnut/voinut toimittaa elämässä?
"39. Mutta minä sanon teille: älkää tehkö pahalle vastarintaa; vaan jos joku lyö sinua oikealle poskelle, käännä hänelle toinenkin; Matt5"
Ihmisarvon nimissä minun on suojeltava ja pidettävä itsestäni huolta. Kyse ei ole kostosta sen enempää kuin hyväksymisestäkään ilman vastarintaa. Itse näkisin Jumalankin olevan tyytyväisempi jos ihminen kohtelee hyvin sieluaan ja ruumistaan, eikä jätä sitä heitteille tai muiden kynsiin.
"Sanomalla noin mitätöit Jumalan pelastus suunnitelman eli Jeesuksen Kristuksen ristintyön."
En myöskään suostu luovuttamaan itseni hyvinvointia tai laiminlyömään rakkaitteni huolenpitoa "tässä maailmassa" jonkun suunnitelman vuoksi. Minä olen yksilönä vastuussa itsestäni ja läheisistäni siinä missä hekin minusta. Eikös vanhempikin ole ylpeämpi lapsesta, joka ottaa vastuuta eikä odota vanhempaa tulemaan joka asiassa väliin. Käytän vanhempaa vertauskuvana Jumalaan.
"Olen ymmärtänyt, että ihminen voidaan tuomita siinä vaiheessa, kun hänelle on kasvanut ymmärrys hyvästä ja pahasta."
Mitä jos tämän ymmärryksen kasvamiseen menee tavallista kauemmin aikaa? Mitä jos olen vanhempieni hoivissa oppinut että jokin sinun/Jumalan mielestä oleva hyvä asia on paha tai päinvastoin? Olenko minä vastuussa väärin ymmärryksestä joka aiheutuu ympäristöstä?
"Mikäs sen ihanempaa kun kerran olisitte kaikki yhdessä taivaassa ja saisitte olla iankaikkisesti yhdessä."
Tunne siteestä huolimatta annan heille vapauden valita itse mitä haluavat.
"Miksi Jumala sitten istutti paratiisiin, hyvän ja pahan tiedon puun? Koska ilman sitä puuta olisimme olleet kuin robotteja vailla valinnanvapautta.
Nyt oli valinnanvapaus, totella Jumalaa ja elää iankaikkisesti, tai rikkoa Jumalaa vastaan ja kerran kuolemalla kuolla."
Jos minä analysoisin tätä kappaletta, ottamatta kantaa onko tarina totta vai ei, minä näen sen näin: Sen sijaan että Adam ja Eva tekivät syntiä, he halusivat kehittyä ihmisinä. He olivat älykkäitä. Puun nimi oli hyvän ja pahan "tiedon" puu. Sen sijaan että näkisin heidät täydellisinä "hyvyydessä", minä näen ihmisenkin moniulotteisempana jos hänessä on sekä "hyvyyttä" ja "pahuutta". Käyttäisin mieluummin muita termejä, mutta ne on helpompi liittää asiaan asia yhteydessä. Jos he olisivat vain "hyviä" heillä on vain puolet siitä tiedosta ja tietoisuudesta mitä heillä on kummatkin omaavana. Niinpä tämä kielletty hedelmä kehitti heitä eteenpäin ja avasi heidän silmänsä asioille, joille he olivat aikaisemmin sokeita. Miten ihminen, joka ei ole kokenut kärsimystä, voi tietää kun toisella on sitä? Mistä hän saa sen helpotuksen tunteen kun huomaa jo pelkällä läsnäolollaan voi saada toisen voimaan paremmin? Periaatteessa vasta puun olemassa olo sai ihmisen ajattelemaan ja vain ja ainoastaan se. Tämä tarkoittaa että ihminen tarvitsee vähintään "synnin" läsnäoloa ollakseen muu kuin robotti ilman ajatuksia.
Oletan että sinä suhtaudut näihin asioihin täysin Jumalaa puoltavalla näkemyksellä, mutta minä haluan nähdä asian ihmisen silmin.
"Uudestisyntynyt myöntää, että on rikkonut elävää Jumalaa vastaan eikä voi mitenkään sitä tekoa puollustella. "
Olemme kaikki siis automaattisesti pahantekijöitä? Muuttuuko lapsikin heti syntiseksi kun ymmärtää hyvän ja pahan eron?
"...hän oman pyhyytensä, mutta jos hylkäämme sen peilin näkee hän taas synnin saastuttaman ihmisen.
Hän on niin pyhä, että kääntää pois katseensa meistä silloin."
Jos minä näen "synnin saastuttaman" ihmisen minä mieluummin haluan nähdä hänet kuin teeskennellä ettei hän ole olemassa. Ehkäpä minä rakastan inhimillisyyttä enemmän kuin pyhyyttä.
Vastakkaisista mielipiteistä huolimatta haluan avoimesti kiittää tästä ajatustenvaihdosta ja sanoa että kunnioitan erillisyyttämme. Kauniita musiikki kappaleita.
"Eli siis jokaiseen ateistiin sopii aloituksessasi esittämäsi ominaisuudet?"
Uskon sen mitä Jumalan Sana sanoo.
"Oletko muuten koskaan ikinä miettinyt, miksi teihin kiihkeämpiin uskovaisiin suhtaudutaan joskus hiukan penseästi, ja jos olet miettinyt, niin mihinkä tulokseen olet päässyt?"
Se on Jumalan Sana, ei meidän kirjoittama. Silloin suhtaudut penseästi Jumalan Sanaan ja Jumalan sana on osa Jumalaa, eli suhtaudut penseästi Jumalaan.
15. Minä tiedän sinun tekosi: sinä et ole kylmä etkä palava; oi, jospa olisit kylmä tai palava!
16. Mutta nyt, koska olet penseä, etkä ole palava etkä kylmä, olen minä oksentava sinut suustani ulos.
17. Sillä sinä sanot: Minä olen rikas, minä olen rikastunut enkä mitään tarvitse; etkä tiedä, että juuri sinä olet viheliäinen ja kurja ja köyhä ja sokea ja alaston.
18. Minä neuvon sinua ostamaan minulta kultaa, tulessa puhdistettua, että rikastuisit, ja valkeat vaatteet, että niihin pukeutuisit eikä alastomuutesi häpeä näkyisi, ja silmävoidetta voidellaksesi silmäsi, että näkisit.
19. Kaikkia niitä, joita minä pidän rakkaina, minä nuhtelen ja kuritan; ahkeroitse siis ja tee parannus.
20. Katso, minä seison ovella ja kolkutan; jos joku kuulee minun ääneni ja avaa oven, niin minä käyn hänen tykönsä sisälle ja aterioitsen hänen kanssaan, ja hän minun kanssani.
21. Joka voittaa, sen minä annan istua kanssani valtaistuimellani, niinkuin minäkin olen voittanut ja istunut Isäni kanssa hänen valtaistuimellensa. ilm.3
No ei siinä sitten mitään, koita pärjäillä, äläkä hyvä ihminen piiloudu jonkun kirjan taakse, jos et kerran pidä kaikista, ja jos susta on kiva puhua sulle tuntemattomista ihmisistä sontaa, niin seiso mielipitees takana, eikä sillä ole väliä onko se lainattu jostain kirjasta. Muute kaikilla ei ole ollut yhtä vaikeeta kasvaminen, kuin sinulla( kirjoitustesi perusteella).
''Meistä jokainen on, jotkut vain uskaltaa myöntää sen.''
Mitä jos et yrittäsi niin ahkerasti alentaa muita omalle tasollesi.
''Ps. Ja onneksi minun ei tarvitsekkaan olla yhtään mitään mitä en ole, Kristuksessa on kaikki, hän on täydellinen!''
Heikko pelkuri, joka piilottelee mielikuvitusystävänsä selän takana.
Ps. Sinulla on erittäin rajoittunut musiikkimaku.
Mitä jos sinä laskeutuisit muitten ihmisten kanssa samalle tasolle, etkä yrittäisi niin ahkerasti ylentää itseäsi muiden yläpuolelle?
"Heikko pelkuri, joka piilottelee mielikuvitusystävänsä selän takana."
Pitäisikö esittää jotain mitä ei itse ole? Miksi haluaisin elää sellaisessa itsepetoksessa? Elin niin ihan tarpeeksi kauan, minun ei enää tarvitse esittää mitään ja se jos joku on vapauttavaa :)
Jumalalta saan voimaa ja rohkeutta
"Ps. Sinulla on erittäin rajoittunut musiikkimaku."
Löytyy ulkomaalaistakin!
Siinä muutama näin alkupaloiksi:
http://www.youtube.com/watch?v=2w2b033DXCw
http://www.youtube.com/watch?v=CJX43l9-Qx0
"äläkä hyvä ihminen piiloudu jonkun kirjan taakse"
En piiloudu Jumalan sanan taakse, vaan turvaan siihen.
"jos susta on kiva puhua sulle tuntemattomista ihmisistä sontaa, eikä sillä ole väliä onko se lainattu jostain kirjasta."
Etkö ymmärrä, että se ei ole minun sanaa vaan Jumalan? Sanoit suhtautuvasti Jumalan sanaan penseästi niin ilmoitin sinulle miten Jumala suhtautuu penseään ja että ei kannata olla penseä vaan tehdä parannus.
"niin seiso mielipitees takana"
Uskon Jumalan sanaan 100%. Kun Jumala sanoo millainen penseä ihminen on niin silloin se on niin ja amen.
Minä pärjään kyllä, Jumala on kanssani, valitse sinäkin puolesi viisaasti!
http://www.youtube.com/watch?v=EC-DC3U1C5A&list=PL5C1EB739B67EEBE5
Mahdotonta pysyä todellisuudessa?
Aselon:
''Sanoit suhtautuvasti Jumalan sanaan penseästi ''
A.Mikkonen:
''Oletko muuten koskaan ikinä miettinyt, miksi teihin kiihkeämpiin uskovaisiin suhtaudutaan joskus hiukan penseästi''
"Etkö ymmärrä, että se ei ole minun sanaa vaan Jumalan?"
Täysin riippumatta siitä kenen sanaa se on, olet SINÄ sitä täällä tuputtamassa.
"Uskon Jumalan sanaan 100%. Kun Jumala sanoo millainen penseä ihminen on niin silloin se on niin ja amen. "
Onko sillä sitten mitään väliä, kenen sanaa se on, koska sinä kuitenkin seisot sen takana. Se on aivan sama kenen nimissä sinä sontaa jauhat, jos sinä itse olet myös sillä kannalla.
"Minä pärjään kyllä, Jumala on kanssani, valitse sinäkin puolesi viisaasti! "
Tyhjät uhkaukset ovat täysin merkityksettömiä.
"Mahdotonta pysyä todellisuudessa?"
Väännetäänkö rautalangasta, vai yritätkö vielä kerran ymmärtää oikein ajatuksen kanssa?
Mikkonen puhui kiihkeistä uskovista, joihin suhtaudutaan penseästi, sinä käännät sen harhaisessa mielessäsi tarkoittamaan Jumalan sanaa. Toisin sanoen, ylennät itsesi ja muut kiihkouskovat Jumalan sanaksi. Sanoisin, kaukana todellisuudesta.
Oliko riittävän paksua rautalankaa sinulle?
Luetko kommenttini ennen kuin vaadit poistettavaksi?
"Täysin riippumatta siitä kenen sanaa se on, olet SINÄ sitä täällä tuputtamassa."
Jos sitä ei kestä kuunnella niin silloin ei tarvitse ertert tulla tähän ketjuun, sinulla on vapaus valita, mutta jostain kumman syystä joku sinut näihin hengellisiin keskusteluihin aina vetää mukaan kuin magneetti.
Vaikka sinä et rohkene tulla totuuteen voi täällä olla joku joka rohkenee.
"Onko sillä sitten mitään väliä, kenen sanaa se on, koska sinä kuitenkin seisot sen takana."
Seison totuuden takana.
"Tyhjät uhkaukset ovat täysin merkityksettömiä."
Kyllä sinä tiedät sydämessäsi, että se mitä Jumalan sana sanoo on totuus, mutta et kärsi kuulla sitä.
Niin kuin huomaat, taas sinun oli pakko tulla väliin mesoamaan ja poistatat kommentit pääpunaisena.
Jos sinä et näkisi sitä, että mitä Jumalan sana sanoo on totta. Niin et sinä noin kovasti jaksaisi sätkiä vastaan.
Silloin se olisi sama kun vääntäisit päivät pitkät henkilön kanssa joka sanoisi kiven kovaa uskovansa joulupukkiin.
"Höpöhöpö, EI OLE JOULUPUKKIA OLEMASSA" menisi viikkoja.... "Höpöhöpö, EI OLE JOULUPUKKIA VIELÄKÄÄN OLEMASSA" Vuosia.... "Höpöhöpö, EI OLE VIELÄKÄÄN JOULUPUKKIA OLEMASSA"
Ja kohta huomaatkin makaavasi kuolinvuoteella, miettimässä elämääsi ja miten sen käytit. Johon voit vain todeta, että sotimiseen mielikuvitus olentoa vastaan.
Lapsen lapset muistaa ertert:in suurena soturina, sodassa mielikuvitus olentoa vastaan,
Ymmärrätkö miten hullulta tuo kuulostaa, että päivät pitkät ilmoitat täällä, miten Jumalaa ei ole, ja miten kaikki se on vain mielikuvitusta.
Me ertert tiedämme jo sinun kantasi tähän asiaan, sitä ei tarvitse joka päivä esittää uudestaan.
Ps. Tule sitten ilmoittamaan jos se asia muuttuu.
"Hullu sanoo sydämessänsä: "Ei ole Jumalaa".....
Kerro minulle se kohta missä puhuin ohi Jumalan sanan?
Jos et sellaista löydä, niin silloin olen kertonut sen mitä mieltä Jumala on asiasta ja jos Mikkonen sen perusteella suhtautuu penseästi minuun, suhtautuu hän silloin myös penseästi Jumalan sanaan.
Outo logiikka.
''Jos sinä et näkisi sitä, että mitä Jumalan sana sanoo on totta. Niin et sinä noin kovasti jaksaisi sätkiä vastaan.''
Yksi sätkii vastaan, koska tietää, että Jumalan sana on totta.
Toinen sätkii mukana, koska .... öh? Koska tietää, että Jumalan sana ei ole totta? Niinkö? Hullua, sanoisin.
Jos totta puhutaan niin sinunkin kantasi on hyvin selvä, eli mitäs simä olet täällä jankuttamassa samaa asiaa hivenen siihen solvaamassakin vähän, tahallaan?väärinymärtämässä toisten kirjoituksia jne. ja olet tehnyt sitä tälläkin palstalla jo pidemmän aikaa, ja nytkö ihan aikuisten oikeestikko rupeat syyttelemään toisia siitä asiasta mistä itse harrastat. Okei sä pidät jokaista ateistia hirviönä, kuinka kauan aioit jankuttaa siitä?
Siksi Raamattu sanookin näin:
"Hullu sanoo sydämessänsä: "Ei ole Jumalaa"
On täyttä hulluutta sotia järjellä sisimpänsä ääntä vastaan.
Jumalaton kyllä jossain syvällä sydämessään tietää, että Jumalan sana on totuus, mutta hän ei halua peseytyä ja tehdä parannusta synneistään.
Jeesus sanoi:
43. Minkätähden te ette ymmärrä minun puhettani? Sentähden, että te ette kärsi kuulla minun sanaani. Joh8
Ihminen joka ei halua tehdä parannusta ei ymmärrä Jumalan sanaa, koska ei haluakkaan ymmärtää.
No yleensä suhtaudun sellaisiin ihmisiin penseästi, jotka kutsuvat minua hirviöksi. Ja kyllä sinä olet ihan itte sitä mieltä ateisteista, vaikka kuinka sen asian olisit jostain kirjasta lukenut.
''Kerro minulle se kohta missä puhuin ohi Jumalan sanan?''
Kerro sinä ensin missä minä väitän sinun puhuneen ohi.
Loppulurinasi olikin sitten todiste siitä, että olin oikeassa, et ole kykenevä elämään todellisuudessa, harhainen mielesi tekee sinusta Jumalan sanaa.
Rautalanka on loppumassa.
Sinun mielestäsi vastaan pyristely todista ihmisen uskovan sisimmässään Jumalan sanaan, joten (ja tässä tulee se sinulle vaikeasti tajuttava kohta), jos ihminen ei pyristele vastaan, hän ei usko Jumalan sanaan. Ymmärrätkö mitä sanot?
"niin seiso mielipitees takana"
Uskon Jumalan sanaan 100%. Kun Jumala sanoo millainen penseä ihminen on niin silloin se on niin ja amen.
Tarkoittaako tämä että sinulla ei ole ollenkaan omaa sanaa vaan kaikki sinun ajatuksesi ja mielipiteesi ovat samoja kuin Jumalan? Jos kaikki uskovaiset toimivat näin, miten te eroatte toisistanne? Otatteko missään kohtaa vastuuta teoista tai sanoista, jotka saattavat vahingoittaa muita vai onko vahingon teko Jumalan nimessä sallittu? Oletetaan että joku ihminen sanoo niiden tekojen tai sanojen aiheuttavan kärsimystä, jotka teet/sanot Jumalan nimessä, onko sinulle tärkeämpää huomata ihmisen kärsimys vai jäädä sille sokeaksi ja pitää Jumalan sanoja ihmisen kivun lievittämistä tärkeämpänä? Kyse on siis yksilön omasta kokemuksesta tapahtumassa.
Korvaako Jumala siis uskovaisen omatunnon? Entä ihmiset, jotka eivät usko jumalaan, tekevät vääryyttä, mutta ovat valmiita ottamaan vastuun "vääryyden" tai "synnin" seurauksista, sen sijaan että pyytävät armoa?
Metafora kysymys: Jos Jumala pitää kirsikkakakusta, mutta sinä aidosti pidät enemmän mansikkakakusta, tarkoittaako se sitä että sinä silti väität pitäväsi kirsikkakakusta yhtä paljon kuin Jumala? Oletetaan että kysyn sinun mielipidettäsi johonkin asiaan, mietitkö ensin omaa mielipidettäsi vai Jumalan mielipidettä asiasta? Senhän pitäisi tarkoittaa että jos kaikilta uskovaisilta kysytään mielipidettä jostain asiasta, sen pitäisi olla sama. Jos näin, tarkoittaako se sitä että kaikki uskovaiset ovat kopioita Jumalasta, mutta miinustettuna kyky kostaa?
"Minä pärjään kyllä, Jumala on kanssani, valitse sinäkin puolesi viisaasti! "
Onko puolia kaksi vai enemmän?
Ja tuli muuten mieleen: jos joku elää hyvin onnellisen ja rakkauden täyttämän elämän täällä maanpäällä ja jonka seurassa läheiset ovat saaneet tuntea lämpöä, mutta ei usko Jumalaan tai jättää kysymyksen vastaamatta, niin kuin esim. agnostikko, mitä hänelle tapahtuu kuollessa/lopussa?
Mikäli saan vastauksen tai en, kysymysten syntyminen prosessina oli aivoja kutkuttava asia. Tarkoitukseni ei myöskään ole piikitellä vaan kysymykset ovat ristiriitoja mitä minä koen. Elämän kouluttama omatuntoni on ristiriidassa Jumalanne kanssa sanoisin.
"Jos totta puhutaan niin sinunkin kantasi on hyvin selvä, eli mitäs simä olet täällä jankuttamassa samaa asiaa hivenen siihen solvaamassakin vähän, tahallaan?"
Mitä asiaa minä sitten jankutan? Solvasin? Jumalan sana on totuus, se kertoo millaisia me ihmiset olemme. Missä vaiheessa totuuden ilmottaminen on ollut solvaamista? Et vain kärsi kuunnella sitä.
"väärinymärtämässä toisten kirjoituksia jne."
Todista väittämäsi.
"nytkö ihan aikuisten oikeestikko rupeat syyttelemään toisia siitä asiasta mistä itse harrastat."
Missä ja mistä, minä olen sinua syyttänyt? Kyllä se on omatunto mikä syyttää. Et sinä kokisi tätä syytöksenä ellei se pistäisi omassatunnossa.
Jos on puhdas omatunto niin ei mikään voi enää syyttää ja silloin on rauha sydämessä.
Uskomalla Jeesukseen Kristukseen sinä vapaudut siitä, kun avaat sydämesi Kristukselle sinun sydän puhdistuu hänen kirkkaudestaan ja saat olla vapaa.
"Okei sä pidät jokaista ateistia hirviönä, kuinka kauan aioit jankuttaa siitä?"
Ihminen on pohjimiltaan paha, minäkin olen ihminen, mutta olen antanut Jeesukselle Kristukselle kokonaan elämäni ja hän muuttaa minua.
En minä itseäni muuttaa pystynyt, olin itsekäs, ahne, hyvän vihamies, selän takana puhuja, valehtelia, varas, huorintekijä, väkivaltainen jne.. Listaa voisi jatkaa ja jatkaa, mutta Kristuksen veri pesi kaiken sen lian pois ja sain puhtaat vaatteet ylleni eli minut armahdettiin.
Toiset on likaisempia kuin toiset, mutta kaikki tarvitsee peseytymistä synneistään.
Pieni kivi uppoaa pohjaan siinä missä isokin.
Valitse viisaasti!
http://www.youtube.com/watch?v=AlaRb4Q7KpQ
Tarkoitin "pyristelyllä vastaan" sitä, että ei hän silloin vaivaudu edes ottamaan asiaa kantaa koska ei kukaan kamppaile mielikuvitus olentoa vastaan noin ahkerasti, mutta myönnän oli vähän huonosti muotoiltu.
Mutta jokainen tietää jossain syvällä sydämessään, että Jumalan sana on totuus, mutta mitä syvemmällä ihminen on itsepetoksessa sitä heikommaksi se totuuden ääni käy.
Toiset tulee valoon, toiset menee syvemmälle pimeyteen, jokainen saa valita itse.
Mene keskustelemaan ihmisen kanssa joka uskoo lentäviinlehmiin ja mittaa aikaa kauanko jaksoit.
Jumalan sanaa vastaan on kamppailtu jo 2000vuotta ja meno senkun kiihtyy.
Vataukseni näköjään jälleen poistettiin, mutta oli mukava keskustella myös kanssasi.
Toivon mukaan kerkesit lukea.
Muista tämä:
13. Te etsitte minua ja löydätte minut, kun te etsitte minua kaikesta sydämestänne.Jer29
"Tarkoittaako tämä että sinulla ei ole ollenkaan omaa sanaa vaan kaikki sinun ajatuksesi ja mielipiteesi ovat samoja kuin Jumalan?"
Kaikki ajatukset ja mielipiteet, mitkä on Jumalan sanan mukaisia, on samoja.
Totta kai kun ihmisiä olemme meille tulee mitä kummallisimpia ajatuksia. Jumalan sanan vastaisien ajatusten pitää antaa mennä toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos.
"Et voi estää lintuja lentämästä pääsi yli, mutta voit estää niitä pesimästä pääsi päälle"
Kerro minulle mikä on 100% sinun omaa sanaasi? Minä tiedän, että Jumalan sana on 100% Jumalan sanaa ja se on muuttumaton.
"Jos kaikki uskovaiset toimivat näin, miten te eroatte toisistanne?"
Siihen pyritään.
Onhan meillä jokaisella oma persoona, ulkonäkö, ruokatottumukset, musiikki maku, harrastukset ja vaatetyyli.
"9. Jumala on uskollinen, hän, jonka kautta te olette kutsutut hänen Poikansa Jeesuksen Kristuksen, meidän Herramme, yhteyteen.
10. Mutta minä kehoitan teitä, veljet, meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimeen, että kaikki olisitte puheessa yksimieliset ettekä suvaitsisi riitaisuuksia keskuudessanne, vaan pysyisitte sovinnossa ja teillä olisi sama mieli ja sama ajatus."1kor1
Miten ateistit eroaa toisistaan?
"Otatteko missään kohtaa vastuuta teoista tai sanoista, jotka saattavat vahingoittaa muita vai onko vahingon teko Jumalan nimessä sallittu?"
Jos me omiamme puhumme Jumalan nimessä niin totta kai vastuu on meidän, mutta jos joku loukkaantuu Jumalan sanan kuulemisesta, sille emme voi mitään.
"Oletetaan että joku ihminen sanoo niiden tekojen tai sanojen aiheuttavan kärsimystä, jotka teet/sanot Jumalan nimessä, onko sinulle tärkeämpää huomata ihmisen kärsimys vai jäädä sille sokeaksi ja pitää Jumalan sanoja ihmisen kivun lievittämistä tärkeämpänä?"
Mitä luulet oliko minusta kiva kuunnella ensimmäistä kertaa parannus-saarnaa? Totuus teki niin kipeää, että murruin ihan täysin, mutta sain sanottua kaksi sanaa "Anteeksi Jeesus"
Samassa tuntui kun olisi 40kg painoa lähtenyt hartioilta ja kurjuus muuttui ilon kyyneliksi!
Tunsin kun vapauduin kaikesta mistä omatunto oli minua syyttänyt ja sain olla vapaa!
Jumalan sana ja Pyhässä Hengessä saarnattu saarna pitää aina sisällään myös kivun lievityksen ja se on se, että toivotonta tapausta ei Jumalalle ole.
Jokainen joka katuu sydämestään ja pyytää anteeksi Jeesuksen Kristuksen nimessä, puhdistetaan ja hän saa tulla Jumalan lapseksi.
Kumpi on mielestäsi todellista rakkautta? Saarnataan ihmisille sitä mitä he haluavat kuulla vai sitä mikä on totuus?
"Korvaako Jumala siis uskovaisen omatunnon?"
Sanoisin, että puhditaa ja korjaa, omatunnon äänen kuulee sitten herkemmin. Jolloin tietää paremmin mitä välttää ja mitä hyväksyä. Jumalan sanan lukeminen herkistää sitä entisestään ja sitä paremmin pysyy hereillä.
"Entä ihmiset, jotka eivät usko jumalaan, tekevät vääryyttä, mutta ovat valmiita ottamaan vastuun "vääryyden" tai "synnin" seurauksista, sen sijaan että pyytävät armoa?"
Silloin heidän kannattaa varautua kadotukseen. Jumalan valtakuntaan ei tule ketään kuka ei suostu ensin pesytymään ja se päätös on tehtävä tässä ajassa.
"Oletetaan että kysyn sinun mielipidettäsi johonkin asiaan, mietitkö ensin omaa mielipidettäsi vai Jumalan mielipidettä asiasta?"
Riippuu ihan siitä mitä kysyt.
"Senhän pitäisi tarkoittaa että jos kaikilta uskovaisilta kysytään mielipidettä jostain asiasta, sen pitäisi olla sama."
Jotkut tuntee huonommin Jumalan sanaa, jotkut taas paremmin. Jollain on vahvempi usko joillain heikompi.
Kyllä uudestisyntyneillä, jotka todella uskoo Jumalan sanaan, on pitkälti sama mieli hengellisissä asioissa.
"Jos näin, tarkoittaako se sitä että kaikki uskovaiset ovat kopioita Jumalasta, mutta miinustettuna kyky kostaa?"
Ihminen luotiin Jumalan kuvaksi, mutta se kuva särkyi kun ihminen lankesi syntiin, mutta Jumala rakastaa ihmistä niin paljon, että lähetti Poikansa, ettei yksikään joka häneen uskoo hukkuisi.
Jumala haluaa korjata sen kuvan, mutta jos ihminen ei siihen itse suostu, lentää ne sirut kaatopaikalle lopussa.
Kyllähän uskovainen voi kostaa jos haluaisi, mutta jos vaellat Pyhässä Hengessä et sinä yksinkertaisesti halua kostaa.
"Onko puolia kaksi vai enemmän?"
Nyt ollaan keski kerroksessa. Hissi menee vain ylös tai alas.
"Ja tuli muuten mieleen: jos joku elää hyvin onnellisen ja rakkauden täyttämän elämän täällä maanpäällä ja jonka seurassa läheiset ovat saaneet tuntea lämpöä, mutta ei usko Jumalaan tai jättää kysymyksen vastaamatta, niin kuin esim. agnostikko, mitä hänelle tapahtuu kuollessa/lopussa?"
Pieni kivi uppoaa pohjaan siinä missä isokin.
23. Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla Room3
Joten hänelle selviää lopussa, että olisi sittenkin kannattanut uskoa Jumalan sanaan.
6. Jeesus sanoi hänelle: "Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani.Joh14
Ainoastaan Jeesuksen Kristuksen kautta voimme päästä sisälle Jumalan valtakuntaan.
"Tarkoitukseni ei myöskään ole piikitellä vaan kysymykset ovat ristiriitoja mitä minä koen."
Huomaan kyllä! :) Hyviä kysymyksiä oli!
"Elämän kouluttama omatuntoni on ristiriidassa Jumalanne kanssa sanoisin."
Toista se oli lapsena kun uskoi vain hyvään ja jos pahaa teki, ei sitä ymmärtänyt tehneensä.
Lapsen viattomuus on suloista Jumalan silmissä.
Kasvaessa elämä kolhii ja se lapsen suloinen luottamus pelkkään hyvään vaihtuu epäuskoksi.
Jokainen päivä ilman Kristusta on sakko kierros.
Jeesus haluaa sulattaa sydämemme rakkaudellaan! Jotta voimme olla taas suloisia Jumalan silmissä niin kuin lapset.
2. Niin hän kutsui tykönsä lapsen, asetti sen heidän keskellensä
3. ja sanoi: "Totisesti minä sanon teille: ellette käänny ja tule lasten kaltaisiksi, ette pääse taivasten valtakuntaan.
4. Sentähden, joka nöyrtyy tämän lapsen kaltaiseksi, se on suurin taivasten valtakunnassa. Matt18
"Luetko kommenttini ennen kuin vaadit poistettavaksi?
"
En ole vaatinut yhtään kommenttiasi poistettavaksi.
"Jos sitä ei kestä kuunnella niin silloin ei tarvitse ertert tulla tähän ketjuun"
Minä kyllä kestän kuunnella.
"Vaikka sinä et rohkene tulla totuuteen voi täällä olla joku joka rohkenee."
Älä raiskaa sanaa totuus. Sinun uskomuksesi eivät ole totuus.
"Seison totuuden takana."
Älä raiskaa sanaa totuus. Sinun uskomuksesi eivät ole totuus.
"Kyllä sinä tiedät sydämessäsi, että se mitä Jumalan sana sanoo on totuus, mutta et kärsi kuulla sitä.
Niin kuin huomaat, taas sinun oli pakko tulla väliin mesoamaan ja poistatat kommentit pääpunaisena."
Höpöhöpö. Taas kerran sinä yrität antaa väärän todistuksen toisesta. Kun moraalisi on noin rappiolla, ei sinun neuvojasi kannata kuunnella.
"Jos sinä et näkisi sitä, että mitä Jumalan sana sanoo on totta. Niin et sinä noin kovasti jaksaisi sätkiä vastaan."
Höpöhöpö. Jos sinä pitäisit Jumalan sanaa totena, et sinä jatkuvasti hehkuttaisi sitä.
"Silloin se olisi sama kun vääntäisit päivät pitkät henkilön kanssa joka sanoisi kiven kovaa uskovansa joulupukkiin."
Jumalahan on ihan vastaava kuin Joulupukki. Sinä tulet tänne raiskaamaan sanaa totuus ja esittelet uskomuksiasi totuutena vaikka kirjoitat täyttä hölynpölyä. Ei minulla ole mitään ongelmia vastata hölynpölyyn paljastamalla sen sellaiseksi.
"Ja kohta huomaatkin makaavasi kuolinvuoteella, miettimässä elämääsi ja miten sen käytit. Johon voit vain todeta, että sotimiseen mielikuvitus olentoa vastaan."
Höpöhöpö, en minä sodi mitään mielikuvitusolentoja vastaan. Sinähän tässä käytät aikaa turhaan nöyristelemällä mielikuvitusolennolle.
"Ymmärrätkö miten hullulta tuo kuulostaa, että päivät pitkät ilmoitat täällä, miten Jumalaa ei ole, ja miten kaikki se on vain mielikuvitusta."
Tietysti se voi kuulostaa sinusta hullulle, mutta sinähän uskot kaikenlaista hölynpölyä, joten kukapa sinä olisit asiaa arvioimaan.
"Me ertert tiedämme jo sinun kantasi tähän asiaan, sitä ei tarvitse joka päivä esittää uudestaan. "
Mekin olemme nähneet Raamatun ja silti sinä höpiset siitä.
"Tarkoitin "pyristelyllä vastaan" sitä, että ei hän silloin vaivaudu edes ottamaan asiaa kantaa koska ei kukaan kamppaile mielikuvitus olentoa vastaan noin ahkerasti, mutta myönnän oli vähän huonosti muotoiltu."
Älä valehtele. Sinä taistelet luomaasi olkiukkoa vastaan, joten sinä tässä olet ainoa, joka tappelee mielikuvitusolentoa vastaan. Se, että sanomme sinun esittämäsi hölynpölyn hölynpölyksi, ei tarkoita, että me tappelisimme mielikuvituskaveriasi vastaan.
"Mutta jokainen tietää jossain syvällä sydämessään, että Jumalan sana on totuus, mutta mitä syvemmällä ihminen on itsepetoksessa sitä heikommaksi se totuuden ääni käy.
Toiset tulee valoon, toiset menee syvemmälle pimeyteen, jokainen saa valita itse.
"
Täyttä hölynpölyä. Sinun vain täytyy keksiä tuollainen tarina, että voisit valehdella itsellesi, koska dogmaasi ei sovi se, että ihmiset eivät voisi aidosti olla uskomatta Jumalaan. On säälittävää, että joudut itsellesi tuollaisia valheita jankkaamaan. Muuttuuko ne uskottavammaksi, jos sinä niitä mantroina hoet ja mikä saa sinut tuollaisten harhojen valtaan?
"Mene keskustelemaan ihmisen kanssa joka uskoo lentäviinlehmiin ja mittaa aikaa kauanko jaksoit.
Jumalan sanaa vastaan on kamppailtu jo 2000vuotta ja meno senkun kiihtyy. "
Katsotaan sitten, kun lentäviin lehmiin uskovilla on tavoitteita politiikasssa sekä valtaa jne.
"Mitä asiaa minä sitten jankutan? Solvasin?"
Uskontosi dogmia.
Kyllä, solvaat. Esimerkiksi tässä: "mutta mitä syvemmällä ihminen on itsepetoksessa sitä heikommaksi se totuuden ääni käy. "
Sinä vain yrität piiloutua uskontosi taakse päänaukomistasi puolustaaksesi. Sitten sinä vedät herneen nokkaan, kun muut eivät ota idioottimaisia uskomuksiasi todesta. Sinun pitäisi kuitenkin ymmärtää, että idioottimaiset uskomuksesi eivät ole mikään totuus ja ateistien ei tarvitse kunnioittaa uskomuksiasi millään tavalla. Ei ylimielisyytesi ole mikään merkki siitä, että sanoillasi olisi yhtään sen enempää painoarvoa totuuden suhteen.
"Mitä jos sinä laskeutuisit muitten ihmisten kanssa samalle tasolle, etkä yrittäisi niin ahkerasti ylentää itseäsi muiden yläpuolelle? "
Se, että ei usko idioottimaisia juttujasi ei ole muiden yläpuolelle asettumista vaan muiden tasolla pysyttelemistä, kun sinä yrität vetää muita alas hölynpölyyn. Ymmärrätkö sinä, että sinä olet paras esimerkki siitä, miksi uskosi ei ole tavoiteltavaa? Miksi kukaan haluaisi olla kaltaisesi ylimielinen ja harhaluuloinen pelle?
"Tarkoitin "pyristelyllä vastaan" sitä, että ei hän silloin vaivaudu edes ottamaan asiaa kantaa koska ei kukaan kamppaile mielikuvitus olentoa vastaan noin ahkerasti,"
Eli jos väitän, etten usko Joulupukkiin tai en ota kantaa koko asiaan, niin silloin "kamppailen häntä vastaan"? Ja tämä kamppailuni todistaa, että Joulupukki on olemassa ja minäkin sen sisimmissäni tiedän?
Ok, vertaus ei ole täysin osuva, koska suurin osa maapallon väestöstä ei usko Joulupukkiin eikä yritä alistaa valtaansa niitä joulupukittomia. Mutta Jumalasi on silti aivan yhtä olematon kuin Joulupukki. Ateisti ei usko Jumalaasi EIKÄ myöskään "jossain syvällä sydämessään" tiedä Hänen olevan totta (tiedän, että tämä on uskiksen aivoilla aivan mahdoton käsittää). Ateisti ei kamppaile Jumalaasi vastaan. Hän kamppailee teidän uskovien harhaluuloista ja fantasioista sikiävää "vääräuskoisten" hallitsemispyrkimystä vastaan.
En sitten tiedä mitä sinä solvaamisella ymmärrät,
mutta sinä syytit muunmuassa minua aloituksessasi esim. murhaajaksi, enkä minä ole edes silponut ketään koskaan, niinkuin sinä kerroit tehneesi, muuten saitko kovat syytteet ja korvausvaatimukset? Kysyn vielä, oletko koskaan miettinyt, miksi teihin kiihkeämielisiin uskovaisiin suhtaudutaan hieman penseästi tai epäluuloisesti?
Sanat voi tappaa.
Sain oikeudenmukaisen rangaistuksen.
"enkä minä ole edes silponut ketään koskaan"
Niin kuin sanoin, pieni kivi uppoaa pohjaan siinä missä isokin.
Jokainen tarvitsee Jeesusta Kristusta. Ei ole väliä onko pieni syntinen tai suuri syntinen, mutta jokainen tarvitsee mikäli haluaa pelastua kadotukselta ja päästä taivaaseen.
Mutta jos sinua ei kiinnosta taivaaseen päästä, niin mitä me tässä enää keskustellaan?
"Kysyn vielä, oletko koskaan miettinyt, miksi teihin kiihkeämielisiin uskovaisiin suhtaudutaan hieman penseästi tai epäluuloisesti?"
Olen kun "joku" juuri kysyi samaa tuolla ylempänä, vastasin siihen jo, käy lukemassa tuolta ylempää. :)
Tosin et vastannu siihen, että miksi luulet että teihin suhtaudutaan penseästi, niinkuin joku muu sinulta jo kysyikin. Ihan oikeasti minua kiinnostaan millaisen tuomion sait siitä, kun silvoit yhdeltä naaman, ja kaksi lähes hengiltä, olen itse taas pyöriny sellaisten ateistien kanssa, jotka eivät tuollaista harrasta, eli ei ole kokemusta.
Sanat jotka viittavat johonkin tekemiseen ovat yksistään aika tyhjiä.
Onhan tuo kuvaus mielentilasta....si
Kristinusko on se pelaa uskovaisten kärsimyksillä ja tuskalla, luoaamalla armon kautta kuolemanjälkeiseen taivaaseen pääsyn
Tuo kuoleman jälkeinen taivas on kuitenkin se paikka josta ihminen tulee takaisin synteineen ja kärsimyksineen ja sama kierre jatkuu loputtomiin .
MIKSI näin , siksi että uskonto voisi pitää ihmismieltä vallaassaan kristinuskon ikuistamiseksi
Siihen se tarvitsee ihmisten kärsimystä pelkoa väkivaltaa
muuten se kävis tarpeettomaksi
Joten eikö se ole Jeesuksen ennusta antkristus, joka hän sanoi
tulevan hänen jälkeensä, ja jumalan ja hänen nissään tulee hallitsemaan maailmaa
En halua tällä kirjoituksellani syyllistää uskovaisia vaan niitä jotka tämän kristin uskon vallanpitäjien painostuksella loivat
senkaltaiseksi että se on vai niiden tuki ja turvaamaleekkialainen
aisdk
>>>2. Jumalattomien ylpeyden tähden kurja kärsii, takertuu heidän punomiinsa juoniin.
Kun jotenkin naurattaa tää tämmönen..... läpinä....
Jumalaan uskominen ei tarkoita Jumalaan oikeasti uskomista vaan pitää uskoa että kristittynä ihminen käyttäytyy niinkuin muka-jumala on sanonut - siihen uskotaan mitä on sanottu.
Kaikki muu on uskovaisten ja ateistien HÖPINÄÄ!!
MIllä kukaan todistaa oman uskonsa?
Paasaamalla sontaa suut ja silmät täyteenkö ?
HaH niille nauraa KAIKKI.
Uskonto on jokaisen oma asia, se on jokaisne omalla tunnolla
Ja noi sairaat jotka saa ja näkee Jeesusta ja Jumalaa on sekopäitä, joita ei oikeasti kestä kukaan. Ne on justa niitä jotka PILAAVAT hienon kristiuskon aatteen.
No ei minusta tarvi välittää minähän olen vain yksi, mutta olen varma ettei yksikään oikea kristitty siedä noita "Olen saanut Jumalata tehtävän " tai "Jumala näyttäytyi minulle" - tyyppejä. Noi pitäisi sulkea laitokseen, mutta minkäs teet.
Voi olla sekin mahdollisuus että ne vaan hihittää kotonaan että hähää.
Mene ja tiedä muttei sellaiset kajahtaneet tee hyvä kristiuskolle.
Ei myöskään pedofiilit jotka tuntuvat kououttautuvan tarkoituksellisesti kristinkirkon suojiin raiskaamaan.
Kirjassa raamattu on tietty uhkauskia - ne ottaa todesta vain ateistit.
Niin on säälittävää.
No otetaanko niiträ nyt niin tosissaan :) mutta joskus on kiva ihan jutustelemalla tiedustella esim. aloittajalta, että onko hän oikeesti sitämieltä, mitä linkittämissään jakeissa on kirjoitettu, ja tuntu olevan, mutta on sanottava, että minäkin tänne pääasiassa kirjoittelen tänne ihan ajankulukseni, ja valehtelisin jos sanoisin, etten vähän tykkäisi tosta väittelystä ja vänkyystä. :)
No mä sen ymmärrän!! Mutta kun MINÄ tahdoin jutella ateismista, on siinäkin ongelmia kuten olet ehkä huomannut. Jos luit minua alusta asti niin ei se minustakaan kivalta tuntunut etä minua haukuttiin kun erosin kirkosta.
No mutta minkäs teen, kun te ette tahdo jutella siitä mitä minä krijoitan ja kun kirjoitin ihan hyviö uusia ajatteluita niin ne poistettiin, äläkä nyt aloita taas, vaan sitä en käsitä miksi ne minun aloitukseni tehtii uudestaan jonkun toisen nimissä ?
Niitä oli muuten kaksi
Jos vanhemmat on ateisteja ja jos lapsista tulee uskovainen ....
ja jos vanhemmat on uskossa ja lapsista tulee ateisteja ... ne juttelut lähti heti ja tehtiin uudestaan tyyliin olen 16 poika.. ja isä äiti on mieltä ....
Mä tahdoin keskustella niistä ja mua raivostutti että MUN aloitukset poisetttiin
Mieti jos sä keksit ja teet biisin ja se dumataan ja sitten joku tekee sen saman biisin omalla nimellä, reiluako? ja siitä asiasta SINÄ lähetit mut helvettíín sanomalla mitä nyt sanoit. Sun sanomasi siinä mitään ollut vaan se vítuttí että mun idea varastettiin tuolleen Jos sä olet muusikko niin varmaan käsität tämän!
ja muutenkin se kaikki ... plää pläää Minua syrjitään ja bannataan jne.
Mutta mistäs mä sen tiedän vaikka SINÄ tykkäisitkin että keksimäsi uusi biisi varastetaan toisen nimiin ?
enkä minäkään kinaa pelkää, luulin vain aluksi etten mokaisi ateisteja kun luulin itsenikin olevan ateisti, mutta sittemmin asiat kääntyi ... kuten tietänet.
Nyt en jaksa oikolukea, sori virheistä.
19. Lähellä on Herra niitä, joilla on särjetty sydän, ja hän pelastaa ne, joilla on murtunut mieli.
Kuule minä ihan voisin jutella kanssasi Jumalasta raamatusta uskonnosta ja uskovaisista maailman tappiin, mutta siinä on muutama ongelma :
1. Tämä palsta on tarkoitettu juttelulle ateismista, joten emme voi jatkaa
2. Te uskovat ette JUTTELE ettekä KESKUSTELE – te vaan laitatte tänne raamatun jakeita ; se ei ole juttelemista eikä mielipiteen vaihtamista
3. uskovaiset säälittää minua liian paljon etten voi jutella niiden kanssa NIIDEN mielipiteistä koska niillä ei ole mielipiteitä.
Jos alustavasti ratkaiset nuo ongelmat ja 2. kerrot nikkisi niin voinemme siirtyä uskonto-palstalle juttelemaan uskonnosta.
Minua ei ateismi enää edes kiinnosta ainakaan positiivisessa merkityksessä, koska ateismi on niin pahaa.
t f.e.n.n.i.s.
Tämä on minun nikki uskon asioissa ja pyrin kertomaan sen osan mitä / miten uskonnosta ajattelen.
http://www.suomi24.fi/yhteisö/fenno_maani
ja huomatkaa ATEistit perustiedot esittelyssä on mielipiteeni
fenno_maani 8.12.2011 18:28
Tuosta mielipiteestä voisi pyyhkäistä kai kaikki typerät vanhentuneet lauseet pois.
Mutta olkoon siellä kiduttavana muistona siitä miten oksettavan positiivisesti joskus ajattelin ateismista.
Ihan hävettää että olin noin naivi joskus !
Kova ulkoa, särjetty sisältä, järkkynyt mieli....
Jeesus Kristus on voimallinen korjaamaan. Jumalan siunausta.
Kova ulkoa, särjetty sisältä, järkkynyt mieli....
Miten? kuka ? muuta?
Mä ymmärrän tuon sanoman mutta se on kaukempana minusta kuin kuolema.
Kirjoitin äsken tuolla rasismissa ja meinasi tulla oksennus - toi islam on niin kamalaa ettei ole totta. Mun reitillä olevaa kirkkoa on käyty heittämässä kivi kaksi kertaa Kun sitä korjattiin se muslimi meni heittä uuden kiven ettei sitä saa korjaa että se on vakava varoitus kirkolle
Ja mitäs siitä ihan samaa allahia se Irja Askola palvoo !!
Pitäisikö nyt alkaa rukoilee allahia ettei tarvisi pelätä noita tappajia.
Mä tahdon pois jonnekin missä ei olisi tappeluita riitelyitä ym
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013103017664797_uu.shtml
Miten paljon lohtua tukea voimaa rakkauttaa saa ateisteilta?
kiitos ateisteille vihastanne minua kohtaan
luottaisin kirkkoon jos tietäsin miten lasten raiskaajiin tai niiden suojelijoihin luotetaan ?