Opamox

Olen syönyt Opamoxia puoli vuotta kolmesti päivässä 15 mg kerrallaan. Nyt lääkäri puolitti määrän ja viikon on ollut aivan hirveä olo. Voisiko johtua tuosta puolituksesta?
2207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tottkai voi johtua, mutta voin lohduttaa, että oireet eivät kestä kauan.
Puolittamista jo seuraa pieniä vieroitusoireita, jotka väistyvät varmaan jo viikossa kunhan elimistösi tottuu tuohon määrään.

Kannattaisi jatkossa itse vähentää, esim. niin, että ottaisi toisina päivinä vain kaksi kertaa, tai sitten vaikka niin, että otat 2 kertaa päivässä sen lääkärin määräämän annoksen ja yhdellä kerralla puolet siitä.

Jos pärjäät niin, on vähentäminen aina helpompaa.
Tietty paras olisi jos voisit pitää välipäiviä, mutta jos tarvitset kyseistä lääkettä kokeile tuota edellä olevaa.

Äänestä

Vierotusoireet. Liian nopea pudotus. Itse vierottaudun tuosta samasta määrästä. Nyt on kuukausi kulunut ja päivässä menee vain 2 tablettia. Mitään vierotusoireita ei ole ollut.

Aloittaja, viekkarit menee ohi. Oliko kyseessä työterveys- vai terveyskeskuslääkäri. Ne suhtautuvat nykyään bentzoihin todella nihkeästi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


15 mg kirjoitti:

Olen syönyt Opamoxia puoli vuotta kolmesti päivässä 15 mg kerrallaan. Nyt lääkäri puolitti määrän ja viikon on ollut aivan hirveä olo. Voisiko johtua tuosta puolituksesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu