Epäautot tekevät surulliseksi

Kun näen oman premiumluokan autoni ratin takaa Hyundailla, Daewoolla tai Fiatilla ajelevia köyhiä ihmisiä niin välillä surettaa, että kunnolliset autot ovat yhä liian kalliita niin monelle.

Mielestäni jokaisella tulisi olla varaa turvalliseen ja laadukkaaseen autoon. Kumpa voisin toivoa niin kuin siinä yhdessä automainoksessa: Toivoisin, että teillä kaikilla olisi oma Volvo. :)
312934
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Mikähän ammattikoululainen sinäkin olet, kun et osaa kirjoittaa oikein?

"Kumpa voisin toivoa..."

Hohhoijaa...

Äänestä
  • Parempaa... luettavaa...

    Tilaa Hesari!

    Äänestä

että kaikki eivät välttämättä halua tuhlata autoiluun vaikka rahaa olisikin...

Ja mainitsemillasikin merkeillä pärjää liikenteessä hyvin - ja huomattavasti turvallisemmin kuin HIENOLLA ja ns. turvallisella pröystäilymerkillä KAAHAILEVA...

Äänestä

koeajamassa vaikkapa tuollainen Daewoo, pyydä vaikka Nubira tai Evanda. Voi olla että mielikuvat hieman muuttuu...

Äänestä

Pitkästi velkarahaakin laittaen ja monesta tinkien sain viimein itselleni vain pari vuotta käytetyn,tehokkaan, urheilullisen ja silmiä hivelevän kauniin farmari-Volvoni. Siihen istuessani olen tähän asti kokenut kuin olisin itsekin akateemisen loppututkinnon suorittanut, asuisin omistusasunnossa hyvällä alueella ja olisin arvostetussa työtehtävässä. Pahoitan mieleni kun Volvoa nyt täällä koko ajan pilkataan! Teinkö kuitenkin huonon kaupan?

Äänestä
  • On muiden autoosi kohdistama kateus, josta hyvänä esimerkkinä toimii juuri nämä herjaavat kirjoitukset. Parivuotiaskin Volvo on yhä liian iso pala nieltäväksi monelle persaukiselle.

    Äänestä

Minulle tulee hiukan samanlaisia fiiliksiä ajellessani E-sarjan Mersullani. Masentaa katsella kaiken maailman etuvetoisilla leikkiautoilla ajelevia kanssaihmisiä. Ennen oli Volvokin kunnon auto, vaan eipä ole enää. Kojelaudan jalopuutkin ovat Volvossa muovia. Voi surkeus! Onneksi sentään mm. BMW ja Mercedes-Benz jaksavat pitää premium-merkkien lippua korkealla.

Äänestä
  • Sääliksi käy teitä raukkoja joiden elämä tuntuu olevan auton peltikopassa... Ja tiesitkö sinä mersumies, että E-sarjan mersun pyöränlaakerit tehdään jossain taka-intiassa ja kestää yleensä vuoden verran... Sieltä saa halvalla ja täytyyhän sitä jossain säästää, että edes pelti kiiltää...

    Äänestä

Fiatissa on sentään liekeiltä turvassa, toisin kuin kaupunkitraktorissasi.

Äänestä

Yhdessä sen ylihintaisen maailman tyhmimmän sijoituksesi kanssa

Äänestä

"Kun näen oman premiumluokan autoni ratin takaa Hyundailla, Daewoolla tai Fiatilla ajelevia köyhiä ihmisiä niin välillä surettaa, että kunnolliset autot ovat yhä liian kalliita niin monelle."

Olet mennyt tekemään johtopäätöksen, että autonvalinta on pelkkä rahakysymys?
Tuliko mieleen, että joku saattaa harrastaa moottoripyöriä, lentämistä, matkailua kaukomaihin jne.
Kaikille ei ehkä ole myöskään tarpeellista näyttää ulospäin varallisuuttaan sillä perisuomalaisella ja säälittävimmällä tavalla:
ajaa uudella, mahdollisesti pankin suurimmaksi osaksi omistamalla premium (HAH) autolla.

Epäilen, ettei surusikaan ole aitoa. Päinvastoin, haluat piruilla.





"Mielestäni jokaisella tulisi olla varaa turvalliseen ja laadukkaaseen autoon."

Tämä on totta, mutta onko se sittenkään välttämätöntä?
Elämässä on niin paljon muutakin.






"Kumpa voisin toivoa niin kuin siinä yhdessä automainoksessa: Toivoisin, että teillä kaikilla olisi oma Volvo. :)"

Toivominenkin tuottaa tuskaa sinulle?
Voithan aina toivoa, mutta kestäisitkö sen?
siis sen, että kaikilla muillakin olisi ne premium-vehkeet allaan.
Miten erottuisit?

Mitä Volvo tässä kirjoituksessasi tekee ???
Volvoko premium-luokan auto ?
Huh !

Äänestä

Tosiasia on, että premium-autokin tuntuu premiumilta vain pari ensimmäistä kuukautta. Kun luxukseen on sitten tottunut niin mikään ei tunnu enää miltään. Säälittävää on tavallaan sekin...

Äänestä

Aina kun näen taustapeilissä lähestyvän farmari-Volvon keulan, hiljennän, vilautan oikeaan vilkkua ja siirryn pientareelle. Paras olla leikkimättä tavoitelluimman ja halutuimman perheurheiluauton kanssa. Volvo ottaa Sinut aina kiinni, menee ohi ja katoaa pian horisonttiin. Ihan sama onko Sinulla alla Mersu, BMW, Type-R tai Porsche, ohi menee että pamahtaa!

Äänestä
  • Ei kiinnosta sitten paskan vertaa meneekö joku ohi tai ali. Jos yli menee sitten on huonompi juttu.

    Äänestä

  • Mitä niitä kiusaamaan kun ohitse ne menevät vaikka olisi ohituskielto. Volvon maski taustapeilissä on sama kuin sininen vilkkuvalo, eli kannattaa väistää suosiolla, ettei paikalle tarvita oikeita hälytysajoneuvoja.

    Ei kannata kisata näiden kahjojen kanssa oli alla mikä sportti tahansa, sillä vaikka Volvon kone jo luovuttaisi, niin kuski ei luovuta kyllä ikinä.

    Äänestä

  • Olispas jännä tietää,kuinka moni tämänkin palstan kirjoituksista on ihan tosissaan kirjoitettu. Jos edes osa, niin olispas päälääkärille töitä.

    Äänestä

  • ihmettelevä kirjoitti:

    Olispas jännä tietää,kuinka moni tämänkin palstan kirjoituksista on ihan tosissaan kirjoitettu. Jos edes osa, niin olispas päälääkärille töitä.

    ... "päälääkäri" on? Ehkäpä sairaalan ylilääkäri olisi oikeampi ilmaisu? :)

    Ilmoittele itsestäsi uudestaan sitten kun oma lääkityksesi alkaa olla kohdillaan. Näin meidän muiden ei enään tarvitse nauttia levittämästäsi uus-suomenkielestä. :)

    Äänestä

  • Olkaa hyvä vaan kirjoitti:

    Mitä niitä kiusaamaan kun ohitse ne menevät vaikka olisi ohituskielto. Volvon maski taustapeilissä on sama kuin sininen vilkkuvalo, eli kannattaa väistää suosiolla, ettei paikalle tarvita oikeita hälytysajoneuvoja.

    Ei kannata kisata näiden kahjojen kanssa oli alla mikä sportti tahansa, sillä vaikka Volvon kone jo luovuttaisi, niin kuski ei luovuta kyllä ikinä.

    ...

    Äänestä

Miten te jaksatte vielä jauhaa tästä

Äänestä

1) Voiman ulosotto puuttuu ainakin T5- malleista
2) Nostolaite vain lisävarusteena
3) Onneton maavara (vastakynnetyille pelloille)
4) Pieni vääntömomentti (äestämiseen)
5) Kallis, jotkut ovat maksaneet volvoistaan yli 2000 Egeä!!! (Hinta-/laatusuhde heikko)

Itse suosin enemmän Casea ja Valmetia. Mutta volvo olisi kyllä tyylikkäämmän näköinen, pakko myöntää.

Äänestä
  • on kavala tauti.

    Äänestä

  • Psykologi kirjoitti:

    on kavala tauti.

    Kun kommentoit vastaaviin kateellisten panetteluihin, kokeile seuraavaksi jotain muuta top5:sta.

    1) kateellinen
    2) laadusta ymmärtämätön
    3) köyhä
    4) tymä
    5) kaupunkilainen

    Tai yllätä ja keksi joku uusi!

    Äänestä

HYUNDAI Terracan 2.9 CRDi LTD 5d AT varusteineen.

Köyhät ne niillä ajelee...

Äänestä
  • Olet aivan oikeassa. Köyhät ajelee Hyundailla...

    Äänestä

  • SUV kirjoitti:

    Olet aivan oikeassa. Köyhät ajelee Hyundailla...

    Näyttää vieläkin köyhemmältä kun sitä katselee Mersun tähden takaa ! Volvo on traktori.

    Äänestä

  • Mersumies kirjoitti:

    Näyttää vieläkin köyhemmältä kun sitä katselee Mersun tähden takaa ! Volvo on traktori.

    Volvon ja mersun maasturit luokitellaan lähinnä liikenteeseen rekisteröitäviksi mönkijöiksi. Ainoa oikea maasturi on Porkke.

    Äänestä

  • Mersumies kirjoitti:

    Näyttää vieläkin köyhemmältä kun sitä katselee Mersun tähden takaa ! Volvo on traktori.

    Jaah.

    Äänestä

Ennenkuin se kärähtää.

Äänestä

Onneksi olkoon nimimerkin, aiheen ja sävyn valinnasta! Muurahaispesä suorastaan kiehuu aloitteestasi!

Miten ajatuksesi kulkee silloin, kun näet tunnetusti varakkaan ihmisen Fiatin puikoissa? Minä ajattelen näin: Ahaa... ilmankos sitä omaisuutta on kertynyt, kun tilipäivänä on mielessä muutkin sijoitusmahdollisuudet kuin uuden vuosimallin osamaksu-premium-auto.

Äänestä

sinuun mutta vain ajatustasolla. Ehkä vielä jonakin päivänä jokainen voi osta Skodan.

Äänestä

No en varmaa ostas Volvoo, enkä muutaka uutta autoo vaik olis varaa. Vanhat on paljo siistim-
pii. 70- ja 80 luvun...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minna kirjoitti:

Kun näen oman premiumluokan autoni ratin takaa Hyundailla, Daewoolla tai Fiatilla ajelevia köyhiä ihmisiä niin välillä surettaa, että kunnolliset autot ovat yhä liian kalliita niin monelle.

Mielestäni jokaisella tulisi olla varaa turvalliseen ja laadukkaaseen autoon. Kumpa voisin toivoa niin kuin siinä yhdessä automainoksessa: Toivoisin, että teillä kaikilla olisi oma Volvo. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu