Kela ei hyväksy asumismenoiksi autopaikkaa.
Autopaikasta on pakko maksaa 8 e kuukaudessa. Pakko on auto olla, että töihin pääsee.
Autopaikasta on pakko maksaa 8 e kuukaudessa. Pakko on auto olla, että töihin pääsee.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kela ei hyväksi esim. sairaalan pysäköintimaksua matkakorvaukseen. Kannattaa siis mennä taksilla, sillä omavastuu on 9€ pysäköintimaksu, joka tulee jo muutamassa tunnissa. Aika härski systeemi nuo sairaaloiden maksulliset pysäköintitalot. Sain tästä oikein mustaa valkoisella.
muutamassa tunnissa tarkoitit varmaan, että tulee VASTA muutamassa tunnissa.
9 € pysäköintimaksu tulee jo muutamassa tunnissa. Eli tavallaan se omavastuu 2 kertaistuu. Jos vain suinkin mahdollista, kannattaa siis mennä kelan maksamalla taksilla.
Pääseehän sitä töihin pyörällä tai kävelemälläkin.
Ja jos on vara autoa pitää ja töissä käy, niin kai sitä on 8 e kuussa varaa maksaa autopaikastakin?
Autoa tarvitsee työssä, tarvitsee myös autopaikan ja nykykäsityksen mukaan myös lämpötolpan talvella.
Maailma on mennyt tällaiseksi.
Vai maksaa Kela jo taksikulut. Ei minulle maksa, jos menen taksilla lääkäriin. Nimittäin jos minulla ei ole lääkärintodistusta siitä, että tarvin sairauden takia taksia. Oikeast sairaanahan ei omalla autolla ajellakaan.
Mene julkisella kulkuneuvolla, niin säästät parkkimaksut!
Kyllä lääkäri tuon lapun käytännössä aina antaa. Esim voi perustella että flunssassa ei koe ajokykynsä olevan riittävä. Ja tottahan se onkin. Kaikkialla ei ole joukkoliikennettä.