Sivarista enemmän hyötyä

1+19

Sivarin kuukauden koulutuskaudella saat halutessasi järjestyksenvalvojakortin, alkusammutuskurssin ja EA- kortin. Sen lisäksi saat 10 kuukautta työkokemusta, esimerkiksi valtion hommissa virkamiehenä. Sanoisin, että sivari on paljon arvokkaampi, kuin puolen vuoden intti, jossa vain vitutuksen sietokyky kasvaa.

Mitäs sanotte? Ja ei taas niitä "sivarit on homoja höhöö" armeijaintoilijoita, vaan kunnon argumentteja, kiitos.

5

256

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+13

      Järjesteyksenvalvojakurssin ja EA-kurssin kesto 2 päviää, alkusammutuskurssi taitaa olla yhden päivän. Sivarin kesto 11kk? Hyöty ei siis tosiaan ole merkittävä. Tietysti saat myös 10kk työkokemusta sivarista, mutta siitäkään ei ole hyötyä ellet jatkossa ajatellut työllystyä vastaavalle ajalle.

      Armeija lasketaan myös yleiseksi työkokemukseksi esim. kouluun haettaessa. Armeijasta on mahdollista saada lisäksi todellisia pätevyyksiä, mm. panostajan lupakirja tai CE-ajokortti, jotka siviilissä vaatisivat aikaa ja rahaa paljon. Lisäksi armeijassa toimiminen vaikkapa mekaanikkona tai sähkömiehenä lasketaan nimenomaan kyseisten alojen työkokemukseksi.

      Lisäsi puolustusvoimien johtajakoulutusta todella arvostetaan, tykkäsi siitä tai ei. Ei sotilaallisen puolen takia, vaan koska kyseessä on ihmisten johtaminen samalla tapaa kuin työelämässäkin.

      Tiedätkö muuten edes mitä valtion virkamies tarkoittaa? Sivariilipalvelusmiestä ei todellakaan lasketa valtion virkamieheksi missään tapauksessa.

      • tsiisus

        "Armeija lasketaan myös yleiseksi työkokemukseksi"

        Anna mun kaikki kestää. Ei sitä lasketa yleiseksi työkokemukseksi. Jos kerran about 90% miehistä käy armeijan, en usko, että kukaan katsoo armeijaa työkokemukseksi.


    • AloitusPost

      Hei,

      Itsellä kesti päälle 20 päivää JV-kurssi (tais olla 36 tuntia yht.), muita en muista tasan tarkkaa. Kaikki nuo kurssit ovat aivan yhtä pitkiä, kuin muuallakin Suomessa virallisesti suoritettuina. On se hyöty merkittävämpi, kuin puoli vuotta armeijassa.

      Voin vaikka vannoa, että työkokemuksesta on hyötyä aina, vaikkei jatkossa menisi samalle alalle. Kumman itse ottaisit, Penan, jolla ei ole yhtään työkokemusta, vai Matin, jolla on paljon työkokemusta, vaikka ei olisikaan samanlaista työtä.

      Olen samaa mieltä, että johtajakoulutuksesta on hyötyä, mutta suurin osa ei kuitenkaan sinne pääse.

      En ole kuullut, että kenestäkään armeijan käyneestä, että siitä (lukuunottamatta johtaja-ja kuljettajakoulutusta) olisi ollut myöhemmin hyötyä työelämässä, paitsi ehkä juuri nuo ammattiopistossa koulutettavat työt, JOS sattuisi pääsemään haluamalleen koulutukselle intissä.

      Ehkä liioittelin hieman sivareita virkamiehinä, mutta lähes samat edut koskevat niitä, kuin muitakin virkamiehiä, joten voisin pitää niitä lähes samana.

    • reservinkieltäytyjä82

      Armeijasta oli se hyöty että ilman armeijaa en olisi ymmärtänyt laajoja totuuksia. Jo alokasaika riitti kokemukseksi ymmärtämään miten surkeasti johdettu organisaatio oli kyseessä. Armeijassa tuli pohdittua myös nykymaailman uhkakuvia ja armeijan tarpeellisuutta sekä roolia. Ymmärsin nopeasti lopullisesti esim.venäjä vs suomi voimasuhteet ym asiat.

      Kävin 6kk intin loppuun vaikka pidin sitä pellepaikkana. 9 vuotta jälkeen kertuasharjoituksiin joista ei pahaa sanaa mutta maailmankuvani voimistuessa sain idean pyrkiä reservistä eroon. 12 vuotta myöhemmin sitten irtisanouduin eli kieltäydyin reservistä. Täydennyskoulutus lapinjärvellä oli hieno kokemus! Meitä oli paljon ja suurinosa miehekkäitä suomalaisia miehiä. Kaikkia ygdisti samat asiat ja yksi tärkeimmistä kyky ajatella itse.

    • lupahärnätäköon

      Naapurustossamme työmarkkinatuilla piinaavat Jehovan Todistajat eivät käy
      edes sivaria koska siinä on jotain pahaa?
      Lisäksi rehellisiä kunnon jäseniä vainotaan kuten uutisotsikoista voi lukea jos he eivät jaksa tukea lahkon vanhoja pomoja!
      Pomoilla on oikeus nipottaa ketä hyvänsä arvostellen ja tunkea kotirauhaa uhmaten häirköimään.
      Kiusatuille on jopa oma järjestö sitä varten kun elämä on kaatunut!
      Lahkossa kasvaneiden on vaikea soputua normaaliin yhteiskuntaan, siirtäen
      sairasta ylimielisen röyhkeää ajattelutapaa selkärangassaan. On lupa tuomita
      kaikki muut ihmiset, ryhmät ja aatteet paskaläjäksi! Kun eletään suljetussa
      yhteisössä ja neljän seinän sisällä salaillen pihapiirissä olevansa työtön uskonjohtaja.
      Helsingin jäähallin konventin järjestysmiehet joilla ei ole minkään valtakunnan
      pätevyyttä yhä edelleen. Useiden hihhulien laumoina riivaavat kutsuttuja kansalaisia jos he erottuvat yksipuolisesta mustien hautauspukujen massasta!
      Pimeät lahkosta erotetut jatkavat toimintaa omin avuin kun eivät pääse irti perkeleestä ei sitten millään ilveellä edes poppamiehen avulla.

      Aikuiseen ikään tai hautaan asti joloansa vatkanneet lahkolaiset ovat seksuaalisesti kieroutuneita. Pedofiiluutisia on. Häiriintynyt lahkopersoona
      etsii ihmisistä vikoja sosiopaatin etuoikeudella joita sitten juoruilee ympäri.
      Omistuista että peruskoululaiset voivat säätää sadankin ihmisen asioita ilman
      luottamuksellista vaitiolovelvoitetta! Maallinen Finlex on perseen pyyhintään.

      Tämä video vosi kuvastaa laillisetetun maanpetturin ja yhteisöhäirikön loppuelämää kyseisessä valtiossa?

      Lahkon pikkupomot sanovat että kun sodan aikana he eivät tee siviileille
      määrättyjä velvollisuuksia niin ei sitten tehdä niitä rauhankaan aikana!

      https://www.youtube.com/watch?v=K0-iU-LaQd0

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      391
      4439
    2. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      17
      4243
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3779
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      114
      2807
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      10
      2457
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2272
    7. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      1952
    8. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1928
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      123
      1870
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1439
    Aihe