särö tuulilasissa

janina81

Voiko auton tuulilasin pienen kiveniskun särön jotenkin muka korjauttaa muuten ku porauttamalla? Jälki ei oo kovin iso mutta harmittaa kun vuoden vanha auto..vai mitä tarkoittaa kun lasifirman ilmoittaa auton tuulilasikorjaukset?

11

696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei Tuulilasivarikkolle

      Toivottavasti sinulla on lasivakuutus. Noinkin uuteen autoon vaihtaisin uuden lasin. Korjausjälkeä on ikävä katsella. Älä missään tapauksessa luota ns. lasiliikkeisiin, kuten Tuulilasivarikkoon/Carglassiin vaan teetä työ merkkiliikkeessä. Noilla jobbareilla, kun jokin menee omaa ammattitaidottomuuttaan pieleen, asiakas laitetaan maksajaksi. Minulla itselläni on erittäin huonoja kokemuksia Tuulilasivarikon työnlaadusta ja reklamaation hoidosta.

    • vaihdoin lasin..

      Alle kuukauden pamahti kivi.. En tehnyt mitään.. Siinä on jälki!..

    • tarkeneeko

      Kissa lauteilla?

      • tarkenee tosi hyvin ja tykkää saunoa!


      • edes vettä
        janina81 kirjoitti:

        tarkenee tosi hyvin ja tykkää saunoa!

        Ei meidän kissat.


    • Muka

      Muka muka. Jos se ei ole lähtenyt halkeamaan, pystytään kiveniskemä korjaamaan kokolailla näkymättömäksi. Halkeamaa yrittävät sitten hurjimmat poraamalla pysäyttää. Itse henk.koht. en ole nähnyt yhtään onnistuneesti pysäytettyä halkeamaa.

    • Jäänpolttelija

      Mulla hajos viime talvena koko tuulilasi..tai meni säröille ku laitoin pakkasella lasin lämmittimen päälle.onneks vakuutus korvas. Kyseessä on Bmw 116.

    • 14+8

      Kannattaa korjata paikkaamalla, jos vain voi. Uusi tuulilasi on aikas kallis. Lasin voi korjauttaa/vaihdattaa merkkiliikkessäkin, mutta merkkiliike ei sitä todennäköisesti tee vaan vie sen auton sinne viereiseen lasifirmaan ;)

      Ja jos on lasivakuutus, lasi korjataan yleensä ilman omavastuuta, lasinvaihdosta joutuu maksamaan omavastuun. Vakuutusyhtiöstä kannattaa kysyä aina varmistus, sekä mahdollinen sopimus jnk liikkeen kanssa.

      Itselle kävi niin, että tuulilasiin tuli kiveniskemä moottoritiellä viime keväänä. Auto oli silloin puoli vuotta vanha. Soitin Ifiin: korjaus ilman omavastuuta, lähin sopimusliike on Tampereen tuulilasimyynti, josta voi varata ajan, lähettävät laskun sitten suoraan vakuutusyhtiöön. Sain ko. liikkeestä ajan n. viikon päähän, korjaus vei noin puoli tuntia.

      Ai niin, kiveniskemä kannattaa peittää teipillä mahd. nopeasti. Jos sinne ei pääse vettä, niin se ei yhtä todennäköisesti lähde halkeamaan.

      • lasipaikkaa nähnyt

        lasinpaikkaaja antoi sellaisen luottokortin kokoisen pahvin, mistä saa irti sen kokoisen liimatarran, että vaurion saa heti peitettyä. Se on tärkeää sen vuoksi, että syntyneeseen kuoppaan /häränsilmään ei pääse rasvaa tai likaa, mikä vaikeuttaa korjaustyötä. Korjausaine on jotakin kahdesta komponentista tehtävää kirkasta hartsia, mikä levitetään korjauskohteeseen ja kuivana leikataan ylimääräiset kohoumat pois, niin että pinta jää tasaiseksi. On siinä hyvä pyyhkijän pyyhkiä.
        Ainakin uutena paikka on kirkas ja siisti. Todella vaikea on löytää vauriokohtaa tuoreeltaan. En tiedä vaikuttaako esim. auringonvalo vuosien saatossa millään lailla tulokseen.


      • Satunnainenautoilija

        Lielahden Veholle kun vie auton niin ei tarvitse edes soittaa Ifiin ja pääsee lasinkorjaukseen aikaa varaamatta.
        Laskuttavat suoraan IFiä ja homma tapahtuu nopeesti ja laadukkaasti.
        Vaihtavat myös tuulilaseja merkkiin kuin merkkiin.
        Vehon päätyssä on viellä toistaiseksi tuulilasimyynnin piste mutta parempaa palvelua saa itse Veholta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      74
      3397
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3127
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3002
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2671
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2182
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1739
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1707
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1705
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1679
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1628
    Aihe