Milläs mallilla on joululahjojen valmistus?

Suvipiika

Itse olen saanut jo 8 lahjaa tehtyä, 12 on vielä tekemättä, toivottavasti ehdin saada kaikki valmiiksi jouluun mennessä.

Tänä vuonna en osta yhtään valmista lahjaa, vaan valmistan kaikki itse.

Kuins siellä muilla, kaupasta vai omin kätösin?

12

159

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -pz-

      Yhdet oon ite pikku kätösin valmistanut. Toiset on vielä kesken. Sain nääs ipanalta enterorokon tossa vajaa kuukausi sitten ja sen jälkeen kädet oli täynnä rokkonäppyä, jonka jälkeen alkoikin lähteä nahka. No, nyt alkaa olla jo aika hyvällä mallillansa asiat ja pääset työstämään keskeneräisiä villasukkia.

      Päätin muutenkin, etten tänä jouluna osta paljon mitään. Ehkä ipanalle jotain ja sitten isommalle varmaan omaan uuteen kämppään kans jotain, mutta kellekään muulle en osta mitään.

      • -pz-

        Siis ei "pääset" vaan pääseN työstämään.. :P


      • Suvipiika

        Enpä ollut koskaan kuullut moisesta rokosta, piti ihan kuuklettaa. Toivottavasti ei osu kohdalle, on tullut jo ihan tarpeeksi aikuisena sairastettua lastentauteja.


      • -pz-
        Suvipiika kirjoitti:

        Enpä ollut koskaan kuullut moisesta rokosta, piti ihan kuuklettaa. Toivottavasti ei osu kohdalle, on tullut jo ihan tarpeeksi aikuisena sairastettua lastentauteja.

        Joo, aika uus tuttavuus tuo rokko oli mullekin. Joskus viime talvena muistan yhden tuttavani maininneen, että heidän lapsellaan oli enterorokko. Sillon en perehtynyt tarkemmin asiaan. Nyt tänä syksynä päiväkodissa varoiteltiin jo ulko-ovessa lapulla, että heillä on nyt liikkeellä enteroa. Eipä mennyt kuin muutama päivä ja poika sai sen.


    • Kossunen evk

      Tänäkään vuonna en pahemmin lahjoja tee, ostohommeleiks menee. Paitti tietysti valikoitu laatuväki saa tänäkin jouluna omatekemääkin, mut sen voi tehdä vasta kuukauden päästä nottei happane.

    • Kaupasta minä... Ei mun tekemiä lahjoja kukaan huolis. :)

      Niin...Jos nyt viisas olisin, niin voisin jo alkaa ostamaan lahjoja, mutta kun en nyt ole viisas, niin en osta.
      Ainakaan ihan vielä.

    • mayanna1

      Valmistumassa on.... 1,5 kk päästä pullotetaan. Lähimmät ystävät ja sukulaiset saavat pikkupullon itse tehtyä aronia tai aronia-luumulikööriä itse tehdyin etiketein. Lisäksi on läjä puolivalmiita pyyhkeitä. Ne odottavat virkattua pitsiä (on jo valmiina) tai kirjontaa. Lukumäärät ovat vielä aika epämääräisiä, katsotaan, mihin aika riittää. Omalle porukalle tulee lahjaksi yksi makuuhuoneen laminaattilattia ja jäätymätön wc:n putki (ovat vielä aloittamatta). No ok, lapset saa sen lisäksi pienet paketit (converset ja jääkiekkopeli on luvattu).

    • Vassoquu

      Taitaa minulla mennä rahan antamiseksi tänä vuonna, kun pojan talolla katkesi viemäriputki ja kakkavedet tulee pihalle. P*ska juttu. Ihan kuin ei muutakin rahanmenoa olis sekä heillä että minulla. Masentaa.....

      • Kossunen evk

        Aika konkreettinen paskatilanne. Positiivisena juttuna vois nähä että hyvä kun tulee pihalle eikä sisälle.


    • Vassoquu

      Helpotuksen huokaus! Putkihenkilö kävi kaivamassa pihan auki todetakseen, että kyseessä olikin vain tukos. Laskusta jäi ainakin yksi nolla pois, ja kenties alkunumerokin pieneni.

      Lapset saavat siis lahjoja! *taputtaa karvaisia käsiään*.

      • Suvipiika

        Kyseistä tapausta kun en tunne niin tukoksen syntykin on tuntematon. Yksi yleisimpiä syitä tukoksille varsinkin omakotitalojen viemäreissä on veden säästäminen. Lapsille opetetaan painamaan pikkuhuuhtelua ja senhän ne tekevät, varsinkin pyyhittyään puoli rullallista paperia pönttöön. Aika paljon saa säästää vedessä voidakseen aina välillä maksella rassausmaksuja.


      • Vassoquu
        Suvipiika kirjoitti:

        Kyseistä tapausta kun en tunne niin tukoksen syntykin on tuntematon. Yksi yleisimpiä syitä tukoksille varsinkin omakotitalojen viemäreissä on veden säästäminen. Lapsille opetetaan painamaan pikkuhuuhtelua ja senhän ne tekevät, varsinkin pyyhittyään puoli rullallista paperia pönttöön. Aika paljon saa säästää vedessä voidakseen aina välillä maksella rassausmaksuja.

        Saattaa hyvinkin olla, että jotain on viemäriin laitettu, mitä sinne ei kuulu. Putki tosin on vuodelta 1976, joten sinä aikana on ehtnyt yhtä jos sun toistakin tapahtua. Mutta onnellinen olen kakaran ja perheensä puolesta. Vakuutus ei olisi korvannut mitään ja kaupunki vastaa kunnallistekniikasta vain tontin rajaan asti.

        Kerrostaloasujana meitin yhtiön kahden talon välinen putki jouduttiin uusimaan parisen vuotta sitten. Lasku oli 24-25 t euroa. Vakuutus korvasi siitä 10%, joten kamalalta tuntui.

        Voin todeta, että oman joululahjani sain tässä etukäteen ja säästin ainakin yhden kossupullon ostamisen. Murhe oli sen verran suuri, että ihan pienellä tuikulla siitä ei olis selvitty.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      47
      5362
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      414
      4650
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3859
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      174
      3254
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      14
      2546
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2302
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2138
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      152
      2042
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      125
      1960
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1489
    Aihe