Tämähän on tilannekohtaista myös mutta nelikaistateiden (kuten moottoritiet) liittymien kohdalla pitäisi liittymästä tulevillekkin olla tilaa. Samoin myös liittymästä tulevien pitäisi ymmärtää tulla väljemmässä jonossa eikä ajaa liian lähellä edellä olevaa.
Tämä johtaa siihen että motarilla pitää väistää ohituskaistalle!
Usein näkee näitä mielenosoituksellisia kaistanvaihtoja eli vilkun vilaus ja äkkinäinen kaistanvaihto kun joku ajoi ihan eteen, no mitäs ajat niin lähellä edellä olevaa, rikot itse jo sääntöjä ennen kuin se joku edes vaihtaa kaistaa.
Kun ei osata ajaa, tiedetään vain oikeuksista niin sama tyhmyys toistuu koko ajan liikenteessä. Ei muuten kannata ottaa oppia näistä ketkä ei osaa ajaa, tekisit ison palveluksen sillä kun et ota huonosti ajavien ajosta oppia ainakaan niin että alat itsekkin ajaa samallalailla.
Mitä pitäisi tehdä kun liittymästä tulee rekka ja 3 maansiirtoautoa jonossa,
ajavat niin lähellä toisiaan että JOS en joustaisi siirtymällä ohituskaistalle niin varmaan saattaisi kyllä tapahtua jotain vakavempaakin kuin vain se minun tekemä rike eli siirtyminen ohituskaistalle. Näillä liittymästä tulevilla loppuisi jarrutusmatka koska kaista päättyy kaiteeseen käytännössä, ainakin tuon kokoisilla ajoneuvoilla tai sitten viimetingassa sieltä kiilataankin väkisin päin ja joudun jo hätäväistämään jonnekkin. Onko kovin kaukaa haettu arkinen tilanne joita varmaan kukin joskus kohtaa, yleensä ne on henkilöautoja jotka tulee liittymästä aasijonossa eli toinen toisensa konteissa miltein kiinni. Yksi näistä ehkä pääsee kunnolla tulemaan ja loput sitten joutuu jarruttelemaan ja se siitä vauhdinotosta sitten liittyäkseen sujuvalla nopeudella.
Tämä johtaa siihen että motarilla pitää väistää ohituskaistalle!
Usein näkee näitä mielenosoituksellisia kaistanvaihtoja eli vilkun vilaus ja äkkinäinen kaistanvaihto kun joku ajoi ihan eteen, no mitäs ajat niin lähellä edellä olevaa, rikot itse jo sääntöjä ennen kuin se joku edes vaihtaa kaistaa.
Kun ei osata ajaa, tiedetään vain oikeuksista niin sama tyhmyys toistuu koko ajan liikenteessä. Ei muuten kannata ottaa oppia näistä ketkä ei osaa ajaa, tekisit ison palveluksen sillä kun et ota huonosti ajavien ajosta oppia ainakaan niin että alat itsekkin ajaa samallalailla.
Mitä pitäisi tehdä kun liittymästä tulee rekka ja 3 maansiirtoautoa jonossa,
ajavat niin lähellä toisiaan että JOS en joustaisi siirtymällä ohituskaistalle niin varmaan saattaisi kyllä tapahtua jotain vakavempaakin kuin vain se minun tekemä rike eli siirtyminen ohituskaistalle. Näillä liittymästä tulevilla loppuisi jarrutusmatka koska kaista päättyy kaiteeseen käytännössä, ainakin tuon kokoisilla ajoneuvoilla tai sitten viimetingassa sieltä kiilataankin väkisin päin ja joudun jo hätäväistämään jonnekkin. Onko kovin kaukaa haettu arkinen tilanne joita varmaan kukin joskus kohtaa, yleensä ne on henkilöautoja jotka tulee liittymästä aasijonossa eli toinen toisensa konteissa miltein kiinni. Yksi näistä ehkä pääsee kunnolla tulemaan ja loput sitten joutuu jarruttelemaan ja se siitä vauhdinotosta sitten liittyäkseen sujuvalla nopeudella.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Plussaa. Ajelin juuri eräs päivä kaksikaistatien liittymästä ko tielle, edessäni noin 7 autoa puskuri puskurissa.
Ensimmäinen sitten jarrutteli jo heti kaistan alussa ja kiilasi jo valkoviivalla kaksikaistatielle.
Voihan siihen ajella puskuri puskurissa ja vaikka pysähtyä ennen kiihdytysosuutta mutta käyttäkää sitä kiihdytyskaistaa.
Vetäisin koko letkan ohi oikealta, kiihdytyskaistaa kun tässä tapauksessa oli noin 600 metriä.
Olen itse ihmetellyt aivan samaa asiaa eli miksi pitää tunkea liittymästä heti sulkuviivan loputtua sinne väylälle kun kiihdytyskaistaa on yleensää 200-400 m ainakin..
Esim Lahdenväylä kehä III pohjoiseen liittymä on aina tukossa näiden hätähousujen takia ja siinä on ,mittaukseni mukaan , 500 m !!!! tyhjää kiihdytyskaistaa jota kukaan ei hyödynnä. Jonon häntä onkin jo siellä pitkällä kehällä ikean tuolla puolen...
Millä perusteella sinä itse OSAAT AJAA??? Eiköhän vähintään 90% ihmisistä kuvittele osaavansa ajaa ja usein vielä keskivertoa paremmin! Miten olet itsesi saanut saman kuvitelman valtaan kuin moni muu, erityisesti tälläkin palstalla kirjoittelevat nimimerkit?
Nimenomaan kaikki luulevat osaavansa ajaa jotenkin esimerkillisen hyvin vaikka todellisuus olisi muuta.
Vaikka väistövelvollisuus on kiihdytyskaistalta tulevalla, on ihan järkevää hiljentää vauhtia tai vaihtaa ohituskaistalle tilanteen mukaan. Kehä kolmosen sisällä näkee hurjia pitkiä rekkoja, jotka vain työntyvät moottoritielle, täysin piittaamatta tuleeko motarilla autoja vai ei. Siinä on pakko olla jokin itsesuojeluvaisto eikä oikeen pysty pitämään kiinni oikeuksistaan, eikä kyllä varmaan kannata.
Ohituskaistalle taas ei pidä jäädä tulpaksi.
Se on helppoa määritellä:
1. Älä aiheuta muille haittaa liikenteessä.
2. Älä aiheuta vaaraa muille.
Noita noudattaakseen pitää ajaa tieliikennelain- ja hyvin tapojen mukaan.
Oikeasti, kovin moni ei tuohon kykene jostain syystä, ehkä sitten kehun itseäni kun yllän normaaliin ajosuoritukseen, mielestäni.
Näyttääkö sinun mielestä sitten siltä että liikenteessä osataan ajaa hyvin?
Jo suuntavilkun käyttö kertoo hyvin monien kuljettajien huonosta ajotavasta tai sekä huonosta ajotaidosta, pitäisiköhän siihen olla 3 vuoden koulutus että osaisi suuntavilkkua käyttää. Kysehän ei ole siitä että saat sen vilkun päälle kuin omasta mielestä tuntuu parhaaksi sovelletulta tyyliltä vaan vilkun käytössä on hyvin selkeä ajatus miksi jokaisessa ajoneuvossa sellainen ylipäätään on ja miksi sitä käytetään: Kertomaan muille liikenteessä aikeistaan, toiset huitoo siellä ohjaamossa kärpäsiä kun muuta eivät osaa jostain syystä, vaikka ajovalot on keksitty joita voisi myös käyttää siihen viestittämiseen.
hyvät määritelmät, mutta jos suomalaiselle ei väännetä rautalangasta mitä nuo tarkoittavat on sama kuin kusisi vastatuuleen.
Esim. minä ajan tosi hiljaa joka paikassa, en siis aiheuta muille haittaa tai vaaraa, eli VÄÄRIN, mutta näin valitettavasti jotkut ajattelee. Toinen esimerkki, annan tilaa kolmion takaa tulijalle ja jarrutan risteykseen reilusti, VÄÄRIN, ajojärjestyksen sotkeminen on ennalta arvaamatonta toimintaa ja aiheuttaa vaaratilnteita ja sotkua.
Liikennejärjestelyt ei ole suunniteltu täydellisiksi.
Esimerkiksi rekan tuleminen 80km/h> tielle ja liityntäkaista on vaikka 250 metriä pitkä niin jos rekka kerrankin joutuu hidastamaan vauhtiaan reilusti niin pitääkö sitten pysähtyä kokonaan ja odottaa että liikenne on ohi eikä ketään tule enää?
Sille rekalle pitäisi olla 80km/h nopeusrajoitusalueella tilaa 50 metriä vähintään, miksi joku ei voisi pitää edellä olevan sen verran väliä, se on karkeasti se yksi valaisinpylväiden välinen matka, siihen rekka kerkiäisi juuri ja juuri hyvällä ajoituksella jos ei ole mitään häiriötekijöitä.
Yleensä, virheen syntymiseen (liikenteessä) tarvitaan kaksi osapuolta,
no toki voit ajaa tieltä ulos ihan yksinkin tai törmätä johonkin.
Päätiellä autot ajaa 20 metrin väleillä edellä olevaan, mihin väliin se
rekka sitten mahtuu, ok se yksi hiljentää ja tekee tilaa ja sen auton takana jono tiivistyy 5 metrin väleihin ja sen rekan perässä tulee autoja myös päätielle ja niiden pitäisi taas myös mahtua jonnekkin tai pysähtyä.
Liittymien kohdalla pitää olla tilaa liittymistä tuleville, totta kai tien kapasiteettikin loppuu joskus mutta ei se yleensä vaikuta siihen että tilaa ei voisi enää olla ja jos ei ole niin sittenhän yksinkertaisesti koko liikenne pysähtyy siinä kohtaa.
Olen ollut kauan sitä mieltä että koska ammattikuskeille sun muille esimerkiksi hälytysajoa ajaville on koulutusta siihen ajamiseen myös sen jälkeen kun se ajokortti on saatu niin miksi ei tavalliselle liikenteen kuskille olisi myös.
Edes yhden kerran olisi pakollista käydä jokin lisävalmennus ajokortin pitämiseksi sen jopa 50 vuoden aikana kun liikenteessä ajaa. Voisi karsia niitä huonoja ajotapoja, oikeaa ihan osaamattomuuttakin sekä myös niitä ketkä ei ehkä ollenkaan ole kykenevia ajamaan autoa, varmaan niitäkin jokunen tuolla menee.
Inssiajo olisi kova vaatimus mutta, edes sellainen tunnin ajokerta autokoulun opettajan tai jonkun muun vastaavan kyydissä, tai siis se valmentaja on kyydissä eikä kuski ole matkustaja vai miten se menikään.. no joku ajaa vaikka pelkääjän paikalta..
Jos kaikki ajaisivat sitä suurinta sallittua, niin silloin ei ole moisia ongelmia.
Kukaan ei puske rampilla perääsi jos ajat riittävän lujaa, ei sinne motarille mitää 60 mennä!!
Samoin motarin puolellakin välit olisivat tasaisemmat jos seassa ei olisi tukostajia ja muutenkin pieneenkin väliin mahtuu kunhan kaikki ajoasivat tasaista suurinta sallittua.
Tämän yksinkertaisen asian ja totuuden kun kaikki ymmärtäisivät niin liikenne olisi helppoa ja turvallista.
Pahimpia virheitä on jarruttaa motarilla ja tehdä tilaa jollekkin rampin seisojelle, tuota ei kukaan järkevä tee, koska se sotkee sääntöjen mukaisen ajojärjestyksen.
Se on rampilta tulijan ongelma sovitttaa vautinsa oikeaksi, että sekaan on helppo liittyä ja helppoa se onkin kun uskoo, että vauhtia pitää olla saman verran kuin tielläkin on.
Viestissäsi on varsinaista idealismia. Mites luulet että käy, jos kaksiosainen rekka puskee eteesi moottoritien rampilta ja haluat pitää kiinni etuajo-oikeudestasi? Mitä teet? Kynsin ja hampain puret hammasta ja ajaisitko rekan rinnalla kunnes rekka kiilaa sut kumoon.
Ei taida olla kokemusta liikenteestä kovin paljon. Pitää toivottaa sulle onnea, ettei käy huonosti.
Tuo sama nopeus ei pidä paikkaansa, jos ei ole nopeusrajoitusta asetettu liikennemerkillä. Tuolloin rampilla nopeus on 80 km/t tai sitten tilanteen mukaan että liittyminen on mahdollista.
Siis turvavälienhän kuuluu olla hyvin lyhyet! Sekunti on siinä ylärajoilla, ja 1,5 sekuntia jo ihan liikaa. Paras on noin 0,5 sekuntia. Jos kaikki ajaisivat noin, olisi liikenne mahdollisimman sujuvaa, turvallista ja joustavaa. Pitää sitten vielä muistaa, että takana ajavan on ajettava hieman nopeammin kuin edessä ajava =)
Mistä hitosta tämän ketjun kirjoittajat on oikein saaneet ajokorttinsa? Alkaen tästä ensimmäisestä väistäjästä. R-kioskilta ne kortit nykyään ostetaan?