Eilinen Teemadokumentti paljasti kuinka törkeää kehitysapumiljoonien hyväksikäyttö on Kongossa. Sama koskee kaikkia afrkikan maita. Tiedossa on myös se tosi seikka, että kehitysapumiljoonia ohjataan saajamaan kautta veroparatiisien tileille ja sieltä ne palautuvat auttajamaiden päättäjien tileille. Koko kehitysapu toiminta on maailman suurin rahanpesukoneisto. Rahallinen apu ei löydä koskaan tietään avuntarvitsijoille vaan nälkää näkevät lapset toimivat täkyinä kuin " kastemato koukussa" kaloille. Maailma on mätääkin mädempi paikka.
http://areena.yle.fi/tv/474018
http://areena.yle.fi/tv/474018
Vastaukset 2
Vanhimmat
Katsoin tuon ohjelman. Samalla tajusin, että tuollaiset nenäpäivä tempaukset ovat yhtä tyhjän kanssa ja pelkästään hyvän mielen tuojia niille jotka sellaisiin tempauksiin osallistuvat. Niillä ei ruokita edes yhtä pientä kylää jos ne rahat edes koskaan päätyisivät kohteeseen. Ne rahat häviävät matkalle. Se on varma.
Niimpä just joo. Aatelkaas millaisia sairaaloita saataisi Suomeen Suomalaisille tuolla joka vuotisella Kehitysavulla? Jospa vaikka pidettäisiin joku " Välivuosi " tuon kehitysavun maksamisessa?