Fritz Wetterhoff ja Eino Polón

1918

Nämä ovat 1918 jääkäreistä hieman tuntemattomampia ja olisi mielenkiintoista tietää enemmän heidän historiastaan ja yhteiskunnallisesta vaikuttamisesta.

7

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • talvikki k

      Ihan outoja nimiä, ei tiennyt vanha opettajanikaan mitään heistä vaikka on viisas nainen.

    • Wetterhoff ei

      ollut jääkäri. Liikkeen puuhamiehiä kylläkin.

      Eino Polon oli jääkäri ja yleni aikanaan everstiksi. Sai Mannerheim ristinkin.

      Mitä jos vaivautuisit itse googlaamaan? Vai onko liikaa pyydetty?

      • Anonyymi

        a mihin tämä herra kuoli ja minkä ikäisenä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        a mihin tämä herra kuoli ja minkä ikäisenä

        Kuoli vanhana. Sydän lakkaksi lyömästä.
        Surullinen juttu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuoli vanhana. Sydän lakkaksi lyömästä.
        Surullinen juttu.

        Berndt Eino Edvard Polón (29. joulukuuta 1892 Helsinki – 14. joulukuuta 1975)[1] oli suomalainen jääkärieversti ja Mannerheim-ristin ritari numero 80. Mannerheim-ristin ritarin arvon hän sai 23. elokuuta 1942.


    • Anonyymi

      Mannerheim-ristin ritari Berndt Eino Edvard Polón (1892- 1975) lienee monelle jäänyt lyhyeksi maininnaksi ritarimatrikkeleihin, vaikka hän osallistui sotien jälkeen aktiivisesti jääkärien perinteen vaalimiseen. Nokialla Polón tunnettiin kumitehtaan sodanjälkeisen ajan sosiaalipäällikkönä. Hänen isänsä oli Nokia-yhtymän perustaja.

      Jussi Jalosen (s. 1975) elämäkerta valottaa erikoisen elämän eläneen ritarin tarinan. Eino Polón menetti mielenterveytensä, poikansa ja vaimonsa, mutta kykeni aina uudelleen aloittamaan puhtaalta pöydältä. Hän eli kolme elämää.

      Polónien sukujuuret ovat Puolassa. Eduard-isä suositteli pojalleen kansantaloustieteen opintojen jatkamista, mutta nuori aktivisti lähti Saksaan jääkäriksi ja taisteli itärintamalla ja Suomen vapaussodassa. Lahjakas sotilas komennettiin 1920-luvulla jatko-opintoihin Ranskaan sotilasakatemiaan, josta hän sai loistavat arvosanat.

      Sotakokemukset ilmenivät vuonna 1922 paluun jälkeen raa'alla tavalla: Polón raiskasi ja pahoinpiteli ystäväperheen kotiapulaisen. Jalonen rinnastaa Polónin trauman muihin jääkäriliikkeessä ilmenneisiin väkivaltaisuuksiin sekä vapaussodan kokemuksiin.

      Seurasi armeijasta erottaminen ja kaksivuotinen mielisairaalahoito. Lujatahtoinen Esther-vaimo huolehti kuitenkin perheestä ja miehen toivuttua Polónit ostivat maatilan Kangasalta, jota ryhtyivät tarmokkaasti kehittämään.

      1930-luvulla Polón lähestyi Lapuan liikettä, mutta vetäytyi ennen kuin lapualaiset ryvettivät itsensä. Viehtymys sotilasuraan pysyi, ja 1930-luvun lopulla Polón sai kapteenin ylimääräisen viran. Ikätoverit olivat jo everstiluutnantteja. Tila myytiin ja vauras maalaiselämä vaihtui ahtaaseen kasarmiasuntoon. Silti perhe eli seesteisinä aikaansa.

      Mutta pian oli edessä talvisota, jossa Polón johti Virtain, Pihlajaveden ja Ähtärin miehistä koostuvaa JR30:n III pataljoonaa. Jatkosodan hyökkäysvaiheessa kolmea eri yksikköä johtanut everstiluutnantti Polón kunnostautui Mannerheim-ristin arvoisesti. Itse hän piti ristin myöntämisperusteita osin virheellisinä ja yliammuttuina.

      Jalonen ymmärtää tätä näkemystä, sillä hyökkäyksessä Laatokalle suomalaisilla oli aloite ja ylivoima.

      Polónin molemmat pojat kaatuivat ja pian halvaantui vaimo, eikä enää toipunut. Viipurin puolustus oli Polónin viimeinen rankka sotakokemus, rasitus ja näön heikkeneminen veivät hänet takalinjan tehtäviin.

      Sukuyhtiön sosiaalipäällikön siviilityö ja seuranneet eläkepäivät aktivoivat tutkimaan ja kirjoittamaan jääkäriliikkeestä. Jalosen mukaan hän pyrki selvittämään jääkäreiden kovien kokemusten syitä ja seurauksia ja tilitti siten omaakin henkilöhistoriaansa. Hän myös puolusti julkisesti Viipurin menetyksestä tuomittua eversti Armas Kemppiä.

      Polón kirjoitti runsaasti omasta elämästäänkin. Tekstit ovat Jalosen keskeistä lähdeaineistoa. Perinpohjaisuuteen pyrkiminen näkyy paitsi pikkutarkkuutena myös runsaana selittelynä. Jalonen korostaa Polónin pyrkimystä vastuuseen ja totuuteen ja muistuttaa, että moni vastaavia vastoinkäymisiä kokenut jääkäriupseeri päätti päivänsä oman käden kautta.

      Vanha jääkäri kuoli luonnollisen kuoleman yksin kotonaan. Jäämistöstä löytyi muun muassa uskollinen Parabellum-pistooli. Kovat piipussa.

    • Anonyymi

      Lahtareita?

      Hämeenlinnassa oikein opisto Wetterhofvin nimellä... liittyykö ko. RKP-sakemanniin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3891
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      489
      2273
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      125
      1714
    4. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1433
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      75
      1431
    6. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      9
      1014
    7. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      704
    8. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      691
    9. Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?

      Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?
      Ikävä
      25
      651
    10. En uskalla nainen ottaa suhun

      Yhteyttä koska oot palstan perusteella vähän ……
      Ikävä
      45
      648
    Aihe