Turvavyön käyttämättä jättäminen

Jos autossa on kuljettajan lisäksi yksi matkustaja ja vain kuljettaja pitää turvavyötä, saako poliisin pysäyttäessä silloin sakon kuski vai turvavyötä käyttämättä jättänyt matkustaja?
81798
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Matkustaja, mutta jos matkustaja on ala ikäinen niin silloin kuljettaja

Äänestä

onko tosiaan näin

Äänestä
  • Juuri näin se on. Aikuinen vastaa itse itsestään, mutta kuljettaja vastaa siitä, että alaikäinen matkustaa turvallisesti.

    Äänestä

Ei ihan oikein.Eli jokainen aikuinen vastaa itse sakoista ja turvavyön käytöstä ja jos lapsi kyseessä sakot saa lapsen vanhemmat ja jos ei niitä ole mukana ajoneuvon kuljettaja vasta sitten.

Äänestä
  • Ja väittäisin - mistään tarkastamatta - että ikäraja omalle vastuulle on 15v, ei 18v.

    Äänestä

  • Et "näin" lukenut edes kysymystä, ja sanot ettei ihan oikein!

    "Jos autossa on kuljettajan lisäksi yksi matkustaja ja vain kuljettaja pitää turvavyötä, "

    Miten siellä voi olla kuljettajan ja alaikäisen lisäksi muita?

    Äänestä

Kuitenkin 15v on jo rikosoikeudellisesti itsestään vastuussa eli tässäkin asiassa on aivan sama oletko 15 vai 18vuotias

Äänestä

88 c § (31.3.2006/234)
Lasten turvalaitteen käyttöä ja invataksikuljetusten turvallisuutta koskevat vastuusäännökset

Lapsen mukana matkustava holhooja tai huoltaja on vastuussa siitä, että alle 15-vuotiasta lasta kuljetetaan asianmukaista turvalaitetta käyttäen. Ellei holhooja tai huoltaja ole lapsen mukana, 88 §:n 1 momentissa tarkoitetun ajoneuvon kuljettajan on, M3-luokan linja-auton kuljettajaa lukuun ottamatta, huolehdittava siitä, että alle 15-vuotias lapsi matkustaa asianmukaista turvalaitetta käyttäen.

Invataksin kuljettajan on huolehdittava siitä, että kuljetettavat matkustavat asianmukaisia turvalaitteita käyttäen ja että pyörätuolit on asianmukaisesti kiinnitetty ajoneuvoon matkan ajaksi.


15V ja yli vastaa itse vyön käytöstä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lakipykälä kirjoitti:

Jos autossa on kuljettajan lisäksi yksi matkustaja ja vain kuljettaja pitää turvavyötä, saako poliisin pysäyttäessä silloin sakon kuski vai turvavyötä käyttämättä jättänyt matkustaja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu