Miesten alapää

Minulla on vähän nolo kysymys koskien poikaystäväni alapäätä. Onko se normaalia että terskasta irtoaa ihosuikaleita, se ikään kuin luo nahkansa? Harrastamme aika usein seksiä, voisiko johtua jatkuvasta hankauksesta? Entäs mikä on terskan ns. normaali väri? Poikaystäväni terska on jotenkin kauhean punainen, näyttää ihan kuin olisi tulehtunut, mutta hänellä ei ole mitään oireita kuten kutinaa tai polttelua. Olen itse vain huomioinut asian. Minulla ei ole ollut montaa seksikumppania ja koskaan en ole ajatellut tuota terskan väriä, joten en oikeastaan ole edes varma minkä värinen sen kuuluu olla.
157474
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ihoa irtoo, se on normaalia. Jos ei ole yleisoireita eikä kirvele pissatessa todennäköisesti ei mitään vakavaa. Hyvä hygieniä, pesut saippuan kanssa aamuin illoin.
(tähän voi tulla myös yksi idiootti kirjoittamaan, etten ole oikea lääkäri, kannattaa ignoroida nämä typerät heitot)

Äänestä
  • Ei ole typerä heitto. Kirjoittaja on kait kokenut pahaksi sen että sanot olevasi lääkäri.

    Äänestä

  • valvoja kirjoitti:

    Ei ole typerä heitto. Kirjoittaja on kait kokenut pahaksi sen että sanot olevasi lääkäri.

    Sori. Olet typerä ja typerät on kommentisi.

    Äänestä

Lisään, että joskus sieni tekee sellaista valkeata katetta. Terska on silloin alueittaitn punoittava ja sitä polttaa. Tätä ei voi olla huomaamatta.

Äänestä

Huono hygienia. Jos esinahan alustaa ei pestä tarpeeksi hyvin ja tarpeeksi usein, sinne kertyy smegmaa ja se irtoaa juurikin tuollaisina "kerroksina". Tuota kutsutaan myös "sissijuustoksi" ja syy tuohon nimitykseen on se, että intissä leireillä ei juurikaan ole mahdollisuutta peseytymiseen, leirin aikana tuota sissijuustoa alkaa kertymään toisille enemmän, toisille vähemmän.

Voimakas punoitus voi olla tulehduksen merkki, vaikkakin ehkä lievän, jos ei kirvele eikä arista. Tulehdus on tulehdus ja se pitää hoitaa, ensisijainen hoito on hygienian kohentaminen, poikaystäväsi pitää opetella pesemään pippelinsä, ellei sitä vielä ole opetellut.

Tuo intiimihygienian puute ja osaamattomuus on muuten ihan käsittämätöntä nykynuorilla ja nuorilla aikuisilla. Eikö poikia enää opeteta pesemään paikkojaan...? Ainakin omassa lapsuudessa ja nuoruudessa opetettiin, kodin lisäksi myös koulussa liikuntatuntien ja uimahallivuorojen suihkureissuilla opettaja muistutti aina: "Peskäähän pojat myös se pippeli kunnolla, liikkuvat taakse vedettynä!"

Äänestä

Ei kait alapäätä nyt saippualla pestä?????!!! Pelkkä lämmin vesi riittää alapesuun!

Äänestä
  • Miksikäs ei? Terve alapää kestää kyllä saippuapesun suihkussa, ei siitä haittaakaan ole. Minkähänlaisia sissijuustiloita nuo teidän vehkeet oikein on, jos niitä ei ikinä pestä... hyhhyh, pelkkä ajatuskin jo puistattaa.

    Äänestä

  • Ja missähän kohtaa saippuaa käskettiin käyttää? Ei siitä haittaakaan ole, mutta ei sitä kyllä erikseen ole kukaan käskenyt käyttääkään. Pelkällä lämpimällä vedellä pesukin tosiaan riittää, mut se ei tarkoita sitä, että kerran viikossa kikulille näytetään vesihanaa.. Kyllä se pesu pitää hoitaa ihan oikeasti, eli esinahka taakse ja sitten PESTÄÄN sieltä alta smegmat pois. Tuo pesu vaatii ihan käsin koskemista ja hankaamista kuuman veden kans, ei ne muuten sieltä minnekään lähde. Se kikuli ei mene pesemällä rikki, jos sitä nyt joku pelkää. Nämä pitäs olla perusjuttuja ja jokaiselle tuttuja asioita jo lapsuudesta asti. Ihmettelen samaa, eikö poikia oikeasti enää opeteta pesemään alapäätään?

    Äänestä


  • Pesunkestävä kirjoitti:

    Ja missähän kohtaa saippuaa käskettiin käyttää? Ei siitä haittaakaan ole, mutta ei sitä kyllä erikseen ole kukaan käskenyt käyttääkään. Pelkällä lämpimällä vedellä pesukin tosiaan riittää, mut se ei tarkoita sitä, että kerran viikossa kikulille näytetään vesihanaa.. Kyllä se pesu pitää hoitaa ihan oikeasti, eli esinahka taakse ja sitten PESTÄÄN sieltä alta smegmat pois. Tuo pesu vaatii ihan käsin koskemista ja hankaamista kuuman veden kans, ei ne muuten sieltä minnekään lähde. Se kikuli ei mene pesemällä rikki, jos sitä nyt joku pelkää. Nämä pitäs olla perusjuttuja ja jokaiselle tuttuja asioita jo lapsuudesta asti. Ihmettelen samaa, eikö poikia oikeasti enää opeteta pesemään alapäätään?

    Toka kirjoittaja kehotti peseytymään saippuan kanssa.
    Saippua ei todellakaan kuulu alapesuun, sillä se kuivattaaa limakalvoja ja ihoa. Pelkkä lämpimällä vedellä pesu päivittäin kyllä riittää. Niin..tietysti miehet pesevät myös esinahan alta.

    Äänestä

  • Pesen aina kirjoitti:

    Miksikäs ei? Terve alapää kestää kyllä saippuapesun suihkussa, ei siitä haittaakaan ole. Minkähänlaisia sissijuustiloita nuo teidän vehkeet oikein on, jos niitä ei ikinä pestä... hyhhyh, pelkkä ajatuskin jo puistattaa.

    Saippua voi aiheuttaa tulehdusta. Pesuun riittää pelkkä vesipesu päivittäin.

    Äänestä

  • Peskää pippelinne kirjoitti:

    Kas tässä ihan virallista ohjetta pesuun ja kyllä, siihen tosiaan käytetään SAIPPUAA!

    http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00518&p_haku=b -neut

    Useimmiten kuitenkin nykysuositusten mukaan alapään pesuun riittää pelkkä vesi!!
    Saahan sitä jokainen läträtä pesuaineiden kanssa miten tahtoo, mutta ei kannata sit itkeä, ku alkaa kirvelemään. Kokemusta muinoin on näet siitä.

    Äänestä

Mitä, uskallat kyseenalaistaa "lekurii":n ohjeen. Olet täysin oikeassa mutta nyt tulee sapiskaa..

Äänestä

tutkimus muka puoltaa että nainen suuteleis miestä sieltä sun täältä olis terveelistä!
KATINKONTIT SANON MINÄ MITEN ILKEÄÄ PUSSAILLA INTIIMIALUEITA !
ei pitäis kenenkään niin käyttäytyä.
on tutkimus että miehet ei edes pese hampaita saati sitten muuta.
mikä pakteerin kuhinan sekamelska käy ympärikehoa.!

Äänestä
  • Oletko koskaan katsonut porno videoita siinä mies nuolee naisen pillua ja nainen imee miehen munaa ja sitten mies työntää peniksen pilluun ja tekee edes takasin liikettä kunnes tulee siemensyöksy

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaivoja kirjoitti:

Minulla on vähän nolo kysymys koskien poikaystäväni alapäätä. Onko se normaalia että terskasta irtoaa ihosuikaleita, se ikään kuin luo nahkansa? Harrastamme aika usein seksiä, voisiko johtua jatkuvasta hankauksesta? Entäs mikä on terskan ns. normaali väri? Poikaystäväni terska on jotenkin kauhean punainen, näyttää ihan kuin olisi tulehtunut, mutta hänellä ei ole mitään oireita kuten kutinaa tai polttelua. Olen itse vain huomioinut asian. Minulla ei ole ollut montaa seksikumppania ja koskaan en ole ajatellut tuota terskan väriä, joten en oikeastaan ole edes varma minkä värinen sen kuuluu olla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu