Neljän vuoden päästä on mukava katsoa virolaisten kiemurtelua ja valehtelua. Viro oli ensimmäinen Venäjän ulkopuolinen alue jossa kommunistit pääsivät valtaan. Venäläisen sotaväen voimalla ei kaappausta suoritettu. Moni virolainen raukka valehteli saksalaisille helmikuussa 1918 olleensa kansallisten voimien puolella. Petrogradiin toki pakeni muutama tuhat virolaisten.
Viro oli ensimmäinen
mukava juhlia
17137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 18 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Mutta onneksi virolaiset vapautuivat venäläisistä tuolloin (osin suomalaisten avustamina) ja saivat olla itsenäsinä vuoteen 1940 saakka.
Sitten seurasi sysimustasaksalaisten ja venäläisten kausi kunnes maa vapautui jälleen vuonna 1991.
Sitä on venäläishenkisten ollut vaikeata sulattaa etenkin kun Viro sen kun etenee ja vaurastuu samalla kuin venäläiset kurjistuu.
Seurauksena virolaisia yritetään aina väliin mollata vaikka kuka hyvänsä maassa käynyt näkee selkeästi, että eteenpäin mennään ja kovempaa kuin Suomessa!
Ja virolaisissa on se hyvä puoli, että ne tekee työtä puolta halvemmalla kuin suomalaiset.
Kommunistit pääsivät Virossa valtaan 1940. Lieneekö ensimmäinen?
Ja kommunistien valta Virossa loppui 1991! Lieneekö ensimmäinen?
Ensimmäisen kerran se loppui helmikuussa 1918.
1918 ei ollut kommunistivaltaa Virossa. Vapaussota alkoi marraskuussa 1918 osaksi puna-armeijaa ja osaksi saksalaisia vastaan.
Virossa oli vapaussota, Suomessa sitä vastoin sisällissota.
Viktor Kingisseppin johtamat kommunistit ottivat vallan Virossa lähes välittömästi Leninin naapurissa tekemän kumouksen jälkeen. Baltiansaksalaiset julistettiin lainsuojattomiksi ja heidän omaisuutensa takavarikoitiin.
Puna-armeija hyökkäsi Viroon 1918 marraskuun lopulla ja oli ajettu maasta 1919 helmikuun lopussa.
Miten tuo muuttaa sitä tosiasiaa, että Kingissepp ja kommarit piti siellä valtaa ennen saksalaisten saapumista helmikuussa 1918.
Saksan joukot miehittivät Viron helmikuussa 1918. Saksalaiset perääntyivät Virosta jo saman vuoden marraskuussa. Puna-armeija yritti tulla tilalle ja pääsikin, mutta helmikuun puolivälissä 1919 se oli torjuttu ja työnnetty rajan taakse.
Viro riisui aseista marraskuussa 1919 valkoiset venäläiset, jotka olivat paenneet puna-armeijaa Viron puolelle. Puna-armeijan hyökkäys Narvajoen yli torjuttiin joulukuussa. Aselepo astui voimaan 3.tammikuuta 1920 ja rauhansopimus helmikuussa.
http://et.wikipedia.org/wiki/Viktor_Kingissepp
http://fi.wikipedia.org/wiki/Viron_työkansan_kommuuni
Kusipää ei pysty myöntämään Viron ensimmäisen hallituksen olleen kommunistinen.
Virossa oli 1918 kommunistinen "hallitus" niinkuin Suomessakin talvisodan aikaan Terijoen "hallitus" pääministerinä Otto Vilhelmovits Kuusinen. Joiltain saattaa unohtua.
Terijoen hallitus toimi jo miehitetyssä alueessa ilman merkittävien valtojen tunnustusta täysin Stalinin alaisuudessa. Viron "työkommuunin" aikana Viro ei ollut miehitetty ja Petrogradista tulleet ohjeet olivat rajallisia. Ainut suoraan Petrogradiin yhteydessä ollut henkilö oli latvialainen Ivar Smilga. Tämä tosiasia kertoo paljon "lättiläisten" ja eestiläisten "innosta" taistella kommunismia vastaan lokakuun vallankumouksen jälkeen.
Viron työkommuunin aikana ei ollut mitään Viron valtiota.
Oli vain sekaisessa tilassa oleva Venäjä.
Riippuu miten valtio määritellään. On kyllä totta ettei virolaisilla kommunisteilla ollut samanlaista luksusta mitä kylmän sodan aikoihin.