Lahjoitetaan

vasso-Q

Männäviikolle olin varannut kirpputorilta pöydän, jonne vein itselle tarpeettomia kippoja sun muita myyntiin. Vallan mainiosti kävi kauppa, mutta jotain jäi vielä kotiin tuotavaksi. Huonoa makua osoittivat ostajat, jotka eivät ostaneet joulukuusen sähkökynttilöitä eivätkä keltaista helmalakanaa. Pelastusarmeijaan käy niiden tie nyt. :D

Siitä innostuneena inventoin, mitä hullua minulla olisi lahjoitettavaksi.

Ihan ekaksi voin lahjoittaa 7,2 litrasen lateksmaalipurkin, jossa on melkein kuivanutta maalia arviolta 6 dl jäljellä. Väri: maitokahvi.

Myös jokseekin ruman olkikranssin voisi joku pelastaa polttolaitokselta.

Uutta kotia kaipaa vino pino muovisia kukkaruukkuja.

Niin, ja väljähtyneita hajuvesia löytyy neljä pullollista.

Kilvan nyt hakemaan. Olen anteliaalla tuulella.

9

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -pz-

      Kerrohan, mistä osoitteesta nuo voi hakea? En mä sillä, että tulisin hakemaan. Lähinnä ajattelin tuoda sulle munkin turhat kamat jaettavaksi. :P

    • Kossunen evk

      Oletpa sää antelias. No kertoohan sen tosin jo nimimerkkiskin.

    • Kossunen evk

      Oon kattelu noita kierrätyspisteitä ja meno niillä tuntuu olevan semmottinen, että kaikki joka on pehmeetä laitetaan uffin laatikkoon. Sisältäen pehmustetut pyöränsatulat ja renkaat, sohvatyynyt, parketinalusmuovit ja paskaset matot. Maalinjämät voi sitten laittaa siihen laatikkoon millasessa purkissa se sattuu olemaan. Eli jos peltipurkissa niin metallinkeräykseen ja lasipurkit tietty lasinkeräykseen. Paitti jos toinen laatikko sattuu oleen täynnä niin voi laittaa sitten ihan kumpaan vaan.
      Se mitä polkupyörästä jää pehmytosien jälkeen jäljelle, niin sen voi laittaa siihen kartonginkeräyslavaan, sitä kun ei oikeen muuhun saa mahtuun. Ja jos ei saa mahtuun siihenkään, niin tunnollinen kierrättäjä jättää sen sitten siihen lavaa vasten nojolleen.

      • pehmiäpää

        Kossusen katselmus muuten ihan käypänen, mutta kun johonkin pitäis päästä nukkumaankin. Kartonkilaatikkoon pyöränromun kans?


      • Kossunen evk
        pehmiäpää kirjoitti:

        Kossusen katselmus muuten ihan käypänen, mutta kun johonkin pitäis päästä nukkumaankin. Kartonkilaatikkoon pyöränromun kans?

        Kokemuksen äänellä: Hyvin toimii. Poski rattaalle ja unta palloon.


    • Täällä olis annettavaksi monta laatikollista kaikenlaista einiinarvokasta koriste-esinettä muovikukista posliinikoiraan...... kaksi sänkyä, kahdeksan pulloa kynsilakkaa, korvaton kattila...

    • vasso-Q

      Tässä sitä vielä katsellaan miten maali kuivuu, jotta jännää on. Odottelen kuivumista sen takia, että kuivuneen maalin purkkeineen voi sitten laittaa metallinkierrätykseen.

      Kierrätyksestä on tullu minulle jo luonnollinen osa elämää. Melko villiä menoa useimmilla "kierrättäjillä" todellakin on.

      Väliaikatiedotteena voin kertoa, että olkikranssia ei ole enää lahjoitettavaksi vaan sen kohtaloksi tuli paikallinen polttolaitos.

      Niin ja pz:lle tiedoksi: Kiitos tarjouksesta, mutta emme vastaanota toisten romuja. Terveisin nimimerkki: on omiksi tarpeiksi ja vähän muillekin.

      Huomenna vien laatikollisen parhaaksi katsomiani kirppiksellä myymättä jääneitä kippoja Pelastusarmeijaan. Toivottavasti huolivat ne. Käyttökelpoista tavaraa ne ovat, mutta kysyntä ja tarjonta eivät vielä ole kohdanneet.

      • -pz-

        No jo on merkillistä, kun hyvä tavara (lumppuja, roskia ja sen sellaista) ei kelpaa! Pitää vissiin ite sitte kiikuttaa tuohon taloyhtiön molokkiin, pergule. Joo, ei vaan.. Oikeasti pitäis joku päivä käydä taas vaatekaapit ja muut komerot läpi. Mulla olis paljonkin vaatteita tuonne uffin keräyslaatikkoon. Revenneet tai huonokuntoiset heitän menemään. Verhojakin olis kymmenittäin. Ipanan vaatteita myös oon toimittanut uffiin, välillä neuvolaan ja sitten osan oon myyny kirppiksellä tai huutonetissä. Niin ja osan tavaroista, astioista, jne oon toimittanut paikalliselle kierrätyskeskukselle. Ja nyt ku esikoinen muutti omaan kämppään, niin hänelläkin olis paljon pieniä vaatteita "tarkisteltavaksi".


      • -pz- kirjoitti:

        No jo on merkillistä, kun hyvä tavara (lumppuja, roskia ja sen sellaista) ei kelpaa! Pitää vissiin ite sitte kiikuttaa tuohon taloyhtiön molokkiin, pergule. Joo, ei vaan.. Oikeasti pitäis joku päivä käydä taas vaatekaapit ja muut komerot läpi. Mulla olis paljonkin vaatteita tuonne uffin keräyslaatikkoon. Revenneet tai huonokuntoiset heitän menemään. Verhojakin olis kymmenittäin. Ipanan vaatteita myös oon toimittanut uffiin, välillä neuvolaan ja sitten osan oon myyny kirppiksellä tai huutonetissä. Niin ja osan tavaroista, astioista, jne oon toimittanut paikalliselle kierrätyskeskukselle. Ja nyt ku esikoinen muutti omaan kämppään, niin hänelläkin olis paljon pieniä vaatteita "tarkisteltavaksi".

        Minäkin oon kylmästi heittäny pois tavaraa, ku ei meinannu saada kaappeja enää kiinni. :)

        Sitähä vois muutes laittaa tavaraa laatikkoon ja päälle lappu, ettei saa koskea. Jättää se laatikko sit pihalle, niin takuulla on pian tavara teheny kauppansa. ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      107
      4609
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      173
      4385
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1730
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1661
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1423
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1109
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      353
      1100
    8. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      979
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      56
      964
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      938
    Aihe