Lahjoitetaan

vasso-Q

Männäviikolle olin varannut kirpputorilta pöydän, jonne vein itselle tarpeettomia kippoja sun muita myyntiin. Vallan mainiosti kävi kauppa, mutta jotain jäi vielä kotiin tuotavaksi. Huonoa makua osoittivat ostajat, jotka eivät ostaneet joulukuusen sähkökynttilöitä eivätkä keltaista helmalakanaa. Pelastusarmeijaan käy niiden tie nyt. :D

Siitä innostuneena inventoin, mitä hullua minulla olisi lahjoitettavaksi.

Ihan ekaksi voin lahjoittaa 7,2 litrasen lateksmaalipurkin, jossa on melkein kuivanutta maalia arviolta 6 dl jäljellä. Väri: maitokahvi.

Myös jokseekin ruman olkikranssin voisi joku pelastaa polttolaitokselta.

Uutta kotia kaipaa vino pino muovisia kukkaruukkuja.

Niin, ja väljähtyneita hajuvesia löytyy neljä pullollista.

Kilvan nyt hakemaan. Olen anteliaalla tuulella.

9

359

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -pz-

      Kerrohan, mistä osoitteesta nuo voi hakea? En mä sillä, että tulisin hakemaan. Lähinnä ajattelin tuoda sulle munkin turhat kamat jaettavaksi. :P

    • Kossunen evk

      Oletpa sää antelias. No kertoohan sen tosin jo nimimerkkiskin.

    • Kossunen evk

      Oon kattelu noita kierrätyspisteitä ja meno niillä tuntuu olevan semmottinen, että kaikki joka on pehmeetä laitetaan uffin laatikkoon. Sisältäen pehmustetut pyöränsatulat ja renkaat, sohvatyynyt, parketinalusmuovit ja paskaset matot. Maalinjämät voi sitten laittaa siihen laatikkoon millasessa purkissa se sattuu olemaan. Eli jos peltipurkissa niin metallinkeräykseen ja lasipurkit tietty lasinkeräykseen. Paitti jos toinen laatikko sattuu oleen täynnä niin voi laittaa sitten ihan kumpaan vaan.
      Se mitä polkupyörästä jää pehmytosien jälkeen jäljelle, niin sen voi laittaa siihen kartonginkeräyslavaan, sitä kun ei oikeen muuhun saa mahtuun. Ja jos ei saa mahtuun siihenkään, niin tunnollinen kierrättäjä jättää sen sitten siihen lavaa vasten nojolleen.

      • pehmiäpää

        Kossusen katselmus muuten ihan käypänen, mutta kun johonkin pitäis päästä nukkumaankin. Kartonkilaatikkoon pyöränromun kans?


      • Kossunen evk
        pehmiäpää kirjoitti:

        Kossusen katselmus muuten ihan käypänen, mutta kun johonkin pitäis päästä nukkumaankin. Kartonkilaatikkoon pyöränromun kans?

        Kokemuksen äänellä: Hyvin toimii. Poski rattaalle ja unta palloon.


    • Täällä olis annettavaksi monta laatikollista kaikenlaista einiinarvokasta koriste-esinettä muovikukista posliinikoiraan...... kaksi sänkyä, kahdeksan pulloa kynsilakkaa, korvaton kattila...

    • vasso-Q

      Tässä sitä vielä katsellaan miten maali kuivuu, jotta jännää on. Odottelen kuivumista sen takia, että kuivuneen maalin purkkeineen voi sitten laittaa metallinkierrätykseen.

      Kierrätyksestä on tullu minulle jo luonnollinen osa elämää. Melko villiä menoa useimmilla "kierrättäjillä" todellakin on.

      Väliaikatiedotteena voin kertoa, että olkikranssia ei ole enää lahjoitettavaksi vaan sen kohtaloksi tuli paikallinen polttolaitos.

      Niin ja pz:lle tiedoksi: Kiitos tarjouksesta, mutta emme vastaanota toisten romuja. Terveisin nimimerkki: on omiksi tarpeiksi ja vähän muillekin.

      Huomenna vien laatikollisen parhaaksi katsomiani kirppiksellä myymättä jääneitä kippoja Pelastusarmeijaan. Toivottavasti huolivat ne. Käyttökelpoista tavaraa ne ovat, mutta kysyntä ja tarjonta eivät vielä ole kohdanneet.

      • -pz-

        No jo on merkillistä, kun hyvä tavara (lumppuja, roskia ja sen sellaista) ei kelpaa! Pitää vissiin ite sitte kiikuttaa tuohon taloyhtiön molokkiin, pergule. Joo, ei vaan.. Oikeasti pitäis joku päivä käydä taas vaatekaapit ja muut komerot läpi. Mulla olis paljonkin vaatteita tuonne uffin keräyslaatikkoon. Revenneet tai huonokuntoiset heitän menemään. Verhojakin olis kymmenittäin. Ipanan vaatteita myös oon toimittanut uffiin, välillä neuvolaan ja sitten osan oon myyny kirppiksellä tai huutonetissä. Niin ja osan tavaroista, astioista, jne oon toimittanut paikalliselle kierrätyskeskukselle. Ja nyt ku esikoinen muutti omaan kämppään, niin hänelläkin olis paljon pieniä vaatteita "tarkisteltavaksi".


      • -pz- kirjoitti:

        No jo on merkillistä, kun hyvä tavara (lumppuja, roskia ja sen sellaista) ei kelpaa! Pitää vissiin ite sitte kiikuttaa tuohon taloyhtiön molokkiin, pergule. Joo, ei vaan.. Oikeasti pitäis joku päivä käydä taas vaatekaapit ja muut komerot läpi. Mulla olis paljonkin vaatteita tuonne uffin keräyslaatikkoon. Revenneet tai huonokuntoiset heitän menemään. Verhojakin olis kymmenittäin. Ipanan vaatteita myös oon toimittanut uffiin, välillä neuvolaan ja sitten osan oon myyny kirppiksellä tai huutonetissä. Niin ja osan tavaroista, astioista, jne oon toimittanut paikalliselle kierrätyskeskukselle. Ja nyt ku esikoinen muutti omaan kämppään, niin hänelläkin olis paljon pieniä vaatteita "tarkisteltavaksi".

        Minäkin oon kylmästi heittäny pois tavaraa, ku ei meinannu saada kaappeja enää kiinni. :)

        Sitähä vois muutes laittaa tavaraa laatikkoon ja päälle lappu, ettei saa koskea. Jättää se laatikko sit pihalle, niin takuulla on pian tavara teheny kauppansa. ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2137
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1070
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1013
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      284
      906
    Aihe